KE zagrozi Polsce kolejnymi karami za niewdrożone dyrektywy? 160 tys. euro dziennie

23.10.2012 13:26
Mężczyzna wchodzący do siedziby Komisji Europejskiej

Mężczyzna wchodzący do siedziby Komisji Europejskiej (Fot. Yves Logghe AP)

Kolejny miesiąc i kolejne żądanie kary finansowej dla Polski za niewdrożone unijne przepisy. Według informacji Polskiego Radia, Komisja Europejska jutro ogłosi, że chce kar dla Warszawy w wysokości w sumie prawie 160 tys. euro dziennie. Chodzi o dwie niewdrożone dyrektywy - energetyczną i tę dotyczącą opłat lotniskowych.
Bruksela, ogłaszając w środę swoją decyzję, wyśle pozwy do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Polskie Radio dowiedziało się, że za niewdrożoną dyrektywę energetyczną, pozwalającą na otwarcie rynku energii na konkurencję, KE żąda 84 tys. euro. Natomiast 75 tys. euro ma być karą za niewdrożoną na czas dyrektywę dotyczącą opłat lotniskowych, gwarantującą przejrzyste i niedyskryminujące opłaty, by ceny biletów lotniczych nie były zawyżane.

Kary mają być naliczane za każdy dzień zwłoki od ogłoszenia wyroków przez Trybunał o niedopełnieniu przez Polskę obowiązków do momentu wdrożenia dyrektyw. Rząd w Warszawie może jeszcze uniknąć kar, jeśli do czasu orzeczenia Trybunału nadrobi zaległości i poinformuje o tym Brukselę.

Rozpatrywanie pozwów przez sędziów może zająć od kilku miesięcy do kilku lat. Kolejny już raz Komisja Europejska próbuje groźbami kar finansowych zmusić Polskę do przyjęcia unijnego prawa. Z dokumentów Komisji, które jeszcze nie zostały opublikowane - a o których dowiedziało się Polskie Radio - wynika, że nasz kraj jest na ostatnim miejscu we Unii, jeśli chodzi o wdrażanie na czas unijnych dyrektyw.

Zobacz także
Komentarze (25)
Zaloguj się
 • poljack

  Oceniono 1 raz 1

  Urzędnicy doradcy oraz premier powinni płacić milion euro rekompensaty dziennie czyż nie.

 • pondorondobendobendo

  Oceniono 3 razy 1

  Mawede cinede bembonk
  KIM-DONK KIM-DONK,
  aszelewebe nebere temepe pinponk
  KIM-DONK KIM-DONK
  bonede benede ubede gimgomk
  KIM-DONK KIM-DONK
  penede wurete a mini mi konk
  KIM-DONK KIM-DONK

 • i-tyle

  Oceniono 4 razy 2

  no to jedziemy.

  160 tysi dziennie w Euro do podziału na odpowiedzialnych:)

 • bioder65

  Oceniono 6 razy 4

  na POczet wszystkich kar POlsce pewnie utną większą część tych 300 miliardów z marzeń premiera.

 • czarny-cezar2

  Oceniono 10 razy -4

  jakoś nie słyszałem głosu konstruktywnej krytyki jarosława,pewnie debil nawet nie wie o co chodzi woli Smoleńsk i mgłę, to jego pusty baniak i reszty PiSdzielców jest w stanie pojąć,no i knucie w PE plus powszechną pracę dla każdego? Słowo DEBIL w otoczce pisdzielców nabiera nowego znaczenia!

 • ulanzalasem

  Oceniono 17 razy 11

  Unia niech sobie swój wolny rynek wsadzi w ...Otwarcie na konkurencję w dziwny sposób ma spowodować jednorazową-natychmiastową 30-100% podwyżkę! W ramach "wolnego rynku", konkurencji jak wiadomo ceny rosną, a potem będą już tylko zwykłe podwyżki. A co z żarówkami, czemu to nie konsument wybiera czego chce używać ? Może wprowadzimy dyrektywy dla myszek do komputera, długopisów, skarpetek ?

 • zdrajcaojczyzny

  Oceniono 21 razy 13

  Zgadzam się z przedmówcą: "Pamiętam słowa Tuska- mamy pełne szuflady gotowych ustaw i rząd składający sie z samych fachowców! Ble,ble ble...."

 • zdrajcaojczyzny

  Oceniono 3 razy 1

  Jest super jest super więc o co Ci chodzi?! ...a skoro już artystyczna Warszawa i patrzymy na ręce zapracowanego aparatu władzy - proszę przesłuchać sobie piosenkę TIRY i tuski Pana Janka Pietrzaka, trudno o lepszy komentarz do całościowej sytuacji w Polsce, nie tylko pod butem "wermachtu".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje