Piecha chce całkowitego zakazu in vitro. "Zarodki można by adoptować"

24.10.2012 08:37
Bolesław Piecha

Bolesław Piecha (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Dzisiaj nikt nie kwestionuje, że życie powstaje w momencie połączenia dwóch gamet (...). Koniec definicji. Nawet najbardziej ateistyczni filozofowie o tym mówią i to wiemy - twierdzi Bolesław Piecha z PiS w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu ZET. Opowiada się za całkowitym zakazem in vitro, a zarodki, które już istnieją, można według niego "zaadoptować".
Według Piechy "premier rozpaczliwie szuka drogi, żeby przetrwać". - Dostał wotum zaufania, bo wyciągnął rewolwer czterdziestostrzałowy i przyłożył do skroni - przekonuje były wiceminister. - Premier zażądał małczat, ruki pa szwam i dostał wczoraj od PO na komisji zdrowia - dodaje Piecha.

Zaznacza, że program Tuska dotyczący in vitro nie ma podstawy prawnej. - Jeżeli się coś finansuje, to musi być podstawa prawna. W przypadku programu zdrowotnego, jaki proponuje pan premier Tusk, w bardzo kontrowersyjnej sprawie, jaką jest procedura in vitro, taką podstawę prawną będzie bardzo trudno znaleźć - mówi Piecha. Dodaje, że Tusk "myli zeznania".

- Najpierw mówi o 1 mln 200 tys. bezpłodnych par, a potem mówi o 5 tys. bezpłodnych par, do których ta pomoc ma trafić. To co? Uruchomimy loterię wizową jak w Stanach Zjednoczonych? Kto wylosuje, to będzie miał dofinansowanie? - ironizuje Piecha.

Były minister wyraźnie zaznacza, że "na dzień dzisiejszy" chciałby całkowitego zakazu in vitro. - Chodzi o świętość życia - przekonuje Piecha. Dodaje jednak, że kiedy nie jest możliwe wprowadzenie całkowitej ochrony, to trzeba szukać rozwiązania, które "maksymalnie chroni życie".

A co stałoby się z zamrożonymi zarodkami, jeśli zakaz byłby wprowadzony? - Można te zarodki ludzkie adoptować - tłumaczy. Zaznacza, że PiS proponowało w ustawie specjalny program adopcyjny w tej sprawie.

Na stwierdzenie Moniki Olejnik, że autor metody in vitro dostał jednak Nagrodę Nobla, ripostował, że twórcy bomby atomowej również ją dostali.PYTANIE Co sądzisz o programie rządu ws. in vitro, zakładającym refundację przez państwo 3 cykli dla 15 tys. par oraz dostęp dla osób, które udowodnią, że przez rok leczyły niepłodność? [GŁOSUJ]

 • Tak, ten program całkowicie rozwiązuje problem in vitro w Polsce. Nareszcie mamy cywilizowane regulacje, a nie wolną amerykankę jak do tej pory
 • Program jest dobry, ale będzie trwał tylko 3 lata. Lepsza byłaby ustawa, bo ta jest bezterminowa
 • Zabiegi in vitro są niedopuszczalne z punktu widzenia moralnego, dlatego nie akceptuję tego programu
 • Refundacja in vitro to ważny problem. Jednak są poważniejsze kwestie w służbie zdrowia, które rozwiązałyby pieniądze przeznaczone na ten program
Przepisz tekst z obrazka: nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
Komentarze (351)
Zaloguj się
 • asr1

  0

  Ja od lat nie mogę jednego zrozumieć co do stanu pocztalności człoków sekty zwanej KK. O co wam chodzi ??. Nikt nie każe wam korzystać z prezerwatyw, in vitro, zgwałcone katliczki mogą rodzić, zgwałceni katolicy przez księży moga swój ból ofiarowywać guru z watykanu. Możecie sobie ekskomunikwać dawcę plemnika i biorczynie - czy my ludzie inaczej myślący was do czegokolwiek zmuszamy ?? No nie . To wy wzorem najbardziej okrutnych i totalitarnych reżimów chcecie być panami sumień ludzkich. Wy swoje sumienie praktykujcie u siebie, nie porzucajcie żon, zapewniajcie je że jak umrą w wyniku ciąży zagrażających jej życiu to dalej będziecie pośmiertnie je uwielbiali może kaplica systyńska ?? ale od nas się OD..... bo krew się będzie lać jak mawiał poeta.

 • ht

  Oceniono 1 raz -1

  Aleśmy wybrali durniow na posłów.

 • papyr

  Oceniono 1 raz 1

  adaptować :-)

 • kubulek51

  Oceniono 2 razy 0

  Proponuję wszystkim posłom prawicy adopcję po jednym dziecku z nieuleczalną chorobą.

 • omertahistoriamafii

  Oceniono 2 razy 2

  Czytam i coraz częściej odnoszę wrażenie, że cały ten sejm składa się z adoptowanych niegdyś zarodków.
  Tylko, że gdzieś coś poszło strasznie nie tak.

 • i-tyle

  Oceniono 3 razy 1

  Dobra pisowce, pytanie. Retoryczne:)

  Zakładacie, że zarodek jest człowiekiem więc tworzenie ponadwymiarowych zarodków to mordowanie. Załóżmy, że to idiotyczne zdanie jest prawdziwe. Waszym celem jest więc doprowadzenie do sytuacji, w której nie tworzy się ponadwymiarowych zarodków. Można na przykład to osiągnąć zakazując zamrażania zarodków i tworzenia większej liczby w jednym cyklu niż kobieta chce transferować. To głupie i znacznie obniża skuteczność in vitro, ale wtedy nie ma mowy o "mordowaniu zarodków". Moje pytanie jest takie. Dlaczego, do jasnej cholery, chcecie zakazać in vitro całkowicie?

  Odpowiedź na pytanie jest taka. Wam nie zależy na zadnych zarodkach, na tym by komuś pomóc, na tym by rozwiązać jakiś problem. Wam zależy na tym, by wymusić własną wizję świata na innych ludziach, zakazać im, zdusić ich, dokopać im, zaszkodzić, dosr..., bo tak, za wszystko co was złego w życiu spotkało, odegrać się i basta! To dlatego zamiast szukać rozwiązania, które usatysfakcjonuje wasze idiotyczne założenie, idziecie na noże, stawiacie warunek nie do zaakceptowania i czekacie na aferę, nic was nie obchodzą te zarodki. Służą wam tylko jako środek do zgnojenia przeciwników w dyskusji. To dlatego tacy jak wy kiedy jest dyskusja o przeciwdziałaniu narkomanii, upierają się przy wsadzaniu do więzienia nawet za tysięczne cześci grama. Nie dlatego, by komuś pomóc. Wy chcecie, by tego narkomana można było skopać, spałować zgodnie z prawem, opluć, obszczać, mordę mu obić, a najlepiej, żeby się powiesił na pasku w celi.

  Takie to wasze kochanie inaczej bliźniego swego jak siebie samego. Zarodkowi hipokryci.

 • porannakawa01

  Oceniono 2 razy 2

  Lodziarnia "Pod Piechą"?
  Mrożone z sokiem truskawkowym?
  Ten dzieciobójca naskrobał się w swoim życiu dka kasy.
  Gdy mu to uniemożliwili w końcu - to w posły poszedł. Tam też jest kasa.
  A tym co chcieliby skrobanki - Piecha jest przeciw!
  Nie muszą tyle zarabiać!
  Piecha internacjonalista - niech Niemcy zarabiają, niech Czesi zarabiają.
  Nasi lekarze - wara im.
  Piecha zaadoptował mrożonkę dwukomórkową?

 • benkmen

  0

  Piecha powinien zamykać lodziary za masowe ludobójstwo plemnikowe.Toż to przecież masowa forma kanibalizmu. :-) :-) :-)

 • cygan37

  Oceniono 4 razy 4

  Niech Piecha odda na dom dziecka wszystkie zlotowki zarobione na skrobankach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje