Sąd: Dom dziecka lepszy niż bieda. Odebrano rodzinie czwórkę dzieci

Dom dziecka

Dom dziecka (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

Nie było tu ani przemocy, ani alkoholu, ale sąd odebrał dzieci rodzicom. Bo brakowało jedzenia i warunków do nauki - czytamy w ?Gazecie Wyborczej?.
Rodzice to Agnieszka i Tomasz. On pracuje w firmie remontowo-budowlanej. Mieszkają w Lubaczowie na Podkarpaciu i mają czwórkę dzieci: trzyletnią Natalię, czteroletniego Marcela, dziewięcioletniego Krystiana i 13-letnią Adrianę.

Od 14 września dzieci są w Domu Dziecka w Nowej Grobli, kilkanaście kilometrów od Lubaczowa. Sąd stwierdził, że w domu nie ma odpowiednich warunków.

Przeciwniczką umieszczenia dzieci w placówce jest kierowniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubaczowie Renata Meder. - Dziecku zawsze lepiej w rodzinie, chyba że jest bite, maltretowane czy wykorzystywane seksualnie, a tu tego nie było - mówi. Choć przyznaje, że problemy są. - Pani Agnieszka nie umie gospodarować pieniędzmi. Jest niezaradna, nie pracuje zawodowo. Powinna zajmować się domem, a tego nie potrafi robić. Dzieci skarżą się, że chodzą głodne. Ale od 1 sierpnia zatrudniliśmy asystenta rodziny, który jej pomaga. Uczy prać, gotować, gospodarować pieniędzmi. Ale kurator sądowy we wrześniu złożył wniosek do sądu o odebranie dzieci. Nie dano szansy, by sprawdzić, jak rodzina radzi sobie z pomocą asystenta - relacjonuje w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Zobacz także
 • Każdego roku w placówkach resocjalizacyjnych dla dziewcząt blisko 60 niepełnoletnich zachodzi w ciążę. "Chcę być z Tobą mamo!". Polskie prawo jest okrutne wobec matek w poprawczakach
 • Kamila ma 15 lat, żyje w bidulu 15 lat, 160 cm wzrostu i ok. 40 kg. W bidulu leczyli ją gripexem
Komentarze (185)
Sąd: Dom dziecka lepszy niż bieda. Odebrano rodzinie czwórkę dzieci
Zaloguj się
 • kaczkazporemwzupie

  Oceniono 513 razy 441

  Skoro dla tego "Sądu" biedna rodzina=patologiczna rodzina,to należy sie wkrótce spodziewać masowego odbierania dzieci rodzicom i umieszczania ich w Domach Dziecka.Przecież około połowy obywateli tego pseudopaństwa żyje na granicy ubóstwa i to ubóstwa wg. norm unijnych.
  Jak wiadomo,w Domach Dziecka są luksusowe warunki...nie brakuje jedzenia i ubrań,wszystkie potrzeby emocjonalne są zapewniane,a po osiągnięciu pełnoletniości,każdy opuszczający Dom Dziecka młody człowiek,od razu dostaje mieszkanie i pracę.Po prostu,urzędnicy lepiej wychowają następne pokolenie.Oni wszystko wiedzą lepiej.
  W ogóle,tych biednych i niezaradnych to trzeba gdzieś wywieźć,do namiotów jakichś w Bieszczady,czy gdzieś...niech tam sobie wegetuja i nie zaśmiecają swoim nędznym wyglądem luksusowych bulwarów Zielonej wyspy.A jak się już ich wywiezie,to wtedy...poszukamy innych do wywiezienia.

 • jo_laska_nebeska

  Oceniono 491 razy 411

  "Biskupi napisali, że "dzieci ze schorzeniami genetycznymi mają prawo do tego, by urodzić się i żyć wśród nas, by kochać i być kochanymi". - Ważne jest tworzenie jak najbardziej przyjaznego klimatu społecznego dla dzieci z wadami genetycznymi oraz dla ich rodziców. Prezydium Episkopatu wyraża wdzięczność wszystkim, którzy bronili i będą bronić życia od poczęcia do naturalnej śmierci - głosi oświadczenie."

  Moje pytanie: GDZIE BYŁ KOŚCIÓŁ GDY ODBIERANO RODZICOM DZIECI? GDZIE BYŁ KOŚCIÓŁ GDY DZIECI GŁODOWAŁY W DOMU? CZY POMÓGŁ??? CZY WSPARŁ CHOCIAŻ BOCHENKIEM CHLEBA??
  Przecież TAK DBAJĄ O ŻYCIE OD CHWILI POCZĘCIA! No i widać jak dbają... łatwo DBAĆ o to nienarodzone życie z prostej przyczyny... NIC NIE KOSZTUJE I JEŚĆ NIE WOŁA!
  Obrzydliwi obłudnicy!!

  A urzędnicy państwowi? Ci z kolei "wiedzą najlepiej", podejmują "tylko słuszne decyzje". Hmmm.... pewnie sumienie im na to pozwala/nie pozwala... A wolność sumienia, to ważna sprawa.....vide Sejm.. apteki ... - reszta się nie liczy....

 • funkykowa

  Oceniono 322 razy 298

  I teraz wezmie te dzieci obca rodzina ktura jako zastępcza distanie po 1000 zl na dziecko. W jak chorym systemiezyjemy ze zamiast te pieniadze dac rodzinie biologicznej trzeba stworzyc tragedie i nasze podatki przeznaczyc na wspieranie rodzin zastepczych czy tez placic za dom dziecka

 • bomamcoco

  Oceniono 290 razy 242

  Dzieci głodne?To nie do domu dziecka,tylko do więzienia od razu-tam są wyższe stawki żywieniowe.A że brak do tego zarzutów?Spokojnie,potrzymac z miesiąc w areszcie "wydobywczym" i paragraf się znajdzie.Na pewno rodzice wyrażali sie źle o Panu Prezydencie,jeździli rowerem po jednym piwie,czy przechodzili przez ulice w niedozwolonym miejscu.A może ojciec na dodatek kibicuje jakiemuś klubowi piłkarskiemu?Toż to gotowy kryminał.
  Aha,dwoje rodziców i czwórka dzieci w miejscu publicznym-to już podpada pod ustawę o organizacji i bezpieczeństwie zgromadzeń.Trzeba by sprawdzić,czy mieli na to pozwolenie i czy uzyskali je 30 dni wcześniej.

 • niestetyzajetekonto

  Oceniono 218 razy 194

  Ten kraj zmierza w jedynie słusznym kierunku. Za kilka pokoleń będzie można go spokojnie cały zaorać i posadzić las, bo uciekną z niego wszyscy rozsądni ludzie. Dziwi się ktoś, że nie rodzą tu się dzieci ? Bo ja nie. W takich warunkach się zwyczajnie nie da, a jak widać gdy trafi się jakaś zdesperowana para której nie stać to i tak nie mają co liczyć na życie rodzinne, bo sędziny "wiedzą lepiej". Do tego dużo młodych zaaplikowało sobie najlepszy możliwy środek antykoncepcyjny czyli - kredyt.
  Niech nikt za 15-20 lat nie liczy na emeryturę z ZUS-u, bo z taką polityką prorodzinną ta piramida finansowa, nie będzie mieć niewolników do dojenia. Jak widać dość dobrze za kilka pokoleń po Polakach nie będzie śladu na mapie Europy. W sumie może to i dobrze .....

 • a-siek

  Oceniono 149 razy 137

  To zawsze będzie problem bez jedynego słusznego rozwiązania. Bo istnieją racjonalne argumenty i za zabraniem dzieci, i za ich zestawieniem matce.

  Niemniej współpraca MOPS z kuratorem sądowym wydaje się być oczywista. Jeśli ośrodek pomocy ma pomysł na wyciąganie rodziny z dołka i zaczyna go realizować, urząd kuratora powinien wstrzymać się z wnioskami o odebranie dzieci. O ile oczywiście działania MOPS przynoszą wymierne efekty, to znaczy, że dzieci dzięki przestały chodzić głodne.

 • kaczor_z_odessy

  Oceniono 232 razy 68

  Ile on może zarabiać w tej firmie,góra 2000 netto i jak tu taką kasą zagospodarować?
  Tusk,przeżyjcie we dwójkę z żoną za 1000 zł,zobaczymy ile wytrzymasz psychicznie a oni w 6 osób za około 2 tys. musieli przeżyć.Piękny kraj prorodzinny stworzyłeś buraku.
  Coś w rodzaju Hitlerjugend tworzysz?Doprowadzasz ludzi do ubóstwa,pod tym pretekstem zabierasz im dzieci i umieszczasz w instytucjach państwowych?
  Tusk,źle widzę twoją najbliższą przyszłość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje