Ukraina: Tymoszenko chce do więzienia, bo w szpitalu są ukryte kamery

19.10.2012 17:42
Adwokat Julii Tymoszenko z jej listem do Wiktora Janukowycza

Adwokat Julii Tymoszenko z jej listem do Wiktora Janukowycza (Fot. POOL REUTERS)

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, która odbywając karę 7 lat pozbawienia wolności, leczy się w szpitalu na kręgosłup, chce, by przeniesiono ją do więzienia. Jak mówi, w szpitalu zamontowano ukryte kamery na polecenie Wiktora Janukowycza. Polityk wysłała nawet w tej sprawie list do prezydenta Ukrainy.
O zainstalowanie kamer była premier oskarżyła dziś prezydenta Wiktora Janukowycza. Kilka dni wcześniej w internecie pojawiły się nagrania Tymoszenko m.in. z pokoju zabiegowego w szpitalu w Charkowie, które - jak czytamy w napisach poprzedzających film - miały udowodnić, że symuluje ona chorobę.

"Nagrania wideo z pokoju zabiegowego i innych pomieszczeń (szpitalnych) zostały wykonane przez ukryte kamery, które zamontowano na pańskie osobiste polecenie. To, że jestem pod stałą obserwacją, zostało udowodnione i jest to przestępstwo, za które pan jest odpowiedzialny" - głosi oświadczenie opozycyjnej polityk, odczytane przez jej adwokatów.

"Co pan chce zobaczyć na nagraniach spod prysznica?"

Wcześniej ukraińskie służby penitencjarne zaprzeczały, jakoby Tymoszenko znajdowała się w szpitalu pod obserwacją. Była premier w odpowiedzi podała, że trzy ukryte kamery zainstalowano w pokoju, w którym spotyka się ze swymi obrońcami, dwie - w kabinie prysznicowej oraz po jednej nad każdą z dwóch toalet, z których korzysta.

"Mam do pana trzy pytania, na które oczekuję publicznej odpowiedzi. Po pierwsze - co pan chce zobaczyć na tych nagraniach spod prysznica, z toalet, celi, pokoju zabiegowego, w którym prowadzone są procedury wymagające zdjęcia ubrania? Co pan robi z tymi filmami? Ogląda je pan sam czy w wesołym towarzystwie przyjaciół?" - czytamy.

"A gdyby to pana żonę nagrywali 24 godzin na dobę?"

"Nie chciałby pan spróbować obserwacji przez ukryte kamery z trwającą całą dobę internetową transmisją własnej żony Ludmiły (Janukowycz) bądź swojej matki, jeśli jeszcze żyje?" - zwróciła się Tymoszenko do Janukowycza.

Opozycjonistka stwierdziła, że w warunkach stałej obserwacji jej dalsze leczenie jest niemożliwe. "Domagam się, by przewieziono mnie do więzienia w takim stanie, w jakim jestem. Będę się leczyła na wolności, gdy nie będzie mnie pan podglądał przez dziurkę od klucza" - podkreśliła była premier.

Julia Tymoszenko, konkurentka prezydenta Janukowycza w wyborach prezydenckich w 2010 r., odbywa karę więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. Jako osoba skazana Tymoszenko nie ma prawa startować w zaplanowanych na 28 października wyborach parlamentarnych. Jej partia Batkiwszczyna będzie w nich jednym z głównych przeciwników prezydenckiej Partii Regionów Ukrainy.

Zobacz także
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • zz1026

  0

  powinni kazdego polityka przed wyborami wysylac na badania
  bo jak jakiegos polityka sie o cos oskarza to nagle ciezko chory wrecz umierajacy nie jest na tyle chory aby nie robic przekretow ale juz jest zbyt chory zeby przed sad trafic

 • vikaromaniuta

  Oceniono 2 razy 2

  Popiera ją Unia i złodziej - malwersant Chodorkowski. A dlaczego ?

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 3

  Malwersacje to fajna rzecz,ale odpowiadać za nie to już mniej fajnie.Należy całą Unię Europejską poruszyć by uniknąć tej odpowiedzialności.Złodziejscy politycy całego świata łączcie się!

 • franek-janek

  Oceniono 10 razy 10

  Obecnosc kamer w wiezieniach na swiecie jest standardem, o czym my mowimy, a ze Tymoszenko cos w krzyzu strzyka to nie jest, nie powinna byc sprawa calej UE i Ameryki. W jej wieku nam wszystkim cos strzyka.

  Podstawowe pytanie dlaczego wszyscy nowi przywodcy bylych republik rosyjskich ktorzy szukaja przyjaciol w Ameryce sa niewinni i prawi w generalnie skorupowanym bylym ZSRR a ci pozostali to kryminalisci? Czy Tymoszenko jest aniolem strozem sprawiedliwosci na Ukrainie? Prosze nas nie rozsmieszac.

 • le_os

  Oceniono 4 razy 2

  ciekawe co stoi za tymi bałamutnymi komentarzami sp-rzed godziny ?

 • ocooley

  Oceniono 11 razy -1

  Widze że towarzysze z ambasady zdążyli już sporo powypisywać, ciekawe czy jest was kilku czy jeden.

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 10 razy 4

  a tak Julka udaje chorobę www.youtube.com/watch?v=ORCE3SB5kn0 :))

 • zippopot

  Oceniono 19 razy -1

  Janukowycz to taki Stalin w mniejszej skali. Nie morduje przeciwników tylko ich podgląda w ubikacji:)

 • drozd215

  Oceniono 21 razy 11

  No proszę, w końcu zrozumiała gdzie jej miejsce, może za tym szlachetnym przykładem pójdą inni politycy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje