Chcieli 60 mln euro za korzystne zmiany w polityce tytoniowej UE

19.10.2012 19:17
John Dalli

John Dalli (Fot. Yves Logghe AP)

Szwedzka firma tytoniowa Swedish Match poinformowała dziś, że maltański biznesmen, który powołując się na znajomość z komisarzem UE Johnem Dallim proponował jej korzystne zmiany w polityce tytoniowej UE, chciał w zamian 60 milionów euro.
Rzecznik firmy Patrik Hildingsson powiedział, że kwota ta miała być wpłacona w dwóch ratach: 10 milionów euro przed przyjęciem korzystnych zmian w ustawodawstwie, a pozostałe 50 milionów już po.

Biznesmen twierdził, że ma możliwość wpłynięcia na przyszłe unijne przepisy dotyczące zakazu eksportu tytoniu do żucia (snusu). To główny produkt wytwarzany przez Swedish Match, który jest zakazany w UE - z wyjątkiem Szwecji. Do transakcji nie doszło, a spółka zawiadomiła w maju Komisję Europejską. Sprawa zakończyła się dymisją pochodzącego z Malty komisarza ds. zdrowia.

"Wyraźnie powiedział, że mówi w imieniu Dallego"

- Maltański biznesmen powiedział nam bardzo wyraźnie, że rozmawia z nami w imieniu Dallego - oświadczył rzecznik szwedzkiej firmy. Przedsiębiorca wskazał, że zniesienie zakazu byłoby "w zasadzie politycznym samobójstwem i dlatego chciał za to pieniądze, ponieważ, mówiąc wprost, kariera (unijnego komisarza) byłaby skończona" - poinformował Hildingsson.

Dodał, że pracownik Swedish Match spotkał się na Malcie z biznesmenem, który zabiegał o kontakt z przedsiębiorstwem.

Dymisja Dallego wz. z nadużyciami finansowymi

We wtorek Komisja Europejska poinformowała o dymisji komisarza Dallego w następstwie dochodzenia biura UE ds. walki z nadużyciami finansowymi OLAF. Instytucja ta nie znalazła dowodów na bezpośredni udział w sprawie Johna Dallego, ale zdaniem unijnych śledczych komisarz "był świadomy tych zdarzeń".

Według ustaleń OLAF pieniądze, jakie maltański przedsiębiorca usiłował wyłudzić od Swedish Match, nie były funduszami oficjalnie przeznaczonymi na działalność lobbingową.

Zobacz także
Komentarze (18)
Chcieli 60 mln euro za korzystne zmiany w polityce tytoniowej UE
Zaloguj się
 • cigol

  Oceniono 43 razy 37

  Całkiem jak z zakazem sprzedaży żarówek w UE. Tyle że tamtym lobbystom się niestety udało.

 • twczupakabra

  Oceniono 47 razy 25

  Raz na 10 lat trzeba rzucic jakas plotke na pozarcie, by miliardowe siuchty nie byly zagrozone...prawda , towarzysze ?!

 • drozd215

  Oceniono 20 razy 12

  Ale to już było, przyszedł Rywin do Michnika..............

 • ulanzalasem

  Oceniono 11 razy 11

  Jestem w stanie uwierzyć w łapówkarstwo unijnych urzędasów, jestem nawet pewien że jakiś % projektów dlatego powstał, ale zawsze trzeba zbadać sprawę, bo może być tak, że właśnie chcą się pozbyć osób dla siebie niewygodnych ;) Przekupić, a jak się nie da (za mało kasy, strach urzędnika bądź...niech będzie uczciwość..) to trzeba się pozbyć.

 • pregierz

  Oceniono 21 razy 11

  Unia rządzi Unia radzi !
  Unia nigdy was nie zdradzi !

 • adammichnikoff

  Oceniono 8 razy 6

  przekręciarze byli z malty, kraju równie poważnego co bolanda nad wisełką, a szwedzi ich zdemaskowali. naucz się czytać ze zrozumieniem, cymbale, zanim znowu puścisz bąka.

 • sigizm

  Oceniono 9 razy 3

  eeee, u nas też taki jeden był, tylko że filmowiec, jakby się potargować, to by starał się załatwić nawet za mały grosik, byleby choć coś dostać, ale nie byłaby wtedy wielka afera

 • bezkasy

  Oceniono 2 razy 2

  To normalne rynkowe zachowanie, w naszym kraju takie przepisy można kupić wiele taniej www.groudh.mazury.pl/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje