Rosyjski opozycjonista: powiedzieli, że zabiją mi dzieci i żonę

24.10.2012 16:18
Rosyjski opozycjonista Leonid Razwozżajew

Rosyjski opozycjonista Leonid Razwozżajew (fot. Youtube.com)

- Mówili, że zabiją mi dzieci i żonę - powiedział o ludziach, którzy zmusili go do przyznania się do niepopełnionych czynów, przetrzymywany w areszcie rosyjski opozycjonista Leonid Razwozżajew; uprowadzono go na Ukrainie i potajemnie przewieziono do Rosji.
Razwozżajew - aktywista radykalnego rosyjskiego Frontu Lewicy - został uprowadzony w piątek po opuszczeniu kijowskiego biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. (UNHCR), gdzie dowiadywał się o możliwość uzyskania azylu. W niedzielę w Moskwie sąd nakazał aresztowanie go na dwa miesiące, wczoraj postawiono mu zarzut "przygotowywania masowych rozruchów".

W kajdankach, z workiem na głowie

Umieszczony w Lefortowie Razwozżajew odpowiadał - w obecności funkcjonariuszy tego aresztu śledczego w Moskwie - na pytania członków społecznej komisji, w której skład wchodziła dziennikarka tygodnika "Nowoje Wriemia".

Pismo zamieściło relację aresztowanego; wynika z niej, że porwany w Kijowie opozycjonista został przewieziony ze skrępowanymi taśmą nogami i zasłoniętymi oczami do granicy, gdzie przesadzono go z jednego mikrobusu do drugiego, którym dowieziono go do jakiejś piwnicy w zrujnowanym domu, gdzie przebywał przez trzy dni w kapturze na głowie, kajdankach, bez picia, jedzenia i możliwości skorzystania z toalety.Tam też, według Razwozżajewa, domagano się od niego zeznań; straszono go, że jeśli nie odpowie na pytania, to zginą jego dzieci i żona. Przesłuchujący go, jak powiedział Razwozżajew, wiedzieli, że ma 8-letnią córkę, 16-letniego syna i gdzie pracuje jego żona. Straszono go też wstrzyknięciem "serum prawdy", po którym zostanie niepełnosprawny.

Opozycjonista twierdzi, że pod presją podpisał przyznanie się do winy, które musiał przeczytać do kamery.

"Chciał masowych rozruchów"

Komitet Śledczy FR potwierdził fakt aresztowania opozycjonisty. Rzecznik Komitetu Władimir Markin oświadczył, że Razwozżajew w niedzielę "sam zwrócił się do Komitetu Śledczego FR i wyraził gotowość przyznania się do winy".

Razwozżajew był ścigany pod zarzutem podjęcie przygotowań do organizacji w Rosji masowych rozruchów. Dochodzenie w tej sprawie Komitet Śledczy FR wszczął w ubiegłą środę. Podejrzanymi są też m.in. koordynator Frontu Lewicy Siergiej Udalcow i jego bliski współpracownik Konstantin Lebiediew. Ten drugi już w czwartek został aresztowany na dwa miesiące. Natomiast Udalcowowi śledczy zakazali opuszczania Moskwy.

Razwozżajew jest asystentem deputowanego do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, z lewicowej partii Sprawiedliwa Rosja Ilii Ponomariowa. Ponomariow napisał na swym blogu, że sprawa Razwozżajewa "przekracza granice pojmownia". Potępił "prawdziwy terror" wobec opozycjonistów.

Zobacz także
Komentarze (41)
Rosyjski opozycjonista: powiedzieli, że zabiją mi dzieci i żonę
Zaloguj się
 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 54 razy 30

  Przecież Rosja to nadal ZSRR tylko gospodarkę zmienili i I sekretarza na wiecznego prezydenta

 • galnospoke

  Oceniono 75 razy 29

  Putin przygotowuje sie do ataku na Europe, wiec nie moze sobie pozwolic na takie "detale" jak opozycja.

 • supon1954

  Oceniono 49 razy 15

  No proszę, jakbym czytał relację z porwań muzułmanów przez jankesów, których następnie torturuje się w obozie koncentracyjnym w Guantanamo.
  Pamiętam też porwanie polskich przemysłowców w Niemczech w latach 80-tych, których następnie przewieziono do USA i fałszywe oskarżenie o handel bronią.

 • bed-e45

  Oceniono 22 razy 10

  Kiedy CIA, porwała z Hamburga do USA, pięciu polskich dyrektorów zakładów zbrojeniowych i przesłuchiwała ich zarzucając im handel bronią, to były to działania w pełni demokratyczne. Do dzisiaj nikt za to nie poniósł odpowiedzialności.
  Ale Polaków porywać wolno, zwłaszcza amerykanom.
  Mało mnie obchodzi, czy, gdzie i po co ruskie porywają ruskich. Jak się między sobą żrą to może będzie ich mniej na świecie.
  O swoich się martwić.

 • misiupisiu2

  Oceniono 25 razy 9

  Szkoda ze ta tuba syjonistycznej propagandy nie zauważyła i nie opisała ,ze Izrael od lat morduje ,porywa ,podkłada bomby ,zabija bezzałogowymi samolotami itd... na całym świecie swoich przeciwników,Albo nie chcą tego zauważyć .

 • kalfas2

  Oceniono 21 razy 9

  noo,nooo. metody prawie jak u amerykanskich obroncow demokracji, jeszcze troche i ruscy beda miec swoje Guantanamo, zaraz odezwie sie ktos ze ruscy musza wszystko kopiowac od amerykanow,choc w tym przypadku autentycznie tak jest,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje