Bejrut w ogniu. Szturm na siedzibę premiera, walki [ZDJĘCIA]

21.10.2012 18:34
Zamieszki w Bejrucie, 21.10.2012.

Zamieszki w Bejrucie, 21.10.2012. (Fot. Hussein Malla AP)

W centrum Bejrutu, gdzie demonstranci przypuścili szturm na siedzibę libańskiego premiera Nadżiba Mikatiego. Tłum domagał się jego dymisji w związku z piątkowym zabójstwem szefa wywiadu. Interweniowały służby bezpieczeństwa, które otworzyły ogień w powietrze z broni maszynowej. Doszło do wymiany ognia.
Setki demonstrantów, powiewających sztandarami antysyryjskiego Ruchu Przyszłości, głównego ugrupowania sunnickiego, a także chrześcijańskich Sił Libańskich i czarnymi flagami islamistycznymi, ruszyły na biuro Mikatiego po pogrzebie generała Wissama al-Hassana. Uczestniczyły w nim tysiące ludzi. Świadkowie informowali, że co najmniej dwaj demonstranci stracili przytomność, najpewniej na skutek kontaktu z gazem łzawiącym rozpylonym przez funkcjonariuszy, gdy demonstranci przerwali zewnętrzną barierkę wokół siedziby szefa rządu.

Zamordowany szef wywiadu - wróg Syrii i Hezbollahu

Al.-Hassan, sunnicki generał, szef wywiadu, znany z orientacji antysyryjskiej, zginął w piątek w zamachu bombowym w chrześcijańskiej dzielnicy Bejrutu. Wraz z nim śmierć poniosło co najmniej siedem innych osób, a ok. 80 zostało rannych. Libańska opozycja o organizację zamachu oskarżyła Damaszek i wezwała do dymisji premiera Mikatiego.

Gen. Hassan prowadził śledztwo, które wskazało na udział Syrii i jej libańskiego sprzymierzeńca Hezbollahu w zamordowaniu w 2005 r. premiera Rafika Haririego.

Syn Haririego, Saad Hariri, przywódca Ruchu Przyszłości, apelował o spokój. - Chcemy spokoju, rząd powinien ustąpić, ale chcemy, by to się stało w pokojowy sposób. Wzywam wszystkich, którzy są na ulicach, by się wycofali - powiedział Hariri zwolennikom w wystąpieniu telewizyjnym. Były premier z partii Haririego Fuad Siniora oświadczył, "że wszelkie próby szturmu na rząd są nie do przyjęcia".

Syryjska wojna rozlewa się na Liban?

Jeszcze przed piątkowym zamachem wojna domowa w sąsiedniej Syrii wywoływała w Libanie niepokój. Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius oświadczył w niedzielę w radiu Europe-1, że choć nie jest do końca jasne, kto stał za zamachem, możliwe, że odegrała w nim rolę Syria.

- Wszystko wskazuje na to, że to rozlewanie się syryjskiej tragedii - ocenił.

Zobacz także
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • kola

  Oceniono 3 razy -1

  Judeo-jankesi i NATOwscy zbrodniarze finansujący wespół z wahabickimi monarchiami Zat. Perskiej terrorystów islamskich znowu mieszają w bliskowschodnim kotle - miejmy nadzieję, że ta ruchawka ostatecznie zlikwiduje pewne państwo-nowotwór tamtego regionu, które cały ten bajzel rozpoczęło i podsyca.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 4 razy -2

  Francuscy żydzi jak widać są szczególnie napaleni na Syrię: od Sarkozyego po Hollanda !

 • tybet64

  Oceniono 9 razy 1

  Oczywiście wszystkiemu jest winna Syria.A może tak wezmą pod uwagę udział innego sąsiada?

 • von_seydlitz

  Oceniono 3 razy -1

  Siedzibę Tuska też się kiedyś zdobędzie...

  :)

 • w.kropa

  Oceniono 12 razy 0

  ,, Bejrut w ogniu " To durza przesada- 300 demonstrantow rozbieglo sie po krotkiej awanturze .
  Nikt w Libanie nie chce wojny domowej ponownie, ta poprzednia kosztowala ich bardzo duzo i wszystkie strony konfliktu stracily, nie bylo zwyciezcy i tylko Izrael bardzo umocnil tereny okupowane na polnocy .
  Zamach w 2005 roku na Rafika al-Hariri poprzedzil atak Izraela na Liban .
  Zamach w tym tygodniu destabilizuje umiarkowanie pro Syryiski rzad w Bejrucie, tylko totalny debil może uwierzyc w to ze organizowala to Syria .
  Zawsze gdy cos sie stanie musimy pytac, kto na tym zyska, a kto straci np. wzgorza Golan .

 • ffamousffatman

  Oceniono 7 razy 3

  Prosyryjski Hezbollach to żydzi?

 • majuufes

  Oceniono 20 razy 18

  To był piekny bogaty kraj. I dzieki religii , a obie to podobno religie miłości, jest ruiną. Każda religia jest zabójczo szkodliwa, bo ci którzy mienia się przedstawicielami boga na ziemi , obojetnie jak sie go nazywa, dla własnych celów, żądzy władzy i pieniadza potrafią ogłupić , omamić i zniszczyć ludzi . Gdyby z dziejów ludzkości wykreslic wojny i mordy które miały mocne podłoże religijne, okazałoby się ,że tak naprawdę ludzie mają bardzo pokojową naturę.

 • tadomowakura

  Oceniono 14 razy 0

  hm...
  Na Bliskim Wschodzie najdemokratyczniejsze państewko regionu dalej miesza...
  i zaprowadza demokratyczne porządki...
  A Rosjanie właśnie zakończyli (z powodzeniem) testowanie na swoich poligonach
  rakiet zdolnych do przenoszenia ładunków jądrowych... (Putin to ma jądra... nie to co niektórzy...)
  No i rakiety można odpalać... i tak może skończyć się ten bliskowschodni bajzel...
  A my jak te... mrówki, co nie widzą słonia... który za chwilę może rozdeptać mrowisko...
  taki już los mrówek... widzą tylko rzeczy małe... słonia nie zobaczą...

 • gregviii

  Oceniono 15 razy 1

  a nie ma w tej depeszy gdzieś informacji, że tarcza antyrakietowa USA zestrzeliła rakietę międzykontynentalną z ładunkiem jądrowym wystrzelonej z terenu syrii?
  I zaraz obama i inni hohsztaplerzy wykrzykują by onz nałożyło kolejne sankcje i pozwoliło w końcu wpaść tam i 'zdemokratyzować' kolejny kraj.

  Nie ma nic na drugiej stronie depeszki? panie/pani 'mig' ? imionka i nazwiska rodzice poskąpili?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje