Ks. Kloch o Tusku: Dyscyplina czy wskazania przy głosowaniu ws. in vitro? Niedopuszczalne

24.10.2012 09:17
Ks. Józef Kloch

Ks. Józef Kloch (Fot. Waldemar Kompała / Agencja Gazeta)

- Tak ważne rzeczy jak in vitro powinny być dyskutowane w parlamencie - powiedział dziś w "Kontrwywiadzie RMF FM" rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Zapowiedź ws. programu zdrowotnego in vitro nazwał "negatywnym zaskoczeniem", a ewentualne wskazania Tuska dla polityków w kwestii głosowania w sprawach sumienia - "niedopuszczalnym".
- Tak ważne rzeczy powinny być decydowane w parlamencie - powiedział o rządowym programie zdrowotnym ws. in vitro ks. Kloch w RMF FM. Pytany, czy czasem dla wielkich spraw nie warto obejść podstawowych procedur, odparł, że in vitro nie jest taką wartością.

- Nie jest wielką sprawą in vitro, i to ze względów medycznych, i etycznych. Nie jest za wszelką cenę dobrą rzeczą, etyczną rzeczą, chęć posiadania dzieci, tym bardziej, że jest inna metoda, choćby naprotechnologia, która jest akceptowana przez wiele kręgów - oświadczył duchowny.

"Naprotechnologia jest skuteczna niemal w 100 proc."

- Episkopat już szereg razy swoje stanowisko bardzo jasno określał, że są alternatywne metody, choćby naprotechnologia, i idźmy w kierunku leczenia, a nie obejścia problemu, bo in vitro jest obejściem - podkreślił ks. Kloch, dodając, że "naprotechnologia jest skuteczna niemal w 100 proc.": - Słyszałem, że jest lepsza od in vitro z ust lekarzy.

Uważa on ponadto, że wprowadzanie dyscypliny partyjnej w parlamencie w sprawach dotyczących sumienia jest niedopuszczalne. - W wypadku, kiedy jest kwestia etyczna, nie wolno mówić o dyscyplinie partyjnej, to jest niedopuszczalne, przy ekonomicznych, tak - mówił rzecznik Episkopatu. - Niedopuszczalnym jest, by posłowie w głosowaniu nad sprawami światopoglądowymi kierowali się wskazaniami szefa partii. W kwestiach etycznych nie może być mowy o partyjnej dyscyplinie - dodał.Lekarze: "Naprotechnologia? Wielu parom nie pomoże"

W poniedziałek premier Donald Tusk i minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedzieli, że zapłodnienie in vitro będzie finansowane w ramach programu zdrowotnego. Refundacja ma być dostępna dla par (nie tylko małżeństw), które udokumentują, że od roku bezskutecznie leczą niepłodność. Program przewidziany jest na 3 lata; ma objąć 15 tysięcy par.

Zgodnie ze stanowiskiem Kościoła katolickiego dopuszczalną metodą leczenia niepłodności jest naprotechnologia, która ma stanowić alternatywę wobec zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro). Opiera się na analizie fizjologicznej i biochemicznej cyklu miesiączkowego kobiety, z uwzględnieniem jej gospodarki hormonalnej, co następnie jest podstawą do innych działań leczniczych, np. zastosowania technik laserowych czy mikrochirurgii.

Przeciwstawianie naprotechnologii metodzie in vitro w leczeniu niepłodności budzi sprzeciw środowisk medycznych. Lekarze podkreślają, że w wielu sytuacjach - np. gdy kobieta ma nieodwracalnie uszkodzone jajowody, albo w przypadku uszkodzenia nabłonka plemnikotwórczego u mężczyzn, techniki stosowane w naprotechnologii nie pomogą.

PYTANIE Co sądzisz o programie rządu ws. in vitro, zakładającym refundację przez państwo 3 cykli dla 15 tys. par oraz dostęp dla osób, które udowodnią, że przez rok leczyły niepłodność? [GŁOSUJ]

 • Tak, ten program całkowicie rozwiązuje problem in vitro w Polsce. Nareszcie mamy cywilizowane regulacje, a nie wolną amerykankę jak do tej pory
 • Program jest dobry, ale będzie trwał tylko 3 lata. Lepsza byłaby ustawa, bo ta jest bezterminowa
 • Zabiegi in vitro są niedopuszczalne z punktu widzenia moralnego, dlatego nie akceptuję tego programu
 • Refundacja in vitro to ważny problem. Jednak są poważniejsze kwestie w służbie zdrowia, które rozwiązałyby pieniądze przeznaczone na ten program
Przepisz tekst z obrazka: nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
Komentarze (148)
Zaloguj się
 • blogfiles

  Oceniono 2 razy 2

  Jarecki od soboty powinien siedzieć w areszcie, panie Kloch.

 • senior2244

  Oceniono 5 razy 3

  Pilnujcie swoich księży pedofili.Nie zajmujcie się tym co należy do decyzji rządu.

 • filmik2000

  Oceniono 4 razy 2

  Niech ksiądz lepiej powie, co słychać u biskupa J. Poszedł na leczenie dla alkoholików?
  www.youtube.com/watch?v=AkUf5XiQfec&feature=plcp

 • ziutka333

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Kloch a jazda po pijanemu to kryminał

 • tay1

  Oceniono 5 razy 3

  W demokratycznym państwie , prawo tworzone jest na podstawie Konstytucji. Jeśli sumienie, wyznawana religia, przeszkadzają posłom w przestrzeganiu Konstytucji , to nie powinni być posłami. Watykańczycy zabierając głos w sprawach dotyczących świeckich obywateli , łamią zasadę ustanowioną przez swego Boga "... oddajcie cesarzowi co cesarskie, Bogu co boskie..". Ustawa nie zmusza katolików do stosowania tej metody zapłodnienia. Kiedyś Polska otrzymywała wytyczne z Moskwy , panujący w tym czasie ustrój nazwano Komunizmem. Jak nazwiemy ustrój w którym wytyczne otrzymujemy z Watykanu?!

 • mrg1087

  Oceniono 4 razy 2

  "W wypadku, kiedy jest kwestia etyczna, nie wolno mówić o dyscyplinie partyjnej, to jest niedopuszczalne, przy ekonomicznych, tak - mówił rzecznik Episkopatu."
  Ciekawe, czy tak samo będzie mówił, gdy np. w Sejmie głosowany byłby projekt ustawy o finansowaniu kościoła z odpisu w wysokości 0,3%.
  Pewnie wg tego patafiana w takich sprawach również "nie wolno mówić o dyscyplinie partyjnej".

 • dzaga41

  Oceniono 4 razy 2

  A wy katabasy siedzcie cicho,to nie wasza sprawa.

 • monisia_zet

  Oceniono 4 razy 2

  A ja sie ciesze ze, juz nie mieszkam w tym wariatkowie jakim staje sie Polska. Absurd to delikatne okreslenie tej calej sytuacji.

 • lasaron

  Oceniono 4 razy 2

  Ten też chce nakazywać zakazywać i co jeszcze? Do krucht a nie na anteny radiowe .No chyba ,że na własne tam zajmujcie się polityką. Wasza polityka śmierci w imię krzyża prowadzona od ponad 20 wieków pochłonęła tak wiele ofiar byście chociaż w kwestii powstawania nowego życia zamilkli. To jest właśnie plan Boży. In Vitro planem Boga ale skąd wy to możecie wiedzieć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje