Lekarze z OZLL: Będziemy masowo zwalniać się z pracy

20.10.2012 15:22

Fot. Małgorzata Kujawka / AG

Lekarze z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zdecydowali o rozpoczęciu przygotowań do akcji "Dziękujemy, odchodzimy", która ma polegać na masowym zwalnianiu się lekarzy z pracy - poinformował przewodniczący OZLL Krzysztof Bukiel.
Decyzję o przystąpieniu do akcji lekarze OZLL podjęli na XII Krajowym Zjeździe Delegatów OZZL, który obradował w Lidzbarku Warmińskim. W spotkaniu uczestniczyło ok. 80 delegatów OZLL z całego kraju, głównie byli to lekarze pracujący w szpitalach.

- Zdecydowaliśmy o przygotowaniach do akcji, co nie znaczy, że już na dniach tę akcję rozpoczniemy. Na razie nie jesteśmy w stanie podać terminu, w którym mogłoby dojść do masowych zwolnień lekarzy z pracy. Wstępnie zakładaliśmy, że może to być styczeń 2014 roku, ale może to być i wcześniej, i później - poinformował Bukiel.

Bukiel i członek zarządu OZZL Piotr Watoła poinformowali, że teraz rozpocznie się sprawdzanie gotowości do odejścia lekarzy z pracy. W tym celu działacze OZZL zamierzają objechać ok. 500 szpitali w całym kraju i porozmawiać z lekarzami o gotowości do takiego kroku.

- Zamierzamy objechać te szpitale do końca maja. W zależności od tego, co usłyszymy od lekarzy, podejmiemy decyzję o dalszych krokach - powiedział Watoła.

"Specjaliści mają zarabiać 11 tys. miesięcznie"

Działacze OZZL mówią, że katalizatorem ich akcji jest "flagowy pomysł rządu dotyczący przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego".

- My jesteśmy za tymi przekształceniami, ale uważamy, że wycena świadczeń zdrowotnych powinna być wyższa, by w tych spółkach nie brakowało pieniędzy na pensje dla lekarzy czy sprzęt. Obecne wyceny są zbyt niskie - powiedział Bukiel i dodał, że lekarze OZZL żądają, by lekarz specjalista zarabiał trzy średnie krajowe, tj. ok. 11 tys. zł. Tłumaczył, że gdyby lekarze tyle zarabiali, nie byliby zmuszeni brać dużej liczby dyżurów i dorabiać w prywatnych gabinetach, jak to się dzieje teraz.

- Chcemy, by wycena świadczeń była oparta na merytorycznej metodologii uwzględniającej nie tylko koszt np. zabiegu, ale też wynagrodzenie lekarza - powiedział Bukiel. Zaznaczył, że jeśli rząd będzie chciał dokonać takiej wyceny świadczeń, OZZL nie przystąpi do akcji "Dziękujemy, odchodzimy".

Akcja ma wywołać dyskusję o służbie zdrowia

Watoła przyznał, że podczas przygotowań do akcji "Dziękujemy, odchodzimy" OZZL chce walczyć o wzrost nakładów na służbę zdrowia (do 7 proc. PKB) i wywołać dyskusję o kondycji polskiego lecznictwa.

Akcja OZLL "Dziękujemy, odchodzimy" ma polegać na grupowym, masowym zwalnianiu się z pracy lekarzy zatrudnionych w placówkach służby zdrowia finansowanych ze środków publicznych (przez NFZ), zwłaszcza lekarzy pracujących w szpitalach.

W ramach akcji "Dziękujemy, odchodzimy" lekarze chcą też wywalczyć dla siebie m.in. prawo do tygodniowego urlopu szkoleniowego w ciągu roku i

możliwość odpisywania od podstawy opodatkowania wydatków na dokształcanie. OZLL chce też, by medycy wypisujący recepty na leki refundowane nie byli zobowiązani do weryfikowania, czy pacjent ma ubezpieczenie zdrowotne, i by nie byli zobowiązani do określenia stopnia refundacji za lek.

Podobną akcję w ostatnich dwóch latach przeprowadzili lekarze w Czechach i na Słowacji - medycy z Czech uczestniczyli w spotkaniu OZLL w Lidzbarku Warmińskim.

Zobacz także
Komentarze (79)
Lekarze z OZLL: Będziemy masowo zwalniać się z pracy
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 117 razy 87

  Panie Bukiel gdyby lekarz zarabiał nawet 50 tys. to i tak będzie dorabiał w prywatnych przychodniach i brał dodatkowe dyżury bo taka jest natura judzka i skończ pan bajki opowiadać

 • anissa4

  Oceniono 77 razy 55

  Bukiel, bredzisz jak potłuczony!!
  I już dziś możesz zacząć uczyć siebie i swoich kolegów po fachu naprawiać samochody, lodówki i pralki, opiekować się dziećmi, malować, instalować hydraulikę, itd. Bo ci właśnie specjaliści też chcą zarabiać trzy średnie krajowe. I jak tyle im nie zapłacicie, to do pracy będziecie jeździć na wrotkach a mieszkać w szałasach bez łazienek.

 • wessling

  Oceniono 68 razy 42

  " Dziękujemy, odchodzimy" - lekarze.
  " Kij wam w oko i krzyż na drogę " - pacjenci.

 • stan-1

  Oceniono 80 razy 38

  " ... powiedział Bukiel i dodał, że lekarze OZZL żądają, by lekarz specjalista zarabiał trzy średnie krajowe, tj. ok. 11 tys zł."

  Lekarz ma zapewne trzy żołądki i musi zjeść trzy kotlety na obiad.

 • cleryka

  Oceniono 57 razy 37

  Wiem ile zarabiają netto lekarze-specjaliści...15 tys. zł ,jeśli pracują w placówce prywatnej i publicznej.,a duzo więcej,kiedy mają gabinet prywatny.Nie ma kas fiskalnych,więc trudno ustalić,ale średnio może zarobić,licząc koszt wizyty mojej 150 zł. a 8 pacjentów dziennie razy 3 d ni w tygodniu. To proste!...bo bez podatku!Na czysto!

 • martady

  Oceniono 55 razy 33

  dodałabym postulat; opodatkowania odpłatnych badań, które wykonują lekarze w czasie dyżurów, na szpitalnym sprzęcie, pacjentkom z prywatnych gabinetów.

 • stanislawolek

  Oceniono 49 razy 29

  .....w du.ach się nie którym poprzewracało ....!

 • mutant_popromienny

  Oceniono 15 razy 13

  Lekarze to grupa zawodowa , ktorej stopien demoralizacji siegnal szczytow nieznanych w zadnej innej formacji.
  Niestety pracowaly na to solidarnie oba systemy : ten poprzedni , "slusznie miniony" oraz obecny...:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje