Dopalacze wróciły i oficjalnie czyszczą... komputery

22.10.2012 06:00
Dopalacze

Dopalacze (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Po dwóch latach od likwidacji tzw. smart shopów na ulice Wrocławia wróciły dopalacze. Kiedyś sprzedawano je jako akcesoria dla kolekcjonerów. Dziś można je kupić pod postacią środków do konserwacji komputerów - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Dziennikarze "Gazety" udowodnili, że w centrum Wrocławia można łatwo kupić dopalacze. Na chodniku leżą dziesiątki pustych opakowań. Widać na nich rysunek komputera i napis "imitacja". Przechodnie zdradzają, że "Kapsla" albo "Śrubę", które oficjalnie służą do czyszczenia komputerów, można kupić w znajdującym się nieopodal punkcie naprawy, obok warzywniaka.

W pomieszczeniu z odrapanymi ścianami, które przypomina raczej lombard - w szklanych gablotach stare modele telefonów komórkowych z przyklejonymi cenami, urzęduje trzech mężczyzn, wszyscy około trzydziestki, dobrze zbudowani, ubrani na sportowo, krótko ostrzyżeni.

Po krótkim wstępie dziennikarze kupują za 30 złotych "Kapsla" w charakterystycznej torebce. Sprzedawca poinformował też, że " » Śruba «też dobrze czyści, ale akurat wyszła".

"Ze środkiem czyszczącym mają tyle wspólnego co cukier puder. Zawierają jednak etylokatynon, substancję psychoaktywną, która silnie pobudza układ nerwowy, wywołuje euforię i podniecenie" - mówi "Gazecie" dr Marcin Zawadzki z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego.

Cały tekst w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (87)
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  dr Marcin Zawadzki z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego to budżeciak. Jestem pasożytem spolecznym w stanie spoczynku, po latach pasożytowania w uniwersytetach po drugiej stronie wielkiej Wody.
  Juz z nazwy wiadomo że etylokatynon to rozpuszczalnik niepolarny - keton - i nadaje się do przemywania ekranów LCD.

  Zatem pretekst sprzedaży świetnie dobrany, a porównanie z cukrem pudrem niestosowne.

 • alien0

  0

  witamy w kąciku ćpunów i wykolejeńców....:)

 • jegorism

  Oceniono 1 raz -1

  Bławo płemieł

 • mam_kobiete

  Oceniono 1 raz 1

  "...środków do konserwacji komputerów - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
  Dziennikarze "Gazety" udowodnili,..."

  a my to pewnie jesteśmy na Onecie....

 • jkredman

  Oceniono 1 raz 1

  a gdzie jest komando oczyszczenia

 • az100

  Oceniono 4 razy 0

  Ludzie!!
  Wy tu o pierdołach a tam...

  "W trakcie I Konferencji Smoleńskiej prof. Piotr Witakowski stwierdził, że aktualny stan badań wskazuje, że katastrofie smoleńskiej towarzyszyła eksplozja... a upadek na ziemię nastąpił po wcześniejszym podziale samolotu na fragmenty.
  Ustalenia Witakowskiego potwierdza prof. Chris Ciszewski z University of Georgia, który w swoim wystąpieniu przeprowadził analizę porównawczą zdjęć satelitarnych miejsca katastrofy i prześledził zmiany na kolejno wykonywanych zdjęciach. Ekspert doszedł do wniosku, że rozrzut szczątków samolotu nie był zgodny z oczekiwaniami jak dla przypadku zderzenia i raczej sugeruje wystąpienie eksplozji poprzedzającej kolizję. Ponadto analiza zdjęć satelitarnych wykazuje, że wygląd miejsca wypadku i położenie szczątków zmieniało się w wyniku manipulacji.
  Ponad stu naukowców związanych z uczelniami technicznymi znalazło się w Komitecie Inspirującym i Doradczym konferencji naukowej, która jest transmitowana w Internecie. I Konferencja Smoleńska poświęcona jest "mechanizmowi zniszczenia oraz analizie mechanizmu lotu i okoliczności towarzyszących".
  Zapowiedziana rok temu konferencja trwa w Warszawie. Wstęp na nią był ograniczony, ale jej transmisję można znaleźć w Internecie. "

  To wydarzenie zdecydowanie zmieni bieg historii Polski!!! - niczym zlot gwiaździsty miłośników Koziołka Matołka.

 • dylesid

  Oceniono 8 razy 6

  Dzisiaj etylokatynon, jutro cos innego, tych substancji jest tysiace, dlatego chemia jest taka piekna. Gazeta robi znowu afere, ale jesi chodzi o narkotyki twarde, jak alkohol i tyton, to nie ma sprawy, bawmy sie:

  Wiec po raz setny suche dane:

  ALKOHOL:

  - jest przyczyna smierci 115.000 osob rocznie w Unii Europejskiej
  - jest przyczyna ponad 2000 morderstw rocznie w UE
  - powoduje ponad 60.000 narodzin dzieci z niedowaga rocznie w UE
  - powoduje ponad 10.000 wypadkow smiertelnych na drogach
  - tak zwane koszty spoleczne spozycia alkoholu w UE wynosi 125 BILIONOW euro rocznie - to jest 650 euro na gospodarstwo domowe (tak TY ponosisz tego koszty)

  TYTON:

  - jest przyczyna smierci 4,8 mln osob rocznie na swiecie, z czego 2,7 mln to palacze pomiedzy 30 a 69 rokiem zycia, a 2,1 mln palacze w wieku 70 i wiecej lat

 • 007_james

  Oceniono 7 razy 7

  Dzięki za info, bo nie wiedziałem gdzie teraz tego szukać!!!!

 • prowokator777

  Oceniono 8 razy 4

  Jak juz wycofaja po kilku latach srodki do czyszczenia komputerow, to dilerzy dopalaczy wprowadza srodki do czyszczenia podlog , potem do czyszczenia felg samochodowych , opon , kafelek to lazienek i tak w kolko.
  A wystarczy zalegalizowac marihuane i problem zniknie.

  No ale w kraju w ktorym mieszkaja katolicy-hipokryci , wszyscy beda udawac ze problemu nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje