Skazane członkinie Pussy Riot skierowane do łagrów

22.10.2012 10:37
Miejsca, gdzie wywieziono członkinie Pussy riot

Miejsca, gdzie wywieziono członkinie Pussy riot (Fot. Google.pl/maps)

Dwie członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot zostały skierowane do łagrów w głębi Rosji. 22-letnią Nadieżdę Tołokonnikową wysłano do kolonii karnej w Republice Mordwińskiej, około 550 km na południowy wschód od Moskwy, a 24-letnią Marię Alochinę - do łagru w Kraju Permskim, około 1300 km na wschód od stolicy Federacji Rosyjskiej.
O skierowaniu artystek do kolonii karnych poinformował w poniedziałek mąż Tołokonnikowej Piotr Wierziłow. Powołał się on na dyrekcję aresztu Pieczatniki w Moskwie, w którym obie kobiety były dotąd przetrzymywane. Tołokonnikowa i Alochina były wśród pięciu członkiń Pussy Riot, które 21 lutego 2011 roku w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Swój występ nazwały "modlitwą punkową". W ich zamyśle akcja była protestem przeciwko powrotowi na Kreml Władimira Putina i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl.

Trzy spośród performerek zostały zatrzymane. Oprócz Tołokonnikowej i Alochiny również 29-letnia Jekatierina Samucewicz. 17 sierpnia Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie uznał występ w soborze za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" i skazał trzy artystki na dwa lata pozbawienia wolności. 10 października Moskiewski Sąd Miejski utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, jednak w wypadku Samucewicz zawiesił wykonanie kary na dwa lata. Wyrok jest prawomocny.

Nie pozwoli odroczyć sprawy

W miniony czwartek Chamowniczeski Sąd Rejonowy ogłosił, że nie rozpatrzy wniosku adwokatów Tołokonnikowej i Alochiny o odroczenie odbycia przez nie kary do czasu, aż ich dzieci ukończą 14 lat, gdyż nie należy to do zakresu jego kompetencji. Nie wskazał przy tym, który sąd jest właściwy do rozpoznania tej sprawy. Tołokonnikowa ma 4-letnią córkę Gierę, a Alochina - 5-letniego syna Filipa. Prawo Federacji Rosyjskiej dopuszcza w takich sytuacjach odroczenie skazanym odbycia kary do czasu, aż dzieci ukończą 14 lat.

W zeszły poniedziałek naczelnik aresztu Pieczatniki odmówił Tołokonnikowej i Alochinej zgody na odbywanie kary w tej placówce, o co obie się ubiegały. Wcześniej nie zezwoliła na to Federalna Służba Więzienna (FSIN).

Zdaniem adwokata obu kobiet Marka Fejgina w koloniach karnych "może im grozić niebezpieczeństwo wynikające z rozgłosu, jakiego nabrała ich sprawa karna, a także propagandy, która je demonizuje". Adwokat podkreślił, że w łagrach dla kobiet osadzone nie są dzielone na grupy w zależności od ciężaru popełnionego przestępstwa. - Dlatego morderczynie i sprzedawczynie ludzkich organów przebywają razem ze skazanymi za chuligaństwo - zauważył Fejgin.

Zobacz także
Komentarze (34)
Skazane członkinie Pussy Riot skierowane do łagrów
Zaloguj się
 • doktor104

  Oceniono 27 razy 15

  Proponuję aby np. Nergal (ulubieniec episkopatu) założył kapelę np pt. "Połamane Kutaski" (Pussy Riot to ""Zbuntowane Cipki") i z tą kapelą wystąpił przed ołtarzem na Jasnej Górze z piosenką wg której:
  - "np Glemp to skur..syn który nie wierzy w Boga",
  - święci to geje,
  - a Matka Boska Częstochowska to feministka która wywali Kaczyńskich z Wawelu,
  - w refrenie "gó..., gó..., gó..."

  Zobaczymy jak w słynnej z tolerancji Najjaśniejszej zostanie przyjęty taki występ.

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 47 razy 15

  W czym problem ? Zdaje się, że oto im chodziło. Nie wiedzą gdzie żyją ? Dziewczyny lubią hard - następnym razem polecam meczet np w Pakistanie.

 • hippolitkwas

  Oceniono 79 razy 15

  Tak wygląda i działa WADZA która jest marzeniem 25% Polaków.

 • kazek100

  Oceniono 55 razy 11

  Cóż, władza wspiarana przez Kościół i Kościół wspierany przez władzę/ W tym wypadku to Kościół Prawosławny, ale jak wiadomo, postępowanie Putina I Cerkwi bardzo podoba się politykom PiS i PO (Libicki).

  Czy taki tandem (państwo + religia) zawsze ma zamordystyczny charakter? Nie wiem. Ale bardzo często ma.

 • jep23

  Oceniono 12 razy 10

  No proszę - tyle już informacji było na ten temat,a dopiero niedawno
  wyczytałem,że one kręciły materiał do teledysku.Nie chodziło im o żadną
  demonstrację - nałożyły te rajtuzy na głowy i skakały,słowa i muzyka
  zostały dołożone później.

  Szanowni obrońcy wolności słowa - trzeba zaproponować,żeby w przyszłości
  wykorzystały jakąś naszą świątynię.
  Przecież u nas Artystów za używanie symboli religijnych nie ciąga się po sądach...

 • vikaromaniuta

  Oceniono 13 razy 7

  I bardzo dobrze !!!

 • starszy-65

  Oceniono 27 razy 7

  Trudno jak sie chce być bohaterem politycznym w rosji to trzeba pamiętać o syberii a swoją drogą gdyby udało się jej część wydzierżawicz dla naszych kiboli to byłoby wspaniale i mielibyśmy przynajmniej tą sprawę załatwioną

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 4 razy 4

  Tu nie chodzi o religie - one obraziły Rosjan, mogły przecież wybrać meczet albo synagogę. Od 1999 roku w Rosji rządzą Rosjanie, i z tym niektórzy nie mogą się pogodzić.

 • braunal

  Oceniono 10 razy 4

  ha,ha,ha tak się ciesze.Niech nam żyje Vladimir Vladimirovich Putin.Co za wspaniała wiadomość,miód na serce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje