Arłukowicz: Pokażę Kaczyńskiemu różnicę między aborcją a in vitro

24.10.2012 09:29
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

W rozmowie w TVN24 Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia, broni metody in vitro. Na wczorajszą krytykę tej metody przez Jarosława Kaczyńskiego odpowiada: "zapraszam pana prezesa Kaczyńskiego do resortu, pokażę mu, czym się różni aborcja od in vitro".
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz protestuje wobec tezy zrównującej zabiegi in vitro z aborcją, gdyż w trakcie dochodzi czasem do niszczenia zarodków ludzkich. - Nie wolno o tym tak mówić i tak myśleć. Niech każdy, kto to mówi, spojrzy w oczy tysięcy roześmianych dzieci (urodzonych dzięki in vitro) - apeluje w TVN24.

Podobnie wzburzyły go słowa Jarosława Kaczyńskiego: "Ja jako człowiek, który w tych sprawach słucha Kościoła, wiem, że 15 tys. razy in vitro oznacza bardzo, bardzo wiele aborcji i mój stosunek do tego wynika z nauk Kościoła". - Ja zapraszam pana prezesa Kaczyńskiego do resortu. Pokażę mu, czym się różni aborcja od in vitro. (...) Prezes jak sam twierdzi słucha Kościoła, a ja słucham ekspertów i czytam książki - mówi minister.

Arłukowicz dziwi się, że konserwatywni posłowie są przeciwni programowi Ministerstwa Zdrowia ws. refundacji in vitro. - Dlaczego oni nie chcą, by w końcu uregulować system in vitro i zadbać o bezpieczeństwo zarodków, o co teraz nikt nie dba. Dzisiaj nikt tego w Polsce nie kontroluje - uzasadnia minister.

Program zdrowotny ministerstwa

- Do programu zdrowotnego, w ramach którego refundowane będą zapłodnienia metodą in vitro, będą mogły przystąpić tylko te kliniki, które zagwarantują bezpieczeństwo zarodków - zapowiedział w środę minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Program zdrowotny Ministerstwa Zdrowia ws. in vitro ma ruszyć 1 lipca 2013 r. Jak podkreślił Arłukowicz celem tego projektu jest zagwarantowanie równego dostępu do in vitro. Minister dodał, że program umożliwi monitoring jakości wykonywania tej metody zapłodnienia, a także zagwarantuje bezpieczeństwo pacjentów i zarodków.

W poniedziałek premier Donald Tusk i minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedzieli, że zapłodnienie in vitro będzie finansowane w ramach programu zdrowotnego. Refundacja ma być dostępna dla par (nie tylko małżeństw), które udokumentują, że od roku bezskutecznie leczą niepłodność. Program przewidziany jest na 3 lata; ma objąć 15 tysięcy par. Koszt pierwszego pół roku funkcjonowania programu - od lipca do końca 2013 r. - to ok. 50 mln zł. W następnych latach ma to być kwota dwukrotnie wyższa. Premier zapowiedział, że dalsze losy programu będą zależały od zapisów ustawy, która ma powstać w ciągu pierwszych trzech lat działania programu.

PYTANIE Co sądzisz o programie rządu ws. in vitro, zakładającym refundację przez państwo 3 cykli dla 15 tys. par oraz dostęp dla osób, które udowodnią, że przez rok leczyły niepłodność? [GŁOSUJ]

 • Tak, ten program całkowicie rozwiązuje problem in vitro w Polsce. Nareszcie mamy cywilizowane regulacje, a nie wolną amerykankę jak do tej pory
 • Program jest dobry, ale będzie trwał tylko 3 lata. Lepsza byłaby ustawa, bo ta jest bezterminowa
 • Zabiegi in vitro są niedopuszczalne z punktu widzenia moralnego, dlatego nie akceptuję tego programu
 • Refundacja in vitro to ważny problem. Jednak są poważniejsze kwestie w służbie zdrowia, które rozwiązałyby pieniądze przeznaczone na ten program
Przepisz tekst z obrazka: nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
Komentarze (241)
Zaloguj się
 • jar6868

  Oceniono 1 raz 1

  ARKULOWICZ ILU LUDZI UMARLO W SZPITALACH ZA TWOICH RZADOW W SZCZEGOLNOSCI STARSZYCH ,A CHCIALBYM ZWROCIC UWAGE NA SZPITAL MSWIA W OLSZTYNIE,PRZECIERZ TO JEST WYKONYWANIE CICHEJ EUTANAZJI,WEZ SIE ZA ROBOTE BO JUZ MASZ NA SUMIENIU TYSIACE LUDZI KTORYCH DOPROWADZILES DO SMIERCI I NIE ZAJMUJ SIE PIE...MI NIEDOUCZONY LEKARZYNO

 • bogda35

  0

  panie ministrze- szkoda fatygi.Kaczyński nie ma poglądów- ma tylko interesy.Dzis akurat ma interes w popieraniu poglądów Koscioła- jutro byc moze w jego interesie bedzie popieranie in vitro. To szuja ustawiona na zdobycie władzy.

 • cyryldrab

  0

  Arlukowicz najpierw podda si osobiscie aborcji,a potem osobiscie sie zaplodni in vitro.Toz to szok,a prezes Kaczynski bedzie to wszystko widzial.A ja sie pytam czy jego serce to wytrzyma.

 • razb1947

  0

  Dzieci urodzone przez zapłodnienie in vitro są mniej odporne na choroby i dużo się rodzi z zespołem dauna lub innymi niedorozwinienciami.

 • razb1947

  0

  Arłukowicz ten czerwony bezmózgowiec już dawno powinien siedzieć za te złe ustawy -przeciwko pacjentom i za złe rządzenie Ministerstwem Zdrowia.

 • kot_ikkk

  Oceniono 2 razy 0

  Możecie zobaczyć poniżej, na przykładzie Szwecji, do czego między innymi zaprowadzą nas lewicowe rządy PO.
  www.youtube.com/watch?v=Mzr4iIeEZP0

 • antyksen

  Oceniono 3 razy 1

  A kogo interesuje, jakie poglądy ma w tej kwestii Kaczyński? Przypominam, że w Polsce mieszkają i żyją nie tylko praktykujący katolicy, a póki co przepisy tożsame z myśleniem tego pana obowiązują wszystkich obywateli. To pogwałcenie praw, kiedy wreszcie się to zmieni ?!!

 • benkmen

  Oceniono 3 razy 1

  Yaro Prezio słucha kościoła a żony jeszcze nie ma??To jak on słucha??

 • zgryz3

  Oceniono 2 razy 0

  Kaczyński: 15 tys. razy in vitro oznacza bardzo, bardzo wiele aborcji i mój stosunek do tego wynika z nauk Kościoła".
  ---------------------------------------------------------------------------
  Przepraszam, a na czym zna się Kościół, że aż nauk udziela - na wyrokach nieznanego Boga, które są niezbadane?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje