Nie chciał ślubować wierności demokracji. ASP go nie przyjęła na studia

23.10.2012 08:23
Gdańska Akademia Sztuk Pięknych

Gdańska Akademia Sztuk Pięknych (Fot. Wikipedia)

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku nie przyjęła w poczet studentów Grzegorza Gilewicza, który zdał egzamin wstępny, ale odmówił ślubowania wierności, m.in. ideałom humanizmu i demokracji - informuje "Rzeczpospolita". Gilewicz mówi, że jest zwolennikiem monarchii konstytucyjnej i podpisanie takiego dokumentu naruszałoby jego prawo do wolności sumienia. Nie pomogły nawet odwołania do rektora.
Grzegorz Gilewicz ze świetnym wynikiem dostał się na ASP w Gdańsku. Jednak to nie wystarczyło, żeby został studentem Akademii. We wrześniu dostał do podpisania komplet dokumentów, w tym m.in. treść ślubowania, w którym miał przysięgać wierność "ideałom humanizmu i demokracji". Gilewicz, który uważa, że taka przysięga jest sprzeczna z jego poglądami, poprosił władze ASP, by mógł ślubować z pominięciem zapisu. To jednak okazało się niemożliwe. Nawet odwołanie do rektora nie pomogło. Gliński albo podpisze ślubowanie, albo musi zapomnieć o akademii.

To narusza konstytucję?

Jak ocenia Mirosław Wróblewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w "Rzeczpospolitej", sprawa nie ma precedensu. - Będę ją wnikliwie analizował, bo dochodzi tutaj do konfliktu wartości - podkreśla. Dodaje, że jeśli złożenie ślubowania wiąże się z działaniami ograniczającymi prawo do nauki, to trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy nie narusza to konstytucji.

Według Doroty Pudzianowskiej z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka stanowisko ASP jest zbyt rygorystyczne. - Uczelnia powinna była podejść do tej kwestii bardziej elastycznie. Albo wyjaśnić studentowi, jak władze ASP rozumieją wierność ideom humanizmu i demokracji, albo zrobić wyjątek i nie nalegać, by tę część ślubowania składał - ocenia.

Cały tekst na stronie "Rzeczpospolitej"

Zobacz także
Komentarze (236)
Zaloguj się
 • princealbert

  Oceniono 1 raz 1

  Przeciez juz mamy krola. To Jezus Chrystus Pan Przenajswietszy.

 • dublet

  Oceniono 2 razy 0

  Popieram ASP! Nie wolno przyjmować psycholi, którzy twierdzą, ze Anglia to państwo niedemokratyczne!

 • politol59

  Oceniono 2 razy 0

  Nie ma obowiązku studiów, może studiować tam gdzie jest monarchia konstytucyjna.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 1 raz 1

  Kraj w którym bezkarnie można wychwalać i obnosić się z symbolami zbrodniczych reżimów, który własnych katów nazywa "ludźmi honoru", który utrzymuje i płaci emeryturę własnemu "małemu hitlerowi" w ciemnych okularach odwołuje się do demokracji i humanizmu! Głupie i żałosne.

 • 1410_tenrok

  Oceniono 5 razy -1

  i bardzo dobrze, że go nie przyjęli. Niech poczyta konstytucję.

 • 2-julita

  Oceniono 3 razy 1

  a czy artyści mają być czyimiś wasalami ??????????????
  nich kieruje sprawę przed trybunał
  nikt nie ma prawa do wymuszenia na nim takiej przysięgi

 • badteddybear

  Oceniono 3 razy 1

  Smutne byłyby rokowania dla Demokracji, jeśli warunkiem jej przetrwania uczynić wiernopoddańcze deklaracje artystów malarzy. Poza tym należy uważać, gdyż, jak uczy historia - nie przyjęci na Akademię bywają do Demokracji nieco uprzedzeni ;)

 • conefkaconbrio

  Oceniono 2 razy 0

  Tutaj też artykuł o tym: www.portalmaturzysty.pl/aktualnosci/nie-przyjeli-go-na-studia-bo-nie-podpisal--slubowania,1082,1.html Bardzo dziwna historia...

 • totalkosmos

  Oceniono 3 razy 1

  Jak kiedyś takiego jednego Adolfa nie przyjęto na akademię sztuk pięknych to potem wszyscy żałowali a Polska do dzisiaj się podnosi. Dlatego lepiej niech go przyjmą, niech maluje kwiatki, bo się jeszcze może z nudów za politykę zabrać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje