Więzienia dla somalijskich piratów. Pierwszy od stuleci taki wyrok w Niemczech

19.10.2012 16:19
Sąd w Hamburgu skazał na kary od dwóch do siedmiu lat więzienia dziesięciu somalijskich piratów, którzy ponad dwa lata temu próbowali uprowadzić niemiecki kontenerowiec u wybrzeży rogu Afryki. W Niemczech to pierwszy od stuleci wyrok na piratów.
Sędziowie uznali oskarżonych za winnych ataku w wielkanocny poniedziałek 5 kwietnia 2010 roku na hamburski kontenerowiec, znajdujący się wówczas około 530 mil morskich od wybrzeża Somalii.

Trzech najmłodszych napastników otrzymało ze względu na wiek obniżone kary po dwa lata więzienia. Pozostali oskarżeni skazani zostali na kary od sześciu do siedmiu lat pozbawienia wolności. Prokurator domagał się dla starszych piratów kar od sześciu do dwunastu lat. Dokładnego wieku skazanych nie udało się ustalić, według mediów mają od 19 do 50 lat.

Adwokaci piratów twierdzili, że proces nie powinien odbywać się w Niemczech. - Uzurpujemy sobie prawo do sądzenia według naszych niemieckich przepisów ludzi, których sytuacji życiowej nie jesteśmy w stanie zrozumieć - mówił obrońca najmłodszych oskarżonych Rainer Pohl.

W wystąpieniach przed sądem oskarżeni wskazywali na chaos panujący w trapionej wojną domową Somalii oraz na obowiązek wykarmienia zagrożonych głodem rodzin.

Po potyczce piraci zostali aresztowani

Podczas incydentu w 2010 roku 15-osobowa załoga zaatakowanego statku zatrzymała maszyny i schroniła się w zamkniętym pomieszczeniu. Zaalarmowano dowództwo unijnej misji "Atalanta", powołanej do ochrony morskich szlaków handlowych przed piratami. Na pomoc zaatakowanemu frachtowcowi wyruszyła znajdująca się w Zatoce Adeńskiej holenderska fregata "Tromp". Po czterogodzinnej potyczce udało się odbić kontenerowiec. Piraci zostali aresztowani.

Ostatni proces o piractwo w Hamburgu odbył się w 1624 roku. Somalijscy piraci zarobili dziesiątki milionów dolarów w ramach okupów za uwalnianie porywanych jednostek. W grudniu 2008 roku UE rozpoczęła swoją pierwszą antypiracką misję morską, by na wodach Zatoki Adeńskiej chronić statki przed piratami korzystającymi ze słabości somalijskich władz.

Zobacz także
Komentarze (53)
Zaloguj się
 • melter

  Oceniono 4 razy 4

  Super.. za piracenie trafia do niemieckiego wiezienia ktore bedzie dla nich rajem w porownaniu z ich dotychczasowym zyciem. Eh, tylko Rosjanie mieli jaja zeby takich puscic wolno, niszczac im silniki i stery na srodku oceanu..

 • cucurucu

  Oceniono 4 razy 4

  O la, w niemieckim pierdlu beda mieli jak u pana boga za piecem. Nazra sie, wyspia, jak beda chcieli popracuja za wcale niemale pieniadze bo w niemieckich wiezieniach obowiazuje minimalna stawka rynkowa, opieka lekarska i stomatologiczna za friko, silownia, czasami basen! (jest w Darmstadt, wykladany marmurem). Zyc, nie umierac. Polecam kazdemu kadetowi na pirata i nie piratom tez.

 • tuu154

  Oceniono 4 razy 4

  Złapać, zniszczyć silnik, przedziurawić łódź i puścić wolno. Trzeba przecież humanitarnie...

 • jan_sobczak1

  Oceniono 6 razy -4

  SS-mani zza Odry już czyszczą kominy w krematoriach.

 • leibstandarte_division

  Oceniono 8 razy 8

  Już wole nie myśleć,co by się działo na całą Europę,gdyby załoga statku miała brń i użyłaby (skutecznie) wobec tych obwiesi....Już widzę tytuły:
  "Faszyzm znowu zawitał w Niemczech! Bohaterscy somalijscy rybacy odznaczeni pośmiertnie!"
  "Bestialski mord na pokojowo nastawionych somalijskich rybakach.Komitet Central...(wróć) Parlament Europejski uczcił pamięć somalijskich rybaków minutą ciszy...."
  etc itd....

 • kocurko

  Oceniono 4 razy 4

  Powinni się nie patyczkować z tymi piratami i powiesić ich na rejach

 • topewnieja

  Oceniono 7 razy -5

  Sądząc po postach, to wielu z was jest zwykłymi sku...synami.

 • karol_7

  Oceniono 4 razy 4

  piratów od zawsze się wieszało

 • aep

  Oceniono 8 razy 8

  Zlikwidowano reje na współczesnych statkach. Pochopnie jak widać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje