Cameron: Londyn chce zmiany statusu w Unii. Jesteśmy gotowi blokować projekt budżetu UE

19.10.2012 18:17
David Cameron w Brukseli

David Cameron w Brukseli (Fot. SEBASTIEN PIRLET REUTERS)

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron odrzucił w piątek opinię, jakoby Londyn zmierzał do wyjścia z Unii Europejskiej, ale zaznaczył, że chce renegocjować z Brukselą status jego kraju w ramach UE.
- Czy jestem zadowolony ze statusu w Europie? Nie, nie jestem, sądzę, że potrzebujemy zmian. Otwierają się możliwości tego, co, jak mówiłem, powinno być nowym porozumieniem między Wielką Brytanią i Europą - podkreślił na zakończenie dwudniowego szczytu UE w Brukseli.

Zapytany, czy rozważa wystąpienie z UE, do której Wielka Brytania przystąpiła w 1973 r., Cameron zaprzeczył. W rozmowie z agencją Reutera fiński minister ds. europejskich Alexander Stubb sugerował wcześniej, że Londyn pomału żegna się z Unią Europejską. - Sądzę, że Wielka Brytania celowo, z własnej woli dryfuje na margines europejskiej polityki - ocenił minister.

"Wzrost wydatków Unii jest nie do zaakceptowania"

Pretekstem do ustalenia nowych stosunków między Londynem a UE miałyby być reformy strefy euro, którymi zajmował się szczyt, jak unia bankowa, która może mieć wpływ na londyńskie City, a także propozycja tzw. zdolności budżetowych eurolandu (fiscal capacity), czyli ewentualnego instrumentu finansowego tylko dla eurolandu.

- Budżet europejski i ten pomysł, że strefa euro może potrzebować osobnego budżetu - to jest ogromna zmiana, to nowe ustalenia - podkreślił brytyjski premier. - Właściwą rzeczą jest robić to, co leży w naszym interesie - dodał. Cameron zagroził również, że jego kraj jest gotów zablokować projekt budżetu UE na lata 2014-2020, jeśli uzna, że jest on nie do przyjęcia ze względu na zbyt duże wydatki i jest wymierzony w brytyjskie interesy.

- Uważam, że dobrze byłoby osiągnąć porozumienie (ws. budżetu), dobrze byłoby uregulować te sprawy, lecz nie do zaakceptowania byłby jakiś znaczący wzrost wydatków UE w sytuacji, gdy budżety krajowe są obcinane - powiedział Cameron na konferencji prasowej po szczycie UE.

Londyn chce cięć budżetu w wysokości 150 mld euro

- Brytyjskie społeczeństwo oczekuje twardego stanowiska i to jest dokładnie to, co dostaną. Jeśli nie będziemy w stanie zawrzeć porozumienia (...), jeśli nie będzie to porozumienie, które jest dobre dla Wielkiej Brytanii, wtedy nie będzie porozumienia - podkreślił.

Oczekuje się, że porozumienie w sprawie budżetu na lata 2014-2020 zostanie osiągnięte przez przywódców UE na szczycie UE 22-23 listopada. Wielka Brytania domaga się cięć w unijnym budżecie nawet o 150 mld euro w stosunku do propozycji KE (988 mld euro na siedem lat). Premier Cameron ogłosił, że składka W. Brytanii zostanie zamrożona, rabat brytyjski utrzymany, a jeśli

inni płatnicy netto chcą zwiększać środki w imię unijnej solidarności, niech to zrobią sami w ramach ewentualnego osobnego instrumentu finansowego eurolandu. Dlatego Londyn od razu poparł ten pomysł, widząc w nim szansę na zmniejszenie budżetu całej "27".

Londyn ma silne narzędzie presji na partnerów w UE ws. budżetu, gdyż pomysły na zacieśnianie unii walutowej i gospodarczej, nawet jeśli mają obowiązywać tylko dla 17 państw strefy euro, wymagają zgody wszystkich 27 państw UE.

Zobacz także
  • Premier Wielkiej Brytanii David Cameron Cameron zaprasza bogatych Francuzów
  • David Cameron. Kiedyś nazywany drugim wejściem Margaret Thatcher, dziś mocno rozpoznawalny lider konserwatystów z Wyspy. Od ponad roku premier Wielkiej Brytanii, poprowadził prawą stronę do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych. Cameron odszedł od tradycyjnego programu konserwatystów, wprowadzając doń liczne zmiany: m.in. rezygnację z obniżki podatków, nawoływanie do bardziej proekologicznej polityki rządu, próbę zmniejszenia kar za niektóre przestępstwa, deklarację, że Partia Konserwatywna nie działa wyłącznie w interesie klasy średniej i najbogatszych, ale także uboższej warstwy społecznej David Cameron, czyli polityczny survival
Skomentuj:
Cameron: Londyn chce zmiany statusu w Unii. Jesteśmy gotowi blokować projekt budżetu UE
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy

Najnowsze informacje