Powodzie we Francji: Setki turystów ewakuowanych z Lourdes [ZDJĘCIA]

21.10.2012 09:28
W Lourdes ewakuowanych zostało kilkuset pielgrzymów

W Lourdes ewakuowanych zostało kilkuset pielgrzymów (Fot. Bob Edme AP)

Nieustające deszcze zagrażają południowo-zachodniej Francji. Ze względu na powodzie zamknięto znaczną część Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Ewakuowano ponad 450 pielgrzymów - podały lokalne władze.
Sanktuarium przez najbliższe dni będzie niedostępne dla turystów. Pielgrzymi zostali ewakuowani z hoteli oraz kempingów w niżej położonej części Lourdes, autobusami przewieziono ich do centrum konferencyjnego. Część dróg z pobliżu Lourdes zostało zamkniętych.

"Nie widziałem czegoś takiego od 40 lat"

Poziom wody to około 80 cm - w alei, w której znajduje się większość hoteli dla pielgrzymów - i około metra w grocie, w której - jak wierzą katolicy - doszło do objawień Marki Boskiej. - Teren przed grotą jest całkowicie pod wodą, cały zalany jest także ołtarz - mówi Thierry Castillo, pracownik sanktuarium.

- Wszędzie jest pełno mułu, powódź spowoduje ogromne straty - dodaje. - Nie widziałem czegoś takiego od 40 lat - mówi właściciel jednego z hoteli w Lourdes.

W południowo-zachodniej Francji pada nieustannie od kilku dni. Prognozy przewidują kolejne opady.

6 mln pielgrzymów rocznie

Sanktuarium w Lourdes jest miejscem pielgrzymek katolików. Co roku przyjeżdża tu około 6 milionów osób.

Katolicy wierzą, że w 1858 roku Matka Boska objawiła się 14-letniej Bernadette Soubirous w grocie Massabielle w Lourdes. Pielgrzymują tu m.in. osoby chore, modlą się tam o pomoc i uzdrowienie. Katolicy uznają, że doszło do 68 cudownych uzdrowień powiązanych z pielgrzymowaniem do sanktuarium.

Zobacz także
Komentarze (115)
Zaloguj się
 • phugoid

  0

  taka powodz to wspaniala okazja do obwieszczenia kolejnych cudow, zaraz sie pojawia cudownie uratowane przez pana bozie katolickie talizmany i inne cudowne artefakty, ktore przeciez powinny zostac zniszczone a cudownie ocalaly...

 • india.wr

  Oceniono 1 raz 1

  Pusty śmiech. Pieknie matka boska dba o swięte miejsce i jej pielgrzymów.
  Toz to ludzka głupota melioracji i obudowywania rzek powodujewiększe powodzie, czemuż to matka boska nie wlewałą i nie wlewa więcej rozumy w głowy swoich wyznawców?

 • fjan

  Oceniono 4 razy 2

  Poczekam az zaleje Watykan.

 • mrdilbert

  Oceniono 3 razy 1

  Zaprawdę powiadam Wam iż ich wiara była mniejsza niż li ziarnko gorczycy.
  Francuscy hierarchowie, za przykładem naszych z Krakowa, powinni wnieść jakąś relikwię na najwyższą wierzę a pątnicy powinni paść krzyżem i modlić się. Gdyby robili to wystarczająco dobrze to byliby w stanie przenieść góry, o wstrzymaniu marnego strumyka nie wspominając, a oni woleli wpakować się w autokary i uciec. Wstyd!

 • sammler

  Oceniono 6 razy 4

  Zaprawdę powiadam wam: jesteście ludźmi małej wiary... Ewakuowaliście się zamiast budować arkę...

  S.

 • tychik1

  Oceniono 5 razy -5

  A co by się działo gdyby to tak przykładowo zalało „Ścianę Płaczu” w Jeruzalem,czego im nie życzę tak dla jasności? Zakładam się że wtedy ten polskojęzyczny „kosher news” wykazałaby się niezwykłym , niespotykanym taktem , POnad przeciętnymi manierami, dobrym wychowaniem tolerancją , innymi szlachetnymi cechami i nie puściłaby forum pod takim artykułem a żeby przypadkiem nie urazić uczuć religijnych Żydów ! : ) No przecież na waszych forach grasują tak „skrajne” „ Mochery” jak moja skromna osoba, „niebezpieczni” PiSowcy, ”nieodpowiedzialni” Narodowcy ,w końcu co „najgorsze” POLACY ,oraz inni „wrogowie ludów jewropy” i od czasu do czasu udaje się nam przebić z prawdą przez tą waszą zakłamaną skorupę ; ).
  Oczywiście w przypadku takiej domniemanej „narodowej tragedii” jak niechcący mi się wyrwało ,to zaraz wszelka polskojęzyczna yenteligencja,celebryci,tuzy czy guzy dziennikarstwa , ,POlikociarnia ,„politycy” , poprawni na „miarę czasu” i swojego poziomu, oraz wszystkie innie „luje,muje” wszelkiej maści ,rasy pośpieszyliby hucznie by pod ambasadę Izraela i wpisywali do ksiąg z kondolencjami, zapalaliby lampki i znicze pod”sprawiedliwymi drzewkami pamięci” (czy jakich tam?)
  a bufetowa nie miałaby odwagi posprzątać,odprawialiby w synagogach nabożeństwa z udziałem prezydenta, donek na taką straszną wieść przerwałby mecz, GW ogłosiłaby żałobę narodową i w końcu giełdy co prawda by nie zamknęli bo to wiecie – to money,money : ), ale za to sami by się krokodylimi łzami rozpłakali do kamery ! ; )
  No ale co tam gdybać ,patrzcie lepiej że trafiła się wam już w realu niebywała
  okazja ! : Możecie wreszcie podnieść rękę już nie tam na jakiś klechów,czarnych ,czy nawet Jego Świętobliwość,ale w końcu na samą Matkę Boską !
  Wypadałoby powiedzieć: Panie Boże jeśli tak chciałeś to uchroń przed swoimi wrogami przynajmniej Mojżesza,bo wtedy już nie wytrzymasz wybuchu fałszu, obłudy i zakłamania jak popłynie z polskie ziemi i pogniewasz się na nas jeszcze bardziej ; )

 • 1gregorius

  Oceniono 11 razy -3

  dlaczego większość tu piszących to chamy? Ludzie, którzy z bluźnierstwa i obrażania robią sobie prymitywną rozrywkę?

 • jerzysm42

  Oceniono 7 razy 3

  Matka Bosko już drugi raz zalana.
  Pierwszy raz, zwany jest cudem w Kanie Galilejskiej.

 • anwdin-san

  Oceniono 5 razy 3

  Kolejne błogosławieństwo, jakie Matka Boska zsyła swim czcucielom.
  Chwalmy Pana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje