Kolejny żłobek na celowniku prokuratury. Ten sam właściciel

24.10.2012 17:12
Żłobek

Żłobek (Fot. Sebastian Rzepiel / AG)

Do sprawy wrocławskiego żłobka, w którym miało dochodzić do znęcania się nad dziećmi, prokuratura dołączyła doniesienie o ewentualnych nieprawidłowościach w innym punkcie opieki nad dziećmi. Właścicielem obu punktów żłobkowo-przedszkolnych miał być Marcin Ł.
Opiekunkom z placówki przy ul. Lipowej we Wrocławiu postawiono już zarzuty znęcania się nad dziećmi.

Nowe doniesienie dotyczy żłobka, który był prowadzony poza Wrocławiem. O ewentualnych nieprawidłowościach w tym punkcie żłobkowo-przedszkolnym wrocławską prokuraturę poinformował jeden z rodziców, którego dziecko tam uczęszczało - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus.

- Doniesienie dotyczy nieprawidłowości w punkcie żłobkowo-przedszkolnym, w tym ewentualnego znęcania się nad podopiecznymi. Śledczy będą sprawdzać wszystkie okoliczności, w jakich działa ta placówka, w tym - w jakim okresie funkcjonowała, ile dzieci tam uczęszczało i czy dochodziło do nieprawidłowości - powiedziała Klaus.

Kolejny wątek

Prokurator dodała, że doniesienie zostało dołączone jako kolejny wątek do sprawy punktu żłobkowo-przedszkolnego przy ul. Lipowej. Dwóm opiekunkom z tej placówki - w tym żonie właściciela i jego szwagierce - w połowie października prokuratura postawiła zarzuty psychicznego i fizycznego znęcania się nad dziewięciorgiem dzieci.

Placówka przy ul. Lipowej nie była zarejestrowana w Urzędzie Miasta, co oznacza, że nie miała pozwolenia na prowadzenie opieki nad małymi dziećmi. Punkt żłobkowo-przedszkolny miał jedynie pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Według prokuratury dwie opiekunki, które usłyszały zarzuty, miały m.in. krępować dzieci becikiem i pieluszkami, tak aby nie mogły się ruszać. Opiekunki miały również kłaść dzieci w łóżeczka bez materacy bezpośrednio na szczebelkach oraz na siłę karmić. Zarzuty dotyczą okresu od 3 września do 12 października.

Po ujawnieniu tych nieprawidłowości wrocławski magistrat poinformował, że sprawdzi, ile w mieście jest prywatnych, niezarejestrowanych żłobków i czy działają one legalnie. Chce to zrobić przy pomocy rad osiedli, które zostały poproszone o przesłanie informacji o działających w ich okolicach żłobkach, punktach żłobkowo-przedszkolnych i innych miejscach opieki nad dziećmi.

Prokuratura za brak rejestru

Te informacje będą weryfikowane z liczbą zarejestrowanych na terenie miasta żłobków. Obecnie w rejestrze znajduje się 46 takich placówek, 15 miejskich i 31 prywatnych. - Żłobki, które powstały po 4 kwietnia 2011 r., powinny być zarejestrowane w Urzędzie Miasta. Jeżeli nie będzie ich w rejestrze, będziemy powiadamiać prokuraturę - powiedziała wcześniej Anna Bytońska z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

Żłobki, które powstały przed wejściem w życie nowej ustawy o opiece nad dzieckiem poniżej trzeciego roku życia z 2011 r., mają czas na rejestrację do początku kwietnia 2014 r. - W przypadku tych placówek możemy jedynie apelować do rodziców, aby monitorowali, co się dzieje, i zgłaszali wszelkie nieprawidłowości na policję i do innych służb oraz, aby naciskali na właścicieli, żeby dokonali takiej rejestracji - powiedziała Bytońska.

Zobacz także
Komentarze (19)
Kolejny żłobek na celowniku prokuratury. Ten sam właściciel
Zaloguj się
 • jagger2009

  Oceniono 31 razy 21

  alez cudowny KATOLICKI krajobraz kochanej oczyzny

 • wks_fanatyk

  Oceniono 20 razy 16

  Oj mają fart że moja córeczka w żadnym z tych żłobków nie jest bo by na Gazecie pisali o krwawej masakrze. Jak można być tak zbydlęconym i znęcać się nad bezbronnymi dziećmi? Nie wiem

 • monitor1518

  Oceniono 6 razy 6

  A podobno placówki prywatne tego typu są lepiej zarządzane niż te, które należą do samorządów.

 • iremus

  Oceniono 6 razy 2

  Czy Marcin Ł. to jeden z tych co wzięli sprawy we własne ręce za radą Donalda i wielkiego elektryka z klapą?
  To po jaką k..wę likwidowane są pokomunistyczne żłobki a w odzyskanych budynkach umieszcza się kolejne instytucje rządowo-samorządowe?

 • tomasz_lippoman

  Oceniono 8 razy 2

  96 procent Polaków to katolicy, nie zapominajmy też o 12 latach nauczania religii i miliardach przekazywanych przez kolejne rządy na rzecz Kościola kat.
  W bezbożenejSkandynawii, niemal sami potępiency, z założenia skazani na pośmiertne piekło.
  Te pracownice to zapewne Szwedki, może Norweżki, ewentualnie Dunki

 • ja-poznanianka

  0

  I to jest obraz katolickiego państwa!

 • razb1947

  Oceniono 15 razy -1

  Za PO każdy robi jak chce i co chce -nie obchodzi ich los dzieci ani starszych ludzi tylko jak najwięcej nakraść i posprzedawać co się da jeszcze i co będziecie jeszcze na nich głosować?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje