Prawo aborcyjne bez zmian. Tusk apelował o obronę kompromisu

24.10.2012 18:25
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Posłowie odrzucili projekt Solidarnej Polski, który praktycznie zakazywał aborcji w Polsce. Projekt ponownie rozpatrzą teraz sejmowe komisje. Przed debatą i głosowaniem z posłami Platformy spotkał się Donald Tusk. Apelował o utrzymanie obecnego kompromisu w sprawie aborcji. W końcu ta opcja przeważyła. 245 posłów opowiedziało się za odrzuceniem projektu. 184 było przeciw. Dziesięciu posłów wstrzymało się od głosu.
- Namawiałem bardzo szczerze do zachowania kompromisu, do zachowania tego stanu rzeczy, który mamy w Polsce, i wydaje mi się, że mam uczciwe i mocne argumenty, mam nadzieję, że one przyniosą skutek - powiedział premier dziennikarzom po spotkaniu ze swoim klubem. Lider konserwatystów w PO minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapewniał, że premier nie dyscyplinował posłów. - Premier mówił, że każdą postawę, każdą decyzję przyjmuje z szacunkiem. Mówił, że w każdym przypadku dostrzegł wyłącznie dobrą wolę - relacjonował. I deklarował, że zagłosuje przeciwko projektowi SP.

Bunt konserwatystów

Kontrowersyjny projekt został skierowany do prac w komisjach na poprzednim posiedzeniu Sejmu. Wówczas wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosił m.in. klub PO. W klubie nie było jednak dyscypliny podczas głosowania; w efekcie za dalszymi pracami nad projektem opowiedziało się 40 konserwatywnych posłów tego ugrupowania, a 28 wstrzymało się od głosu.

PO jednym głosem?

W czasie dzisiejszej debaty PO deklarowała, że jest przeciwna zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Joanna Kluzik-Rostkowska (PO) podkreślała, że nieprawdziwe są sugestie, iż brak zaostrzenia ustawy doprowadzi do tego, że kolejne dzieci nie będą się rodzić. Jak mówiła, ustawa antyaborcyjna działa od 19 lat i osiągnięty został kompromis. Kluzik-Rostkowska, zwracając się do zwolenników zaostrzenia przepisów aborcyjnych, zacytowała słowa przypisywane królowi Zygmuntowi Augustowi: "Nie jestem królem waszych sumień". - Nie bądźcie królami cudzych sumień. Nie bądźcie królami sumień, tych, którzy stają przed wielkim dramatem - mówiła posłanka PO.

PiS za zaostrzeniem ustawy

Bartosz Kownacki (PiS) podkreślał, że jego klub jest przeciwny wnioskowi sejmowych komisji o odrzucenie projektu SP, zaznaczył jednak, że w głosowaniu nie będzie dyscypliny. Kownacki ocenił, że prace nad projektem zostały bez powodu przyspieszone, a podczas wtorkowych obrad komisji głosu nie mogli zabrać przedstawiciele organizacji społecznych. Zdaniem posła PiS projekt SP został zgłoszony "poza podziałami politycznymi". - W tym przypadku nie powinno być lidera, który decyduje o waszych sumieniach - zwrócił się Kownacki do posłów PO. - Dziś z jednej strony macie słowa Jana Pawła II, z drugiej ukryte dyrektywy partyjne - mówił poseł PiS.

SP: Dajcie szanse nienarodzonym

Marzena Wróbel z Solidarnej Polski (dawniej w PiS) pytała przed samym głosowaniem m.in, czy to prawda, że ciała dzieci z zespołem Downa "często zostawia się na stole operacyjnym, by umarły". Pytała też, czy to prawda, że na kobiety w ciąży z dziećmi z zespołem Downa wywierany jest nacisk, "by coś z tym zrobiły". - Szanowni koledzy i koleżanki, proszę was, błagam: dajcie szansę nienarodzonym dzieciom, by się urodziły, by oddychały. Każde takie życie jest darem - apelowała Marzena Wróbel.

Co Sejm zrobi z aborcją?

Komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny, które we wtorek zajęły się projektem, opowiedziały się przeciwko kontynuowaniu prac nad nim. Wniosek o odrzucenie projektu złożył Jarosław Katulski (PO). Za odrzuceniem projektu było 43 posłów z komisji, przeciwko 25.

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wprowadza zakaz przerywania ciąży w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Autorzy projektu nazywają to zakazem "aborcji eugenicznej".

Zobacz także
Komentarze (207)
Zaloguj się
 • filmik2000

  0

  Rozsądek zwyciężył, a Mucha nie siada ;)
  www.youtube.com/watch?v=JsWcE-48xh4&feature=plcp

 • say69mat

  0

  @zgryz3 :
  Katolscy złoczyńcy chcą by człekokształtne potworki obowiązkowo się rodziły i cierpiały. Oprawcy!

  say69mat:
  "Vernichtung von lebensunwertem Leben" – likwidacja życia niewartego życia, daje wymierne oszczędności.
  Spójrzcie sami, przykład z historii nie tak znowu odległej:
  /.../Centrala T4 w Berlinie opublikowała oficjalne sprawozdanie z przeprowadzonej akcji w latach 1940–1942. Raport podzielono na dwie części. W pierwszej z nich podsumowano liczbę zabitych osób. W 1940 roku zamordowano w Niemczech 35 224 chorych, a w 1941 35 049 co do 1 września 1941 dało ogólną sumę 70 273 pacjentów[1]. Druga część raportu ("Was wird durch die Desinfektion von 70 273 Kranken an RM erspart?") wyliczała jakie oszczędności dała Akcja T4 dla budżetu III Rzeszy w perspektywie 10 lat. Wyliczono w nim szczegółowo koszt utrzymania pacjenta oraz zestawienie ile pacjenci zjedliby poszczególnych produktów spożywczych jak chleb, mąka, margaryna, jaja, ser, jarzyny, sól itp. Z obliczeń tych wynikało na przykład, że przez 10 lat zaoszczędzono by 33 731 041 jaj i 88 544 040 kg jarzyn. Ustalając koszt dzienny utrzymania pacjenta na 3,50 marki obliczono w raporcie, że suma oszczędności wyniosła 885 439 800 marek niemieckich /cyt, za - wiki/

 • say69mat

  0

  @zgryz3:
  - Dobij mnie - prosi żołnierz, któremu urwało nogę i ma jelita na wierzchu.
  - Módl się - mówi katol - Bóg jest dobry.

  Mniej więcej tak wygląda miłosierdzie w wykonaniu nawiedzonych antyaborcjonistów. Są oczywiście za głupi, by widzieć wszystkie konsekwencje rodzenia ludzkich kalek i potworków. Poza tym lekko i przyjemnie rozmawia się o cudzych cierpieniach o nieszczęściach - zwłaszcza o cierpieniach kijanek

  say69mat:
  '/.../"Reichsleiter Bouhler i dr med. Brandt są z mojego polecenia odpowiedzialni za rozszerzenie kompetencji lekarzy, którzy zostaną wymienieni z nazwiska, tak żeby osobom według wszelkiego prawdopodobieństwa nieuleczalnie chorym wobec zupełnie krytycznej oceny stanu ich zdrowia można było zapewnić łaskawą śmierć. podpis /-/ A. Hitler").

 • kropkams12171970

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo dobrze,czy zaostrzona czy nie gdybym chciała to usunęłabym.Gdybym chciala urodzić niepełnosprawne to urodziłabym.Nikt poza mną nie będzie decydować za mnie.

 • say69mat

  0

  Widzę, że koncepcja "Vernichtung von lebensunwertem Leben" – likwidacji życia niewartego życia zwyciężyła. No bo jak miała nie zwyciężyć??? Na ten przykład, w krajach anglosaskich istnieje cała infrastruktura organizacji charytatywnych nakierowana na pomoc rodzinom wychowującym niepełnosprawne potomstwo. Jest to instytucja kształtowana przez dziesięciolecia doświadczeń. Czy w naszym kraju taka infrastruktura istnieje??? Chociaż w ... zarodku??? Czy też wszystko jest zrzucone na sferę odpowiedzialności ... państwa i instytucji prawa??? Jakoś nie słyszałem w mediach aby posłowie założyli chociaż jedną fundację na rzecz pomocy dzieciom z niepełnosprawnością fizyczną bądź neurologiczną. Nie zauważyłem również żadnej akcji medialnej promującej narodziny niepełnosprawnego dziecka. Zamiast zakazywać ... przyuczać, że można żyć z niepełnosprawnym dzieciakiem. Programy, w ramach misji publicznej z udziałem rodzin, które mają tego typu doświadczenie. ... Najłatwiej to w przepisach pogrzebać i 'bedzie ... git'???

 • zgryz3

  0

  - Dobij mnie - prosi żołnierz, któremu urwało nogę i ma jelita na wierzchu.
  - Módl się - mówi katol - Bóg jest dobry.

  Mniej więcej tak wygląda miłosierdzie w wykonaniu nawiedzonych antyaborcjonistów. Są oczywiście za głupi, by widzieć wszystkie konsekwencje rodzenia ludzkich kalek i potworków. Poza tym lekko i przyjemnie rozmawia się o cudzych cierpieniach o nieszczęściach - zwłaszcza o cierpieniach kijanek

 • balbina1_0

  0

  SP: Dajcie szanse nienarodzonym
  A może lepiej - DAJCIE SZANSĘ NARODZONYM !!!!

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 1 raz 1

  Sejm powinien wprowadzić zasadę: jeżeli ktos wnosi jakąś propozycję absurdalnej ustawy i zostanie ona nie przyjęta to powinien ponosić koszty finansowe pracy wszystkich posłow przez ten czas, żeby nie marnotrawić pieniędzy podatników na pierdzenie z gejami.

 • zgryz3

  Oceniono 1 raz 1

  Katolscy złoczyńcy chcą by człekokształtne potworki obowiązkowo się rodziły i cierpiały. Oprawcy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje