KE zagrozi Polsce kolejnymi karami za niewdrożone dyrektywy? 160 tys. euro dziennie

Mężczyzna wchodzący do siedziby Komisji Europejskiej

Mężczyzna wchodzący do siedziby Komisji Europejskiej (Fot. Yves Logghe AP)

Kolejny miesiąc i kolejne żądanie kary finansowej dla Polski za niewdrożone unijne przepisy. Według informacji Polskiego Radia, Komisja Europejska jutro ogłosi, że chce kar dla Warszawy w wysokości w sumie prawie 160 tys. euro dziennie. Chodzi o dwie niewdrożone dyrektywy - energetyczną i tę dotyczącą opłat lotniskowych.
Bruksela, ogłaszając w środę swoją decyzję, wyśle pozwy do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Polskie Radio dowiedziało się, że za niewdrożoną dyrektywę energetyczną, pozwalającą na otwarcie rynku energii na konkurencję, KE żąda 84 tys. euro. Natomiast 75 tys. euro ma być karą za niewdrożoną na czas dyrektywę dotyczącą opłat lotniskowych, gwarantującą przejrzyste i niedyskryminujące opłaty, by ceny biletów lotniczych nie były zawyżane.

Kary mają być naliczane za każdy dzień zwłoki od ogłoszenia wyroków przez Trybunał o niedopełnieniu przez Polskę obowiązków do momentu wdrożenia dyrektyw. Rząd w Warszawie może jeszcze uniknąć kar, jeśli do czasu orzeczenia Trybunału nadrobi zaległości i poinformuje o tym Brukselę.

Rozpatrywanie pozwów przez sędziów może zająć od kilku miesięcy do kilku lat. Kolejny już raz Komisja Europejska próbuje groźbami kar finansowych zmusić Polskę do przyjęcia unijnego prawa. Z dokumentów Komisji, które jeszcze nie zostały opublikowane - a o których dowiedziało się Polskie Radio - wynika, że nasz kraj jest na ostatnim miejscu we Unii, jeśli chodzi o wdrażanie na czas unijnych dyrektyw.

Zobacz także
 • Norweska telewizja NRK podała, że to Unia Europejska zostanie nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla Unia Europejska laureatem pokojowego Nobla
 • Protest na kopule bazyliki św. Piotra Protestuje na kopule bazyliki św. Piotra przeciw reformom unijnym
 • Kryzys w Grecji, kraju gdzie rodzina stoi na pierwszym miejscu, dotknął najmłodszych. Na zdjęciu kolejka po darmową żywność "Nie przyjdę dziś po Annę"- greccy rodzice porzucają dzieci. Z biedy
Komentarze (25)
KE zagrozi Polsce kolejnymi karami za niewdrożone dyrektywy? 160 tys. euro dziennie
Zaloguj się
 • hotin

  Oceniono 72 razy 56

  Pamiętam słowa Tuska- mamy pełne szuflady gotowych ustaw i rząd składający sie z samych fachowców! Ble,ble ble....

 • avatar70

  Oceniono 46 razy 44

  Takie pytanie sie nasowa...
  Czy te kary mogliby placic urzednicy z wlasnej kieszeni ??? A nie z moich podatkow ???
  Tak chyba powinno byc co nie ???
  Ja przynajmniej staram sie do swojej pracy podchodzic odpowiedzialnie..

 • majuufes

  Oceniono 26 razy 24

  Dupę zawracają naszym urzędnikom , a oni taaaaaaacy zapracowani, vide: odszkodowania za drogę S17.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 39 razy 21

  "KE zagrozi Polsce kolejnymi karami za niewdrożone dyrektywy? 160 tys. euro dziennie"

  Spoko. Bedziemy placic. Stać nas. W końcu jestesmy zielona wyspa:))))))

 • sammler

  Oceniono 29 razy 15

  To w najwyższym stopniu niesprawiedliwe! Pan płemieł wraz z innymi posłami PO musiał się w trybie pilnym zająć m.in. podwyżką podatków na przyszły rok, nałożeniem kagańca obywatelom poprzez zmiany w ustawie o zgromadzeniach publicznych, niekończącymi się rozważaniami nad tym, czy finansować metodę in vitro z budżetu oraz czy dać kobiecie prawo samodecydowania o sobie i swoim potomstwie, czy też nie (ograniczając prawo do aborcji).

  To były najbardziej palące problemy w III RP w ostatnich miesiącach, nie jakieś tam dyrektywy. I last but not least, pan płemieł przygotowywał się do expose, w którym opowiedział jedynie o tym, co wszyscy i tak wiedzą (zreferował budżet na 3 lata do przodu i po raz kolejny powiedział, że rewolucji nie będzie).

  S.

 • zdrajcaojczyzny

  Oceniono 21 razy 13

  Zgadzam się z przedmówcą: "Pamiętam słowa Tuska- mamy pełne szuflady gotowych ustaw i rząd składający sie z samych fachowców! Ble,ble ble...."

 • vulcan767321

  Oceniono 36 razy 12

  niech sobie TRAMPKARZ dalej pocharata w GAŁĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ulanzalasem

  Oceniono 17 razy 11

  Unia niech sobie swój wolny rynek wsadzi w ...Otwarcie na konkurencję w dziwny sposób ma spowodować jednorazową-natychmiastową 30-100% podwyżkę! W ramach "wolnego rynku", konkurencji jak wiadomo ceny rosną, a potem będą już tylko zwykłe podwyżki. A co z żarówkami, czemu to nie konsument wybiera czego chce używać ? Może wprowadzimy dyrektywy dla myszek do komputera, długopisów, skarpetek ?

 • heidrich

  Oceniono 10 razy 8

  stać nas!!!! .... rządzących oczywiście.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje