PiS obiecuje 1,2 mln "stabilnych" miejsc pracy

Jarosław Kaczyński podczas debaty PiS

Jarosław Kaczyński podczas debaty PiS (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

PiS, jak tylko dojdzie do władzy, planuje zacząć tworzyć milion dwieście tysięcy "stabilnych" miejsc pracy. To plan na lata 2014-2023. - To nie jest niemożliwa sytuacja, w której bezrobocie w Polsce jest niskie, w której do Polski wracają ludzie pracujący dzisiaj bardzo często poniżej swoich kwalifikacji za granicą - powiedział podczas debaty gospodarczej Jarosław Kaczyński.
Prawo i Sprawiedliwość podczas debaty o pracy, zwołanej w hali, gdzie przed laty produkowano ciągniki Ursus, prezentuje projekt Ustawy o Narodowym Programie Zatrudnienia. Celem ma być wstrzymanie emigracji zarobkowej i odwrócenie negatywnych tendencji demograficznych. Szczególnie chodzi o poprawę sytuacji w małych miejscowościach i na wsiach, także w gminach "zdegradowanych ekonomicznie".

- Wybraliśmy to miejsce nie bez powodu. Tu kiedyś był wielki zakład pracy, były tysiące miejsc pracy, dzisiaj są puste hale. To miejsce może być symbolem procesu dezindustrializacji Polski. Sądzimy, że ten proces trzeba zatrzymać, trzeba rozpocząć proces odbudowy polskiego przemysłu. To jeden z warunków zniszczenia tej wielkiej społecznej plagi, jaką jest bezrobocie - powiedział prezes Kaczyński.

"Trzeba aktywności ze strony państwa"

Według projektu PiS, tworzeniu miejsc pracy i zatrudnianiu młodych ludzi mają sprzyjać: zmiany w podatkach i daninach publicznych, system kredytów i pożyczek ze środków publicznych, dopłaty bezpośrednie, specjalne opłaty na rzecz gmin zdegradowanych, eliminacja dyskryminacji podatkowej i nieuzasadnionych przywilejów podatkowych.

- Trzeba aktywności ze strony państwa, takiej aktywności, która nie będzie zastępowała inicjatywy gospodarczej społeczeństwa, inicjatywy gospodarczej przedsiębiorców, tych, którzy mogą nimi zostać, ale która będzie tę inicjatywę ułatwiała, wspierała, zachęcała do niej - tłumaczył szef PiS.

5 mln obywateli zdolnych do pracy

Według uczestników debaty "niewykorzystane zasoby pracy w Polsce to 5 mln obywateli zdolnych do pracy" - Ich zdaniem rolą państwa jest wspieranie tworzenia miejsc pracy. - Możemy powiedzieć, że państwo samo z siebie nie tworzy miejsc pracy, ale niewątpliwie państwo tworzy warunki, aby te miejsca pracy powstawały - powiedziała posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz.

Pracę nazwała najważniejszym czynnikiem rozwoju. - Nie chodzi tutaj tylko o to, by było więcej pracy - choć to jest dzisiaj bardzo ważne - powiedziała posłanka PiS.

Ministerstwo: Bezrobocie w górę

Ministerstwo pracy szacuje, że bezrobocie we wrześniu wyniosło 12 i pół procent. Główny Urząd Statystyczny poda jutro dane o liczbie osób bez pracy w ubiegłym miesiącu,

Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz spodziewa się wzrostu bezrobocia w kolejnych miesiącach. Jego zdaniem, dane za październik pokażą wzrost bezrobocia o jedną lub dwie dziesiąte procent wobec września. Władysław Kosiniak-Kamysz ma nadzieję, że poziom bezrobocia na koniec roku nie przekroczy 13 procent. W ostatnim okresie bezrobocie rosło. W lipcu wyniosło 12,3 procent, a w sierpniu 12,4 procent.

Funduszami w bezrobocie

Na potrzeby realizacji Programu miałby być utworzony Fundusz Wspomagania Zatrudnienia oraz Fundusz Wspierania Przedsiębiorczości Ludzi Młodych. Wykaz gmin zdegradowanych ekonomicznie miałaby określić Rada Ministrów.

- Są potrzebne różnego rodzaju przedsięwzięcia, bo te 1,2 miliona, czy nawet 1,3 miliona nowych miejsc pracy pokazuje, że problem może być rozwiązywany. To nie jest niemożliwa sytuacja, w której bezrobocie w Polsce jest niskie, w której do Polski wracają ludzie pracujący dzisiaj bardzo często poniżej swoich kwalifikacji za granicą. Że te zjawiska, które nastąpiły w innych krajach, kiedyś będących w sytuacji dość podobnej do Polski, np. w Hiszpanii, masowa emigracja, mogą być cofnięte. 88 proc. Hiszpanów, którzy wyjechali, powróciło do Hiszpanii. Dziś jest tam kryzys, ale to już jest zupełnie inna kwestia - przekonywał Kaczyński.

- W tym kierunku trzeba działać, nie można przyjąć koncepcji, która sprowadza się do twierdzenia, iż państwo nie ma w tych sprawach w gruncie rzeczy nic do zaoferowania i że to jest sytuacja wynikająca z istoty systemu rynkowego. Doświadczenia ostatnich już nie kilkudziesięciu, ale nawet stu lat pokazują, że jest inaczej - dodał.

Nie zaproszono ministra

Prawo i Sprawiedliwość nie zaprosiło ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza na debatę o rynku pracy. Jest na niej natomiast kandydat PiS na premiera rządu technicznego Piotr Gliński. Minister brakiem zaproszenia się nie przejmuje i zapewnia, że jest w stałym kontakcie z osobami zaproszonymi przez PiS, bo większość z nich uczestniczy w spotkaniach Komisji Trójstronnej. Władysław Kosiniak-Kamysz twierdzi, że nie jest negatywnie nastawiony wobec debaty i jej uczestników. Jak podkreśla, lepiej prowadzić debaty, niż organizować polityczne happeningi.

Komentarze (249)
PiS obiecuje 1,2 mln "stabilnych" miejsc pracy
Zaloguj się
 • pomysl.po.wypiciu

  Oceniono 180 razy 156

  A więc Ursus, a więc dawne zakłady mechaniczne gdzie produkowano traktory. A to dzięki Solidarności padła fabryka :))

 • li.mone

  Oceniono 249 razy 147

  1,2 mln "stabilnych" miejsc pracy w kamieniołomach dla wrogów pislamizmu.
  Czas pakować walizki z nastaniem Paranoi i Schizofrenii u koryta.

 • agulaga2

  Oceniono 177 razy 129

  do tego 3 mln mieszkań dla każdego obywatela i karę śmierci też dla każdego obywatela.

 • yulek_cezar

  Oceniono 148 razy 116

  Stworzymy 1.2 mln miejsc pracy, w przemyśle zbrojeniowym. Hmmm, ktoś już tak sobie radził z kryzysem i bezrobociem, tylko nie mogę sobie przypomnieć kto.

 • hi2per

  Oceniono 125 razy 103

  1,2 miliony miejsc pracy.... 3 miliony mieszkań.... widać że prezio wciąż bierze kwachy ;p

 • jerjar

  Oceniono 123 razy 91

  Czy mam uwierzyć, że się znają i potrafią, skoro przez lata duby smalone zrobić coś racjonalnego w tak trudnych czasach, skoro od lat bredzą duby smalone? Czy mam uwierzyć, że się zmienili, skoro od lat zmieniają, się tylko, żeby podejść ludzi naiwnych?

  Zaufałbym dużej grupie tych, którzy na nich glosują, bo są tam osoby przyzwoite, ale nigdy, przenigdy Kaczyńskiemu i jego kamaryli.

 • mcduff

  Oceniono 90 razy 72

  Jednym słowem, magia.

  Ciekawe, w jaki sposób PiS chce sprawić, by na nowe miejsca pracy wracali Polacy zza granicy, a nie przybywali w ramach emigracji zarobkowej bezrobotni Grecy czy Portugalczycy i zarazem nie złamać unijnych dyrektyw o swobodnym przepływie kapitału ludzkiego w państwach Wspólnoty.

 • flyb52

  Oceniono 80 razy 66

  Prezes stworzy nowe CBA CBA w kazdej wsi, w kazdym bloku i to pewnie da 1,2 miliona kaminskich, ktorzy znow rzuca sie na "uklad".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje