Kaczyński wzywa do wetowania budżetu UE. Tusk ma to zrobić dziś. "Najpóźniej jutro"

20.10.2012 21:17
Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wezwał w sobotę premiera Donalda Tuska, aby ten "jasno i głośno" zapowiedział, że jeżeli Polska nie otrzyma w budżecie UE na lata 2014-2020 zapowiadanych 300 mld zł, to rząd zawetuje unijny budżet.
- Wzywam premiera Tuska, żeby już dzisiaj, a nie dalej niż jutro, powiedział głośno i jasno, że jeżeli nie dostaniemy 300 mld zł, które nam się należą, to zawetujemy ten budżet - powiedział prezes PiS podczas spotkania z sympatykami partii w Rzeszowie.

Kaczyński dodał, że takie zapewnienie złoży kandydat PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotr Gliński. - Nie konsultowałem tego, ale mogę zaryzykować, że premier Gliński na pewno to zrobi - zaznaczył przewodniczący PiS.

Prezes wie, jak było

W jego ocenie to, że premier Tusk walczy "albo że udaje, że walczy, bo mamy informacje, że w żadne starcie z premierem Cameronem nie wchodził, to dlatego, że został przyciśnięty".

- Nasza ofensywa, czyli to, co robimy w związku z konstruktywnym wotum nieufności wobec rządu, jeśli ktoś mówi, że to nie ma sensu, to tylko to (walkę o 300 mld zł - red.) daje pod rozwagę, że to ma sens, nie partyjny, ale dla Polski - powiedział lider PiS.

Rząd chce wynegocjować 300 mld zł dla Polski w nowym wieloletnim budżecie UE na lata 2014-2020. Decydujące spotkanie w sprawie nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 ma się odbyć w przyszłym miesiącu.

Tusk waleczny

Premier Donald Tusk mówił po szczycie UE, zakończonym w piątek, że debata o ewentualnym nowym mechanizmie dla eurolandu to były "dwie godziny ostrej kłótni".

Wskazywał, że to z premierem Wielkiej Brytanii Dawidem Cameronem odbył się "najtwardszy bój", dotyczący zapewnienia we wnioskach, że prace nad tym nowym instrumentem finansowym dla eurolandu "będą odseparowane i nie będą związane w żaden sposób z negocjacjami dotyczącymi wieloletnich ram finansowych, czyli tego prawdziwego budżetu UE". I to, jak podkreślił, się Polsce udało: zapisy we wnioskach są dla Polski "satysfakcjonujące".

Zobacz także
Komentarze (454)
Kaczyński wzywa do wetowania budżetu UE. Tusk ma to zrobić dziś. "Najpóźniej jutro"
Zaloguj się
 • 2bankier

  Oceniono 474 razy 390

  Nalezy sie nam 300 miliardow-twierdza premierzy Kaczynski i Glinski.Bezczelnosc i glupota ida w parze.

 • cinek08

  Oceniono 306 razy 266

  Pan Kaczyński chyba już kompletnie się pogubił. Premier Gliński? Przecież prof. Gliński premierem nie jest no chyba że podziemnego państwa IVPRL.

 • kuma1

  Oceniono 227 razy 203

  Odbiło w dekiel.

 • jankbh

  Oceniono 217 razy 185

  Jaja kobyły premier.

 • entymolog

  Oceniono 188 razy 172

  Kaczyński wydaje polecenia rządowi, mianuje parapremiera, itd. To Król Polski, czy pacjent przedwcześnie wypuszczony z Tworek?

 • bob_59

  Oceniono 48 razy 46

  Zdecydowanie bardziej wolałem Leppera. On był populistą z przekonania. A ten typek ze zdjęcia, zdrajca swojej klasy, z wyrachowania ogłupia prostych ludzi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje