Francja: zapłacą 75-proc. podatek od dochodów. Wlk. Brytania: Zapraszamy do nas!

20.10.2012 10:47
Prezydent Francji Francois Hollande/ premier Wielkiej Brytanii David Cameron

Prezydent Francji Francois Hollande/ premier Wielkiej Brytanii David Cameron (Fot. AP)

Francuski parlament uchwalił podatek w wysokości 75 proc. od najwyższych dochodów, zapowiadany w kampanii wyborczej przez obecnego prezydenta Francji Francois Hollande'a. Zapłaci go ok. 1500 osób i do budżetu wpłynie 210 mln euro rocznie.
Podatek ten będzie dotyczyć osób zarabiających ponad milion euro rocznie. Wysokie opodatkowanie najbogatszych ma obowiązywać jedynie przez dwa lata.

"To uzasadnione"

Minister ds. budżetu Jerome Cahuzac zapewnił, że podatek ten jest "uzasadniony" i nie ma charakteru "konfiskaty". - Każdy musi w zależności od swoich środków wziąć udział w wysiłku wymaganym od Francuzów - uzasadniał.

- Pozwoli to członkom rządu wystąpić w telewizji w niedzielę w nocy i powiedzieć: "Patrzcie, opodatkowaliśmy bogatych tym 75-procentowym podatkiem. Wszyscy wiedzą, że nie przyniesie to niczego i jedynie wystraszy część tych, którzy zarabiają takie pieniądze - powiedział były prawicowy minister Benoist Apparu.

"75 procent to podatek karny"

Według jego kolegi Erica Woertha, byłego ministra w rządzie Nicolasa Sarkozy'ego, "75 procent to podatek karny"; jest to "wielki paradoks: opodatkowuje się w wielkim stopniu niewielką kategorię ludzi, co przyniesie bardzo mało i prawdopodobnie zmusi część z nich do ucieczki".

Zdaniem szefowej związku pracodawców francuskich Laurence Parisot, która wypowiadała się na ten temat na początku października, wprowadzenie tego podatku "grozi masowym odpływem inwestorów i szefów firm" do krajów o łagodniejszym opodatkowaniu. Ogólnie - do Belgii, Szwajcarii i Zjednoczonego Królestwa.

W czerwcu premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział, że jeśli Francja wprowadzi opodatkowanie w wys. 75 proc., "rozwiniemy czerwony dywan i przyjmiemy francuskie przedsiębiorstwa, które będą płacić podatki w Zjednoczonym Królestwie". Cameron przypomniał, że w Wielkiej Brytanii podatki od bardzo wysokich dochodów obniżono.

Zobacz także
Komentarze (159)
Francja: zapłacą 75-proc. podatek od dochodów. Wlk. Brytania: Zapraszamy do nas!
Zaloguj się
 • net_friend

  Oceniono 204 razy 174

  "Wysokie opodatkowanie najbogatszych ma obowiązywać jedynie przez dwa lata."

  He he, jak 2-letni podatek Belki:)

 • miko11111

  Oceniono 166 razy 114

  bierzcie przykład z Wincentego Rostowskiego

  przyjechał biedny do Polski w 1990 r.

  do 2007 r. nie płacił podatków w Polsce, ani ZUS

  pracował jako najemny pracownik w bankach

  no i dorobił się 24 mln zł....

  :)))

  inni w tym czasie pozakładali własną działalność gospodarczą w Polsce
  płacili podatki
  płacili ZUS
  i
  wciąż w 90% są gołodupcami

  :)))

 • whiskey188

  Oceniono 192 razy 90

  Obstawiamy , kiedy zbankrutuje Francja i dlaczego za 2 lata będą na gwałt obniżać podatki ? Socjalistyczna głupota, jeśli ten podatek zaplaci 100 osób to będzie dobrze a tylko i wyłącznie dlatego, że 5 razy tyle zarabiają na lewo.

 • talbor73

  Oceniono 109 razy 87

  Dziwne, że we Francji tylko 1500 osób zarabia ponad milion rocznie. Widocznie płacą podatki gdzie indziej.

 • slav66

  Oceniono 164 razy 74

  Francuzi lubują się w komunie, a z drugiej strony, jakimś socjalem trzeba bandę nierobów afrykańskich utrzymać. No cóż, grabiło się przez stulecia to teraz trzeba płacić.

 • mat.31

  Oceniono 114 razy 48

  75% to właściwie konfiskata majątku. Ktoś tutaj stracił umiar i zdolność logicznego myślenia...

 • macw1975

  Oceniono 65 razy 43

  Nie nie panie dziennikarzy. Gdyby nic się nie zmieniło, to zapłaciłoby go 1500 osób. A ile go rzeczywiście zapłaci to przekonamy się dopiero za rok lub dwa.
  No chyba że dane będą tak kompromitujące że Holland ich nie ujawni .

 • szyderczy_szyderca

  Oceniono 79 razy 41

  "Każdy musi w zależności od swoich środków wziąć udział w wysiłku wymaganym od Francuzów - uzasadniał."

  No i bierze - jak jest jeden podatek, dajmy na to 10% to ktoś zarabiający 1000 euro zapłaci 100 euro a ten kto zarabia 100000 euro zapłaci 10000 euro. I to jest sprawiedliwy podział a nie jakieś dodatkowe progi podatkowe.

 • yarrrr

  Oceniono 56 razy 30

  Z jednej strony aż taki podatek to paranoja. Z drugiej kończy się życie na kredyt a podatki trzeba płacić.
  Natomiast Cameron niech wreszcie wyjdzie z Unii i żyje ze swojego City, które w niezłym stopniu przyczyniło się do kryzysu. Pamiętam to zapotrzebowanie na informatyków do programowania derywat w latach 2000 - 2006.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje