Rosyjski opozycjonista: powiedzieli, że zabiją mi dzieci i żonę

24.10.2012 16:18
Rosyjski opozycjonista Leonid Razwozżajew

Rosyjski opozycjonista Leonid Razwozżajew (fot. Youtube.com)

- Mówili, że zabiją mi dzieci i żonę - powiedział o ludziach, którzy zmusili go do przyznania się do niepopełnionych czynów, przetrzymywany w areszcie rosyjski opozycjonista Leonid Razwozżajew; uprowadzono go na Ukrainie i potajemnie przewieziono do Rosji.
Razwozżajew - aktywista radykalnego rosyjskiego Frontu Lewicy - został uprowadzony w piątek po opuszczeniu kijowskiego biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. (UNHCR), gdzie dowiadywał się o możliwość uzyskania azylu. W niedzielę w Moskwie sąd nakazał aresztowanie go na dwa miesiące, wczoraj postawiono mu zarzut "przygotowywania masowych rozruchów".

W kajdankach, z workiem na głowie

Umieszczony w Lefortowie Razwozżajew odpowiadał - w obecności funkcjonariuszy tego aresztu śledczego w Moskwie - na pytania członków społecznej komisji, w której skład wchodziła dziennikarka tygodnika "Nowoje Wriemia".

Pismo zamieściło relację aresztowanego; wynika z niej, że porwany w Kijowie opozycjonista został przewieziony ze skrępowanymi taśmą nogami i zasłoniętymi oczami do granicy, gdzie przesadzono go z jednego mikrobusu do drugiego, którym dowieziono go do jakiejś piwnicy w zrujnowanym domu, gdzie przebywał przez trzy dni w kapturze na głowie, kajdankach, bez picia, jedzenia i możliwości skorzystania z toalety.Tam też, według Razwozżajewa, domagano się od niego zeznań; straszono go, że jeśli nie odpowie na pytania, to zginą jego dzieci i żona. Przesłuchujący go, jak powiedział Razwozżajew, wiedzieli, że ma 8-letnią córkę, 16-letniego syna i gdzie pracuje jego żona. Straszono go też wstrzyknięciem "serum prawdy", po którym zostanie niepełnosprawny.

Opozycjonista twierdzi, że pod presją podpisał przyznanie się do winy, które musiał przeczytać do kamery.

"Chciał masowych rozruchów"

Komitet Śledczy FR potwierdził fakt aresztowania opozycjonisty. Rzecznik Komitetu Władimir Markin oświadczył, że Razwozżajew w niedzielę "sam zwrócił się do Komitetu Śledczego FR i wyraził gotowość przyznania się do winy".

Razwozżajew był ścigany pod zarzutem podjęcie przygotowań do organizacji w Rosji masowych rozruchów. Dochodzenie w tej sprawie Komitet Śledczy FR wszczął w ubiegłą środę. Podejrzanymi są też m.in. koordynator Frontu Lewicy Siergiej Udalcow i jego bliski współpracownik Konstantin Lebiediew. Ten drugi już w czwartek został aresztowany na dwa miesiące. Natomiast Udalcowowi śledczy zakazali opuszczania Moskwy.

Razwozżajew jest asystentem deputowanego do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, z lewicowej partii Sprawiedliwa Rosja Ilii Ponomariowa. Ponomariow napisał na swym blogu, że sprawa Razwozżajewa "przekracza granice pojmownia". Potępił "prawdziwy terror" wobec opozycjonistów.

Zobacz także
Komentarze (41)
Zaloguj się
 • antydurniom

  Oceniono 9 razy 3

  Dla szumowin i zdrajcow nie ma poblazania !!! " Mówili, że zabiją mi dzieci i żonę " , takim zdrajcom i zaklamancom nic a nic nie wierze za uSSa miliony $$ maja za zadanie rozwalic Rosje i to jest cala prawda !!!

  Ale na szczescie nie doczekanie dla tych uSSa-manow !!!

  Agent uSSa pod plaszczykiem lewicy, a nie zaden opozycjonista ,,, podobnie jak ten zdrajca pijus jelcyn ktory to przeciez byl KOMUNISTA !!! tylko dywersantem !!!
  W latach 1961-1990 Borys Jelcyn był członkiem KPZR, a od 1977 I sekretarzem Komitetu Obwodowego KPZR w Swierdłowsku (obecnie Jekaterynburg) – w pierwszym roku tej kadencji zburzono były dom inżyniera Nikołaja Ipatiewa, miejsce kaźni byłego cara Mikołaja II, jego rodziny i służby..

  Od 1985 r. Jelcyn był I sekretarzem Komitetu Miejskiego w Moskwie. W 1987 po krytyce połowiczności reform przeprowadzanych przez szefa partii Michaiła Gorbaczowa został usunięty z tego stanowiska.

  jelcyn atal co chwile po wskazowki do Washingtonú i rozwalil jako pierwszy ZSRR !!!

 • supertlumacz

  Oceniono 7 razy -3

  Ja juz się wynarodowilem na Rosjanina? Ktoś jeszcze?
  Tylko proszę, nie starozakonni. Dla was był KOR i Okrągły Stół

 • pentagon-08

  Oceniono 9 razy -3

  Oj tam od razu OMONowcy i CzeKa zagrozilo. Powszechnie wiadomo, ze Putas lubi dziaci i mlode, atrakcyjne kobiety. Staruszki to juz nie, stad rozkaz traktowania emerytek rosyjska 'blondynka'.

 • wks_fanatyk

  Oceniono 12 razy 0

  Oj larum się podniosło na GWnie bo z lewakiem zrobili porządek , coś nieprawdopodobnego, i bardzo dobrze tak powinni kończyć lewaccy bandyci

 • felicjan.dulski

  Oceniono 7 razy 3

  Nie kradnę, nie zabijam, NIE WIERZĘ. (No, może nie zawsze dowierzam propagandzie).

 • felicjan.dulski

  Oceniono 9 razy 1

  Nie kradnę, nie zabijam NIE WIERZĘ.

 • misiupisiu2

  Oceniono 25 razy 9

  Szkoda ze ta tuba syjonistycznej propagandy nie zauważyła i nie opisała ,ze Izrael od lat morduje ,porywa ,podkłada bomby ,zabija bezzałogowymi samolotami itd... na całym świecie swoich przeciwników,Albo nie chcą tego zauważyć .

 • awe

  Oceniono 12 razy -6

  odczepcie się od najlepszego przyjaciela Tuska!

 • bed-e45

  Oceniono 22 razy 10

  Kiedy CIA, porwała z Hamburga do USA, pięciu polskich dyrektorów zakładów zbrojeniowych i przesłuchiwała ich zarzucając im handel bronią, to były to działania w pełni demokratyczne. Do dzisiaj nikt za to nie poniósł odpowiedzialności.
  Ale Polaków porywać wolno, zwłaszcza amerykanom.
  Mało mnie obchodzi, czy, gdzie i po co ruskie porywają ruskich. Jak się między sobą żrą to może będzie ich mniej na świecie.
  O swoich się martwić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje