Ks. Kloch o Tusku: Dyscyplina czy wskazania przy głosowaniu ws. in vitro? Niedopuszczalne

24.10.2012 09:17
- Tak ważne rzeczy jak in vitro powinny być dyskutowane w parlamencie - powiedział dziś w "Kontrwywiadzie RMF FM" rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Zapowiedź ws. programu zdrowotnego in vitro nazwał "negatywnym zaskoczeniem", a ewentualne wskazania Tuska dla polityków w kwestii głosowania w sprawach sumienia - "niedopuszczalnym".
- Tak ważne rzeczy powinny być decydowane w parlamencie - powiedział o rządowym programie zdrowotnym ws. in vitro ks. Kloch w RMF FM. Pytany, czy czasem dla wielkich spraw nie warto obejść podstawowych procedur, odparł, że in vitro nie jest taką wartością.

- Nie jest wielką sprawą in vitro, i to ze względów medycznych, i etycznych. Nie jest za wszelką cenę dobrą rzeczą, etyczną rzeczą, chęć posiadania dzieci, tym bardziej, że jest inna metoda, choćby naprotechnologia, która jest akceptowana przez wiele kręgów - oświadczył duchowny.

"Naprotechnologia jest skuteczna niemal w 100 proc."

- Episkopat już szereg razy swoje stanowisko bardzo jasno określał, że są alternatywne metody, choćby naprotechnologia, i idźmy w kierunku leczenia, a nie obejścia problemu, bo in vitro jest obejściem - podkreślił ks. Kloch, dodając, że "naprotechnologia jest skuteczna niemal w 100 proc.": - Słyszałem, że jest lepsza od in vitro z ust lekarzy.

Uważa on ponadto, że wprowadzanie dyscypliny partyjnej w parlamencie w sprawach dotyczących sumienia jest niedopuszczalne. - W wypadku, kiedy jest kwestia etyczna, nie wolno mówić o dyscyplinie partyjnej, to jest niedopuszczalne, przy ekonomicznych, tak - mówił rzecznik Episkopatu. - Niedopuszczalnym jest, by posłowie w głosowaniu nad sprawami światopoglądowymi kierowali się wskazaniami szefa partii. W kwestiach etycznych nie może być mowy o partyjnej dyscyplinie - dodał.Lekarze: "Naprotechnologia? Wielu parom nie pomoże"

W poniedziałek premier Donald Tusk i minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedzieli, że zapłodnienie in vitro będzie finansowane w ramach programu zdrowotnego. Refundacja ma być dostępna dla par (nie tylko małżeństw), które udokumentują, że od roku bezskutecznie leczą niepłodność. Program przewidziany jest na 3 lata; ma objąć 15 tysięcy par.

Zgodnie ze stanowiskiem Kościoła katolickiego dopuszczalną metodą leczenia niepłodności jest naprotechnologia, która ma stanowić alternatywę wobec zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro). Opiera się na analizie fizjologicznej i biochemicznej cyklu miesiączkowego kobiety, z uwzględnieniem jej gospodarki hormonalnej, co następnie jest podstawą do innych działań leczniczych, np. zastosowania technik laserowych czy mikrochirurgii.

Przeciwstawianie naprotechnologii metodzie in vitro w leczeniu niepłodności budzi sprzeciw środowisk medycznych. Lekarze podkreślają, że w wielu sytuacjach - np. gdy kobieta ma nieodwracalnie uszkodzone jajowody, albo w przypadku uszkodzenia nabłonka plemnikotwórczego u mężczyzn, techniki stosowane w naprotechnologii nie pomogą.

Zobacz także
Komentarze (148)
Ks. Kloch o Tusku: Dyscyplina czy wskazania przy głosowaniu ws. in vitro? Niedopuszczalne
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 195 razy 187

  Stanowisko, w każdej sprawie, może "kościół" mieć takie, jakie chce, ale nie narzucicie całemu społeczeństwu swojego katolickiego kagańca na twarz !!!!

  Nawet za pomocą ustaw i kodeksu karnego, wymuszających przestrzeganie waszych dogmatów religijnych !!!!

  PAŃSTWO JEST ORGANIZACJĄ SPOŁECZNO - POLITYCZNĄ A NIE RELIGIJNĄ !!!!!

  PAŃSTWO MUSI BYĆ ZBUDOWANE NA FUNDAMENTACH NAUKOWYCH A NIE WYZNANIOWYCH !!!!!

  USTAWODAWSTWO PAŃSTWOWE, NIE STOI NA STRAŻY PRZESTRZEGANIA
  DOGMATÓW JAKIEGOKOLWIEK KOŚCIOŁA, CZY SEKTY RELIGIJNEJ !!!!!

 • fedorczyk4

  Oceniono 166 razy 154

  Proszę księdza czy ksiądz mógłby się odkopytkować od życia normalnych ludzi i zająć się tymi którzy przed nim klęczą? Wyłącznie, bardzo proszę. Dość tego nachalnego pchania się do wszystkichg dziedzin życia ludzi którzy w sumi mają w nosie Kościół i żyją uczciwie opierając się na humaniźmie, a nie 10 przykazaniach i dlatego,że tak chcą a nie bo się boją ogni piekielnych.
  Won z mojego łóżka, szkoły, portfela, kuchni, szpitala, i trumny!

 • fakiba

  Oceniono 121 razy 113

  Skoro in vitro nie jest według księdza ważną sprawą to o co ten cały krzyk i grożenie konsekwencjami kościelnymi

 • andrzej.frant

  Oceniono 111 razy 101

  A czy KK opatentował już niepokalane poczęcie ?
  Będą brać tantiemy za licencję ?

 • 2random

  Oceniono 88 razy 80

  No proszę - wystarczy zupełnie przekłamać wyniki badań i już ksiądz ma 100%-owy argument.
  Normalny człowiek jednak wie, że księdzu się nie wierzy, szuka w internecie i ... "skuteczność naprotechnologii to 40%"
  Potem kler dziwi się, że źle się go ocenia.

 • dziadekjam

  Oceniono 70 razy 60

  Niepłodność męską można wyleczyć "palcem bożym" w osobie zdrowego klechy, ale co z kobietami? Zakonnice?

 • nie_mam_facebooka

  Oceniono 55 razy 47

  A co z sumieniami wyborców?
  niemamfacebooka.blox.pl/html

 • contrame

  Oceniono 17 razy 17

  Panie Kloch, zajmij się pan swoim sumieniem i swoimi kolesiami-pedofilami, kolesiami-złodziejami, kolesiami-oszustami i kolesiami-grabieżcami Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje