Anderman w "GW": Młodzież nie kuma cza-czy, ale Krasnodębski na ratunek - III RP to PRL!

24.10.2012 08:21
Janusz Anderman i prof. Zdzisław Krasnodębski

Janusz Anderman i prof. Zdzisław Krasnodębski (Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta / Tokfm.pl)

Janusz Anderman odpowiedział na troskliwą odezwę prof. Zdzisława Krasnodębskiego z "Dziennika Gazety Polskiej". Socjolog prawił w niej, że "młodzież, wyobrażając sobie PRL, nie ma pojęcia, co sobie wyobraża". "Młodzież po prostu nie kuma cza-czy, bo jest karmiona filmami Barei" - niepokoi się dziś w "Gazecie Wyborczej" pisarz. Te z kolei, jak zwraca uwagę Anderman, mają służyć przysłonięciu istoty rzeczy: III RP to czysty PRL!
Filmy Stanisława Barei prezentują niebezpieczne uproszczenia na temat PRL i tym samym pozwalają widzieć w obecnej władzy zupełne zerwanie z komunizmem - alarmował niedawno Krasnodębski. Anderman jest pierwszym, aby w dzisiejszej "Wyborczej" te uproszczenia skorygować: "Błąd, droga dzieciarnio! Ani tamta Polska nie była tak zabawna i absurdalna jak w 'Misiu', ani III RP nie jest takim krajem, jak się wam wydaje".

Dalej Anderman rozprawia się z innymi argumentami socjologa, który narzekał w GPC, że "nawet w kapitalizmie mamy niewielki wpływ na to, co się dzieje", a "media mogą bezczelnie kłamać". "To, że Krasnodębski nie ma wpływu na gospodarkę, jest rażącą niesprawiedliwością, a to, że został bezczelnie okłamany przez media, budzi głębokie współczucie" - ubolewa w GW pisarz.

Jak się okazuje, socjolog zapomniał o jednym - nie zwrócił uwagi na systemowe niszczenie w Polsce Kościoła. Na ratunek, jak pisze Anderman, przybył mu jednak Tomasz Terlikowski, który w tekście umieszczonym w GPC tuż obok komentarza Krasnodębskiego uzupełnił braki tego pierwszego. "Krasnodębski i Terlikowski powinni zacząć pisać w duecie. Łatwiej będzie się czytelnikom połapać" - kwituje prozaik.

Zobacz także
Komentarze (79)
Zaloguj się
 • have2b3

  0

  Byl taki kawal, ze wszyscy jestesmy w jednym obozie (Pakt Warszawski), ale w naszym (Polskim) baraku jest najweselej ...

  Ci co zyli wtedy wiedzieli do jakich obozow to odwolanie sie odnosi. I faktycznie w naszym bylo ciut weselej. Filmy Barei (az dziw bierze, ze je nakrecil i je puszczali w kinach) nie opisuja rzeczywistosci PRL, one sie z niej nasmiewaja, to jest odtrutka na stres i traume wywolana wszechobecnym zniewoleniem i krtetynizmem zycia codziennego...

  Doswiadczajac tego codziennego zycia wiedzielismy, ze nie jest jak w Misiu, ale Mis pozwalal nam sie smiac z tego co bylo i lepiej rozumiec ...

  Dzis ci co tego nei znaja moga myslec, ze za PRL bylo tak wlasnie wesolo ... jak w Misiu

 • mariolablondi

  Oceniono 1 raz -1

  Anderman ? czy to ten import z Izraela do Agory przed 20 laty?
  Co on u nas robi?

 • pamejudd

  0

  Zaraz, bo sie pogubilem: czyli GW twierdzi ze Bareja dobrze obrazowal III RP?

 • jedrek490

  Oceniono 6 razy 0

  A cóż to za "pisarz" ten Anderman? Ale wygłasza mądrości wszystkowiedzącego, jak przystało na Izraelitę.

 • doktor104

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe ilu z tych którzy tak autorytatywnie wypowiadają się na tym forum na temat PRL przeżyło chociaż kilka lat dorosłego i świadomego życia.
  Sądzę, że bardzo niewielu.

 • xtalatx

  Oceniono 8 razy -2

  zgniły kompromis okrągłego stołu - przymierze i współpraca "solidarności" z reżimem jaruzelskiego wydały zgniły owoc - parapaństwo antyobywatelskie

 • imaman.pl

  Oceniono 7 razy -1

  Magistrowie z uczelni PRL rzadza w XXI wieku.Mlodzi,oprocz Hofmanow,nie sluchaja dupkow i wyjezdzaja.A Boni gdy juz ma gotowe programy,nie moze znalezc komputera na plyte winylowa.Autostrady prowadza w pola,kolej jezdzi wolniej niz w PRL,zarcie drozsze,renty nzsze,oplaty mieszkaniowe ksiezycowe,wodzow coraz to wiecej/kto raz byl premierem ma tytul dozywotni-jak byl ciulem,tez/.A to wszystko za paszporty,ktore w PRL byly nie dla wszystkich.Tez dobrze,bo nie wszyscy mieli pieniadze na zakup biletu zagranice.

 • mariuszet

  Oceniono 9 razy 5

  A po co w ogóle czytać wypociny tych miernot intelektualnych. Nie powinni pisać ale zasięgnąć porady psychoanalityka tyle mają problemów ze sobą i społeczeństwem.

 • leming_bury

  Oceniono 11 razy 5

  Profesor Krasnodębski ma rację. Rzeczywistość PRL pokazywana w filmach Barei wygląda tylko śmiesznie a chyba nie dość strasznie.

  Na szczęście, aby ten obraz uzupełnić o brakujące, śmieszne i straszne elementy, nie trzeba sięgać daleko, wystarczy przypomnieć istotne aspekty epizodu zwanego IV RP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje