Mgła nadal przeszkadza, ale niektóre lotniska już funkcjonują

22.10.2012 06:37
Mgła na lotnisku

Mgła na lotnisku (Fot.Tomasz Wiech / AG)

Po całkowitym, kilkunastogodzinnym paraliżu z Okęcia, zaczynają odlatywać pojedyncze samoloty. Niestety prognozy dla warszawskich lotnisk nie są dobre: od ok. godz. 18, ma nastąpić kolejne pogorszenie pogody. Mgła od rana utrudnia też pracę lotnisk w Łodzi i we Wrocławiu. Normalnie działają lotniska w Pyrzowicach (Katowice), Balicach (Kraków), Gdańsku. Wkrótce ma ulec poprawie także sytuacja w Bydgoszczy.
Nie wiesz, co z twoim lotem? Dzwoń do przewoźnika. Podajemy numery

Utrudnienia w Warszawie mają potrwać do godz. 12. Teraz sytuacja na lotnisku Chopina powoli zaczyna się poprawiać. Na razie, o godz. 9.40 wyleciał samolot do Helsinek. Z kolei przyleciały m.in. samoloty z Zurychu i Kopenhagi.

- Prognozy mówią, że mgła pojawi się od godz. 18. Także wieczorem i rano możemy mieć podobną sytuację jak dzisiaj - mówił po godz. Przemysław Przybylski, rzecznik portu im Chopina.

Pasażerowie z Modlina, którzy o 6 mieli lecieć do Luton, zostali przewiezieni na lotnisko Chopina w Warszawie. Kolejne starty na razie są opóźnione. - Czekamy na poprawę pogody. Prognozy przewidują, że mgła może ustąpić w godz. 10-11 - powiedziała w Magdalena Bojarska z lotniska w Modlinie.

Obecnie w Modlinie problemu nie stanowi mgła, a niski pułap chmur. - Jeden z pilotów próbował lądować, ale uznał, że warunki są jednak zbyt trudne - informuje Edyta Mikołajczyk, doradca zarządu lotniska w Modlinie.

- Pasażerom radzę, by sprawdzali status lotu przed wyjściem na lotnisko. Żeby zadzwonili do swojej linii lotniczej i sprawdzili czy lot się odbędzie czy będzie opóźniony - mówi Przemysław Przybylski.

Warszawa: Lądują pojedyncze samoloty. Wiele przekierowań

- Z powodu gęstej mgły na warszawskim Lotnisku Chopina 20 porannych przylotów samolotów zostało przekierowanych do innych portów, opóźnienia są w startach - poinformował rzecznik stołecznego portu. Do Warszawy nie przylecą samoloty m.in. z Wilna, Bukaresztu, Poznania, Bydgoszczy.

Widzialność na lotnisku się poprawia, obecnie wynosi ok. 500 metrów. - Dzisiaj mamy kolejny dzień opóźnień. Od wczoraj od godz. 21 nic u nas nie ląduje. Warunki są na tyle trudne, że piloci nie podejmują decyzji o bezpiecznym lądowaniu. Samoloty kierowane są na lotniska zapasowe. Mamy informację o co najmniej 20 samolotach, które wylądowały w Gdańsku, Rzeszowie, Krakowie i Budapeszcie. Niestety, prognozy mówią o mgle co najmniej do godz. 10 - mówił TOK FM Przemysław Przybylski, rzecznik lotniska im. Chopina w Warszawie.

Przekierowane loty częściowo przejmują działające lotniska w Gdańsku i Katowicach.

Problemy we Wrocławiu. Coraz lepiej w Poznaniu i Krakowie

Na poznańskie lotnisko Ławica nie doleciały oczekiwane tam samoloty, więc odwołano loty do Kopenhagi i Warszawy - poinformowała rzecznik poznańskiego portu lotniczego Hanna Surma.

- Obecnie w Poznaniu nie ma przeszkód dla wykonywania lotów, jednak ze względu na niedzielną mgłę do Poznania nie dotarły samoloty, które miały wylecieć do Warszawy i Kopenhagi, dlatego odwołano loty do tych miast, kolejne poranne loty do Londynu i Monachium miały niewielkie opóźnienia - powiedziała Surma.

Mgła utrudniła także prace lotniska we Wrocławiu. Rano nie odleciał samolot do Warszawy, pozostałe loty są opóźnione.

Problemy są też w Krakowie. Samolot, który o 6 rano miał odlecieć z Balic do Warszawy , jest opóźniony. Podobnie jak loty do Amsterdamu, Wiednia, Poznania i Monachium.

Obecnie sytuacja w Krakowie jest lepsza. - - Przed godziną 10 rano warunki poprawiły się. Samoloty, które od wczoraj czekały na wylot są już w powietrzu. Lotnisko pracuje już normalnie - mówi Urszula Podraza, rzeczniczka Kraków Airport.

W Bydgoszczy utrudnienia przez Warszawę

Lotnisko w Bydgoszczy rano mogłoby działać normalnie, ale ze względu na mgłę w Warszawie odwołano dwa połączenia ze stolicą i lot czarterowy.

- Warunki atmosferyczne pozwalają w Bydgoszczy na starty i lądowania. Jednak ze względu na mgłę w Warszawie odwołano lot do stolicy o godzinie 5.45 i przylot z tego miasta o 7.00, a także dalszy lot czarterowy do Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich o 7.45 - podano w informacji Portu Lotniczego im. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Osoby udające się wcześnie rano do Warszawy pojechały autobusem. Pasażerowie planujący podróż na Wyspy Kanaryjskie pojechali do stolicy, a stamtąd, jak tylko warunki pozwolą, polecą dalej.

Przerwa na bydgoskim lotnisku na potrwać do 13.05, gdy planowany jest przylot samolotu z Dublina. Ten czas zostanie wykorzystany na prace remontowe w porcie lotniczym. Od godziny 12 prawdopodobnie w Bydgoszczy będą mogły lądować samoloty przekierowane innych lotnisk.

5 samolotów przyjął w nocy Port Lotniczy Rzeszów Jasionka z powodu mgły na warszawskim Okęciu. To loty m.in. z Rosji, Szwajcarii, Niemiec i Wrocławia. - Tymczasem w okolicy lotniska w Jasionce pojawiły się nad ranem zamglenia, ale widzialność jest na tyle dobra, że samoloty bez problemu mogą startować i lądować - poinformował Radio Rzeszów dyżurny Portu lotniczego Rzeszów Jasionka. Lotnisko jest gotowe na przyjęcie kolejnych maszyn, które nie będą mogły wylądować w innych portach.

Pasażerowie wściekli

- Chcieliśmy przebukować bilety, ale jest kolejka na co najmniej dwie godziny czekania - mówi jeden z pasażerów, który oczekuje na wylot z Okęcia.

- Rano na tablicy informacyjnej były podawane błędne informacje - dodaje inny pasażer.Wczoraj mgła sparaliżowała ruch lotniczy w Polsce . Problemy miały nie tylko samoloty mające lądować lub wylatywać ze stolicy. Także Poznaniu nie startowały i nie lądowały żadne samoloty.

Lotnisko na Okęciu dysponuje systemem ILS naprowadzającym samoloty podczas złej pogody, ale ma on tylko kategorię II - maszyny mogą lądować przy widzialności wynoszącej przynajmniej 400 m.

"Ważna informacja! Synoptycy prognozują trudne warunki pogodowe rano - mgła. W związku z tym prosimy wszystkich pasażerów, którzy mają zaplanowaną na jutro podróż, o potwierdzenie statusu lotu przed wyruszeniem na lotnisko." Takiej treści komunikat opublikowało wczoraj na swoim profilu na Facebooku warszawskie lotnisko Chopina. Pod komunikatami warszawskiego portu ludzie pytają, co dzieje się z konkretnymi lotami, wymieniają też informacje o portach zastępczych, do których skierowano samoloty. Niektórzy, wściekli, usiłują dowiedzieć się, gdzie skierowano samoloty z ich bliskimi. "Pytam człowieka po raz 10 w ciągu godziny, co z lotem z Genewy, który miał lądować o 21:35 i na fochu dowiaduję się, że nie wiadomo, gdzie zostanie odesłany, a po 10 sekundach dostaję telefon od pasażerki lotu, że wylądowali w Gdańsku. Niesamowita kompetencja" - komentuje Michał Wodziński.

Facebook: Informacje z tablicy lotów znikają za szybko

Wczoraj wieczorem widzialność w województwie dolnośląskim była ograniczona nawet do 50 m.

Niektóre lotniska podają informacje o zakłóceniach w rozkładzie lotów na swoich profilach na Facebooku, inne na ten temat milczą.

Jeden z internautów na Facebooku portu lotniczego we Wrocławiu apeluje. - Byłoby dobrze, gdyby informacje z tablicy lotów nie znikały tak szybko. (...) W przypadku lotów opóźnionych/przekierowanych nie zdejmujcie informacji z tablicy od razu po terminie rozkładowego przylotu - pisze internauta Krzysztof Migdalski.

Prognoza. Miejscami mgła

Dzisiaj na krańcach południowych Polski zachmurzenie małe, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. Na zachodzie i północy kraju miejscami słabe opady deszczu lub mżawki. Temp. maks. od 11 st. w pasie od Wielkopolski po Podlasie, do 14 st. na wybrzeżu i 20 st. na południu Polski. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich.

W nocy w Małopolsce i na Podkarpaciu zachmurzenie małe, na pozostałym obszarze Polski umiarkowane i duże. Od ziemi lubuskiej po Mazury i Podlasie możliwe słabe opady deszczu lub mżawki. Miejscami mgła ograniczająca widzialność od 100 m do 500 m. Temp. min. od 3 st. na wschodzie kraju do 7 st. na zachodzie i 10 st. na wybrzeżu. W rejonach podgórskich temp. około -1 st. Wiatr słaby, północny i północno-wschodni.

Zobacz także
Komentarze (47)
Zaloguj się
 • msi1

  Oceniono 1 raz 1

  trzydzieste plenum spółdzielni zenum

 • kc59

  Oceniono 1 raz -1

  Gazeto, mgła opadła. Czym teraz zaczniesz przykrywać Konferencję Smoleńską? Masz tu gazeto link, podaj go czytelnikom, bo to ważne wydarzenie:

  smolenskcrash.com/live/
  kc

 • anwad

  Oceniono 3 razy 1

  TRWA KONFERENCJA NAUKOWA W SPRAWIE KATASTROFY W SMOLEŃSKU. Oglądajcie, bo z "Wyborczej" nic się o tym nie dowiecie: solidarni2010.pl/11332-trwa-konferencja-smolenska-polecamy-transmisje-on-line.html

 • emektb

  Oceniono 3 razy 1

  nie rozumiem, dlaczego nie lądują. przecież to tylko mgła, a jak wiadomo z takimi nowoczesnymi systemami mgła nie jest przeszkodą. tak antek macierewicz mówi.

 • representation1

  Oceniono 2 razy 2

  ,,Polscy naukowcy debatują o katastrofie smoleńskiej
  -----------------------------------------------------------------------
  Ponad stu naukowców związanych z uczelniami technicznymi znalazło się w Komitecie Inspirującym i Doradczym konferencji naukowej, która jest transmitowana w Internecie

  Zapowiedziana rok temu konferencja trwa w Warszawie. Wstęp na nią był ograniczony, ale jej transmisja można znaleźć w Internecie.

  I Konferencja Smoleńska poświęcona jest "mechanizmowi zniszczenia oraz analizie mechanizmu lotu i okoliczności towarzyszących".

  - Konferencja ma charakter apolityczny. Jako uczeni będziemy starali się dociec jej przyczyn, korzystając z nauk matematycznych, fizycznych i chemicznych - zapewniał prof. Jacek Rońda z Akademii Górniczo-Hutniczej, który poprzedził swoim wystąpieniem referaty. Na koniec jeszcze raz poprosił uczestników o unikanie wątków politycznych.

  www.rp.pl/artykul/597007,944751-Konferencja-naukowa-o-katastrofie-smolenskiej.html

 • wivaldibb

  Oceniono 3 razy 1

  Czytam te komunikaty i pytam a gdzie jest ILS cat III B ?
  Jak jest wyposażone główne lotnisko tego goownianego kraju ?
  Odpowiadam: nie ma nawet kat II, ma sprzęt na kat II ale są zakłócenia, więc jest tak kat I
  10 lotnisk w Polsce w tym stołeczne ma kat I
  A co będzie jeżeli mgła zawiśnie na całą Polską i krajami ościennymi ?
  No ale co się dziwić jak nad stadionem dachu nie da się zamknąć
  gratuluję również pomysłu oddania do użytku lotniska w Modlinie bez ILS,
  bo to tak jakby zamykać dla ruchu autostradę przy każdej gorszej pogodzie
  Powiem krótko, Praga Budapeszt kijów czy Berlin mają ILS kat III który umożliwia lądowanie przy zerowej widoczności, wnioski wyciągnijcie Państwo sami

 • dvla

  Oceniono 4 razy 2

  padła storna www.lotnisko-chopina.pl/

  co za goowniany poziom obsługi! te barany korzystają z darmowego serwera www?

  strona największego lotniska w Polsce nie działa , nie do pomyślenia w zadnym innym europejskim kraju

 • bolek_z_motorowki

  Oceniono 5 razy -1

  "Nikt nic nie wie, zero informacji, kompletny chaos"

  czyli norma w POpapranym kraju

 • tomesio

  Oceniono 6 razy 6

  Co? Mam zakładać profil na fuckbooku gdy chcę lecieć samolotem? To nie aktualizują wiadomości na własnej stronie??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje