Francja: zapłacą 75-proc. podatek od dochodów. Wlk. Brytania: Zapraszamy do nas!

20.10.2012 10:47
Prezydent Francji Francois Hollande/ premier Wielkiej Brytanii David Cameron

Prezydent Francji Francois Hollande/ premier Wielkiej Brytanii David Cameron (Fot. AP)

Francuski parlament uchwalił podatek w wysokości 75 proc. od najwyższych dochodów, zapowiadany w kampanii wyborczej przez obecnego prezydenta Francji Francois Hollande'a. Zapłaci go ok. 1500 osób i do budżetu wpłynie 210 mln euro rocznie.
Podatek ten będzie dotyczyć osób zarabiających ponad milion euro rocznie. Wysokie opodatkowanie najbogatszych ma obowiązywać jedynie przez dwa lata.

"To uzasadnione"

Minister ds. budżetu Jerome Cahuzac zapewnił, że podatek ten jest "uzasadniony" i nie ma charakteru "konfiskaty". - Każdy musi w zależności od swoich środków wziąć udział w wysiłku wymaganym od Francuzów - uzasadniał.

- Pozwoli to członkom rządu wystąpić w telewizji w niedzielę w nocy i powiedzieć: "Patrzcie, opodatkowaliśmy bogatych tym 75-procentowym podatkiem. Wszyscy wiedzą, że nie przyniesie to niczego i jedynie wystraszy część tych, którzy zarabiają takie pieniądze - powiedział były prawicowy minister Benoist Apparu.

"75 procent to podatek karny"

Według jego kolegi Erica Woertha, byłego ministra w rządzie Nicolasa Sarkozy'ego, "75 procent to podatek karny"; jest to "wielki paradoks: opodatkowuje się w wielkim stopniu niewielką kategorię ludzi, co przyniesie bardzo mało i prawdopodobnie zmusi część z nich do ucieczki".

Zdaniem szefowej związku pracodawców francuskich Laurence Parisot, która wypowiadała się na ten temat na początku października, wprowadzenie tego podatku "grozi masowym odpływem inwestorów i szefów firm" do krajów o łagodniejszym opodatkowaniu. Ogólnie - do Belgii, Szwajcarii i Zjednoczonego Królestwa.

W czerwcu premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział, że jeśli Francja wprowadzi opodatkowanie w wys. 75 proc., "rozwiniemy czerwony dywan i przyjmiemy francuskie przedsiębiorstwa, które będą płacić podatki w Zjednoczonym Królestwie". Cameron przypomniał, że w Wielkiej Brytanii podatki od bardzo wysokich dochodów obniżono.

Zobacz także
Komentarze (159)
Zaloguj się
 • intel-e-gent

  Oceniono 4 razy 2

  Najbogatsi podatków płacić nie chcą, ale z zasobów państwa i społeczeństwa oczywiście korzystać chcą. Podatki jednakowoż mają się przydarzać biednym, bo przecież bogaci są tacy zaje...ści, że tworzą miejsca pracy. Szkoda, że głównie śmieciowe miejsca pracy, albo w Chinach, Bangladeszu czy innych tego typu krajach.

  Jak kiedyś, stan trzeci ma tyrać i płacić podatki, a obecna arystokracja ma mieć władzę, bogactwo i przywileje.

  Co nie oznacza, że 75% podatku od dochodów powyżej pewnego progu to nie jest przesada. 40%-50% wystarczyłoby w zupełności.

  Lewy Sierpowy - lewicowy punkt widzenia
  lewysierpowy.blox.pl

 • blue911

  Oceniono 2 razy 0

  Im sie nic nie stanie przez 2 lata. Natomiast jak mnie zabrali (przymusowo) 60 procent mojego dochodu za zalegle podatki w czasie kryzysu bankowego kilka lat temu to mi na jedzenie zabraklo! NIKT sie tym nie przejal mimo moich interwencji i dowodow,ze zabrano mi jedyne oszczednosci jakie mialem! Dosc tej hipokryzji! Gdyby nie dobra wola znajomych ,ktorzy dali mi mala pozyczke to bym "zdechl z glodu". Ot, historyjka jakich miliony. Bogaci spowodowali krzyzys zeby mogli sobie naszym kosztem spekulowac to niech bula. I g.....mnie obchodzi czy wyjada czy nie. Jedni wyjada,a inni nie wyjada,

 • tybet64

  Oceniono 2 razy -2

  W ogóle co to za unia kiedy każdy kraj ustanawia sobie swoje prawa.Powinno być jedno prawo dla całej unii wtedy to będzie unia a nie Wspólnota Niepodległych Państw.

 • ogabignac

  Oceniono 4 razy 2

  Brawo Panie Prezydencie Hollande!
  Trzeba doic tych kapitalistow i burzujow ile wlezie bo czym sie rozni zoladek sprzataczki od zoladka tych krwiopijcow?
  100 tysiecy Euro na rok bedzie sprawiedliwa granica.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 6 razy 6

  Oj, Cameron, Cameron ... Ty sprawdz lepiej, czy Mitalowie choc grosz podatku gdziekolwiek zaplacili - rzecz jasna, tego od dochodow osobistych! Bo nie wcisklaj nam kitu, twat, ze nie odrozniasz podatkow korporacyjnych (od firm) od podatkow dochodowych od osob fizycznych. A o te ostatnie we Francji chodzi, co i twatom z tego forum przypominam.:)
  Wysoki podatek dochodowy tylko kramarza z ruskiego rynku dzialajacego w biznesie na karte rowerowa moze sklonic do przeniesienia sie z kramikiem do innego klraju. W przypadku firm o osobowosci prawnej, gdy podatek dochodowy od firm (korporacyjny) jest niski, to nikt przy zdrowych zmyslach firmy z danego kraju nie ruszy - co najwyzej prezes zmieni obywatelstwo na - powiedzmy - luxemburskie, bo jednak z UK dojezdzac do pracy we Francji cos daleko.;)
  Tak bylo - przykladowo - w Republice Irlandii: podatek od firm wynosil 12%, a podatek od placy prezesa - 50%, a w porywach i wiecej.
  I co? Ani firmy, ani prezesi do UK nie uciekali, choc i jezyk z grubsza ten sam (bo kto w Gaelic mowi?), i nie daj Panie Boze 'kuchnia'.:)))

 • grregu

  Oceniono 5 razy 1

  Bzdura. Nikt nie będzie uciekał. Po prostu, obniży się płace w firmach owych krezusów o 75 %. Jak Francuzi odmówią współpracy, to zatrudni się Polaków, Słowaków, Rumunów lub Bułgarów, którzy z pocałowaniem w tyłek przyjmą każdą robotę. I dzięki temu projekt o nazwie Unia Europejska jest wielki.

 • merkury-3

  Oceniono 7 razy 7

  Globalisci tak ustawili swiat ze podaki maja w duu....ie . Oni podatkow w ogole nie placa in ie ma dla nich znaczenia czy podatek wynosi 20 czy 75 procent. I tak transferuja zyski do rajow podatkowych a reszta ludzi zdycha w nedzy a rzady sa bankrutami.Swiat wymaga generalnego remontu bo inaczej czeka nas Rewolucja Pazdziernikowa

 • niestetyzajetekonto

  Oceniono 2 razy 0

  U nas taki podatek w wysokości 75% już jest i nazywa się karnym podatkiem od ukrytych dochodów. Tyle że najpierw skarbówka musi się trochę wysilić i takie dochody wykryć, a Francja proszę jaka postępowa. Nie ma się co dziwić, ktoś musi utrzymać te tabuny kolorowych francuzów, których jedynym zajęciem jest dbanie o lawinowy przyrost populacji niezdolnej do niczego poza rozmnażaniem się i chodzeniem do urzędów po zapomogi. Przed nimi szykuje się świetlana przyszłość, ale kto zabroni bogatemu przeżerać dorobku pokoleń.

 • jegorism

  Oceniono 4 razy 4

  "Od dawna wiadomo ,że najbogatsi nie płacą żadnych podatków."
  Wypowiedź Marka Belki dla TV.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje