Piecha chce całkowitego zakazu in vitro. "Zarodki można by adoptować"

24.10.2012 08:37
Bolesław Piecha

Bolesław Piecha (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Dzisiaj nikt nie kwestionuje, że życie powstaje w momencie połączenia dwóch gamet (...). Koniec definicji. Nawet najbardziej ateistyczni filozofowie o tym mówią i to wiemy - twierdzi Bolesław Piecha z PiS w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu ZET. Opowiada się za całkowitym zakazem in vitro, a zarodki, które już istnieją, można według niego "zaadoptować".
Według Piechy "premier rozpaczliwie szuka drogi, żeby przetrwać". - Dostał wotum zaufania, bo wyciągnął rewolwer czterdziestostrzałowy i przyłożył do skroni - przekonuje były wiceminister. - Premier zażądał małczat, ruki pa szwam i dostał wczoraj od PO na komisji zdrowia - dodaje Piecha.

Zaznacza, że program Tuska dotyczący in vitro nie ma podstawy prawnej. - Jeżeli się coś finansuje, to musi być podstawa prawna. W przypadku programu zdrowotnego, jaki proponuje pan premier Tusk, w bardzo kontrowersyjnej sprawie, jaką jest procedura in vitro, taką podstawę prawną będzie bardzo trudno znaleźć - mówi Piecha. Dodaje, że Tusk "myli zeznania".

- Najpierw mówi o 1 mln 200 tys. bezpłodnych par, a potem mówi o 5 tys. bezpłodnych par, do których ta pomoc ma trafić. To co? Uruchomimy loterię wizową jak w Stanach Zjednoczonych? Kto wylosuje, to będzie miał dofinansowanie? - ironizuje Piecha.

Były minister wyraźnie zaznacza, że "na dzień dzisiejszy" chciałby całkowitego zakazu in vitro. - Chodzi o świętość życia - przekonuje Piecha. Dodaje jednak, że kiedy nie jest możliwe wprowadzenie całkowitej ochrony, to trzeba szukać rozwiązania, które "maksymalnie chroni życie".

A co stałoby się z zamrożonymi zarodkami, jeśli zakaz byłby wprowadzony? - Można te zarodki ludzkie adoptować - tłumaczy. Zaznacza, że PiS proponowało w ustawie specjalny program adopcyjny w tej sprawie.

Na stwierdzenie Moniki Olejnik, że autor metody in vitro dostał jednak Nagrodę Nobla, ripostował, że twórcy bomby atomowej również ją dostali.PYTANIE Co sądzisz o programie rządu ws. in vitro, zakładającym refundację przez państwo 3 cykli dla 15 tys. par oraz dostęp dla osób, które udowodnią, że przez rok leczyły niepłodność? [GŁOSUJ]

 • Tak, ten program całkowicie rozwiązuje problem in vitro w Polsce. Nareszcie mamy cywilizowane regulacje, a nie wolną amerykankę jak do tej pory
 • Program jest dobry, ale będzie trwał tylko 3 lata. Lepsza byłaby ustawa, bo ta jest bezterminowa
 • Zabiegi in vitro są niedopuszczalne z punktu widzenia moralnego, dlatego nie akceptuję tego programu
 • Refundacja in vitro to ważny problem. Jednak są poważniejsze kwestie w służbie zdrowia, które rozwiązałyby pieniądze przeznaczone na ten program
Przepisz tekst z obrazka: nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
Komentarze (351)
Piecha chce całkowitego zakazu in vitro. "Zarodki można by adoptować"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 651 razy 633

  Pan Piecha i jego koledzy adoptują po zarodku i będą się nim troskliwie opiekować aż do naturalnej śmierci

 • marych

  Oceniono 602 razy 580

  adoptować zarodki? i trzymać w słoiku nad kominkiem? czy wyhodować kolejnego bezmózgiego posła PiS?

 • jerzysm42

  Oceniono 518 razy 504

  w "Kropce nad i" Piecha przyznał, że jako ginekolog przeprowadzał aborcje i potwierdził, że mógł zamordować tysiąc dzieci. Znając obłudę Piechy nie wykluczam, że pokątnie robi to do dzisiaj.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 426 razy 416

  "- Dzisiaj nikt nie kwestionuje, że życie powstaje w momencie połączenia dwóch gamet (...). Koniec definicji. Nawet najbardziej ateistyczni filozofowie o tym mówią i to wiemy - twierdzi Bolesław Piecha z PiS w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu ZET. Opowiada się za całkowitym zakazem in vitro, a zarodki, które już istnieją, można według niego "zaadoptować". "

  Moze pan piecha razem z reszta tych baranow zaczna adoptowac... zuzyte podpaski? W koncu wiekszosc zarodkow (niezagniezdzonych) tam wlasnie mozna znalezc...

 • fedorczyk4

  Oceniono 399 razy 383

  Panie Piecha, pan się zatrzymał w rozwoju właśnie w chwili tego połączenia:-(

 • endrju1521

  Oceniono 332 razy 310

  - Dzisiaj nikt nie kwestionuje, że życie powstaje w momencie połączenia dwóch gamet (...).
  =================================
  Oczywiście, biologiczne życie, tak !

  Ale to nie jest człowiek !!!!

  Człowiek się rodzi !!!

 • b4rt76

  Oceniono 278 razy 272

  Ja się chciałem tylko zapytać p. Piechy:
  Ile zabiegów aborcji dokonał pan podczas swojej pracy jako lekarz ginekolog?
  Bo z tego co wiem są to liczby idące w setki.

 • yyyama

  Oceniono 286 razy 270

  Piecha powstał z jednej gamety ale za to słusznej....

 • costa3500

  Oceniono 273 razy 261

  Ten pajac za to odkrycie powinien dostać Nobla

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje