Białoruski Uniwersytet wycofał się z konferencji o Katyniu. "Rozumiecie, jaka jest sytuacja"

20.10.2012 18:12
Aleksandr Łukaszenka

Aleksandr Łukaszenka (Fot. VASILY FEDOSENKO REUTERS)

Na Białorusi rozstrzelano od września 1939 r. do czerwca 1941 r. co najmniej 8,6 tys. polskich oficerów i 8 tys. polskich cywilów - powiedział białoruski historyk Ihar Kuzniacou na polsko-białoruskiej konferencji naukowej w Mińsku. Z organizacji imprezy w ostatniej chwili wycofał się Wydział Stosunków Międzynarodowych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył 23 grudnia 2011 r. na konferencji prasowej w Mińsku, że na terytorium Białorusi radzieckie NKWD nie rozstrzelało w 1940 roku ani jednego Polaka.

O Katyniu wiemy (prawie) wszystko

Innego zdania są historycy z Polski, Białorusi i Rosji, którzy wzięli udział w konferencji "Białoruś: Polityka-Historia-Kultura". - Polskich oficerów rozstrzelano na Białorusi 8,6-8,7 tys., jeśli wliczyć egzekucje do czerwca 1941 r. Do tego dochodzi co najmniej 8 tys. osób cywilnych - powiedział białoruski historyk Ihar Kuzniacou. Podane przez niego liczby mocno weryfikują dotychczasowe ustalenia historyków i prawdopodobnie w najbliższym okresie będzie się wokół nich toczyć dyskusja na konferencjach.

Lista białoruska nie do odtworzenia

Tzw. białoruska lista katyńska dotyczy 3870 polskich obywateli, którzy po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku zostali aresztowani przez NKWD we wschodnich województwach II Rzeczpospolitej, a następnie zamordowani z rozkazu Józefa Stalina w 1940 r. najprawdopodobniej w więzieniu NKWD w Mińsku. Przypuszczalnie miejscem pogrzebania Polaków są Kuropaty pod Mińskiem (obecnie w granicach miasta), które były terenem pochówku ofiar NKWD w latach 1937-1941.

Papiery wyczyszczone

Kuzniacou uważa, że jednej białoruskiej listy katyńskiej nie uda się znaleźć i można tylko liczyć na zestawienie jej z różnych dokumentów, takich jak np. ujawniona przez prof.

Lebiediewą w czerwcu lista Polaków przewożonych w 1940 r. do więzień NKWD w Mińsku.

- Ale były też przewozy więźniów, których w ogóle nie dokumentowano - zaznaczył Kuzniacou. - Znajdowano szczątki, znane są nazwiska ofiar, ale spraw na papierze nie ma.

Prof. Natalia Lebiediewa z Rosji mówiła, że historycy wiedzą na temat zbrodni katyńskiej praktycznie wszystko, łącznie z najdrobniejszymi szczegółami dotyczącymi przygotowań i rozstrzeliwania więźniów - z wyjątkiem tzw. białoruskiej listy katyńskiej.

Białorusini nie są gotowi na tę prawdę

Konferencję "Białoruś: Polityka-Historia-Kultura" zorganizowały Ambasada RP w Mińsku, Instytut Polski w Mińsku oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Początkowo współorganizatorem miał być także Wydział Stosunków Międzynarodowych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego, ale w ostatniej chwili się wycofał. Jako argumentu użyto twierdzenia: "Rozumiecie, jaka jest sytuacja".

- Decyzja strony białoruskiej była dla nas nieoczekiwana. Świadczy ona o tym, że strona białoruska nie jest jeszcze chyba gotowa do dialogu w kwestiach historycznych na wysokim naukowym poziomie - powiedział polski ambasador Leszek Szerepka.

Zobacz także
Komentarze (31)
Białoruski Uniwersytet wycofał się z konferencji o Katyniu. "Rozumiecie, jaka jest sytuacja"
Zaloguj się
 • obocep

  Oceniono 57 razy 17

  Źle im było za 'polskich panów'?
  To mają teraz kołchozy i swojego Aleksandra Dożywotniego

 • wydeusz

  Oceniono 41 razy 9

  Polskie wladze i media traktuja Bialorus jak panstwo nam wrogie, wiec nie ma sie co dziwic ich reakcjom na rozne nasze posuniecia. Jak Kuba Bogu, tak Bog Kubie.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 7 razy 5

  To i tak dziwne,że w tym kraju rządzonym ponoć niedemokratycznie organizuje się konferencje tego typu.U nas ,w demokratycznej Polsce to nawet wystaw poświęconych mordom na Wołyniu nie wolno robić.

 • diewka

  Oceniono 20 razy 4

  "białoruski historyk Ihar Kuzniacou" - po jakiemu Wy piszecie? Ten historyk to Igor Kuźniecow, nie można po polsku lub fonetycznie pisać, tylko jakieś dziwne anglizmy?

 • bronek_pierdola

  Oceniono 9 razy 3

  zaproscie naszego pajaca a opowie wam bajki nie z tej ziemi ,Polske prowadzi do przepasci ..

 • pro-contra

  Oceniono 26 razy 2

  Aha, czyli: "brak dowodów jest najlepszym dowodem"?
  Czytam te doniesienia o masowych mordach polskich żołnierzy (dlaczego oficerów???) to nie mogę się nadziwić.
  Zastanawiam się, czy zginęło ich w bezpośrednich działaniach bojowych z hitlerowcami więcej niż setka, bo na ten temat polskie media milczą jak zaklęte..

 • krotochwil_online

  Oceniono 12 razy 2

  wicie-rozumiecie

 • japolak

  Oceniono 1 raz 1

  A polskie MSZ deklaracje podatkowe PIT dla "niezależnych opozycjonistów" już przygotowało... Łukaszenka się miota między "uzdrowieniem gospodarki" na wzór rosyjski, co stworzyło oligarchów, a wersją polską, gdzie np. koncern Philips wykupił warszawską fabrykę żarówek, by ją zlikwidować, by konkurencji mniej było....

 • dyzlav

  Oceniono 16 razy 0

  Dodam jeszcze, że wykształceni Polacy z dobrych domów po prostu nie mają pojęcia, jak wielki jest i rozbuchany antysemityzm w Polsce. Żyjecie pod kloszem, a przeciętny kmiot jest wam znany tylko z krótkich chwil wspólnej podróży autobusem albo tramwajem.

  Wkurzałem się kiedyś strasznie, czytając artykuły w GW, bo jako Polak czułem się obrażany bezpodstawnie. Potem spędziłem wiele czasu z owymi ludźmi, prymitywami i chamami, których w Polsce jest przeważająca większość. Rozumiem, jak musieli się zachowywać w czasie II wojny światowej, i dlaczego Żydzi są polonofobami.

  Dla Żydów: czynicie ze mnie antysemitę, chyba rozumiecie, że jeśli mnie nie lubicie za niezależne ode mnie rzeczy, to ja też was k...rwa nie lubię. I ch...j wam w d..pę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje