Rzeczpospolita: Polacy nie chcą liberalizacji aborcji, ale obecne przepisy im się podobają

22.10.2012 07:11
Antyaborcyjna manifestacja w Belfaście

Antyaborcyjna manifestacja w Belfaście (Fot. CATHAL MCNAUGHTON REUTERS)

Centrum Myśli Jana Pawła II opublikuje dziś wyniki badań nad stosunkiem Polaków do ochrony życia przeprowadzonych wspólnie z CBOS - donosi "Rzeczpospolita". 80 proc. badanych uważa, że życie powinno być chronione od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Gdy przychodzi do pytań szczegółowych, prawie połowa badanych jest za obecnym stanem prawnym.
CBOS i Centrum Myśli Jana Pawła II zbadały w styczniu poglądy Polaków nt. aborcji. Wyniki badań opublikowała dzisiejsza "Rzeczpospolita". Aż 80 proc. pytanych zgadza się z opinią, że zawsze i niezależnie od okoliczności ludzkie życie powinno być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci. To wzrost o 10 punktów proc. w porównaniu z 2007 rokiem.

Jednocześnie spadła akceptacja dla dopuszczanej przez prawo aborcji w sytuacji, kiedy dziecko ma się urodzić upośledzone. W 2007 roku popierało ten zapis 52 proc. ankietowanych, teraz tylko 46 proc. Liczba przeciwników zapisu wzrosła zaś z 31 do 35 proc.

77 proc. pytanych akceptuje przerywanie ciąży, gdy zagrożone jest życie matki, a 64 proc., gdy zagrożone jest jej zdrowie. O 4 pkt proc. - do 69 pkt proc. - wzrosło przyzwolenia na aborcję, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Polacy są natomiast przeciwni aborcji z powodu trudnej sytuacji materialnej kobiety (76 pkt proc., spadek o 3 pkt proc.), której nie dopuszczają obecne przepisy. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie losowej 1000 Polaków.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

PYTANIE Czy głosowanie posłów PO ws. projektu ustawy antyaborcyjnej doprowadzi do utraty przez tę partię liberalnych wyborców?

 • Tak, bo projekt antyaborcyjny Solidarnej Polski jest skrajnie konserwatywny i PO nie powinna go popierać
 • Może się tak stać, ale tylko, jeśli projekt nadal będzie popierany przez posłów PO
 • Raczej nie. Nie sądzę, że ta sprawa interesuje Polaków, są ważniejsze kwestie: bezrobocie, dług publiczny, spowolnienie gospodarcze
 • Nie, to nie zmieni nastawienia wyborców do tej partii
Przepisz tekst z obrazka: nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
Komentarze (204)
Zaloguj się
 • gostek.pl

  0

  Centrum Myśli Wojtyły śmie sobie, mówiąc delikatnie, rżnąć głupa. Kto uwierzy w te 80% opowiadających się przeciwko liberalizacji quasi kompromisu aborcyjnego! Kompromisu żadnego nie było, co byle kumaty, świadomy obywatel kraju wie, aż za dobrze. Aż tylu za poczętymi, aż do naturalnej śmierci?! Bzdety, nic więcej. Cóż jeszcze mundrego wymyśli owo "Zentrum"?! Żałosna wypocina Centrum i OBOP. Gdzie przeprowadzano to badanie, i na jakiej "próbie"?! Przed kościołami, po mszach, czy może po jakimś marszu kaczoludków?

 • amorozo.beaty

  Oceniono 1 raz 1

  NAJBARDZIEJ NIE WIERZĘ W CENTRUM JANA PAWŁA II JAK INNYM ORGANIZACJOM ZWIĄZANYM Z KOSCIOŁEM KATOLICKIM.

 • korcia2000

  Oceniono 3 razy 3

  Opinia w sprawie aborcji przedstawiona przez Centrum Jana Pawła II jako miarodajna dla całego społeczeństwa? Czy ktoś tu przypadkiem nie kpi?

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 3

  Tych Polaków co ja znam, to akurat są za aborcją.A tak wogóle to uważają,że decyzje powinno się zostawić kobiecie i to bez indoktrynacji.

 • wieguz

  Oceniono 3 razy 1

  Wiarygodność CBOS jest równa wiarygodności Tuska. Wiadomo, że sondaże CBOS robione są na jego zamówienie.
  Dlaczego ten pararząd boi się referendum w sprawie aborcji i in vitro? Bo by się okazało, że proporcje są odwrotne ot tych prorządowych kłamliwych CBOS!!!

 • mike1969

  Oceniono 6 razy 4

  Kobieto weź się w garść! Zbiorowy gwałt to jeszcze nie powód, żeby przerywać ciążę! Jan Paweł ll

 • eme.t

  Oceniono 1 raz 1

  naszczescie kobiety maja mozliwosc sprowadzenia od women on web pigulek aborcyjnych

  wiecej informacji tu:

  poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,12713735,Dlaczego_warto_zostac__bialym_kolnierzykiem__.html
  Stworzyliśmy tą stronę z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa kobiet pozbawionych właściwej opieki. Każdego dnia miliony kobiet na całym świecie traci życie z powodu źle wykonanego zabiegu przerywania ciąży. W niektórych krajach w wyniku powikłań po nielegalnej aborcji umiera co druga kobieta w wieku rozrodczym. Chcąc uchronić ich życie i zdrowie w latach 90. wprowadzono do obiegu leki umożliwiające farmakologiczne usunięcie niechcianej ciąży. Metoda ta jest na tyle bezpieczna, że została rekomendowana przez ONZ i Światową Organizację Zdrowia.

 • czerwonylech

  Oceniono 1 raz -1

  Czy ta "myśl Jana Pawła II jest żywa?

 • czerwonylech

  Oceniono 4 razy 4

  99.99% przykoscielnych łgarstw.
  Nie pytajcie bezplodnych moherów.
  Zapytajcie kobiety - panowie jaskiniowcy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje