Raport BŚ: Polska najszybciej na świecie wdraża probiznesowe reformy. "Żaden cud, tylko ciężka praca"

23.10.2012 16:47
Najnowszy raport

Najnowszy raport "Doing Business" (Źródło: Doingbusiness.org)

Polska najszybciej na świecie wprowadza reformy ułatwiające prowadzenie biznesu - ocenił Bank Światowy w dorocznym raporcie "Doing Business". To przede wszystkim efekt wieloletnich konsekwentnych działań - mówił premier Tusk podczas prezentacji raportu.
Bank Światowy w rankingu "Doing Business 2013" oceniał 10 obszarów regulacji działalności gospodarczej: założenie firmy, postępowanie z pozwoleniami na budowę, dostęp do elektryczności, rejestrację własności, uzyskanie kredytu, ochronę inwestorów, płacenie podatków, handel zagraniczny, egzekucje kontraktów oraz proces upadłościowy. BŚ wziął pod uwagę procedury, ich czas i koszt. Polska znalazła się obecnie na 55. miejscu w rankingu, w zeszłym roku była na 62.

Polska najszybciej na świecie przeprowadza reformy ułatwiające prowadzenie biznesu - brzmi jedna z konkluzji raportu.

Ściągnij raport ze strony Banku Światowego >>>

Zaprezentowany we wtorek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie raport stwierdza, że Polska osiągnęła największe postępy w obszarach rejestracji własności, płacenia podatków, rozstrzygania sporów gospodarczych, procesu upadłościowego. W ocenie BŚ Polska - w zakresie badania - jest najszybciej reformującą się gospodarką Unii Europejskiej od 2005 r., a dzięki planowanym zmianom powinna szybko doganiać najlepsze państwa UE.

BS: "Te wyniki to nie cud, tylko efekt pracy"

Jak podkreślał Xavier Devictor z BŚ, w Polsce zanotowano najlepszą na świecie poprawę klimatu inwestycyjnego. - Te wyniki to nie cud, ale rezultat ciężkiej pracy, determinacji i wieloletniego wysiłku. Poprawa klimatu inwestycyjnego to nie kwestia przyjęcia kilku regulacji, ale podejścia systemowego. To maraton, a nie sprint - mówił.

Premier Tusk podkreślił, że dla Polski awans nawet o kilka miejsc wymagał wielkiego wysiłku, polegającego na przełamywaniu złych przyzwyczajeń i złych obyczajów. - Nie jest sztuką napisać nowy przepis; największą sztuką jest skonstruować mądre prawo - powiedział.

- Sukces może jest odłożony w czasie i wymaga gigantycznego wysiłku, ale warto go ponieść. Nie można się załamywać przy pierwszym kryzysie. Nasze pierwsze działania wokół deregulacji nie przynosiły efektów, stały się nawet przedmiotem kpin, ale widać, że ta inwestycja sprzed kilku lat zaczyna przynosić efekty - dodał Tusk.

Zapowiedział też wystąpienie o powołanie w Sejmie stałej komisji, której zadaniem będzie promowanie deregulacji i sprawdzanie ustaw pod kątem ich skutków deregulacyjnych.

Szef rządu zastrzegł, że deregulacja to nie jest proste wykreślanie przepisów. - Regulacja jest tym, z czym trzeba żyć i dlatego tak ważnym jest odrzucenie złudzeń, że jest możliwa współczesna gospodarka bez regulacji - powiedział. Jak dodał, trzeba włożyć maksymalny wysiłek w to, "żeby regulacja była przyjazna, mądra, sprytna - po to, żeby także elastyczna, dynamiczna i sprytna mogła być polska gospodarka".

Co dalej? Gowin i Pawlak o planach

Wicepremier Waldemar Pawlak przypominał, że przyjęto już dwie kompleksowe ustawy deregulacyjne, a w środę rząd przyjmie projekt trzeciej. Dodał, że w ubiegłym roku rządowi udało się wdrożyć system rejestracji działalności gospodarczej przez osoby fizyczne. - Do tej pory było to rejestrowane w gminach. Przeszliśmy na rejestrację krajową. Znakomicie skrócił się czas zakładania firmy. Można to zrobić w ciągu jednego dnia - zaznaczył.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zwrócił z kolei uwagę na to, że jego resort odpowiada za pięć z dziesięciu ocenianych obszarów. Jak mówił, BŚ bardzo wysoko ocenił rozwiązania dotyczące rejestracji tytułu własności, czyli wpisów do ksiąg wieczystych. Przypomniał, że średni czas oczekiwania od stycznia 2010 r. do września 2012 r. spadł ze 132 do 7 dni. Zapowiedział też, że wkrótce rząd zajmie się projektem elektronicznego wniosku o wpis do księgi wieczystej.

Mówiąc o kategorii "egzekucje kontraktów", Gowin przypomniał, że rząd upraszcza procedury sądownictwa gospodarczego, a wkrótce zajmie się projektem kolejnego sądu elektronicznego. Chodzi o elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny, czyli ok. miliona spraw rocznie, które będą rozstrzygane błyskawicznie, w przestrzeni wirtualnej - wyjaśnił minister.

Przypomniał, że w Warszawie powstaje Centrum Sądownictwa Gospodarczego, w którym pracować będzie 160 sędziów i 500 urzędników. - Wydaje mi się, że komfort dochodzenia należności dla polskich przedsiębiorców znacząco przez to wzrośnie - mówił Gowin. Zapowiedział też przedstawienie wkrótce projektu całkiem nowego prawa upadłościowego.

Zobacz także
Komentarze (116)
Zaloguj się
 • staalkeer

  Oceniono 194 razy 116

  nie musicie nam mówić wszyscy czujemy że żyje nam się lepiej...

 • voiceinthedesert1

  0

  Czy wszystko jest "ciężka praca", to trudno powiedzieć. Można pracować uczciwie i nieuczciwie. Można też z szybkościa swiatła "wdrażać reformy" ... ale złe i nieprzemyślane reformy, płytkie i bez korzeni. Dlatego radzę pracować szybko, dobrze i madrze. A nade wszystko pracować uczciwie.

 • drugi-henryk

  Oceniono 1 raz 1

  CZY JEST JESZCZE JAKAŚ INNA POLSKA...???

 • costa3500

  Oceniono 2 razy 0

  Ten biznes szczególnie kwitnie w dziedzinie spółek z o.o które w dziesiątkach tysięcy upadają żeby na nowo powstać bo oszustwo w tym biznesie jest bezbolesne.

 • antikrishti

  Oceniono 4 razy -4

  Wszystkie marudy zrzędzące i za wszelką cenę próbujące dyskredytować jakiekolwiek osiągnięcia naszego kraju nie mogą przełknąć dość ewidentnego sukcesu jakim jest największa korzystna zmiana na tle dwóch setek innych państw - to wprost żałosne.

  Pewnie, że łatwiej być zrzędą jak przysłowiowa stara baba w ciąży i bez końca obnosić się, ba - nawet napawać własną wstydliwą indolencją zamiast wykorzystać potencjał i wolny czas by robić coś pożytecznego, konstruktywnego, budować jakiś biznes, zabezpieczać przyszłość rodzinie - udowodnić sobie i innym, że jest się człowiekiem wartościowym, inteligentnym, zaradnym i skutecznym.

  Kiedy ci ludzie zrozumieją, że obnoszenie się z własną niezaradnością jest wstydliwe, krępujące, kompromituje ich i podważa inteligencję?
  Jak szanować kogoś, kto z założonymi rękami oczekuje jedynie aby państwo się nim zajęło i zapewniło mu wszystko jak komuś upośledzonemu, niezdolnemu do samodzielnej egzystencji?

  Prawdziwy Polaku, katoliku prawy i sprawiedliwy - po co piszesz z żalem o paliwie za 6 zł skoro to jedna z najniższych cen w Europie? Nie odpowiada ci najtańsze paliwo na kontynencie to nie ma problemu, możesz jeździć do Niemiec i tankować po 7 lub do Włoch - po 8 :)

 • antikrishti

  Oceniono 3 razy -1

  To bardzo źle, że nie jest tak źle jak by sobie wymarzyło pół miliona z marszu obrońców rydzyja - papa Tadeo sam się tylu doliczył więc pewnie wkrótce pojawi się też jego sprostowanie do powyższego rankingu i na jedynej słusznej fali usłyszymy, że spadliśmy na samiusienienieńki koniec według jedynej słusznej wykładni ;)

 • prezio2

  Oceniono 5 razy 1

  Przestańcie mi tu pie...ć głupoty. Takie biznesowe plany jak Amber Bamber, porobieni na szaro budowlańcy stadionów i dróg czy Aquapark Narodowy albo coraz nowsze podatki . Plany biznesowe ha ha ha .

 • ryszard.borys

  Oceniono 4 razy 0

  Właśnie wczoraj zostałem wybudzony z długotrwałej śpiączki. Pierwsze informacje jakie do mnie dotarły to .Euro po 4,2 zł, paliwa ok. 6 zł, VAT 23 % , składka emerytalna w górę , bezrobocie 13,8 % i zapowiedź dalszych zwolnień, skok na OFE, ustawa o niewolnictwie wiek emerytalny 67 lat, rekord świata w podsłuchach obywateli, ABW o 6 rano u studenta który po krótkim procesie skazany jest na więzienie, wolność dla członków mafii pruszkowskiej, usłużni sędziowie i prokuratorzy, afery w MON, MSWiA, prokuraturze, burdel w NFZ i refundacją leków, nepotyzm i korupcja w Spółkach Skarbu Państwa marne szanse na fundusze strukturalne z UE, , kompromitacja na szczycie w Brukseli , pakt ACTA, zadłużenie kraju wzrosło o 300mld , umowy na milionowe premie za nic nie robienie, milionowe premie dla członków rządu, jakieś Muchy latają wokół najdroższego stadionu, autostrady jeszcze nie otwarte a już do remontu , kompletna klapa na Euro i na olimpiadzie , afera z ARiMR (Agencja Rodzinna Modernizacji Rolnictwa ) , afera ze złotem Amber Gold , Józef Bąk , wzrost cen : woda , energia , gaz , żywność i ogólnie do d... Szok i przerażenie ! Stało się najgorsze ! A więc Polacy znowu musieli wybrać PIS i Jarosław Kaczyński rządzi . Ludzie, co wyście zrobili , przecież Donald Tusk wielokrotnie ostrzegał , że to nam grozi gdy PIS przejmie władzę. I dzisiaj jest dokładnie tak jak Wielki Donald to przewidział !

 • smartbonnie

  Oceniono 1 raz 1

  A ja i tak nie wybaczę vatu na książki.
  Sorry premierze, ale jednym podatkiem położyłeś działające od zawsze na granicy opłacalności wydawnictwa fantastyki. Autorzy uznani, z nagrodą Zajdla, mają problemy z publikacją.
  A potem szumne akcje promujące czytelnictwo. Miś na miarę naszych możliwości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje