Ukraina: Tymoszenko chce do więzienia, bo w szpitalu są ukryte kamery

19.10.2012 17:42
Adwokat Julii Tymoszenko z jej listem do Wiktora Janukowycza

Adwokat Julii Tymoszenko z jej listem do Wiktora Janukowycza (Fot. POOL REUTERS)

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, która odbywając karę 7 lat pozbawienia wolności, leczy się w szpitalu na kręgosłup, chce, by przeniesiono ją do więzienia. Jak mówi, w szpitalu zamontowano ukryte kamery na polecenie Wiktora Janukowycza. Polityk wysłała nawet w tej sprawie list do prezydenta Ukrainy.
O zainstalowanie kamer była premier oskarżyła dziś prezydenta Wiktora Janukowycza. Kilka dni wcześniej w internecie pojawiły się nagrania Tymoszenko m.in. z pokoju zabiegowego w szpitalu w Charkowie, które - jak czytamy w napisach poprzedzających film - miały udowodnić, że symuluje ona chorobę.

"Nagrania wideo z pokoju zabiegowego i innych pomieszczeń (szpitalnych) zostały wykonane przez ukryte kamery, które zamontowano na pańskie osobiste polecenie. To, że jestem pod stałą obserwacją, zostało udowodnione i jest to przestępstwo, za które pan jest odpowiedzialny" - głosi oświadczenie opozycyjnej polityk, odczytane przez jej adwokatów.

"Co pan chce zobaczyć na nagraniach spod prysznica?"

Wcześniej ukraińskie służby penitencjarne zaprzeczały, jakoby Tymoszenko znajdowała się w szpitalu pod obserwacją. Była premier w odpowiedzi podała, że trzy ukryte kamery zainstalowano w pokoju, w którym spotyka się ze swymi obrońcami, dwie - w kabinie prysznicowej oraz po jednej nad każdą z dwóch toalet, z których korzysta.

"Mam do pana trzy pytania, na które oczekuję publicznej odpowiedzi. Po pierwsze - co pan chce zobaczyć na tych nagraniach spod prysznica, z toalet, celi, pokoju zabiegowego, w którym prowadzone są procedury wymagające zdjęcia ubrania? Co pan robi z tymi filmami? Ogląda je pan sam czy w wesołym towarzystwie przyjaciół?" - czytamy.

"A gdyby to pana żonę nagrywali 24 godzin na dobę?"

"Nie chciałby pan spróbować obserwacji przez ukryte kamery z trwającą całą dobę internetową transmisją własnej żony Ludmiły (Janukowycz) bądź swojej matki, jeśli jeszcze żyje?" - zwróciła się Tymoszenko do Janukowycza.

Opozycjonistka stwierdziła, że w warunkach stałej obserwacji jej dalsze leczenie jest niemożliwe. "Domagam się, by przewieziono mnie do więzienia w takim stanie, w jakim jestem. Będę się leczyła na wolności, gdy nie będzie mnie pan podglądał przez dziurkę od klucza" - podkreśliła była premier.

Julia Tymoszenko, konkurentka prezydenta Janukowycza w wyborach prezydenckich w 2010 r., odbywa karę więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. Jako osoba skazana Tymoszenko nie ma prawa startować w zaplanowanych na 28 października wyborach parlamentarnych. Jej partia Batkiwszczyna będzie w nich jednym z głównych przeciwników prezydenckiej Partii Regionów Ukrainy.

Zobacz także
Komentarze (29)
Ukraina: Tymoszenko chce do więzienia, bo w szpitalu są ukryte kamery
Zaloguj się
 • staryrys48

  Oceniono 53 razy 25

  Ta kobieta sama nie wierzy w to co mówi.Janukowicz nie ma nic innego do roboty jak tylko oglądać ją? A kamery muszą być żeby nie kłamała że ją biją.

 • wielki_czarownik

  Oceniono 35 razy 17

  Skandal! Jak tu kłamać i udawać, że biją, skoro wszędzie kamery? Co za dzicz na tej Ukrainie! Żeby już polityk w spokoju kłamać nie mógł! Skandal na całą Europę!

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 29 razy 15

  Aha, widzi wszędzie kamery, to jednak powinna zostać w szpitalu, tylko zmienić oddział.

 • westlondon

  Oceniono 32 razy 14

  No jakze to? Jeszcze niedawno jej choroba stanowila zagrozenie dla zycia (wedlug opinii specjalnie sprowadzonych zagranicznych specjalistow) a teraz moze z leczeniem poczekac jakies 6 lat?

 • ben-oni

  Oceniono 24 razy 12

  a szpitalne łóżko to wieka antena urządzeń podsłuchowych.

 • drozd215

  Oceniono 21 razy 11

  No proszę, w końcu zrozumiała gdzie jej miejsce, może za tym szlachetnym przykładem pójdą inni politycy?

 • franek-janek

  Oceniono 10 razy 10

  Obecnosc kamer w wiezieniach na swiecie jest standardem, o czym my mowimy, a ze Tymoszenko cos w krzyzu strzyka to nie jest, nie powinna byc sprawa calej UE i Ameryki. W jej wieku nam wszystkim cos strzyka.

  Podstawowe pytanie dlaczego wszyscy nowi przywodcy bylych republik rosyjskich ktorzy szukaja przyjaciol w Ameryce sa niewinni i prawi w generalnie skorupowanym bylym ZSRR a ci pozostali to kryminalisci? Czy Tymoszenko jest aniolem strozem sprawiedliwosci na Ukrainie? Prosze nas nie rozsmieszac.

 • misiupisiu2

  Oceniono 21 razy 7

  Czy to można zobaczyć na internecie ?

 • 2antybankier

  Oceniono 18 razy 6

  Ta sztuczka nie udała się czarnookiej Julii (ojciec był żydem łotewskim).
  Teraz jest spalona na Ukrainie.
  Bez polityki nie zarobi nawet na kawałek chleba.
  Jest szansa, że poprosi o dożywotny pobyt w ukraińskim więzieniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje