To urzędnik MSZ pomylił się przy identyfikacji prezydenta Kaczorowskiego?

23.10.2012 17:02
Ryszard Kaczorowski (1919-2010)

Ryszard Kaczorowski (1919-2010) (Fot. Sebastian Rzepiel / AG)

Przy identyfikacji ciała ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego w Moskwie w kwietniu 2010 roku mogło dojść do pomyłki ze strony urzędnika polskiego MSZ - informuje RMF FM. Nie poczekano na potwierdzenie tej identyfikacji badaniami DNA i wysłano ciało do Polski.
Jak podaje RMF FM , przedstawiciel ministerstwa rozpoznał ciało "po kilku szczegółach". Ze względu na presję czasu nie poczekano na potwierdzenie tej identyfikacji badaniami DNA i wysłano ciało do Polski.

Wczoraj ekshumowano ciało ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. W tym samym czasie ekshumowano też na Powązkach jeszcze inną ofiarę katastrofy smoleńskiej. Szczątki trafiły do Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po otwarciu trumien ciała zbadano tomografem. Lekarze mają teraz na podstawie wykonanych tym urządzeniem trójwymiarowych zdjęć stwierdzić obrażenia, których doznały obie osoby. Z Krakowa trumny trafiły do wrocławskiego Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie mają być pobrane próbki DNA. Gotowe wyniki badań genetycznych poznamy w ciągu kilku dni lub około tygodnia. Opinia główna dla prokuratury powinna być gotowa w ciągu 3-4 miesięcy.

Tymczasem w przypadku kolejnej ekshumacji przygotowywanej w związku z podejrzeniami o zamianę ciał, winni pomyłki mają być Rosjanie - podkreśla RMF FM. Na możliwość zamiany tabliczek z numerami stanowisk wskazały badania DNA zwłok, przeprowadzone kilka tygodni po katastrofie. Pomyłkę potwierdziły też przysłane potem z Rosji dokumenty. Ta ostatnia ekshumacja, która ma dotyczyć osób duchownych, odbędzie się w listopadzie.

Zobacz także
Komentarze (223)
Zaloguj się
 • antykkk

  Oceniono 1 raz 1

  A jak to teraz będzie, skoro czarownik nad trumną wygłaszał formułkę że coś tam coś tam X a tam był przecież Y.
  A więc wszystkie czary co były o kant d. potłuc i trzeba wszystko od nowa.

 • o.beyzyma

  Oceniono 2 razy -2

  Trwają oględziny ofiar katastrofy smoleńskiej, a inne pilne śledztwa odsuwane są w czasie! wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35768,12729574,Pocwiartowane_zwloki_mezczyzny_znalezione_w_Lesnicy.html

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 1 raz -1

  Ciało Anny Walentynowicz zbezczeszczone. Prokuratura ujawnia

  wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/408478,cialo-anny-walentynowicz-zbezczeszczone-prokuratura-ujawnia-zaszyte-gumowe-rekawiczki-rekaw-marynarki-fragmenty-innych-materialow-stalowe-nity-z-poszycia-tupolewa.html

 • prezio2

  Oceniono 1 raz -1

  vod.gazetapolska.pl/2608-co-nam-dala-konferencja
  Kiedyś prawda wyjdzie na jaw i policzymy się ze zdrajcami. Tysku możesz być pewny że kara cie sięgnie i nie obroni cie Europa. wręcz przeciwnie i to samo zdrajcy i fałszerze od komisji millera.

 • sargawska

  Oceniono 4 razy -2

  Chce wszystkim przypomniec , jak bardzo chcielismy pochowac ofiary katastrofy lotniczej pod Smolenskiem .Nie rozumialam tego do konca i wtedy i teraz tymbardziej .O co ten " wrzask " ?Rodziny , niektore nie byly w stan ie ogladac , jechac , identyfikoiwac . Teraz maja pretensje do innych .Jestem takze , jak wiele rodzin ofiar , osoba wierzaca . Najwazniejsza kwestia byla i jest wiara w modlitwe za DUSZE zmarlych .U polskich katolikow nagle szczatki doczesne sa wazniejsze . O co tu chodzi ???????????????.Niech wreszcie najwazniejsza instytucja od tych spraw czyli Kosciol Katolicki wypowie sie jednoznacznie .Na kazdym pogrzebie Ksiadz " pociesza " rodzine , zeby nie oplakiwac zwlok a wspierac modlitwa DUSZE ..To , pytam , czemu teraz pozwala rozdzierac szaty nad szczatkami biednych ofiar ??????.Modlmy sie za spokoj ICH DUSZ !!!!!!!

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 4 razy 2

  Sądzę, że badania tomografem powinny być zarezerwowane dla żywych. Dwa tygodnie temu moja mama musiała zapłacić za badanie tomograficzne, a przepracowała 40 lat w szpitalu. Jeżeli ktoś nie wie, w jakich okolicznościach zginęli ludzie pod Smolenskiem, to podpowiem: w katastrofie lotniczej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje