Chcieli 60 mln euro za korzystne zmiany w polityce tytoniowej UE

19.10.2012 19:17
John Dalli

John Dalli (Fot. Yves Logghe AP)

Szwedzka firma tytoniowa Swedish Match poinformowała dziś, że maltański biznesmen, który powołując się na znajomość z komisarzem UE Johnem Dallim proponował jej korzystne zmiany w polityce tytoniowej UE, chciał w zamian 60 milionów euro.
Rzecznik firmy Patrik Hildingsson powiedział, że kwota ta miała być wpłacona w dwóch ratach: 10 milionów euro przed przyjęciem korzystnych zmian w ustawodawstwie, a pozostałe 50 milionów już po.

Biznesmen twierdził, że ma możliwość wpłynięcia na przyszłe unijne przepisy dotyczące zakazu eksportu tytoniu do żucia (snusu). To główny produkt wytwarzany przez Swedish Match, który jest zakazany w UE - z wyjątkiem Szwecji. Do transakcji nie doszło, a spółka zawiadomiła w maju Komisję Europejską. Sprawa zakończyła się dymisją pochodzącego z Malty komisarza ds. zdrowia.

"Wyraźnie powiedział, że mówi w imieniu Dallego"

- Maltański biznesmen powiedział nam bardzo wyraźnie, że rozmawia z nami w imieniu Dallego - oświadczył rzecznik szwedzkiej firmy. Przedsiębiorca wskazał, że zniesienie zakazu byłoby "w zasadzie politycznym samobójstwem i dlatego chciał za to pieniądze, ponieważ, mówiąc wprost, kariera (unijnego komisarza) byłaby skończona" - poinformował Hildingsson.

Dodał, że pracownik Swedish Match spotkał się na Malcie z biznesmenem, który zabiegał o kontakt z przedsiębiorstwem.

Dymisja Dallego wz. z nadużyciami finansowymi

We wtorek Komisja Europejska poinformowała o dymisji komisarza Dallego w następstwie dochodzenia biura UE ds. walki z nadużyciami finansowymi OLAF. Instytucja ta nie znalazła dowodów na bezpośredni udział w sprawie Johna Dallego, ale zdaniem unijnych śledczych komisarz "był świadomy tych zdarzeń".

Według ustaleń OLAF pieniądze, jakie maltański przedsiębiorca usiłował wyłudzić od Swedish Match, nie były funduszami oficjalnie przeznaczonymi na działalność lobbingową.

Zobacz także
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • bezkasy

  Oceniono 2 razy 2

  To normalne rynkowe zachowanie, w naszym kraju takie przepisy można kupić wiele taniej www.groudh.mazury.pl/

 • robznarnii

  0

  Snus to nie tyton do rzucia !

 • mryetan

  Oceniono 2 razy 0

  Jeśli człowiek prawnie posiada jakiś przedmiot, to może go przekazać innemu człowiekowi (za inny przedmiot lub free) pod warunkiem, że transakcja jest dobrowolna - tj. obie strony zgadzają się na nią.

  I wszystko na ten temat - na oko znika 50% korupcji.

 • mariolablondi

  0

  No proszę .

 • adammichnikoff

  Oceniono 7 razy 1

  @sobczak

  przekręciarze byli z malty, kraju równie poważnego co bolanda nad wisełką, a szwedzi ich zdemaskowali. naucz się czytać ze zrozumieniem, cymbale, zanim znowu puścisz bąka.

  Odpowiedz
  .

 • adammichnikoff

  Oceniono 8 razy 6

  przekręciarze byli z malty, kraju równie poważnego co bolanda nad wisełką, a szwedzi ich zdemaskowali. naucz się czytać ze zrozumieniem, cymbale, zanim znowu puścisz bąka.

 • ulanzalasem

  Oceniono 11 razy 11

  Jestem w stanie uwierzyć w łapówkarstwo unijnych urzędasów, jestem nawet pewien że jakiś % projektów dlatego powstał, ale zawsze trzeba zbadać sprawę, bo może być tak, że właśnie chcą się pozbyć osób dla siebie niewygodnych ;) Przekupić, a jak się nie da (za mało kasy, strach urzędnika bądź...niech będzie uczciwość..) to trzeba się pozbyć.

 • sigizm

  Oceniono 9 razy 3

  eeee, u nas też taki jeden był, tylko że filmowiec, jakby się potargować, to by starał się załatwić nawet za mały grosik, byleby choć coś dostać, ale nie byłaby wtedy wielka afera

 • iremus

  Oceniono 10 razy -4

  Europejska Unia Przekrętasów. Obaliliśmy RWPG po to żeby przyłączyć się do EUP - dają większe możliwości zostania milionerem. Najważniejsze, że CIA roztoczyła nad III RP parasol ochronny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje