Nie chciał ślubować wierności demokracji. ASP go nie przyjęła na studia

Gdańska Akademia Sztuk Pięknych

Gdańska Akademia Sztuk Pięknych (Fot. Wikipedia)

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku nie przyjęła w poczet studentów Grzegorza Gilewicza, który zdał egzamin wstępny, ale odmówił ślubowania wierności, m.in. ideałom humanizmu i demokracji - informuje "Rzeczpospolita". Gilewicz mówi, że jest zwolennikiem monarchii konstytucyjnej i podpisanie takiego dokumentu naruszałoby jego prawo do wolności sumienia. Nie pomogły nawet odwołania do rektora.
Grzegorz Gilewicz ze świetnym wynikiem dostał się na ASP w Gdańsku. Jednak to nie wystarczyło, żeby został studentem Akademii. We wrześniu dostał do podpisania komplet dokumentów, w tym m.in. treść ślubowania, w którym miał przysięgać wierność "ideałom humanizmu i demokracji". Gilewicz, który uważa, że taka przysięga jest sprzeczna z jego poglądami, poprosił władze ASP, by mógł ślubować z pominięciem zapisu. To jednak okazało się niemożliwe. Nawet odwołanie do rektora nie pomogło. Gliński albo podpisze ślubowanie, albo musi zapomnieć o akademii.

To narusza konstytucję?

Jak ocenia Mirosław Wróblewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w "Rzeczpospolitej", sprawa nie ma precedensu. - Będę ją wnikliwie analizował, bo dochodzi tutaj do konfliktu wartości - podkreśla. Dodaje, że jeśli złożenie ślubowania wiąże się z działaniami ograniczającymi prawo do nauki, to trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy nie narusza to konstytucji.

Według Doroty Pudzianowskiej z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka stanowisko ASP jest zbyt rygorystyczne. - Uczelnia powinna była podejść do tej kwestii bardziej elastycznie. Albo wyjaśnić studentowi, jak władze ASP rozumieją wierność ideom humanizmu i demokracji, albo zrobić wyjątek i nie nalegać, by tę część ślubowania składał - ocenia.

Cały tekst na stronie "Rzeczpospolitej"

Zobacz także
Komentarze (236)
Nie chciał ślubować wierności demokracji. ASP go nie przyjęła na studia
Zaloguj się
 • zofiadyrman

  Oceniono 373 razy 271

  Co za idiotyzm, żeby malarze składali jakieś przysięgi demokracji!?!

  Naprawdę, w przyśpieszonym tempie staczamy się w otchłań polit-poprawnej głupoty, a ASP Gdańsk postanowiła najwyraźniej wysforować się na czoło.

 • zgryz3

  Oceniono 278 razy 210

  Wszelkie slubowania, przysięgi i tym podobne uroczyste bzdety są głupawymi ceremoniałami z czasów, kiedy ludzie tańczyli wokół totemów. Mogę zaakceptować rzeczowe zobowiązanie do przestrzegania regulaminu, a nie takie idiotyzmy. Ślubowanie wierności jakimś ideałom jest takim dziwolągiem, jak "Tak mi dopomóż Bóg" posłów. To ostatnie jest jednak głupsze, bo na pokaz.

 • 39andhalf

  Oceniono 229 razy 177

  "odmówił ślubowania wierności, m.in. ideałom humanizmu i demokracji - informuje "Rzeczpospolita". Gilewicz mówi, że jest zwolennikiem monarchii konstytucyjnej"

  Z tego co wiem monarchia konstytucyjna nie stoi w zadnej opozycji do demokracji i humanizmu wiec upor studenta jest nie na miejscu. Aczkolwiek prawda jest, ze jego prawo do wolnosci sumienia zostalo naruszone...

 • mordred

  Oceniono 178 razy 146

  I tak oto, wartości humanizmu i demokracji, którym miał przysięgać Gilewicz, zostały zaprzepaszczone. Chyba, że demokracja o której ja myślę, to jednak co innego niż demokracja którą mamy.

 • mreck

  Oceniono 128 razy 106

  jak mój synek odmówi ślubowania (przedszkolaki też takie mają) to nie przyjmą go do przedszkola? Wymuszone slubowanie nie ma żadnej wartości.

 • pbrus

  Oceniono 111 razy 93

  Jednak '"dziki kraj". Powinni jeszcz składać przysięgę, że ich działania artystyczne będą "krzewić patriotyzm w narodzie"

 • arczia

  Oceniono 116 razy 78

  i tak to zdolny malarz wyjedzie pewnie wkrótce za granicę studiować, a potem, za jakiś czas władze uczelni będą się ślinić, żeby ich zaszczycił wizytą i honorowym otwarciem galerii.
  Znowu ideologia nad talentem. To już przerabialiśmy. Rzygać się chce.

 • real_marek

  Oceniono 193 razy 37

  Dobrze, że go nie przyjęli, bo facet nie jest chyba najlepiej wykształcony, skoro twierdzi, że monarchia konstytucyjna to system niedemokratyczny. Czyli Norwegia, Szwecja, Kanada, Dania, Belgia, Holandia, Luksemburg, Hiszpania i Wielka Brytania to państwa totalitarne?

 • el_bigos

  Oceniono 112 razy 32

  Monarchia konstytucyjna nie stoi w sprzeczności z humanizmem i demokracją, no ale "artyści" za wszelką cenę muszą się przecież jakoś wyróżnić z tłumu. Ten się będzie wyróżniał brakiem wiedzy i głupotą.Uczelnia też nie powinna uzależniać przyjęcia na studia od jakiejś tam przysięgi, która nie ma wartości kiedy się ją pod przymusem składa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje