350 euro, 650 euro... - mandaty na Słowacji. Policjanci chcą podwyżek w Polsce: Zwróciliśmy się do MSW

20.10.2012 12:21
Policja

Policja (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta)

Policjanci zwrócili się do MSW o rozważenie podwyżki mandatów za szczególnie niebezpieczne wykroczenia na drogach. Chcą też uprawnienia do czasowego odebrania prawa jazdy kierowcom, którzy w sposób rażący przekroczyli prędkość.
- Zwróciliśmy się o rozważenie podwyżki. Na początku października komendant główny policji wysłał pismo w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych" - powiedział PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Sokołowski.

Funkcjonariusze podkreślają, że takie rozwiązania w innych krajach przyniosły spadek liczby wypadków oraz ich ofiar - zabitych i rannych. To zdaniem KGP szczególnie ważne. W latach 2008-2010 te liczby z roku na rok spadały, jednak w 2011 r. statystyki bezpieczeństwa ruchu drogowego się pogorszyły, a Polska - jeśli wziąć pod uwagę śmiertelność na milion mieszkańców - jest na ostatnim miejscu w Europie.

W innych krajach podwyżki pomogły

Policjanci uważają, że nie tylko nieuchronność kary, lecz również jej wysokość ma wpływ na zachowanie kierowców na drogach. Potwierdzają to doświadczenia innych krajów naszego regionu - Słowacji i Węgier. W pierwszym z nich przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę kosztuje kierowcę 350 euro, zaś o ponad 70 kilometrów na godzinę - 650 euro. Na Węgrzech takie przekroczenia prędkości to dla kierowcy kara odpowiednio 327 i prawie 1100 euro. W obu tych krajach w ciągu trzech-czterech lat od podwyżki mandatów liczba ofiar śmiertelnych na drogach spadła o blisko połowę.

A jak w Polsce?

Tymczasem w Polsce maksymalna wysokość mandatu za jedno wykroczenie to 500 zł (a w przypadku tzw. zbiegu wykroczeń - maksymalnie 1000 zł). Policjanci uważają, że to zbyt niska kara, nieadekwatna zwłaszcza za czyny szczególnie niebezpieczne. Co więcej, podkreśla KGP, kwota ta nie zmieniła się od 1995 r., podczas gdy średnia płaca wzrosła w tym czasie prawie pięć razy. W porównaniu z innymi krajami Europy mandaty w Polsce są jednymi z najniższych, a w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej - uważają policjanci - przepisy ruchu drogowego są po prostu lekceważone. Z policyjnych statystyk wynika też, że z roku na rok nadmierna prędkość jest przyczyną ponad 30 proc. wypadków, w których są zabici.

"Będzie mniej wypadków"

Rzecznik KGP podkreśla, że policjanci chcą zainicjować dyskusję nad egzekwowaniem przepisów drogowych i karaniem kierowców, która zakończy się wypracowaniem konkretnych rozwiązań. - Doświadczenia innych krajów pokazują, że wysokość kary bardzo szybko przekłada się na spadek liczby osób zabitych i rannych na drogach - powiedział Sokołowski.

- Nie ma pieniędzy, które zwrócą życie ludzkie, natomiast można określić kwoty, które z pewnością spowodują, że będzie mniej wypadków śmiertelnych. Przykłady z Europy pokazują, że to przyniosło efekt, więc u nas też może - dodał.

Czasowe odbieranie prawa jazdy

KGP proponuje, by rozpocząć prace legislacyjne nad zmianami w dwóch ustawach - Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz Prawie o ruchu drogowym. Pierwsza zmiana pozwoliłaby na podwyższenie mandatów, szczególnie za najcięższe naruszenia przepisów, mające istotny wpływ na bezpieczeństwo: przekraczanie dopuszczalnej prędkości, niewłaściwe wyprzedzanie, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz niewłaściwe zachowanie wobec pieszych i rowerzystów na przejściach i przejazdach.

Zmiana w Prawie o ruchu drogowym miałyby natomiast polegać na zezwoleniu policji na czasowe odbieranie prawa jazdy, jeśli kierowca rażąco przekroczy dopuszczalną prędkość. Takie rozwiązanie przewidują już systemy prawne wielu państw europejskich - podkreśla KGP. Obecnie polscy funkcjonariusze nie mają takiej możliwości, prawo zezwala im na odbierania prawa jazdy jedynie wtedy, gdy kierowca np. jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających albo przekroczy dopuszczalny limit punktów karnych.

W lipcu pomysł podwyższenia mandatów drogowych oraz możliwości czasowego odbierania prawa jazdy był omawiany przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Poparły go wówczas resort transportu i parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W 2011 r. w Polsce doszło do 40 065 wypadków drogowych (o 3,2 proc. więcej niż rok wcześniej). Zginęło w nich 4189 osób (7,2 proc. więcej niż w 2010 r.), a 49 501 osób zostało rannych (wzrost o 1,1 proc.). Policji zgłoszono też 366 520 kolizji drogowych (spadek o 11,9 proc.). (PAP)

Zobacz także
Komentarze (208)
Zaloguj się
 • robekcb2

  Oceniono 1 raz 1

   CB radio - poradnik

  Sympatycy łączności przez CB radio i krótkofalówki PMR 446 z Sulejówka i okolic publikują informacje o sprzęcie, akcesoriach, porady.

  radioamator.elektroda.eu

 • wojtus52

  0

  Redaktor realizuje zlecenie oszusta bezkarnie działającego na niekorzyść swoich chlebodawców-obywateli,tzw.ministra finansów Rostowskiego.Znów przewalił kasę i próbuje za pomocą propagandy pisanej rękoma judaszowych dziennikarzy wyciągać pieniądze z kieszeni społeczeństwa,dziennikarze spójrzcie w lustro a zobaczycie przekupnego śmiecia!

 • 8run0n

  0

  W UK punkty za powazne wykroczenia takie jak jazda po pijaku i razace lamanie przepisow zostaja na 11 lat. Inne na 4. Maks mozna miec 11.

  Same punkty przekladaja sie na wyzsze stawki ubezpieczeniowe. I dodatkowo z punktami to nawet na kierowce w pizzerii cie nie wezma.

  I tak bym to widzial.

 • barnaba-chopin

  Oceniono 2 razy 2

  Każdy popełnił jakieś wykroczenie drogowe prowadząc pojazd. Osoby, które tego nie zrobiły po prostu nie jeżdżą pojazdami. Zabieranie prawa jazdy za jedno wykroczenie, które każdemu się może zdarzyć jest wg mnie niewłaściwe.
  Podwyższenie kar finansowych - tak; punktowych - tak, ale zabieranie prawa jazdy za jedno wykroczenie może być bardzo niesprawiedliwe i kryminogenne (np. jako narzędzie do zbierania łapówek).

 • mastertomster

  Oceniono 2 razy 2

  Od 10 lat mieszkam w Irlandii. 80 euro i 2 pkt to stososowana taryfa w 99,9%. Pkt zbiera się 12 a ważność zdobytych w jednym zajściu punktów to 3 lata. Więc latwo uzbierać dwunastkę. W efekcie ludzie jeżdżą spokojnie.
  Myślę że nie tędy droga. Polacy nie zarabiają po 2-3 tyś euro/mieś. Paliwo jest za drogie i jeszcze to, plus wszechobecne radary (na skalę światową) spowodują że korzystanie z własnych pojazdów stanie się luksusem...

 • sierota79r

  Oceniono 3 razy 3

  Proszę uprzejmie poczytać, do czego ma służyć podwyżka taryfikatora, jak ma się to przysłużyć bezpieczeństwu w ruchu drogowym itp.
  Później bez słowa komentarza można sobie zminusować tę wypowiedź :-)

  www.trans.info/message/view/18769/polityka_gitd__budzet_wazniejszy_od_bezpieczenstwa.html

 • iremus

  Oceniono 2 razy 0

  Jeśli kara finansowa ma być odczuwalna nie musi być wysoka (pojęcie względne) ale proporcjonalna do osiąganych dochodów przez pirata drogowego. W przypadku, gdy pirat nie ma oficjalnie żadnego źródła dochodu (np diler narkotykowy, alfons i inne wolne "zawody") wysokość mandatu powinna być proporcjonalna do wartości pojazdu. Policjant powinien wypisywać wniosek o nałożenie mandatu, który byłby naliczany i ściągany przez urząd skarbowy właściwy do miejsca rozliczania PIT.

 • likierski

  Oceniono 2 razy 0

  Rzeczniku KGP nie wychodz na ulice ,bo przy waszych pomyslach ktos niechcaco cie przejedzie oczywiscie w zwiazku z nowym ograniczeniem predkosci

 • blski

  0

  Powszechnie wiadomo, ze w Polsce wielu jezdzi niebezpiecznie i w interesie spoleczenstwa jest zmiana tego stanu rzeczy.
  Jeden z komentujacych napisal o tym, ze wysokosc kary powinna byc uzalezniona od dochodow, pomysl dobry ale klopotliwy w realizacji. Przede wszystkim nalezy zapobiec jakiejkolwiek korupcji, konieczne jest wyposarzenie samochodow policji w GPS i kamery rejestrujace na zywo, jak tez obowiazek poinformowania dyspozytora o zatrzymaniu pojazdu i poinformowaniu o powodzie zatrzymania jak tez nagrywania na zywo kazdego zajscia. W ten sposob centrala moglaby obserwowac policjanta co pomogloby w szkoleniu i wyeliminowaloby mozliwosc przekupstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje