Mgła nadal przeszkadza, ale niektóre lotniska już funkcjonują

22.10.2012 06:37
Mgła na lotnisku

Mgła na lotnisku (Fot.Tomasz Wiech / AG)

Po całkowitym, kilkunastogodzinnym paraliżu z Okęcia, zaczynają odlatywać pojedyncze samoloty. Niestety prognozy dla warszawskich lotnisk nie są dobre: od ok. godz. 18, ma nastąpić kolejne pogorszenie pogody. Mgła od rana utrudnia też pracę lotnisk w Łodzi i we Wrocławiu. Normalnie działają lotniska w Pyrzowicach (Katowice), Balicach (Kraków), Gdańsku. Wkrótce ma ulec poprawie także sytuacja w Bydgoszczy.
Nie wiesz, co z twoim lotem? Dzwoń do przewoźnika. Podajemy numery

Utrudnienia w Warszawie mają potrwać do godz. 12. Teraz sytuacja na lotnisku Chopina powoli zaczyna się poprawiać. Na razie, o godz. 9.40 wyleciał samolot do Helsinek. Z kolei przyleciały m.in. samoloty z Zurychu i Kopenhagi.

- Prognozy mówią, że mgła pojawi się od godz. 18. Także wieczorem i rano możemy mieć podobną sytuację jak dzisiaj - mówił po godz. Przemysław Przybylski, rzecznik portu im Chopina.

Pasażerowie z Modlina, którzy o 6 mieli lecieć do Luton, zostali przewiezieni na lotnisko Chopina w Warszawie. Kolejne starty na razie są opóźnione. - Czekamy na poprawę pogody. Prognozy przewidują, że mgła może ustąpić w godz. 10-11 - powiedziała w Magdalena Bojarska z lotniska w Modlinie.

Obecnie w Modlinie problemu nie stanowi mgła, a niski pułap chmur. - Jeden z pilotów próbował lądować, ale uznał, że warunki są jednak zbyt trudne - informuje Edyta Mikołajczyk, doradca zarządu lotniska w Modlinie.

- Pasażerom radzę, by sprawdzali status lotu przed wyjściem na lotnisko. Żeby zadzwonili do swojej linii lotniczej i sprawdzili czy lot się odbędzie czy będzie opóźniony - mówi Przemysław Przybylski.

Warszawa: Lądują pojedyncze samoloty. Wiele przekierowań

- Z powodu gęstej mgły na warszawskim Lotnisku Chopina 20 porannych przylotów samolotów zostało przekierowanych do innych portów, opóźnienia są w startach - poinformował rzecznik stołecznego portu. Do Warszawy nie przylecą samoloty m.in. z Wilna, Bukaresztu, Poznania, Bydgoszczy.

Widzialność na lotnisku się poprawia, obecnie wynosi ok. 500 metrów. - Dzisiaj mamy kolejny dzień opóźnień. Od wczoraj od godz. 21 nic u nas nie ląduje. Warunki są na tyle trudne, że piloci nie podejmują decyzji o bezpiecznym lądowaniu. Samoloty kierowane są na lotniska zapasowe. Mamy informację o co najmniej 20 samolotach, które wylądowały w Gdańsku, Rzeszowie, Krakowie i Budapeszcie. Niestety, prognozy mówią o mgle co najmniej do godz. 10 - mówił TOK FM Przemysław Przybylski, rzecznik lotniska im. Chopina w Warszawie.

Przekierowane loty częściowo przejmują działające lotniska w Gdańsku i Katowicach.

Problemy we Wrocławiu. Coraz lepiej w Poznaniu i Krakowie

Na poznańskie lotnisko Ławica nie doleciały oczekiwane tam samoloty, więc odwołano loty do Kopenhagi i Warszawy - poinformowała rzecznik poznańskiego portu lotniczego Hanna Surma.

- Obecnie w Poznaniu nie ma przeszkód dla wykonywania lotów, jednak ze względu na niedzielną mgłę do Poznania nie dotarły samoloty, które miały wylecieć do Warszawy i Kopenhagi, dlatego odwołano loty do tych miast, kolejne poranne loty do Londynu i Monachium miały niewielkie opóźnienia - powiedziała Surma.

Mgła utrudniła także prace lotniska we Wrocławiu. Rano nie odleciał samolot do Warszawy, pozostałe loty są opóźnione.

Problemy są też w Krakowie. Samolot, który o 6 rano miał odlecieć z Balic do Warszawy , jest opóźniony. Podobnie jak loty do Amsterdamu, Wiednia, Poznania i Monachium.

Obecnie sytuacja w Krakowie jest lepsza. - - Przed godziną 10 rano warunki poprawiły się. Samoloty, które od wczoraj czekały na wylot są już w powietrzu. Lotnisko pracuje już normalnie - mówi Urszula Podraza, rzeczniczka Kraków Airport.

W Bydgoszczy utrudnienia przez Warszawę

Lotnisko w Bydgoszczy rano mogłoby działać normalnie, ale ze względu na mgłę w Warszawie odwołano dwa połączenia ze stolicą i lot czarterowy.

- Warunki atmosferyczne pozwalają w Bydgoszczy na starty i lądowania. Jednak ze względu na mgłę w Warszawie odwołano lot do stolicy o godzinie 5.45 i przylot z tego miasta o 7.00, a także dalszy lot czarterowy do Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich o 7.45 - podano w informacji Portu Lotniczego im. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Osoby udające się wcześnie rano do Warszawy pojechały autobusem. Pasażerowie planujący podróż na Wyspy Kanaryjskie pojechali do stolicy, a stamtąd, jak tylko warunki pozwolą, polecą dalej.

Przerwa na bydgoskim lotnisku na potrwać do 13.05, gdy planowany jest przylot samolotu z Dublina. Ten czas zostanie wykorzystany na prace remontowe w porcie lotniczym. Od godziny 12 prawdopodobnie w Bydgoszczy będą mogły lądować samoloty przekierowane innych lotnisk.

5 samolotów przyjął w nocy Port Lotniczy Rzeszów Jasionka z powodu mgły na warszawskim Okęciu. To loty m.in. z Rosji, Szwajcarii, Niemiec i Wrocławia. - Tymczasem w okolicy lotniska w Jasionce pojawiły się nad ranem zamglenia, ale widzialność jest na tyle dobra, że samoloty bez problemu mogą startować i lądować - poinformował Radio Rzeszów dyżurny Portu lotniczego Rzeszów Jasionka. Lotnisko jest gotowe na przyjęcie kolejnych maszyn, które nie będą mogły wylądować w innych portach.

Pasażerowie wściekli

- Chcieliśmy przebukować bilety, ale jest kolejka na co najmniej dwie godziny czekania - mówi jeden z pasażerów, który oczekuje na wylot z Okęcia.

- Rano na tablicy informacyjnej były podawane błędne informacje - dodaje inny pasażer.Wczoraj mgła sparaliżowała ruch lotniczy w Polsce . Problemy miały nie tylko samoloty mające lądować lub wylatywać ze stolicy. Także Poznaniu nie startowały i nie lądowały żadne samoloty.

Lotnisko na Okęciu dysponuje systemem ILS naprowadzającym samoloty podczas złej pogody, ale ma on tylko kategorię II - maszyny mogą lądować przy widzialności wynoszącej przynajmniej 400 m.

"Ważna informacja! Synoptycy prognozują trudne warunki pogodowe rano - mgła. W związku z tym prosimy wszystkich pasażerów, którzy mają zaplanowaną na jutro podróż, o potwierdzenie statusu lotu przed wyruszeniem na lotnisko." Takiej treści komunikat opublikowało wczoraj na swoim profilu na Facebooku warszawskie lotnisko Chopina. Pod komunikatami warszawskiego portu ludzie pytają, co dzieje się z konkretnymi lotami, wymieniają też informacje o portach zastępczych, do których skierowano samoloty. Niektórzy, wściekli, usiłują dowiedzieć się, gdzie skierowano samoloty z ich bliskimi. "Pytam człowieka po raz 10 w ciągu godziny, co z lotem z Genewy, który miał lądować o 21:35 i na fochu dowiaduję się, że nie wiadomo, gdzie zostanie odesłany, a po 10 sekundach dostaję telefon od pasażerki lotu, że wylądowali w Gdańsku. Niesamowita kompetencja" - komentuje Michał Wodziński.

Facebook: Informacje z tablicy lotów znikają za szybko

Wczoraj wieczorem widzialność w województwie dolnośląskim była ograniczona nawet do 50 m.

Niektóre lotniska podają informacje o zakłóceniach w rozkładzie lotów na swoich profilach na Facebooku, inne na ten temat milczą.

Jeden z internautów na Facebooku portu lotniczego we Wrocławiu apeluje. - Byłoby dobrze, gdyby informacje z tablicy lotów nie znikały tak szybko. (...) W przypadku lotów opóźnionych/przekierowanych nie zdejmujcie informacji z tablicy od razu po terminie rozkładowego przylotu - pisze internauta Krzysztof Migdalski.

Prognoza. Miejscami mgła

Dzisiaj na krańcach południowych Polski zachmurzenie małe, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. Na zachodzie i północy kraju miejscami słabe opady deszczu lub mżawki. Temp. maks. od 11 st. w pasie od Wielkopolski po Podlasie, do 14 st. na wybrzeżu i 20 st. na południu Polski. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich.

W nocy w Małopolsce i na Podkarpaciu zachmurzenie małe, na pozostałym obszarze Polski umiarkowane i duże. Od ziemi lubuskiej po Mazury i Podlasie możliwe słabe opady deszczu lub mżawki. Miejscami mgła ograniczająca widzialność od 100 m do 500 m. Temp. min. od 3 st. na wschodzie kraju do 7 st. na zachodzie i 10 st. na wybrzeżu. W rejonach podgórskich temp. około -1 st. Wiatr słaby, północny i północno-wschodni.

Zobacz także
Komentarze (47)
Mgła nadal przeszkadza, ale niektóre lotniska już funkcjonują
Zaloguj się
 • pakulec

  Oceniono 65 razy 29

  Macierewicz powinien sprawdzić czy nie jest sztuczna, albo czy ktoś jej nie wniósł w mankiecie

 • je-nua

  Oceniono 48 razy 20

  A piloci nie ryzykujacy ladowania w takich warunkach po raz kolejny pokazuja co to znaczy podejmowac wlasciwe decyzje.

 • knock.out.4

  Oceniono 28 razy 18

  cały świat jest zszokowany jakie straszne warunki panują na naszych lotniskach.

 • quhar

  Oceniono 16 razy 14

  Czemu lotniska mają publikować komunikaty o odwołanych/opóźnionych lotach na Facebooku? Przeciez od tego mają swoje strony...

 • condor

  Oceniono 23 razy 13

  Mgła to częste zjawisko w naszym kraju i lotniska już dawno powinny się do nie go dostosować.

  ekochlebek.blox.pl/html

 • milo_1

  Oceniono 30 razy 12

  .

  Ląduj dziadu ..... ląduj ....... najskuteczniejszym ILS-em

  .

 • tomesio

  Oceniono 6 razy 6

  Co? Mam zakładać profil na fuckbooku gdy chcę lecieć samolotem? To nie aktualizują wiadomości na własnej stronie??

 • klan_fan

  Oceniono 12 razy 4

  Z wszystkiego usiłuje zrobić się newsa. Przecież to jest normalne o tej porze roku. Mgła w październiku. Też mi wydarzenie. Wstydźcie się dziennikarzyny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje