Lekarze z OZLL: Będziemy masowo zwalniać się z pracy

20.10.2012 15:22

Fot. Małgorzata Kujawka / AG

Lekarze z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zdecydowali o rozpoczęciu przygotowań do akcji "Dziękujemy, odchodzimy", która ma polegać na masowym zwalnianiu się lekarzy z pracy - poinformował przewodniczący OZLL Krzysztof Bukiel.
Decyzję o przystąpieniu do akcji lekarze OZLL podjęli na XII Krajowym Zjeździe Delegatów OZZL, który obradował w Lidzbarku Warmińskim. W spotkaniu uczestniczyło ok. 80 delegatów OZLL z całego kraju, głównie byli to lekarze pracujący w szpitalach.

- Zdecydowaliśmy o przygotowaniach do akcji, co nie znaczy, że już na dniach tę akcję rozpoczniemy. Na razie nie jesteśmy w stanie podać terminu, w którym mogłoby dojść do masowych zwolnień lekarzy z pracy. Wstępnie zakładaliśmy, że może to być styczeń 2014 roku, ale może to być i wcześniej, i później - poinformował Bukiel.

Bukiel i członek zarządu OZZL Piotr Watoła poinformowali, że teraz rozpocznie się sprawdzanie gotowości do odejścia lekarzy z pracy. W tym celu działacze OZZL zamierzają objechać ok. 500 szpitali w całym kraju i porozmawiać z lekarzami o gotowości do takiego kroku.

- Zamierzamy objechać te szpitale do końca maja. W zależności od tego, co usłyszymy od lekarzy, podejmiemy decyzję o dalszych krokach - powiedział Watoła.

"Specjaliści mają zarabiać 11 tys. miesięcznie"

Działacze OZZL mówią, że katalizatorem ich akcji jest "flagowy pomysł rządu dotyczący przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego".

- My jesteśmy za tymi przekształceniami, ale uważamy, że wycena świadczeń zdrowotnych powinna być wyższa, by w tych spółkach nie brakowało pieniędzy na pensje dla lekarzy czy sprzęt. Obecne wyceny są zbyt niskie - powiedział Bukiel i dodał, że lekarze OZZL żądają, by lekarz specjalista zarabiał trzy średnie krajowe, tj. ok. 11 tys. zł. Tłumaczył, że gdyby lekarze tyle zarabiali, nie byliby zmuszeni brać dużej liczby dyżurów i dorabiać w prywatnych gabinetach, jak to się dzieje teraz.

- Chcemy, by wycena świadczeń była oparta na merytorycznej metodologii uwzględniającej nie tylko koszt np. zabiegu, ale też wynagrodzenie lekarza - powiedział Bukiel. Zaznaczył, że jeśli rząd będzie chciał dokonać takiej wyceny świadczeń, OZZL nie przystąpi do akcji "Dziękujemy, odchodzimy".

Akcja ma wywołać dyskusję o służbie zdrowia

Watoła przyznał, że podczas przygotowań do akcji "Dziękujemy, odchodzimy" OZZL chce walczyć o wzrost nakładów na służbę zdrowia (do 7 proc. PKB) i wywołać dyskusję o kondycji polskiego lecznictwa.

Akcja OZLL "Dziękujemy, odchodzimy" ma polegać na grupowym, masowym zwalnianiu się z pracy lekarzy zatrudnionych w placówkach służby zdrowia finansowanych ze środków publicznych (przez NFZ), zwłaszcza lekarzy pracujących w szpitalach.

W ramach akcji "Dziękujemy, odchodzimy" lekarze chcą też wywalczyć dla siebie m.in. prawo do tygodniowego urlopu szkoleniowego w ciągu roku i

możliwość odpisywania od podstawy opodatkowania wydatków na dokształcanie. OZLL chce też, by medycy wypisujący recepty na leki refundowane nie byli zobowiązani do weryfikowania, czy pacjent ma ubezpieczenie zdrowotne, i by nie byli zobowiązani do określenia stopnia refundacji za lek.

Podobną akcję w ostatnich dwóch latach przeprowadzili lekarze w Czechach i na Słowacji - medycy z Czech uczestniczyli w spotkaniu OZLL w Lidzbarku Warmińskim.

Zobacz także
Komentarze (79)
Zaloguj się
 • capraia

  0

  OK! Niech będzie nawet 15 tys brutto! Ale jak którego złapią z kopertą to przepadek mienia i utrata prawa do wykonywania zawodu. Zostaną najlepsi lekarze, dla których leczenie chorych jest powołaniem!

 • kubulek51

  Oceniono 2 razy 0

  Apeluję do tych lekarzy aby ODESZLI NATYCHMIAST.Może wreszcie oczyści się środowisko lekarskie.Po co czekać do 2014 roku?. Odchodząc zwolnicie miejsca dla młodych zdolnych lekarzy którzy chcą pracować w tym zawodzie.Będę wdzięczna jak bukiel też odejdzie.

 • gburiaifuria

  Oceniono 1 raz 1

  to niczego nie zmieni, gdyby wszyscy lekarze z rzadowego szpitala sie zwolnili, to wowczas tak, ale jesli zwolnia sie wszyscy lekarze z normalnych szpitali, to politycy polscy i tak tego nie zauwaza, bo ich to przeciez nie dotyczy.

 • klara551

  Oceniono 2 razy 0

  A może to reszcie zróbcie.Zwolnijcie się wszyscy.Pewnie będzie trochę zamieszania,parę niezawinionych śmierci ale można ściągnąć lekarzy ot choćby z Ukrainy czy ościennych państw. A czy wszyscy panowie medycy znacie dobrze język obcy żeby wyjechać i kto was zatrudni? Myślicie,że wszyscy polecą do waszych prywatnych gabinetów o ile je macie? Powrót na etaty może być trudny i oby nie niemożliwy. A może to my podziękujemy za lekarzy którzy tylko pieniądz widzą bo kiedyś skończyli jakąś AM.

 • staklu

  0

  Z ludzi uczonych na lekarzy za darmo i opłacanych za leczenia przez rządy państwa a nie przez pacjenta, powodowało zawsze dublowane lecznictwo - pństwowe i prywatne, i to od początku powojennego powstania państwowej służby zdrowia, gdyż duża część pacjentów nie była zadowolona z lekarzy opłacanych przez rządy państwa.

 • moro0

  Oceniono 4 razy 0

  To będzie narastać i to w różnych dziedzinach bo każdy chce żyć na europejskim poziomie a nie jak nędzarze . Ten system się albo posypie albo zacznie zarabiać a nie wyciągać tylko z kieszeni innych. Tuskacze i reszta postkomuny nie mają już czego w tym kraju szukać . Czasy złodziejstwa się skończyły. Czas żeby prawica przejęła stery i niech zacznie robić porządek po burdelu jaki zrobiły te lewackie gnoje po 89r.

 • senior2244

  Oceniono 2 razy 0

  Kto wreszcie zrobi jakiś porządek z tym bublem.

 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 1 raz -1

  Dopóki studia medyczne będą darmowe i bez wpisywania długu na konto studiującego póty reszta społeczeństwa będzie dla lekarzy frajerami.
  Dopiero jakby taki wychodzący ze studiów lekarz miał na karku do spłacenia dług za te studia to by się zastanowił czy opłaca mu się spłacać ten dług z pensji (nawet zza granicy ) czy też odpracować go przez ileś lat w jakiejś społecznej placówce.

  Tak to jest jednak jak się świat stawia na głowie i produkuje lekarzy "za darmo". Tacy zawsze będą terroryzować i swoich pracodawców i pacjentów.

  Arek

 • paraliz_takiezlewiesci

  Oceniono 4 razy 2

  strasza i strasza a idzta w cholere!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje