Skazane członkinie Pussy Riot skierowane do łagrów

22.10.2012 10:37
Miejsca, gdzie wywieziono członkinie Pussy riot

Miejsca, gdzie wywieziono członkinie Pussy riot (Fot. Google.pl/maps)

Dwie członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot zostały skierowane do łagrów w głębi Rosji. 22-letnią Nadieżdę Tołokonnikową wysłano do kolonii karnej w Republice Mordwińskiej, około 550 km na południowy wschód od Moskwy, a 24-letnią Marię Alochinę - do łagru w Kraju Permskim, około 1300 km na wschód od stolicy Federacji Rosyjskiej.
O skierowaniu artystek do kolonii karnych poinformował w poniedziałek mąż Tołokonnikowej Piotr Wierziłow. Powołał się on na dyrekcję aresztu Pieczatniki w Moskwie, w którym obie kobiety były dotąd przetrzymywane. Tołokonnikowa i Alochina były wśród pięciu członkiń Pussy Riot, które 21 lutego 2011 roku w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Swój występ nazwały "modlitwą punkową". W ich zamyśle akcja była protestem przeciwko powrotowi na Kreml Władimira Putina i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl.

Trzy spośród performerek zostały zatrzymane. Oprócz Tołokonnikowej i Alochiny również 29-letnia Jekatierina Samucewicz. 17 sierpnia Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie uznał występ w soborze za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" i skazał trzy artystki na dwa lata pozbawienia wolności. 10 października Moskiewski Sąd Miejski utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, jednak w wypadku Samucewicz zawiesił wykonanie kary na dwa lata. Wyrok jest prawomocny.

Nie pozwoli odroczyć sprawy

W miniony czwartek Chamowniczeski Sąd Rejonowy ogłosił, że nie rozpatrzy wniosku adwokatów Tołokonnikowej i Alochiny o odroczenie odbycia przez nie kary do czasu, aż ich dzieci ukończą 14 lat, gdyż nie należy to do zakresu jego kompetencji. Nie wskazał przy tym, który sąd jest właściwy do rozpoznania tej sprawy. Tołokonnikowa ma 4-letnią córkę Gierę, a Alochina - 5-letniego syna Filipa. Prawo Federacji Rosyjskiej dopuszcza w takich sytuacjach odroczenie skazanym odbycia kary do czasu, aż dzieci ukończą 14 lat.

W zeszły poniedziałek naczelnik aresztu Pieczatniki odmówił Tołokonnikowej i Alochinej zgody na odbywanie kary w tej placówce, o co obie się ubiegały. Wcześniej nie zezwoliła na to Federalna Służba Więzienna (FSIN).

Zdaniem adwokata obu kobiet Marka Fejgina w koloniach karnych "może im grozić niebezpieczeństwo wynikające z rozgłosu, jakiego nabrała ich sprawa karna, a także propagandy, która je demonizuje". Adwokat podkreślił, że w łagrach dla kobiet osadzone nie są dzielone na grupy w zależności od ciężaru popełnionego przestępstwa. - Dlatego morderczynie i sprzedawczynie ludzkich organów przebywają razem ze skazanymi za chuligaństwo - zauważył Fejgin.

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • aleksander42

  0

  Kara nader wyważona i absolutnie należna za oczywistą profanację świątyni. Jeśli komukolwiek zachciało się protestować przeciw rządowi ,to niech np. w parku lub na ulicy. W przypadku wybryków w stylu "pussy", wcale nie wydawałoby się dziwne gdyby ktoś ,kto poczułby się obrażony ich zachowaniem, zwyczajnie zlał je kijem. Egzekucja taka oczywiście nie byłaby zgodna z prawem, ale byłaby zasłużona i odstraszająca dla ewentualnych naśladowców.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 4 razy 4

  Tu nie chodzi o religie - one obraziły Rosjan, mogły przecież wybrać meczet albo synagogę. Od 1999 roku w Rosji rządzą Rosjanie, i z tym niektórzy nie mogą się pogodzić.

 • plorg

  Oceniono 3 razy 3

  "Skazane członkinie Pussy Riot skierowane do łagrów"

  A gdzie niby miały być "skierowane"? Na wczasy?

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 3

  Skandal aby przy tej wiadomości pominąć solidarność Papieża B16 z Cerkwią Prawoslawną (ataki na chrzescijan, Pussy Riot, Cerkiew Chrystusa Zbawiciela - wyraźnie i dobitnie jak nigdy) w surowym ukaraniu Pussy Riot sprzed kliku dni, a zajmować się tym co prostytutki miały na myśli.
  vaticaninsider.lastampa.it/en/the-vatican/detail/articolo/russia-rusia-ortodossi-orthodox-christians-ortodoxos-19000/
  Bolek, ten ze świętym dlugopisem, mial pecha. Wyslał list do Putina w obronie Pussy Riot zaledwie parę dni przed zajęciem stanowiska w tej sprawie przez B16.
  Czy długopis i Bolek zostaną oblożone ekskomuniką?

 • almugawar1304

  Oceniono 9 razy -1

  niezłe bicie czołem przed religią odchodzi na tym forum, tak władcy dusz jak i portfeli mają was na krótkim postronku, głęboko uduchowieni rodacy, co dla pustych symboli skrzywdziliby żywe osoby

 • vikaromaniuta

  Oceniono 13 razy 7

  I bardzo dobrze !!!

 • zdzisiek66

  Oceniono 9 razy 1

  I od razu widać, że w lepiej żyć w Polsce, niż w Rosji.
  Dziewczyny "zesłane" do łagru, a za antykomora facet dostał tylko przymusowe roboty :)

 • par2.0

  Oceniono 9 razy -5

  Ten pajac z kropidłem i kszyzyk na dachu łagru to smutna alegoria na temat "wychowawczej" funkcji religii w państwie totalitarnym.

 • braunal

  Oceniono 7 razy -1

  mam nadzieje że kiedy Kaczyński dojdzie do władzy ,to samo zrobi z feministkami i innymi takimi....no wiecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje