Gangi w legalnym obiegu, finansowe przestępstwa to plaga - wyniki raportu UE

24.10.2012 06:00
Marcin P. podczas rozprawy w sądzie w Gdańsku w 2012 roku

Marcin P. podczas rozprawy w sądzie w Gdańsku w 2012 roku (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Przestępstwa finansowe to plaga - alarmuje UE. I zaleca Polsce stworzenie scentralizowanego rejestru rachunków bankowych, szkolenia prokuratorów i sędziów. O wynikach unijnego raportu pisze dziś "Gazeta Wyborcza".
"Gazeta" poznała raport dotyczący zwalczania przestępczości finansowej w 27 państwach Unii Europejskiej. Opracowała go Multidyscyplinarna Grupa ds. Przestępczości Zorganizowanej GENVAL. W czwartek przyjmie go Rada ds. Wewnętrznych i Sprawiedliwości UE (Justice and Home Affairs Council). Raport ma być też dyskutowany na forum Parlamentu Europejskiego.

Wnioski z raportu brzmią ponuro nie tylko dla naszego kraju: "Sytuacja jest groźna. W Europie gangi przeniknęły do 'legalnego obrotu gospodarczego'; 'kryzys finansowy jeszcze zaostrza sytuację'; metody przestępców finansowych 'mają coraz bardziej skomplikowany charakter'. Mnożą się wyłudzenia podatku VAT i oszustwa przy sprzedaży przez internet (tzw. boiler room, czyli kotłownia)".

Wg twórców raportu polskie służby nie radzą sobie z problemem. "Sprawa Amber Gold i innych parabanków (na 146 śledztw tylko 41 przyniosło akty oskarżenia; aż 60 spraw prokurator generalny polecił wznowić) pokazuje dramatyczne nieprzygotowanie policji, służb, prokuratury do tropienia przestępczości ekonomicznej. Czy polskiego Bernarda Madoffa (jego piramida nacięła inwestorów na 35 mld dol.) jeszcze nie mieliśmy, czy tylko o nim nie wiemy?" - zastanawia się "Gazeta".

Więcej o raporcie w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

PYTANIE Czy powinna powstać komisja śledcza ws. Amber Gold?

 • Tak, ta afera pokazała, że w tej kwestii organy ścigania się nie sprawdzają i to musi zbadać komisja
 • Tak, bo trzeba sprawdzić, czy jacyś politycy nie są zamieszani w działalność tej firmy
 • Nie, komisja będzie nieskuteczna i jej członkowie będą się bezproduktywnie kłócić
 • Nie, niech sprawą zajmie się prokuratura, politycy powinni się od tego trzymać z daleka
 • Nie mam zdania
Zobacz także
Komentarze (91)
Zaloguj się
 • klakson49

  0

  Przekręty finansowe przy szarej strefie to pryszcz!

 • ulebyk

  Oceniono 2 razy -2

  Największy gang w legalnym obiegu to Michnik i jego kolesi od okragłego stolika.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 1 raz 1

  Buhahaha! Czytajac posty ekonomicznych ignorantow nizej musze przyznac, ze UE ma po stokroc racje: przy takim analfabetyzmie prawno-ekonomicznym ogolu spoleczenstwa (jak ten prezentowany nizej przez @szpona i jego rownie ignoranckich fanow) nie ma sie co dziwic, ze prokuratura i policja nie jest o wiele bardziej w tym zakresie swiadoma.
  Przeciez i 5-latkom na Zachodzie sie we lbie nie miesci, ze mozna wsadzic do jednego worka - jak robi to np. @szpon - tak rozne zjawiska jak sprawa Amber Gold, HSBC czy Goldman Sachs.
  Wy (a przynajmniej 90% Polakow) albo nie potrafi informacji prasowych czytac ze zrozumieniem, albo nie ma pojecia, ze sprawa Amber Gold to niewyjete przestepstwo finansowe, zwykla przewala, ze HSBC ukarano, ale wtlacznie za nie-fair konkurencje wobec innych bankow (manipulowali swymi wynikami, by byc wyzej w rankingach i zyskac klienta) i baeuszenie w tym celu przepisow bankowych, i ze sprawa Goldman Sachs to sprawa nieodpowiedzialnosci operacji finansowych (glownie na rynku miedztbankowym, nie konsumentow prywatnych) bez zlej woli, gwoli doraznych wynikow bankow i profitow wlasnych brokerow - tu po prostu system jest zly.
  Was, Polacy, az zal na szmal nie nacinac przy tej waszej ignorancji...

 • mam_kobiete

  0

  "...Czy polskiego Bernarda Madoffa (jego piramida nacięła inwestorów na 35 mld dol.) jeszcze nie mieliśmy, czy tylko o nim nie wiemy?" - zastanawia się "Gazeta"....

  przecież jesteśmy na ONECIE>...

 • mariolablondi

  Oceniono 2 razy 0

  Dopóki będą nami rządzić zydowskie klany i organizacje plemienne ,które są w zasadzie mafia na najwyższych kręgach władzy- to nie ma o czym mówić. -jesteśmy w rekach mafii.

 • doktor104

  Oceniono 2 razy 2

  Polskie służby i władza olewają takie sprawy.
  Jedyną radą jaką dają w tym temacje to:
  "Czytajcie dokładnie umowy które podpisujecie"
  A te umowy, doświadczeni prawnicy, konstruują tak aby przeciętny człowiek nie mógł ich zrozumieć.

 • nf123

  Oceniono 2 razy 0

  HAHAHAHAHAHA!!!!

  UE "zaleca" dalszą centralizację władzy?
  no to posłuchajcie co mówi David Icke o tym jak ślepi ludzie brną w uliczkę BEZ WYJŚCIA

  youtube.com/watch?v=E7SKjIpH4U4&feature=g-hist

 • silthor

  Oceniono 2 razy 2

  Cóż, Madoff działał w USA kilkanaście lat. Tam dopiero jest kryzys państwa. Ale faktem niezaprzeczalnym jest, że prokuratorzy wyspecjalizowani w ściganiu nietrzeźwych rowerzystów i właścicieli 3 gram ziela, nie mają zielonego pojęcia o rynku finansów i ściganiu takich spraw. Nasze organy ścigania większość czasu zajmują się totalnymi pierdołami zamiast walczyć z prawdziwie potężnymi i groźnymi przestępcami.

  A tak swoją drogą największa piramida finansowa naszych czasów to Grecja - pół świata przez całe dekady wierzyło, że Grecy zapłacą to wysokie oprocentowanie, które obiecywali wypuszczając swoje obligacje ;).

 • hassprediger

  Oceniono 2 razy -2

  jawne stowarzyszenie eurojudeoteutonskie wzywa do kontrofensywy PRowej;]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje