Gangi w legalnym obiegu, finansowe przestępstwa to plaga - wyniki raportu UE

Marcin P. podczas rozprawy w sądzie w Gdańsku w 2012 roku

Marcin P. podczas rozprawy w sądzie w Gdańsku w 2012 roku (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Przestępstwa finansowe to plaga - alarmuje UE. I zaleca Polsce stworzenie scentralizowanego rejestru rachunków bankowych, szkolenia prokuratorów i sędziów. O wynikach unijnego raportu pisze dziś ?Gazeta Wyborcza?.
"Gazeta" poznała raport dotyczący zwalczania przestępczości finansowej w 27 państwach Unii Europejskiej. Opracowała go Multidyscyplinarna Grupa ds. Przestępczości Zorganizowanej GENVAL. W czwartek przyjmie go Rada ds. Wewnętrznych i Sprawiedliwości UE (Justice and Home Affairs Council). Raport ma być też dyskutowany na forum Parlamentu Europejskiego.

Wnioski z raportu brzmią ponuro nie tylko dla naszego kraju: "Sytuacja jest groźna. W Europie gangi przeniknęły do 'legalnego obrotu gospodarczego'; 'kryzys finansowy jeszcze zaostrza sytuację'; metody przestępców finansowych 'mają coraz bardziej skomplikowany charakter'. Mnożą się wyłudzenia podatku VAT i oszustwa przy sprzedaży przez internet (tzw. boiler room, czyli kotłownia)".

Wg twórców raportu polskie służby nie radzą sobie z problemem. "Sprawa Amber Gold i innych parabanków (na 146 śledztw tylko 41 przyniosło akty oskarżenia; aż 60 spraw prokurator generalny polecił wznowić) pokazuje dramatyczne nieprzygotowanie policji, służb, prokuratury do tropienia przestępczości ekonomicznej. Czy polskiego Bernarda Madoffa (jego piramida nacięła inwestorów na 35 mld dol.) jeszcze nie mieliśmy, czy tylko o nim nie wiemy?" - zastanawia się "Gazeta".

Więcej o raporcie w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (91)
Gangi w legalnym obiegu, finansowe przestępstwa to plaga - wyniki raportu UE
Zaloguj się
 • szpon

  Oceniono 96 razy 78

  Unia też sobie świetnie radzi z przestępcami dzięki czemu nie ma kryzysu finansowego, a bankierzy którzy oszukali miliony ludzi na świecie czy to z Barclays, czy HSBC, Goldman Sachs, JP Morgan itd, siedzą za kratami za swoje zbrodnie przeciw ludzkości.

  A nie, zaraz...

 • mirasko70

  Oceniono 65 razy 55

  "Sprawa Amber Gold i innych parabanków pokazuje dramatyczne nieprzygotowanie policji, służb, prokuratury do tropienia przestępczości ekonomicznej". Zacytowane zdanie jest według mnie kwintesencją problemu.

 • macw1975

  Oceniono 79 razy 51

  Tak, Polska nie radzi sobie z przestępstwami gospodarczymi bo Marcin P. siedzi w więzieniu a majątkiem Amber Gold zajmuje się syndyk.
  Za to UE radzi sobie z przestępstwami gospodarczymi bo bankowcy którzy doprowadzili do bankructwa banki chodzą na wolności i dostają prowizje, a banki zostały "wspomożone" za kasę obywateli.

 • gti35

  Oceniono 54 razy 34

  Polskie państwo nie radzi sobie praktycznie z niczym, nie tylko z tropieniem przestepczości ekonomicznej. Jedynie, co mu dobrze wychodzi, to wlepianie mandatów za parkowanie i przekroczenie prędkości.

 • 1stanczyk

  Oceniono 62 razy 24

  Przeraża nawet nie to, że nasz kraj sobie nie radzi (bo to trwa już w większym lub mniejszym stopniu) od czasow kiedy okrągłostołowe "patriotyczne' debile wprowadziły dumnie w kraju swoją, bo przecież nie naszą korytokracje ) ale to, że gnojkom z GW potrzeba raportu UE żeby o tym pisać.

  Jak ma sobie radzić skoro za sprawą miedzy innymi szefa GW Michnika zamiast wymiaru sprawiedliwosci od dwudziestu kilku lat mamy niespacyfikowaną przestępczą bo bezkarną, spuszczoną z moskiewskiej smyczy, przez lata sprzedajną moskiewskim zwierzchnikom, niespacyfikowaną, skutecznie reklamowaną przez profesorskich uniwersyteckich pajaców w stylu Zolla czy Łętowskiej, chronioną immunitetami zwykłą mafie, której głównym celem nie jest walka z przestępczością w naszym kraju ale, za parawanem demokratycznej III władzy, umacnianie swoich przestępczych wpływów w strukturach naszego okrągłostołowego słabego państwa w którym PRL-owską nomenklaturową "dyktaturę proletariatu" warcholskie pokolenie okrągłostołowych pomiotów dumnie zastąpiło swoją nomenklaturową, niewiele lepszą, korytokracją.

 • george1955

  Oceniono 61 razy 23

  ale Polska sobie radzi w wyrzucaniu ludzi na bruk i w unicestwianiu ludzi starycg i niezaradnych,wystarczy ogladac we wtorki i czwartkijedyne programy rzetelnie opisujace rzeczywistosc EXPRES REPORTEROW i SPRAWA DLA REPORTERA

 • stix

  Oceniono 35 razy 19

  Kolejny sukces rządu. Jeszcze tylko Zdzisiu Kręcina w ten weekend zostanie prezesem wiadomej organizacji i będzie pełnia szczęścia.

 • o_laf

  Oceniono 68 razy 18

  zadanie do wykonania....
  nikt nie robi wiekszych przekretow jak "katolicki Al_Capone" z Torunia i caly KK.....tam ida sumy w m i l i a r d a c h,,,,za "'bog zaplac"......;-)))))) i w swietle prawa....
  pytam...

  JAK DLUGO JESZCZE????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje