Biały Dom zaprzecza: Nie rozmawiamy z Iranem o atomie

21.10.2012 07:42
Test irańskiej rakiety

Test irańskiej rakiety (Fot. Amir Kholousi AP)

Biały Dom zaprzeczył doniesieniom dziennika "New York Times" o planowanych bezpośrednich rozmowach dotyczących irańskiego programu nuklearnego między USA a Iranem.
Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Tommy Vietor przekazał, że Stany Zjednoczone nadal będą prowadziły prace z innymi stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcami w celu rozwiązania kwestii programu atomowego Iranu. - To nieprawda, że USA i Iran porozumiały się w sprawie bezpośrednich rozmów czy jakiegokolwiek spotkania po amerykańskich wyborach - brzmiał komunikat.

- Nadal pracujemy z grupą 5+1 (przedstawicielami pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemcami) nad rozwiązaniem dyplomatycznym i od początku mówiliśmy, że będziemy gotowi na spotkanie bilateralne - dodał Biały Dom w oświadczeniu.

"New York Times" napisał

Wcześniej na swych stronach internetowych dziennik "New York Times" napisał, że USA i Iran porozumiały się w sprawie przeprowadzenia bezpośrednich rozmów na temat irańskiego programu nuklearnego. Powołując się na przedstawicieli administracji prezydenta Baracka Obamy, gazeta napisała, że negocjacje "mogą być ostatnią dyplomatyczną próbą uniknięcia uderzenia zbrojnego na Iran".

Porozumienie to rezultat intensywnego, tajnego dialogu między przedstawicielami strony amerykańskiej i irańskiej, który rozpoczął się tuż po objęciu prezydentury przez Baracka Obamę. Źródła dziennika zaznaczają, iż Irańczycy nalegali, aby rozmowy odbyły się po wyborach prezydenckich w USA, wyznaczonych na 6 listopada.

"New York Times" zauważa, że informacja o negocjacjach pojawiła się w krytycznym momencie kampanii prezydenckiej w USA, zaledwie na dwa tygodnie przed głosowaniem i kilka dni przed ostatnią debatą telewizyjną kandydatów, mającą dotyczyć bezpieczeństwa wewnętrznego i polityki zagranicznej.

Zachód podejrzewa, że irański program nuklearny zmierza do budowy bomby atomowej. Irańczycy podkreślają, że ma on jednoznacznie cywilny charakter i służy potrzebom energetyki jądrowej.

Zobacz także
Komentarze (13)
Biały Dom zaprzecza: Nie rozmawiamy z Iranem o atomie
Zaloguj się
 • staalkeer

  Oceniono 33 razy 27

  A wczoraj cały dzień komentarze pod artykułem o piractwie Izraela na statu płynącym z pomocą humanitarną do Gazy były zablokowane. W manipulacji redakcja tego portalu prześcignęła Goebbelsa.

 • bornintheusa

  Oceniono 36 razy -14

  Jezeli wybory sa 6 listopada to 7 listopada z samego rana Ameryka powinna zrobic 3 rzeczy :
  1. zniszczyc Iranskie instalacje nuklearne
  2. utworzyc no fly zone nad Syria
  3. usunac Rosje z Rady Bezpieczenstwa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje