Arłukowicz: Pokażę Kaczyńskiemu różnicę między aborcją a in vitro

24.10.2012 09:29
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

W rozmowie w TVN24 Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia, broni metody in vitro. Na wczorajszą krytykę tej metody przez Jarosława Kaczyńskiego odpowiada: ?zapraszam pana prezesa Kaczyńskiego do resortu, pokażę mu, czym się różni aborcja od in vitro?.
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz protestuje wobec tezy zrównującej zabiegi in vitro z aborcją, gdyż w trakcie dochodzi czasem do niszczenia zarodków ludzkich. - Nie wolno o tym tak mówić i tak myśleć. Niech każdy, kto to mówi, spojrzy w oczy tysięcy roześmianych dzieci (urodzonych dzięki in vitro) - apeluje w TVN24.

Podobnie wzburzyły go słowa Jarosława Kaczyńskiego: "Ja jako człowiek, który w tych sprawach słucha Kościoła, wiem, że 15 tys. razy in vitro oznacza bardzo, bardzo wiele aborcji i mój stosunek do tego wynika z nauk Kościoła". - Ja zapraszam pana prezesa Kaczyńskiego do resortu. Pokażę mu, czym się różni aborcja od in vitro. (...) Prezes jak sam twierdzi słucha Kościoła, a ja słucham ekspertów i czytam książki - mówi minister.

Arłukowicz dziwi się, że konserwatywni posłowie są przeciwni programowi Ministerstwa Zdrowia ws. refundacji in vitro. - Dlaczego oni nie chcą, by w końcu uregulować system in vitro i zadbać o bezpieczeństwo zarodków, o co teraz nikt nie dba. Dzisiaj nikt tego w Polsce nie kontroluje - uzasadnia minister.

Program zdrowotny ministerstwa

- Do programu zdrowotnego, w ramach którego refundowane będą zapłodnienia metodą in vitro, będą mogły przystąpić tylko te kliniki, które zagwarantują bezpieczeństwo zarodków - zapowiedział w środę minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Program zdrowotny Ministerstwa Zdrowia ws. in vitro ma ruszyć 1 lipca 2013 r. Jak podkreślił Arłukowicz celem tego projektu jest zagwarantowanie równego dostępu do in vitro. Minister dodał, że program umożliwi monitoring jakości wykonywania tej metody zapłodnienia, a także zagwarantuje bezpieczeństwo pacjentów i zarodków.

W poniedziałek premier Donald Tusk i minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedzieli, że zapłodnienie in vitro będzie finansowane w ramach programu zdrowotnego. Refundacja ma być dostępna dla par (nie tylko małżeństw), które udokumentują, że od roku bezskutecznie leczą niepłodność. Program przewidziany jest na 3 lata; ma objąć 15 tysięcy par. Koszt pierwszego pół roku funkcjonowania programu - od lipca do końca 2013 r. - to ok. 50 mln zł. W następnych latach ma to być kwota dwukrotnie wyższa. Premier zapowiedział, że dalsze losy programu będą zależały od zapisów ustawy, która ma powstać w ciągu pierwszych trzech lat działania programu.

Zobacz także
Komentarze (241)
Arłukowicz: Pokażę Kaczyńskiemu różnicę między aborcją a in vitro
Zaloguj się
 • szcz9

  Oceniono 330 razy 280

  Różnica jest prosta: w efekcie in vitro dzieci się rodzą, a po aborcji - nie.
  Nie potrafi tego zrozumieć tylko kościół katolicki i Jarosław Kaczyński.

 • suwakwrozporku

  Oceniono 277 razy 241

  Aborcja, eutanazja, in vitro... Do czego to doszło! Takimi świństwami musi się Pan Jarosław zajmować, zamiast nadal drążyć brzozę...

  I to wszystko przez Tuska.

  :)

 • remo29

  Oceniono 213 razy 171

  Panie daj pan spokój, tego pana nikt nie przekona, że białe jest białe...
  --
  parada karzełków

 • mordred

  Oceniono 185 razy 153

  Nie ma sensu niczego pokazywać. Wiedza pana Kaczyńskiego jest żałosna. Walcząc z narkotykami, zdziwił się że marihuana jest z konopi, wyraził opinię, że biała nie jest białe i ogólnie jest dziwny. Nie ma sensu pokazywać. Nic nie zrozumie.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 139 razy 123

  "Czy marihuana jest z konopii chyba nie"

  Jaroslaw Kaczysnski, owczesny premier RP.

  I chyba wszytsko jasne

 • vatican_commandos

  Oceniono 122 razy 112

  Ludzie mają różne podejście do religii i wiary:
  Są tacy, co wierzą i praktykują.
  Są tacy, co wierzą i nie praktykują.
  Ale prawdziwymi sq*ami są ci,
  co nie wierzą, a praktykują -
  prawda panie Kaczyński?

 • fedorczyk4

  Oceniono 133 razy 89

  Nie da się przekonać kogoś kto wie wszystko a głównie to że wie lepiej i dawno już zapowiedziała że nie da sobie wmówić, że białe jest białe a czarne jest czarne. Nie ważana jest sla Jarosława prawda tylko jaroprawda

 • pesti

  Oceniono 101 razy 87

  Ci panowie nie rozumieja podstaw ewolucji.
  A sama natura w swojej rozrzutnosci usmialaby sie setnie z takich zalosnych prob ratowania kazdego zycia poczetego.

 • czarnaowca.3

  Oceniono 106 razy 86

  aborcja zygoty?
  czy ktorys z tych "specjalistow" mial biologie w szkole...?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje