Kaczyński ma pomysł na bezrobocie. Młodzi przedsiębiorcy zatrudnią 1,2 mln ludzi

20.10.2012 15:52
Jarosław Kaczyński w Sejmie

Jarosław Kaczyński w Sejmie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Nie mogą naprawiać sytuacji gospodarczej ci, którzy ją popsuli. Nie mogą, bo są niewiarygodni - powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS, podczas spotkania z mieszkańcami Kielc. Odniósł się w ten sposób do propozycji Donalda Tuska zawartych w tzw. drugim exposé.
Zdaniem Kaczyńskiego Polska przez obecny kryzys powinna przejść suchą nogą ze względu na własną walutę, zapobiegliwość przedsiębiorców oraz zdrowy system bankowy. Dlatego - według prezesa PiS - antykryzysowe postulaty Donalda Tuska brzmią niewiarygodnie.

Każdemu należy się minimum

Kaczyński przedstawił kielczanom swój pomysł - "Alternatywy dla Polski". - Jeżeli pytamy o podział społecznego grosza, tego co corocznie wytwarzamy, to zasada równości inaczej rozumiana niż w socjalizmie musi być brana pod uwagę. Pewne minimum należy się wszystkim, może poza tymi, którzy odrzucają społeczne reguły - powiedział szef PiS.

Jego zdaniem należy pamiętać "o roli państwa, nie nadmiernej, nie wchodzącej tam, gdzie państwo nie powinno wchodzić, nie osłabiającej inicjatywy obywateli, ale państwa, które potrafi działać i bronić" zarówno w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego, jak i socjalnego.

1,2 mln miejsc pracy

Kaczyński powiedział, że obok bezrobocia największym problemem polskiej gospodarki jest "luka kapitałowa", czyli sytuacja, w której młodzi ludzie, kończąc studia, nie mają ani zdolności kredytowej, ani pieniędzy na wystartowanie z własnym biznesem. Dlatego proponuje, by stworzyć program pomocy dla takich osób, udzielanej pod warunkiem zatrudnienia w nowo powstałym przedsiębiorstwie co najmniej jednego bezrobotnego. Byłby to element wielkiego planu walki z bezrobociem, który skutkowałby stworzeniem 1,2 mln miejsc pracy. Szef PiS powiedział, że w poniedziałek odbędzie się szczegółowa debata na temat sytuacji na rynku pracy.

PiS nie chce zwijać państwa

Podczas spotkania z kielczanami Kaczyński skrytykował decyzję Jarosława Gowina w sprawie likwidacji 79 sądów rejonowych w mniejszych powiatach. - Jesteśmy radykalnymi przeciwnikami zwijania państwa. To dotyczy nie tylko sądów, ale i szkół przede wszystkim. To jest cena, jaką płacimy za skrajnie nieudolną władzę - ocenił.

Zobacz także
Komentarze (414)
Kaczyński ma pomysł na bezrobocie. Młodzi przedsiębiorcy zatrudnią 1,2 mln ludzi
Zaloguj się
 • jankbh

  Oceniono 546 razy 432

  1,2 mln? A czemu nie 1,35? A może 3 miliony, i każdemu dać dodatkowo obiecane przez PiS mieszkanie?

 • fakiba

  Oceniono 459 razy 383

  Młody przedsiębiorca otworzy interes zatrudni bezrobotnego weżmie kasę i na tym się skończy jego działalność

 • marek12567

  Oceniono 435 razy 379

  Ten człowiek ma takie pojęcie o życiu przeciętnego Polaka jak Amerykanin o Polsce.

  Wkur.... mnie takie typki co w życiu biedy nie zaznały a pierd.... czego oni by nie zrobili i jak oni nie rozumieją.

 • errata_net2

  Oceniono 371 razy 329

  Pomysł o identycznej genezie jak ten o 3 milionach mieszkań. Jeśli to takie proste i oczywiste, to dlaczego tak skromnie, a nie od razu obiecać trzy miliony miejsc pracy? Tak samo nierealne jak 1,2 mln, a ile więcej dałoby radości naiwnym!

 • wraziglaty

  Oceniono 329 razy 281

  Co za bzdury. Takie programy już są, nazywają się Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości czy Inkubatory Technologii, a poszczególnie miasta jeszcze dodatkowo prowadzą swoje własne programy - np. w Gliwicach jest Technopark i Nowe Gliwice, gdzie bardzo prężnie rozwija się przemysł IT (do tego stopnia, że w tym roku w Gliwicach odbywa się walne zgromadzenie światowych technopolii). No ale Gliwice to miasto, w którym ponad połowa mieszkańców głosowała na PO, a PiS zdobywa tyle samo głosów co Ruch Autonomii Śląska, więc pan Prezes może nie chcieć zauważyć.

 • a.k.traper

  Oceniono 276 razy 232

  bredni nie sposób komentować.

 • hydroakustyk

  Oceniono 265 razy 231

  Tylko 1,2 miliona, jakiś oszczędny ten prezes. Aha, a te 800zł na ZUS to pis da?

 • filmik2000

  Oceniono 174 razy 144

  Prezes gada różności. Np. że Polska zremisowała z Niemcami w 1974. Nie trzeba się przejmować jego gadaniem: www.youtube.com/watch?v=v1ciCK857r4

 • merlingo

  Oceniono 54 razy 52

  "Nikt Wam tyle nie da, ile PiS Wam obieca" - prezes trzyma się tego uparcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje