Ekshumacja zwłok prezydenta Kaczorowskiego w poniedziałek

Ryszard Kaczorowski (1919-2010)

Ryszard Kaczorowski (1919-2010) (Fot. Sebastian Rzepiel / AG)

W poniedziałek odbędzie się ekshumacja zwłok Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie - dowiedziało się radio RMF FM. Chodzi o sprawdzenie, czy nie doszło do zamiany ciał. Śledczy zapowiadają, że w sumie cztery ofiary katastrofy smoleńskiej zostaną ekshumowane do końca roku.
To będzie już szósta ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej. Po analizie dokumentacji medycznej śledczy doszli do wniosku, że w przypadku Ryszarda Kaczorowskiego mogło dojść do pomyłki i zamiany ciał. Stąd też decyzja prokuratury o otwarciu grobu - poinformowało radio RMF FM.

W poniedziałek ciało prezydenta, pochowanego w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności, zostanie przewiezione do Krakowa, a następnie do Wrocławia, gdzie zostanie przeprowadzona sekcja zwłok.

Śledczy zapowiadają też kolejne ekshumacje. Jak dowiedziało się radio RMF FM, kolejne dwie osoby mają zostać ekshumowane w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Jedną z tych osób ma być wojskowy. W sumie śledczy planują cztery ekshumacje do końca roku.

Do tej pory dokonano ponownych sekcji zwłok: polityków PiS - Zbigniewa Wassermanna i Przemysława Gosiewskiego, byłego szefa IPN Janusza Kurtyki, oraz działaczki Solidarności Anny Walentynowicz i Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej.

We wrześniu po ekshumacji Walentynowicz i Walewskiej-Przyjałkowskiej okazało się, że ich ciała zostały zamienione.

Zobacz także
  • Badania domniemanych szczątków Anny Walentynowicz "Rzeczpospolita": Będzie jeszcze kilkanaście ekshumacji
  • Trumny z ciałami ofiar katastrofy smoleńskiej na Okęciu, 14 kwietnia 2010 Skąd błąd ws. ciał ofiar? Rosyjski ekspert: Wszystko przez pośpiech

Najnowsze informacje