Skwieciński: Zmieniam zdanie. To był błąd, że nie wierzyłem w zamach

Komentarz Piotra Skwiecińskiego

Komentarz Piotra Skwiecińskiego (Źródło: RP.pl)

"Rozwój sytuacji skłania mnie do częściowej rewizji poglądów. Muszę stwierdzić, że - nadal nie przechodząc do obozu zwolenników teorii zamachowej - uważam ją już za równie prawdopodobną, co wersja oficjalna. I z pewnością popełniłem błąd, negując ją niegdyś w bardzo zdecydowanej formie" - pisze w serwisie "Rzeczpospolitej" Piotr Skwieciński. Zdanie zmienił po konferencji PiS-owskich ekspertów na UKSW.
Publicysta "Rzeczpospolitej" ogłasza w komentarzu "zmianę zdania" i "przyznaje do błędu", ale do końca nie wiadomo, o co mu chodzi: nie dołącza do "obozu zwolenników teorii zamachu", ale - z drugiej strony - uważa, że jest to wersja równie prawdopodobna, co oficjalne wyniki śledztw polskiego i rosyjskiego.

Skwieciński przede wszystkim wyraża swoje uznanie dla ekspertów Antoniego Macierewicza, których konferencja na UKSW zrobiła na nim duże wrażenie, większe niż wcześniejsze ustalenia zawodowych śledczych: "Przedstawiono na niej najbardziej kompleksowy, jak dotąd, obraz smoleńskiej katastrofy jako zamachu. Uczeni, których kompetencji nie można zakwestionować, z przedstawili szereg poszlak, ich zdaniem wskazujących, iż polski samolot został celowo zniszczony".

Eksplozja - tak, ale co z tą brzozą? Czytaj relację z konferencji na Wyborczej.pl >>>

Prof. Binienda i inni eksperci PiS-u mają - wg publicysty - tę przewagę nad śledczymi z komisji Jerzego Millera, iż nie skompromitowali się stwierdzeniem, że w kokpicie był gen. Błasik. Skwiecińskiemu wydaje się zatem podejrzane, że śledczy z komisji nie chcą polemizować w mediach z PiS-owskimi ekspertami: "Bardzo konsekwentnie odmawiają komentowania kolejnych twierdzeń naukowców, uważających, że samolot był celem zamachu. Również konferencja, odbyta na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego nie doczekała się reakcji ze strony członków komisji Millera".

Brak polemiki zawodowych śledczych z Biniendą wywołał u publicysty "Rzeczpospolitej" wątpliwości, czy katastrofa smoleńska jednak nie była zamachem.

"Otwiera pole do domniemywania, że milczą po prostu dlatego, że nie potrafią przekonywująco zakwestionować tez profesorów. I każe w narastający sposób wątpić w oficjalną wersję wydarzeń. (...) Do tej pory trudno mi w zamach uwierzyć. Nadal uważam bowiem, że zbyt rażąca była dysproporcja pomiędzy politycznym zyskiem z usunięcia śp. prezydenta i jego otoczenia a ryzykiem, związanym z podjęciem takiej próby dla najbardziej prawdopodobnych sprawców zamachu - Rosjan. Nad tą dysproporcją dalej nie potrafię przejść do porządku dziennego. Nadal uważam też, że istnieją również inne przesłanki, świadczące przeciw wersji o zamachu. Ale rozwój sytuacji skłania mnie do częściowej rewizji poglądów" - pisze Skwieciński.

Zobacz także
 • Czy Macierewicz zgłosił wyciek zdjęć? "Poza przewodniczącym nikt ich nie widział"
Komentarze (460)
Skwieciński: Zmieniam zdanie. To był błąd, że nie wierzyłem w zamach
Zaloguj się
 • ga.1.2

  Oceniono 697 razy 331

  Jeszcze troche i Skwiecinski przestanie wierzyc ze ziemia jest okragla.W jego ukochanej Ameryce jest stowarzyszenie udawadniajace ze ziemia jest plaska i tez jest tam pare profesorow.Niepokojace jest ze nikt nie chce z nimi rozmawiac na ten temat co zgodnie z teoria Skwiecinskiego moze swiadczyc ze maja racje.

 • fakiba

  Oceniono 612 razy 252

  Jedno zastanawia jak można wierzyć ekspertom którzy nie widzieli na oczy ani wraku ani zapisów z czarnych skrzynek a swoje wywody opierają na tym co powie i dostarczy im Macierewicz

 • led2007

  Oceniono 385 razy 167

  Pewnie ktoś mu przypomniał od kogo dostał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, no i chłop musiał zdanie zmienić...

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 314 razy 128

  Tak w ogóle, to ten artykuł o wibratorach ma większe znaczenie społeczne i jest ciekawszy niż wypociny o jakimś tam prawicowym publicyście

 • fakiba

  Oceniono 334 razy 128

  Brak polemiki z Biniędą świadczy jak najlepiej o zawodowych śledczych bo tylko by uwiarygadniali jego fantazje i urojenia Macierewicza

 • jankbh

  Oceniono 301 razy 111

  Niech pisowscy "eksperci" nie oczekują na dyskusję z członkami jakichkolwiek organów zajmujących się katastrofą smoleńską, bo bzdur się nie kwestionuje, bzdury się właśnie pomija milczeniem.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 54 razy 30

  Ponawiam moje wczorajsze pytanie, bo nadal nikt mi w sposób sensowny nie odpowiedział...

  W którym konkretnie momencie był ten wybuch:

  10:40:58,6 PULL UP, PULL UP
  10:40:59,3 Odgłos zderzenia z drzewami
  10:41:00,3 Ku[...] mać!
  10:41:00,5 PULL UP, PULL UP
  10:41:02,7 Krzyk / Kur[...]aaaaaa......
  10:41:05,4 KONIEC ZAPISU

  I jakim cudem pilot zdążył nabrać powietrza i krzyczeć przekleństwo przez prawie 2 sekundy (do urwania zapisu, co nastąpiło o 10:41:04,6)?

 • bacowa

  Oceniono 63 razy 27

  Piotr Skwieciński

  współpracował z "Gazetą Polską", "Rzeczpospolitą" i "Dziennikiem"

  Od stycznia 2012 publicysta "Rz" i tygodnika "Uważam Rze"

  W latach 2009–2010 był doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka (człowieka Kaczyńskich)

  W 2010 prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (który odznaczał jedynie swoich ,,jedynie słusznych'')

  i wszystko w temacie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje