Wykradali pilnie strzeżone tajemnice NATO. Rosyjscy szpiedzy przed sądem w Stuttgarcie

Fot. SERGEI KARPUKHIN AP

Para rosyjskich szpiegów działała w Niemczech od ponad 20 lat na zlecenie rosyjskiego wywiadu SWR - niemiecka prokuratura przedstawiła im obecnie akt oskarżenia. Odpowiadać będą przed sądem w Stuttgarcie za działalność szpiegowską i za pośrednie fałszerstwo dokumentów. Grozi im do 10 lat więzienia, proces ruszy w styczniu i będzie pierwszą taką sprawą od czasu zjednoczenia Niemiec.
Dwoje rosyjskich szpiegów znanych w Niemczech jako Andreas i Heidrun A., od roku przebywa w areszcie śledczym. Podejrzani są o pozyskiwanie informacji na temat politycznej i militarno-politycznej strategii UE i NATO.

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) wyjaśnił w kwestii państwa A.: "W przypadku Andreasa i Heidrun A. chodzi o dwoje domniemanych agentów rosyjskiego wywiadu zagranicznego SWR, którzy żyjąc w Niemczech, od ponad 20 lat posługiwali się fałszywą tożsamością. Osoby takie określa się jako żyjące nielegalnie". I jak wyjaśnia w szczegółach BfV: "Ich zadanie polega nie tylko na pozyskiwaniu informacji, lecz także na prowadzeniu innych agentów. Konkretnie oznacza to, że szkolą oni i opłacają agentów SWR oraz zlecają im określone zadania, które mogą być wykonywane także w jednym z krajów sąsiedzkich Niemiec".

Kontakt z "Agentką 90-60-90"

Historia dwojga rosyjskich szpiegów brzmi jak scenariusz do filmu szpiegowskiego z akcją sięgającą okresu zimnej wojny.

Jak przypuszczają śledczy, domniemani szpiedzy przybyli do Niemiec najpewniej już w roku 1988 lub 1990. Posługując się sfałszowanymi dokumentami, podawali się za obywateli Austrii pochodzącymi z Ameryki Południowej. Osiedlili się na południowym- zachodzie Niemiec w Michelbach koło Marburga i tu prowadzili normalne życie, które maskowało ich szpiegowską działalność.

Andreas A. studiował budowę maszyn. Obydwoje mówili z wyraźnym rosyjskim akcentem, lecz nie budziło to podejrzeń otoczenia. Przed 20 laty urodziła się ich córka, której nigdy ponoć nie zdradzili, kim są naprawdę. Do dziś władze niemieckie nie wiedzą, jaki jest faktyczny wiek obydwojga agentów i jaka jest ich rzeczywista tożsamość.

Stwierdzono jedynie, że mieli oni kontakt z rosyjską agentką Anną Chapman, zdemaskowaną w 2010 r., która w Rosji jest obecnie gwiazdą mediów.

Sto tysięcy euro rocznie

Prokuratura Federalna twierdzi, że w latach 2008-2011 para szpiegów miała pod swoją pieczą innego agenta, który dostarczał im oficjalne dokumenty nt. UE i NATO z holenderskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Zapłacili mu za nie ponad 72 tys. euro. Andreas A. miał przekazywać dalej te informacje rosyjskim zleceniodawcom posługując się tzw. martwymi skrzynkami kontaktowymi. Poza tym sami gromadzili informacje o kwestiach polityki bezpieczeństwa RFN, UE i NATO w odniesieniu do Rosji.

Zlecenia otrzymywali drogą radiową, na tzw. szpiegowskich falach - jak twierdzi niemiecka prokuratura. Swoje informacje do centrali rosyjskiego wywiadu przekazywali drogą satelitarną, a zaszyfrowane tajne informacje - poprzez internetowe wideoportale.

Ich wynagrodzenie w minionych latach wynosiło prawie 100 tys. euro rocznie. Zgromadzony przez nich majątek szacuje się na sumę 700 tys. euro. Mieli dom i trzy samochody.

Aresztowanie w październiku 2011

Szpiedzy zostali zdemaskowani po długotrwałym śledztwie niemieckiego kontrwywiadu i aresztowani 18 października 2011 r. Jak stwierdza BfV: "Było to pierwsze aresztowanie osób podejrzanych o szpiegostwo nielegalnie przebywających w Niemczech od czasu zjednoczenia Niemiec i zakończenia zimnej wojny". Szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen określił ten przypadek jako "jeden z największych sukcesów kontrwywiadu minionych lat".

Jak wynika z rozpoznania, byli oni częścią siatki rosyjskich agentów, na których trop wpadł kontrwywiad amerykański.

Przed sądem w Stuttgarcie rosyjskich agentów bronić będzie monachijski adwokat Horst-Dieter Poetschke, który występował już m.in. jako obrońca Guentera Guillaume'a, enerdowskiego szpiega, który był asystentem kanclerza Willy'ego Brandta.

Grozi im kara do 10 lat więzienia. Proces ma rozpocząć się w styczniu 2013 roku.

Cenne źródło informacji

Jak donosi gazeta "Welt am Sonntag", rząd RFN zabiegał o wymianę tej pary szpiegów na dwóch agentów więzionych w Rosji, którzy pracowali dla zaprzyjaźnionego z Niemcami wywiadu. W tajne pertraktacje włączony był także Urząd Kanclerski oraz federalne ministerstwo sprawiedliwości i MSW. Kontakt ze stroną rosyjską nawiązany został przez ambasadę Rosji w Berlinie. Przypuszczalnie w negocjacje włączeni byli także kanclerz Merkel i prezydent Putin.

Rosjanie nie przystali jednak na tę transakcję, przypuszczalnie ze względu na korzyść, jaką z procesu może wynieść rosyjski wywiad. W trakcie procesu przy drzwiach otwartych będzie on mógł bowiem zaczerpnąć informacji o tym, jak doszło do zdemaskowania ich agentów.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''.Zobacz także
 • Soweto, 15.09.1990 r. Zwolennik ANC zamierza się nożem na Lindsaye Tshabalalę, podejrzanego o popieranie Inkathy. Zdjęcie pochodzi z książki "Bractwo Bang Bang". Opublikowano za zgodą wydawnictwa SQN Greg Marinovich, legenda fotografii wojennej: "Ta praca to samozniszczenie" [ZDJĘCIA]
 • Meir Dagan, były szef Mossadu Były szef Mossadu: Atak na Iran to najgłupszy pomysł, o jakim słyszałem
 • Jak NRD przez lata handlowała ludźmi
Komentarze (27)
Wykradali pilnie strzeżone tajemnice NATO. Rosyjscy szpiedzy przed sądem w Stuttgarcie
Zaloguj się
 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 55 razy 43

  całe szczęście że w Polsce ruskich agentów nie ma.
  Nie ma , bo WSI ani ABW żadnego przez 20 lat nie złapało. po prostu nie istnieją

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 38 razy 26

  Czy to się powtórzy?

  17 kwietnia 1794 wybuchła insurekcja warszawska. Pospólstwo warszawskie pod wodzą Jana Kilińskiego wypędziło garnizon rosyjski ze stolicy. Dokonano szturmu ambasady rosyjskiej, gdzie przejęto materiały potwierdzające pobieranie rosyjskiej pensji przez czołowe postacie polityki.

 • czarny-cezar2

  Oceniono 8 razy 6

  mało profesjonalne działanie niemców,trzeba było ruskim jakieś bzdury podrzucać przez zdemaskowanych agentów.

 • sebolargo

  Oceniono 7 razy 5

  Ci ruscy to oczywiście dobrzy znajomi biednych durniów z SPD i zielonych popaprańców Moge się założyć że dostaną śmieszne wyroki i szybko wrócą do Rosji Możliwe nawet że zostaną w BRD banda niemieckich pożytecznych idiotów na pewno im pomoże

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 3

  Uprasza się o niezamieszczanie drastycznych zdjęć.

 • muchacho

  Oceniono 9 razy 3

  Podziwiam Rosjan za konsekwentne dbanie tylko własny interes. Obym doczekał tego w moim kraju.

 • vinogradoff

  Oceniono 2 razy 2

  W Niemczech dzis zyje ok. 2 miliony rosyjskich Niemcow, rok w rok osiedla sie w Niemczech ok. 200 000 Niemcow rosyjskich a oczekuje w bylym ZSRR na wjazd ok. 2 miliony chetnych . W tej olbrzymej armii ludnosci mozna uplasowac tysiace ultraprofesjonalnych zawodowcow i zadna kontrrazwietka tego nie wykryje z uwagi na masowke. Jedna warunek musza znac jezyk niemiecki a jak sie okazuje wiekszosc nie zna i ma powazne klopoty z opanowaniem niemieckiego.

 • cztery44442

  Oceniono 24 razy 2

  Włączam komputer i co: rosyjscy szpiedzy, załamanie pogody, Romney do Obamy, fortele Macierewicza, są wstępne wyniki sekcji zwłok nie doczytałem czyich itd. itp.
  A ja muszę się ogolić i wy* rać. Dobranoc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje