Ekspert o debacie PiS o bezrobociu: Mistrzostwo! Jako wyborca PO jestem zażenowany

22.10.2012 15:13
Jarosław Kaczyński, prof. Kazimierz Kik

Jarosław Kaczyński, prof. Kazimierz Kik (Fot. Sławomir Kamiński, Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Debata na temat bezrobocia to już trzecia z kolei ekspercka dyskusja pod egidą PiS. Według ekspertów zresztą najbardziej udana, która może pomóc zwyciężyć Jarosławowi Kaczyńskiemu z PO w walce o niezdecydowanych wyborców. - Platforma oddaje najważniejszy front walki o wyborców PiS. Można powiedzieć, że Kaczyński przejął wręcz inicjatywę w walce o dusze Polaków - mówi prof. Kazimierz Kik.
Prawo i Sprawiedliwość podczas debaty o pracy zaprezentowało projekt Ustawy o Narodowym Programie Zatrudnienia. Celem ma być wstrzymanie emigracji zarobkowej i odwrócenie negatywnych tendencji demograficznych. Szczególnie chodzi o poprawę sytuacji w małych miejscowościach i na wsiach, także w gminach "zdegradowanych ekonomicznie". Kaczyński obiecał stworzenie 1,2 mln stabilnych miejsc pracy.

"Rząd nie rozumie, że musi szukać konsensusu. Poważny feler"

Dla prof. Kazimierza Kika wszystkie debaty eksperckie PiS utrzymane były na wysokim poziomie, ale ta dzisiejsza "uderzyła w samo sedno problemów dzisiejszej Polski". - W końcu ktoś głośno powiedział o tych milionach, które są marginalizowane albo zagrożone marginalizacją przez obecny rynek pracy. I nie jest nawet ważne, czy PiS będzie w stanie dotrzymać swoich obietnic względem tych grup. Ważne jest bowiem to, że się za nimi wstawia - uważa politolog UW.

Ekspert przyznał, że jako wyborca PO jest zresztą głęboko zawiedziony i "zażenowany", że to nie rząd inicjuje debatę na ten temat i szuka kompromisu społecznego. Według niego w tak trudnych czasach jak dzisiejsze nie można przeprowadzać żadnych zmian bez tego konsensusu. - Tyle że rządzący się pewnie wstydzą tego, co taka debata mogłaby ujawnić, i dlatego chowają się za mirażami perspektyw sukcesów na przyszłe lata - mówi prof. Kik.

PiS tymczasem, jak wskazuje politolog, stworzyło niezwykle szeroki front, w którym znaleźli się zarówno związkowcy, jak i przedsiębiorcy. - Wiadomo, że te grupy prezentują często przeciwstawne punkty widzenia, ale w czasach kryzysu trzeba szukać porozumienia. Szkoda tylko, że rząd tego nie rozumie. To jego poważny feler - dodał.

"Platforma oddaje swój najważniejszy front walki o wyborców"

Według eksperta neoliberalna Platforma woli wspierać proces przedsiębiorczości kraju, który jednak odbywa się kosztem marginalizacji kolejnych grup społecznych. - W swojej bierności Platforma tym samym oddaje najważniejszy front walki o wyborców PiS. Można powiedzieć, że Kaczyński wręcz przejął inicjatywę w walce o dusze Polaków - wyrokuje prof. Kik.

Według dr. Sergiusza Trzeciaka, specjalisty ds. marketingu politycznego, eksperckie debaty Prawa i Sprawiedliwości mogą być jednym z czynników, który przekłada się na rosnące poparcie tej partii w sondażach. - Każda partia w procesie komunikacji politycznej ze swoim przekazem dociera do różnych grup odbiorców. W tym przypadku PiS udaje się pewnie trafiać także do grupy wyborców niezdecydowanych i do miękkiego elektoratu Platformy - wskazuje specjalista.

"Wiemy, że sprawa odbudowy industrializacji Polski nie jest łatwa..."

Do spotkania doszło w dawnym zakładzie Ursus. Poprzednie swoje debaty - na temat gospodarki i służby zdrowia - Prawo i Sprawiedliwość również organizowało w miejscach, które kojarzyły się z tematem spotkania, jak siedziba Polskiej Akademii Nauk i Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. Jak mówi dr Trzeciak, dawne hale w Ursusie to jednak miejsce szczególnie symboliczne.

- Z jednej strony pełnią ważną funkcję historyczną, jako miejsce kojarzone z "Solidarnością". Z drugiej strony jest to miejsce, które symbolizuje nieudaną transformację gospodarczą - mówi ekspert w rozmowie z Gazeta.pl.

Sam Jarosław Kaczyński również tłumaczył, że nieprzypadkowo na miejsce debaty wybrano Ursus. - Tam mamy specyficzny teren poprzemysłowy. Zawsze uważaliśmy, że likwidacja wielkiej części polskiego przemysłu, brak wysiłku ze strony państwa, żeby ten przemysł podtrzymać po 1989 r., była wielkim błędem (...). Wiemy, że sprawa odbudowy industrializacji Polski nie jest łatwa, ale jest to też część naszego programu - mówił prezes PiS.

Ursus to najstarsza polska marka pojazdów, maszyn i urządzeń wytwarzanych dla potrzeb rolnictwa. Fabryka, w której produkowano ciągniki, powstała ok. 120 lat temu w Czechowicach (obecnie dzielnica Ursus). Zakłady podtrzymywały tradycje przemysłowe, opierając się na rodzimym kapitale. W latach 70. w Ursusie pracowało 30 tys. osób, a zakłady wytwarzały 50 tys. ciągników rocznie. Fabryka zaczęła upadać w końcu lat 90.

Zobacz także
Komentarze (248)
Zaloguj się
 • mlhm

  Oceniono 257 razy 153

  A kto , poza komentatorami, słucha tych debat. O ich popularności lub nie zadecydują media i komentarze "ekspertów".

 • kkes

  Oceniono 1 raz 1

  Członkostwo w PZPR nie czyni z towarzysza Kika żadnego eksperta, może co najwyżej w kwestii czerwonego betonu

 • archimago7

  Oceniono 1 raz 1

  "Kaczyński przejął inicjatywę w walce o dusze Polaków"
  Czy podaje też do podpisania pergamin i kacze pióro i żąda podpisu krwią ?

 • boguch13d

  0

  Pan profesor Kazimierz Kik zapewne wicepremierem w rządzie premiera pana profesora Piotra Glińskiego. Pomału i powoli, od ziarnka do ziarnka, uzbiera się ministerialna miarka i na nowy rok, jak na barani skok, cała noworoczna rada ministrów w komplecie, jak Pan Kaczyński, co Prezesem, zbawczo i zawczasu przykazał.
  Jarosław za obie izby parlamentu i prezydenta starczy i to z niemałym nadmiarem, no i będzie rząd, jakiego nigdy i nigdzie nie było i nie będzie.Prezes, nie byle sroce spod nie byle jakiego ogona, wszech wiadomo przecież.

 • tp70

  0

  Panie Kik: to jest najgorsza pańska ekspertyza ekspercka.

 • tp70

  0

  Gówno prawda panie kazimierz kik-ekspercie

 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  Papież jest dalej w hitlerjugend, nie widziałem deklaracji wypisania się.
  Angela Merkel ma podobny problem z CDU jak my z PiS!

  Ferment, wina Etruska, bez niego Rzymu na Tuska.

  Wina eTruska, pije ksiądz.
  Mszalne, zatopić Platformę.
  Stracić, zyskać, bądź co bądź!
  Uwalą subwencji reformę.

  Wina eTruska, piją episkopy.
  Z jadem miłości bożej.
  Rżniemy dzieci, baby, chłopy.
  Lepiej, gdy będzie gorzej!

  Wina eTruska, pije komisja.
  Pieje nacja zziobrana.
  Garnąć złodziei misja.
  Co ziemia Niemcom zabrana.

  Wina eTruska, prezes popija proszki.
  Słucha Ruska, byle gorycz wielka.
  Smak nam zostaje gorzki.
  Selekcjoner kartofelka.

  Wina eTruska, chleją pod rydzyka.
  Po mszy, wraz z krzyżami.
  Krzyż stuknięty jak bryka.
  Płaćcie, bo pijani!

  2012-10-28 almagus
  almagus.blox.pl/html
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12718242,Ekspert_o_debacie_PiS_nt__bezrobocia__To_bylo_mistrzostwo_.html
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12743733,O__Rydzyk_broni_biskupa__ktory_wypil_i_rozbil_auto.html

 • zygosz

  Oceniono 1 raz 1

  Dzis Polska zostala bez przemyslu,wszystko co bylo ciezko odbudowane,zostalo rozkradzione i za bezcen sprzedane.A Polacy szukaja chleba na emigracji, takie rzady zapoczatkowal Walesa i jeogo otoczenie na kazdym szczeblu wladzy, przygotowane na degradacje polskiego przemyslu.Dzis Zydo-Komuna przeksztalcila przemysl panstwowy na prywatny z jego poglebiajaca sie stagnacja,a Polakow z torbami wysyla na granice, tlumaczac to emigracja zarobkowa.Ciekawe jest ,ze Niemcy nie szukaja pray w Polsce.Zbliza sie 25 lat przemian gospodarczych nie ma dalej, miejsc pracy dla milionow Polakow ,czym to Zydo-Komuna wytlumaczy?

 • rygielny

  Oceniono 1 raz 1

  Ach ta wiedza, którą oszołom wyprzedza!
  Oczywistość oczywista - polityk, to nie do prof. przytyk!

  czwartek, 05 lipca 2012
  Gnioty z inspiracji idioty.
  Domorosły filozof.

  Z nauk to parę strof.

  Posłyszał „buzon kiksa”.

  Chodzi o bozon Higgsa.

  Już w telewizji klepie.

  Z kiksania buzonu cieplej.

  Boska cząstka jedności.

  Jakieś masy sprośności.

  Poczętej jak zarodek.

  Elementarny środek.

  Dlatego dajcie władzę.

  Mrożonemu poradzę.

  Dogrzeję więc z Maryją.

  Zimną próżnię niczyją.

  Goj przenika leptony.

  Dlatego jest skończony.

  Lekkie studia, lekki łeb, wsparty klerem byle kiep!  almagus 2012-07-05

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje