Anderman w "GW": Młodzież nie kuma cza-czy, ale Krasnodębski na ratunek - III RP to PRL!

Janusz Anderman i prof. Zdzisław Krasnodębski

Janusz Anderman i prof. Zdzisław Krasnodębski (Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta / Tokfm.pl)

Janusz Anderman odpowiedział na troskliwą odezwę prof. Zdzisława Krasnodębskiego z "Dziennika Gazety Polskiej". Socjolog prawił w niej, że "młodzież, wyobrażając sobie PRL, nie ma pojęcia, co sobie wyobraża". "Młodzież po prostu nie kuma cza-czy, bo jest karmiona filmami Barei" - niepokoi się dziś w "Gazecie Wyborczej" pisarz. Te z kolei, jak zwraca uwagę Anderman, mają służyć przysłonięciu istoty rzeczy: III RP to czysty PRL!
Filmy Stanisława Barei prezentują niebezpieczne uproszczenia na temat PRL i tym samym pozwalają widzieć w obecnej władzy zupełne zerwanie z komunizmem - alarmował niedawno Krasnodębski. Anderman jest pierwszym, aby w dzisiejszej "Wyborczej" te uproszczenia skorygować: "Błąd, droga dzieciarnio! Ani tamta Polska nie była tak zabawna i absurdalna jak w 'Misiu', ani III RP nie jest takim krajem, jak się wam wydaje".

Dalej Anderman rozprawia się z innymi argumentami socjologa, który narzekał w GPC, że "nawet w kapitalizmie mamy niewielki wpływ na to, co się dzieje", a "media mogą bezczelnie kłamać". "To, że Krasnodębski nie ma wpływu na gospodarkę, jest rażącą niesprawiedliwością, a to, że został bezczelnie okłamany przez media, budzi głębokie współczucie" - ubolewa w GW pisarz.

Jak się okazuje, socjolog zapomniał o jednym - nie zwrócił uwagi na systemowe niszczenie w Polsce Kościoła. Na ratunek, jak pisze Anderman, przybył mu jednak Tomasz Terlikowski, który w tekście umieszczonym w GPC tuż obok komentarza Krasnodębskiego uzupełnił braki tego pierwszego. "Krasnodębski i Terlikowski powinni zacząć pisać w duecie. Łatwiej będzie się czytelnikom połapać" - kwituje prozaik.

Zobacz także
 • Tomasz Lis Lis: Kaczyński ma niezłą zabawę, prowadząc media na sznureczku
 • Pierwszy w Polsce ornat smoleński "Przyznam szczerze, zaniemówiłem". Ornat smoleński wkurzył senatora PO
Komentarze (79)
Anderman w "GW": Młodzież nie kuma cza-czy, ale Krasnodębski na ratunek - III RP to PRL!
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 239 razy 197

  Szczególnym przykładem walki z kościołem jest perfidne postawienie latarni na drodze biskupa

 • gkur

  Oceniono 177 razy 137

  Traktowanie publicysty Krasnodębskiego jako profesora - socjologa jest nieporozumieniem. Krasnodębski - publicysta jest politrukiem, propagandystą, który wykorzystuje w praktyce swoją wiedzę socjologiczną. Czytając jego felietony w prasie "prawicowej" trudno skojarzyć, że w ogóle ma się do czynienia z naukowcem. Bo co przede wszystkim charakteryzuje naukowca - że odwołuje się do faktów i logiki. Krasnodębski bazuje na emocjach i manipulacji.

 • czaromir

  Oceniono 133 razy 101

  "Pomoc" Terlikowskiego, to jak pocałunek intelektualnej śmierci.

  A Krasnodębski, jak pani Staniszkis, już dawno obalił swój profesorski autorytet, stając się ideologiem PiSu-u.

 • janbar22

  Oceniono 61 razy 57

  Po raz kolejny słyszę, że filmy Barei pokazują PRL w rzekomo pozytywnym świetle przez co zakłamują obraz rzeczywistości PRL..według mnie np. :"Miś" pokazuje rzeczywistość tak obrzydliwą, że aż śmieszną: dosłownie wszystko opiera się na cwaniactwie, "załatwianiu" różnych rzeczy, absolutnie nic nie działa tak, jak powinno, jest szaro, brudno i smutno..ale jednak śmieszy, bo Bareja był mistrzem po prostu.. czemu pokazywanie absurdów tamtego ustroju miało by go nobilitować??

 • sargawska

  Oceniono 69 razy 47

  Slucham , czy czytam czasem wypowiedzi profesora . Budza groze .Jesli jeszce wiem , ze ten facet " UCZY " mlodziez to juz tylko wspolczuc " studentom " ????

 • ka-wlad

  Oceniono 58 razy 40

  Krasnodębski, Staniszkis i Glinski stali sie przydupasami Kaczyńskiego, ideologicznymi agitatorami, przypominajacymi partyjnych dzialaczy z czasow stalinowskich i PRL. Ideologia i propaganda juz dawno przyslonily ich naukową wiedzę i naukowy status. Stali sie agitatorami .

 • felicjan.dulski

  Oceniono 52 razy 30

  Może powiem coś w istocie niepoprawnego, ale dla "prawdziwego Polaka' nie liczy się CO kto mówi, ale KTO mówi! W tym wypadku prawdziwy patrzy na nazwisko. I koniec dyskusji.

 • xtalatx

  Oceniono 26 razy 16

  młodzież dobrze kuma i wyjeżdża na zawsze do cywilizowanych krajów I świata

 • mariuszet

  Oceniono 9 razy 5

  A po co w ogóle czytać wypociny tych miernot intelektualnych. Nie powinni pisać ale zasięgnąć porady psychoanalityka tyle mają problemów ze sobą i społeczeństwem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje