Kaczyński ma pomysł na bezrobocie. Młodzi przedsiębiorcy zatrudnią 1,2 mln ludzi

20.10.2012 15:52
Jarosław Kaczyński w Sejmie

Jarosław Kaczyński w Sejmie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Nie mogą naprawiać sytuacji gospodarczej ci, którzy ją popsuli. Nie mogą, bo są niewiarygodni - powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS, podczas spotkania z mieszkańcami Kielc. Odniósł się w ten sposób do propozycji Donalda Tuska zawartych w tzw. drugim exposé.
Zdaniem Kaczyńskiego Polska przez obecny kryzys powinna przejść suchą nogą ze względu na własną walutę, zapobiegliwość przedsiębiorców oraz zdrowy system bankowy. Dlatego - według prezesa PiS - antykryzysowe postulaty Donalda Tuska brzmią niewiarygodnie.

Każdemu należy się minimum

Kaczyński przedstawił kielczanom swój pomysł - "Alternatywy dla Polski". - Jeżeli pytamy o podział społecznego grosza, tego co corocznie wytwarzamy, to zasada równości inaczej rozumiana niż w socjalizmie musi być brana pod uwagę. Pewne minimum należy się wszystkim, może poza tymi, którzy odrzucają społeczne reguły - powiedział szef PiS.

Jego zdaniem należy pamiętać "o roli państwa, nie nadmiernej, nie wchodzącej tam, gdzie państwo nie powinno wchodzić, nie osłabiającej inicjatywy obywateli, ale państwa, które potrafi działać i bronić" zarówno w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego, jak i socjalnego.

1,2 mln miejsc pracy

Kaczyński powiedział, że obok bezrobocia największym problemem polskiej gospodarki jest "luka kapitałowa", czyli sytuacja, w której młodzi ludzie, kończąc studia, nie mają ani zdolności kredytowej, ani pieniędzy na wystartowanie z własnym biznesem. Dlatego proponuje, by stworzyć program pomocy dla takich osób, udzielanej pod warunkiem zatrudnienia w nowo powstałym przedsiębiorstwie co najmniej jednego bezrobotnego. Byłby to element wielkiego planu walki z bezrobociem, który skutkowałby stworzeniem 1,2 mln miejsc pracy. Szef PiS powiedział, że w poniedziałek odbędzie się szczegółowa debata na temat sytuacji na rynku pracy.

PiS nie chce zwijać państwa

Podczas spotkania z kielczanami Kaczyński skrytykował decyzję Jarosława Gowina w sprawie likwidacji 79 sądów rejonowych w mniejszych powiatach. - Jesteśmy radykalnymi przeciwnikami zwijania państwa. To dotyczy nie tylko sądów, ale i szkół przede wszystkim. To jest cena, jaką płacimy za skrajnie nieudolną władzę - ocenił.

Zobacz także
Komentarze (414)
Zaloguj się
 • halinkis

  0

  "w ciągu kilku lat stworzy 1,2 mln nowych miejsc pracy."

  To dobrze. Ludzie będą potrzebować pieniędzy, żeby urządzić te 3 miliony mieszkań, które pan prezes zapewne wybuduje. Przecież obiecał a to wiarygodny człowiek jest.

 • filmik2000

  0

  Będziemy pracować codziennie 4 godziny za darmo - powiedział prezes Jarosław: www.youtube.com/watch?v=JsWcE-48xh4&feature=plcp

 • m.arco

  0

  COŚ W TYM JEST!
  Za rządów Kaczyńskiego pracodawcy gorączkowo poszukiwali pracowników. Pomimo tego, że za granicę wyjechało dużo mniej osób niż obecnie, rąk do pracy brakowało. Wówczas tzw. ,,salon" z PO na czele tłumaczył, że to dlatego bo ludzie wyjechali do pracy np. w Irlandii. obecnie ówcześni pracodawcy wyjechali wraz ze swoimi pracownikami. A zarobkowi emigranci z czasów rządów Kaczyńskiego nadal do ojczyzny nie powrócili. Wystarczy usiąść, pomyśleć i sobie przypomnieć...

 • kakaz39

  Oceniono 5 razy 3

  Aż tylu potrzebuje ochroniarzy ?

 • lehoo

  Oceniono 2 razy 0

  @1andre2

  Zbudują trzy miliony mieszkań.

 • archimago7

  Oceniono 4 razy 2

  Najlepiej jak bezrobotni zatrudnią się wzajemnie.
  Wtedy nawet żaden przedsiębiorca nie byłby potrzebny.
  A należności płatne "przelewem" , raz w jedną stronę 0 i zaraz z powrotem 0.

 • iremus

  Oceniono 3 razy 1

  Panie Kalczyński! Emeryci tego nie udźwigną !!!!!!
  To jest kolejny skok na ich emerytury, no bo czyim kosztem trzeba te wspaniałe pomysły sfinansować. Skoro rząd ma rozdawać ich emerytury to niech emerytom wyda 2 metry mocnego sznurka. Wartość nabywcza emerytur dzięki manipulacjom rządzących (tzw "waloryzacje") traci średnio 30% na 5 lat czyniąc z seniorów szmaciarzy i doliniarzy. Nie pozwala im się godnie dożyć ostatnich lat . Pomyśleć , że jeszcze 20 lat temu emeryci wspierali finansowo swoje dzieci, swoich wnuków. Teraz emeryci muszą żebrać albo rezygnować z lekarstw, jedzenia, ubrań, sanatoriów - na siłę wciska się ich w objęcia batmana z Torunia.

 • ryszardino33

  Oceniono 5 razy 5

  A ja mu wierzę.Zbudował 3 mln mieszkań.Zatrudni też 1.5 mln bezrobotnych.Pomoże mu w tym "techniczny"premier.Acha.Oby tylko nie zapomniał powołać "technicznego Prezydenta",by mu powierzył misję
  oraz "techniczny parlament",by podjął stosowną uchwałę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje