W kalifornijskim San Rafael całkowity zakaz palenia. Nawet w domu. "To tyrania"

.

. (Fot. Michał Łepecki / Agencja Ga)

Władze miejskie kalifornijskiego San Rafael wprowadziły całkowity zakaz palenia. Zarządzenie jest o tyle zaskakujące, że papierosa nie można nawet zapalić we własnym domu. - To tyrania - komentują mieszkańcy.
Absolutny zakaz palenia we wszystkich nieruchomościach, zarówno wynajmowanych jak i prywatnych - taką decyzję podjęła rada miejska San Rafael, miasta znajdującego się kilkadziesiąt kilometrów od San Francisco. Palić nie można również na ulicach w centrum tego 50-tysięcznego miasta. Podobne zakazy panują w innych amerykańskich miastach, gdzie zakaz palenia obejmuje np. budynki wynajmowane, ale nigdzie nie są tak rygorystyczne jak te ustanowione w San Rafael.

- Cieszymy się, że możemy wytyczać drogę innym - mówił przed głosowaniem rady Gary Phillips, burmistrz miasta. - Jesteśmy szczęśliwi, że w kwestiach tego typu zakazów znajdujemy się w ścisłej czołówce - tłumaczył. Według burmistrza decyzja jest "bardzo korzystna" dla mieszkańców i przyjezdnych. Phillips wyraził nadzieję, że wprowadzenie zakazu spowoduje, że w innych amerykańskich miastach pojawią się podobne regulacje - informuje Reuters.

Mój dom to moja twierdza?

Jak podaje agencja, rozporządzenie było raczej popierane przez mieszkańców miasta, ale oczywiście nie wszyscy entuzjastycznie się do tego pomysłu odnosili.

- Przez ten zakaz ludzie będą karani za to, co robią we własnych domach - mówił w wystąpieniu przed rada miejską Thomas Ruppenthal. Zaznaczał, że wprowadzenie takich regulacji to "tyrania".

Według prof. Roberta Proctera z Uniwersytetu Stanfroda to bardzo ważne wydarzenie. - Z tego względu, że zacznie być powielane i będzie się rozprzestrzeniać - przekonywał w rozmowie z reporterem Reutersa.

Z powodu biernego palenia umiera rocznie około 50 tys. Amerykanów - wynika z raportu przytoczonego przez agencję. Według niego bierne palenie może być dużo bardziej szkodliwe niż palenie czynne, a wydychany dym przez osobę palącą może zawierać dużo więcej substancji rakotwórczych niż dym wdychany bezpośrednio podczas palenia.

Zobacz także
  • Na przystankach umieszczono zakazy palenia Zakaz palenia na przystankach śmierdzi na odległość
  • Kalifornia: zakaz palenia rozciągnięty na prywatne mieszkania? Już niebawem

Najnowsze informacje