"Krwawy ślad dyktatury". Oto Libia dokładnie rok po śmierci Kaddafiego

20.10.2012 09:29
Libijskie służby patrolują ulice po ataku uzbrojonych demonstrantów na konsulat USA w Bengazi

Libijskie służby patrolują ulice po ataku uzbrojonych demonstrantów na konsulat USA w Bengazi (Fot. Mohammad Hannon AP)

Dziś mija pierwsza rocznica śmierci ekscentrycznego i bezwzględnego dyktatora Libii Muammara Kaddafiego, który rządził niepodzielnie przez ponad 40 lat. Jak wygląda Libia dokładnie rok po śmierci tyrana? W kraju panuje chaos, po lipcowych wyborach nie udało się uformować rządu, a uzbrojone grupy wywołują zamieszki.
Rok po jego śmierci nowe władze Libii z trudem prowadzą kraj ku demokracji. Niepewność, niekontrolowany przepływ broni, obecność niemal autonomicznych milicji, powolna odbudowa policji i wojska, nieszczelność granic i słabe instytucje - to tylko niektóre problemy, których nowym władzom na razie nie udało się rozwiązać.

"Krwawiącymi rękoma zbieramy to, co siał Kaddafi"

Mimo to wielu Libijczyków z nadzieją patrzy w przyszłość. - Choć sytuacja finansowa niektórych obywateli się pogorszyła, zwłaszcza osób przesiedlonych i mocno dotkniętych przez wojnę profesjonalistów, to poczucie wolności po ponad 40 latach niewolnictwa było czymś fenomenalnym - powiedział dziennikarz Suad Naser z gazety "Al-Saha".

Chłopiec w Bengazi rozmawia przez telefon komórkowy i niesie fragment granatnika przeciwpancernego Fot. ASMAA WAGUIH REUTERS

- Mój kraj potrzebuje dużo nadziei, by pokonać wszystkie przeszkody. Krwawiącymi i rannymi rękoma zbieramy teraz to, co przez dekady siał Kaddafi - powiedział student medycyny Janet Baszir.

Gwałty i upokorzenia - koszmar w haremie Kaddafiego

Kaddafi kazał się nazywać Przywódcą Rewolucji 1 Września, zmienił nazwy miesięcy. Według francuskiej dziennikarki Annick Cojean bronią ekscentrycznego pułkownika był gwałt. W swojej książce Cojean opisuje traumatyczne doświadczenia kobiet, które były zmuszane do życia w haremie Kaddafiego. Dyktator miał też upokarzać seksualnie swoich przeciwników i ich bliskich.

Demonstracja w Bengazi. Na jednym z plakatów jest napis "Nie atakujcie proroka Mahometa". Fot. STRINGER REUTERS

Dziennikarka Narhas al-Geriani uważa, że krwawa, kafkowska dyktatura pozostawiła ślad w społeczeństwie, który trudno będzie wymazać. Mówi o "braku zrozumienia wolności po 42 latach represji". - Wiele osób w imię wolności popełnia błędy zarówno na poziomie praw człowieka, jak i na poziomie społecznym. Potrzeba będzie wiele czasu, by to zmienić - tłumaczy.

Syn dyktatora czeka na proces

Rok po śmierci Kaddafi wciąż jest obecny w codziennym życiu Libijczyków: m.in. z powodu wciąż odraczanego procesu Saifa al-Islama, czyli syna dyktatora, który miał być jego następcą, z powodu przetrzymywania w więzieniach przedstawicieli dawnych władz czy też nieustannych oskarżeń wobec domniemanych kaddafistów, pojawiających się za każdym razem, gdy w kraju dochodzi do starć czy zamachów.

Jednak ekonomista Salah al-Torki jest przekonany, że w kraju dokonał się postęp. Podkreśla, że po śmierci dyktatora w Libii zorganizowano wybory oraz wyłoniono 200-osobowy Powszechny Kongres Narodowy (parlament). - Przygotowujemy projekt konstytucji, tworzony jest rdzeń wojska, aktywowana jest policja - tłumaczy.

Władze starają się oczyścić kraj z broni. Na zdjęciu jeden z Libijczyków oddaje swoją strzelbę podczas akcji zorganizowanej w Trypolisie. Fot. ISMAIL ZITOUNY REUTERS

EFE przypomina jednak, że po wyborach z 7 lipca na razie nie sformowano rządu. Na początku października parlament odrzucił skład nowego kryzysowego gabinetu przedstawiony przez premiera Mustafę Abu Szagura. 14 października misję stworzenia rządu powierzono Alemu Zidanowi.

Zadźgany podczas ucieczki z oblężonego miasta

Opublikowany ostatnio raport Human Rights Watch (HRW) podaje w wątpliwość twierdzenia władz libijskich dotyczące śmierci Kaddafiego. Zdaniem organizacji nowe władze Libii niewiele zrobiły, by wyjaśnić, w jaki sposób zginął dyktator.

Jak wyglądały ostatnie godziny życia Kaddafiego? Rano 20 października 2011 r. z jednej z dzielnic oblężonej Syrty wyruszył konwój składający się z ok. 50 pojazdów. W konwoju jechał Kaddafi, jego syn Mu'tasim, minister obrony Abu Bakr Junis Dżab oraz ok. 250 innych osób. Wkrótce natknęli się na rebeliantów, wybuchły walki. Konwój został zbombardowany przez samoloty NATO, doszło też do eksplozji przewożonych w samochodach materiałów wybuchowych - podaje HRW w raporcie.

Uciekając przed rebeliantami, dyktator wraz z kilkoma współpracownikami i ochroniarzami schronił się w rurze przepustowej. Stamtąd ochroniarze zaczęli obrzucać granatami powstańców. Jeden z granatów odbił się od ściany i eksplodował przy oficjelach. Zginął minister obrony. Odłamki zraniły Kaddafiego w głowę.

Po tej eksplozji rebelianci pojmali Kaddafiego, nad którym zaczęli się znęcać. Został dźgnięty bagnetem, był bity i kopany.

Ciało Kaddafiego wystawione w chłodni na widok publiczny

Według HRW dyktator mógł już nie żyć, gdy odjeżdżał karetką pogotowia z miejsca pojmania do Misraty. W tamtejszej chłodni jego ciało przez kilka dni było wystawione na widok publiczny. Jak pisze HRW, niektórzy rebelianci z Bengazi twierdzą, ze zastrzelili Kaddafiego podczas kłótni z powstańcami z Misraty na temat tego, dokąd go zabrać. Jednak informacji tych nie udało się potwierdzić.

Tego samego dnia rebelianci schwytali też Mu'tasima, gdy próbował on uciec z miejsca walk. Według HRW zginął w niewoli.

Po pięciu dniach Kaddafi, Junis i Mu'tasim zostali pochowani w nieznanym miejscu na pustyni. Miało to zapobiec przekształceniu się miejsca pochówku w cel pielgrzymek zwolenników Kaddafiego.

Zobacz także
Komentarze (94)
Zaloguj się
 • w.kropa

  Oceniono 1 raz 1

  Niedawno ogąldalem Clintonową, w TV pokazywali ją jak smiala sie i cieszyla po zwyciestwie w Libi i smierci Kadafiego . Ona wygladala wypisz-wymaluj, jak Hitler po defiladzie wojsk niemieckich w Paryzu, ten sam usmiech, pewnosc i samozadowolenie .

 • qwww

  Oceniono 4 razy 4

  "Choć sytuacja finansowa niektórych obywateli się pogorszyła, "
  a przecie taki miał być dobrobyt... szczęście, że w Syrii Assad ma szanse pokonać bandyterkę sponsorowaną przez USA i NATO

 • pismaki_klamia

  Oceniono 8 razy 8

  Gazeto napiszcie co stało się z olbrzymimi zasobami złota i gotówki na kontach bankowych zdeponowanymi przez rząd Libii?

 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy 4

  A tutaj inne spojrzenie, ciekawe s wypowiedzi dzieci na temat korzyści z zachodniej "demokracji"
  globalciviliansforpeace.com/the-new-libya-post-gaddafi/
  "The newly released documentary by Journeyman TV, Playground War – Libya, is an extremely important and heartbreaking insight into the realities of NATO’s war on Libya.
  Shot in Sirte, the city that was obliterated during the last weeks of NATO’s bombing campaign, the interviewees who participated very bravely give an extremely honest account of the suffering being endured first and foremost by the primary victims of this aggression, Libya’s children.
  It shows that the result of this war, like every war and intervention the west has been involved in, has been the division of people who previous to that intervention lived side by side as brothers and sisters, in peace and unity. In Syria, if western support for the insurgency continues, Libya and history shows that the result will be the same."

 • tortor5

  Oceniono 2 razy 2

  Czy ta strzelba nie jest przypadkiem konstrukcji pewnego Rosjanina?

 • iremus

  Oceniono 10 razy 8

  USA osiągnęły to co zakladały: przejęły źrodła ropy i gazu, pozyskały nowy rynek, wprowadziły demokrację na wzór Irackiej i Afgańskiej. czy trzeba coś więcej? Gra muzyka! O'bama może szykowac się do odbioru drugiego pokojowego nobla.

 • stachu44

  Oceniono 6 razy 4

  GW jak Trybuna Ludu lub Zolnierz Wolnosci z lat 50-tych. Ale tego mozna bylo sie spodziewac po redaktorze naczelnym.

 • juikowy

  Oceniono 3 razy 3

  www.youtube.com/watch?v=AmelSXLnPbE&feature=plcp

 • alejajaniemaco

  Oceniono 9 razy 7

  i za to wlasnie EU dostalo "pokojowa" heheheheh nagrode nobla ktora w imieniu unii odbierze krol lemingow. pamietacie jak jego minister polecial osobiscie spotkac sie z tymi ktorych rekoma unia razem z innym pokojowym noblista zaprowadzila ten burdel ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje