Dopalacze wróciły i oficjalnie czyszczą... komputery

Dopalacze

Dopalacze (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Po dwóch latach od likwidacji tzw. smart shopów na ulice Wrocławia wróciły dopalacze. Kiedyś sprzedawano je jako akcesoria dla kolekcjonerów. Dziś można je kupić pod postacią środków do konserwacji komputerów - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Dziennikarze "Gazety" udowodnili, że w centrum Wrocławia można łatwo kupić dopalacze. Na chodniku leżą dziesiątki pustych opakowań. Widać na nich rysunek komputera i napis "imitacja". Przechodnie zdradzają, że "Kapsla" albo "Śrubę", które oficjalnie służą do czyszczenia komputerów, można kupić w znajdującym się nieopodal punkcie naprawy, obok warzywniaka.

W pomieszczeniu z odrapanymi ścianami, które przypomina raczej lombard - w szklanych gablotach stare modele telefonów komórkowych z przyklejonymi cenami, urzęduje trzech mężczyzn, wszyscy około trzydziestki, dobrze zbudowani, ubrani na sportowo, krótko ostrzyżeni.

Po krótkim wstępie dziennikarze kupują za 30 złotych "Kapsla" w charakterystycznej torebce. Sprzedawca poinformował też, że " » Śruba «też dobrze czyści, ale akurat wyszła".

"Ze środkiem czyszczącym mają tyle wspólnego co cukier puder. Zawierają jednak etylokatynon, substancję psychoaktywną, która silnie pobudza układ nerwowy, wywołuje euforię i podniecenie" - mówi "Gazecie" dr Marcin Zawadzki z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego.

Cały tekst w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Zobacz także
 • Dawid B. w toruńskim lokalu, w którym pracuje Król dopalaczy serwuje wątróbkę i placki po węgiersku w centrum Torunia
 • Dopalacze Łódź: Nie ma dnia bez dopalaczy. Rekordzistka: 11 opakowań
 • Przykładowe opakowania dopalaczy "Środki na krety", "rozpałki do grilla" - internetowy sklep z dopalaczami z... Hiszpanii
Komentarze (87)
Dopalacze wróciły i oficjalnie czyszczą... komputery
Zaloguj się
 • 5m00tny

  Oceniono 263 razy 205

  I jak zwykle zawsze uda się obejść prawo, żeby dało się legalnie posiadać chemię ryjącą mózg a posiadanie trawki, która jest mniej szkodliwa niż kawa jest nadal nielegalne...

  Z drugiej strony skoro państwo pozwala słabym jednostką niszczyć sobie łby alkoholem i papierosami to niech pozwoli też żeby niszczyli sobie przy pomocy dopalaczy. Dobór naturalny zrobi swoje...

 • znieczulica1

  Oceniono 127 razy 109

  Ale w czym problem? Na opakowaniu wyraźnie napisane że nie nadaje się do spożycia przez ludzi. Czy denaturat albo butapren też wycofają ze sprzedaży? Swoją drogą chciałbym usłyszeć tych sprzedawców w jaki sposób wyczyszczę tym komputer?

 • kumple.best

  Oceniono 118 razy 108

  I kolejny przykład, że nie da się zakazać tego na co jest popyt. Zakaz posiadania i handlu narkotykami, prostytucji czy aborcji jest pusty- każdy dobrze wie jak go obejść a Państwo utrzymuje fikcje udając, że walczy z kryminalistami.
  Czysta dulszczyzna. Ale niektórym się to podoba- to nic, że w ogóle nie funkcjonuje. Ważne, że na papierze jest "jacy to my jesteśmy prawi i święci".

 • freejazzy

  Oceniono 101 razy 73

  Z uśmiechem na twarzy patrzę na to, jak zamordystyczne państwo przegrywa tę wojnę. Ale jak głupi hipokryci mają taką wojnę wygrać?
  Jak to ładnie ujął Albert Einstein: tylko głupi powtarza te same działania oczekując za każdym razem nowych rezultatów.

 • laksmana

  Oceniono 90 razy 44

  Zalegalizować maryśkę, ludzie będą palić zdrowe dla ciała i ducha zioła, zamiast truć się chemią.

 • condor

  Oceniono 100 razy 40

  Czy dopalacze są bardziej szkodliwe od alkoholu ?
  Tak ! Ponieważ są sprzedawane bez akcyzy i szkodzą gospodarce.

  ekochlebek.blox.pl/html

 • moyokoyani

  Oceniono 52 razy 32

  Więcej prohibicji mafio rządowa. W porównaniu z tym co wy robicie działalność "czyścicieli" to fraszka. Niech kto chce zamiast np. palić zdrowe, wyhodowane przez siebie konopie żre to świństwo i zdycha. Hmm...może to "biznes" któregoś z waszych synalków a wy robicie mu reklamę? Z tego co wiem koło tego kręciło się zawsze dużo bogatych gnojków z szemranych i czerwonych rodzinek oj trochę ich znałem. Ludzie nie tykajcie dopalaczy to stuprocentowy szit.

 • mrarm

  Oceniono 60 razy 28

  kofeina też silnie pobudza układ nerwowy. a twarde narkotyki sprzedaje się legalnie w monopolowym.

 • yacop

  Oceniono 48 razy 20

  A Tusk mówił:
  "będą siedzieć!".
  Tak było z dopalaczami i z kibolami.
  Brawo panie płemierze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje