Więzienia dla somalijskich piratów. Pierwszy od stuleci taki wyrok w Niemczech

19.10.2012 16:19
Sąd w Hamburgu skazał na kary od dwóch do siedmiu lat więzienia dziesięciu somalijskich piratów, którzy ponad dwa lata temu próbowali uprowadzić niemiecki kontenerowiec u wybrzeży rogu Afryki. W Niemczech to pierwszy od stuleci wyrok na piratów.
Sędziowie uznali oskarżonych za winnych ataku w wielkanocny poniedziałek 5 kwietnia 2010 roku na hamburski kontenerowiec, znajdujący się wówczas około 530 mil morskich od wybrzeża Somalii.

Trzech najmłodszych napastników otrzymało ze względu na wiek obniżone kary po dwa lata więzienia. Pozostali oskarżeni skazani zostali na kary od sześciu do siedmiu lat pozbawienia wolności. Prokurator domagał się dla starszych piratów kar od sześciu do dwunastu lat. Dokładnego wieku skazanych nie udało się ustalić, według mediów mają od 19 do 50 lat.

Adwokaci piratów twierdzili, że proces nie powinien odbywać się w Niemczech. - Uzurpujemy sobie prawo do sądzenia według naszych niemieckich przepisów ludzi, których sytuacji życiowej nie jesteśmy w stanie zrozumieć - mówił obrońca najmłodszych oskarżonych Rainer Pohl.

W wystąpieniach przed sądem oskarżeni wskazywali na chaos panujący w trapionej wojną domową Somalii oraz na obowiązek wykarmienia zagrożonych głodem rodzin.

Po potyczce piraci zostali aresztowani

Podczas incydentu w 2010 roku 15-osobowa załoga zaatakowanego statku zatrzymała maszyny i schroniła się w zamkniętym pomieszczeniu. Zaalarmowano dowództwo unijnej misji "Atalanta", powołanej do ochrony morskich szlaków handlowych przed piratami. Na pomoc zaatakowanemu frachtowcowi wyruszyła znajdująca się w Zatoce Adeńskiej holenderska fregata "Tromp". Po czterogodzinnej potyczce udało się odbić kontenerowiec. Piraci zostali aresztowani.

Ostatni proces o piractwo w Hamburgu odbył się w 1624 roku. Somalijscy piraci zarobili dziesiątki milionów dolarów w ramach okupów za uwalnianie porywanych jednostek. W grudniu 2008 roku UE rozpoczęła swoją pierwszą antypiracką misję morską, by na wodach Zatoki Adeńskiej chronić statki przed piratami korzystającymi ze słabości somalijskich władz.

Zobacz także
Komentarze (53)
Więzienia dla somalijskich piratów. Pierwszy od stuleci taki wyrok w Niemczech
Zaloguj się
 • mecenas_misiura

  Oceniono 124 razy 110

  Najbardziej liberalni w kwestii somalijskich piratów byli Ruscy - po złapaniu wszystkich piratów wypuścili na wolność. Wprawdzie uszkadzając silniki ich łodzi i bez zapasów wody i jedzenia - ale puścili wolno.

 • tow_beton

  Oceniono 118 razy 90

  a po wyjściu na wolność dostaną w Niemczech azyl, socjal i krocza Niemek

 • uniwr

  Oceniono 75 razy 75

  A to więzienie będzie niemieckie czy somalijskie? Jeśli niemieckie, to w Somalii ustawią się kolejki do piratowania :)

 • astrolog_wawa

  Oceniono 60 razy 60

  W XXI wieku wiodące są 4 metody walki z piratami.
  1. Metoda amerykańska czyli egzekucja przy pomocy snajperów lub sprzętu większego kalibru.
  2. Metoda rosyjska - "rosyjska ruletka" czyli puszczenie wolno.
  3. Metoda europejska czyli próba ucywilizowania "dzikich".
  4. Metoda światowa czyli płać i płacz.

 • valana

  Oceniono 59 razy 57

  Mam głęboko w poważaniu ich sytuację życiową. Dla piratów zawsze była jedna kara i niepotrzebnie odstąpiono od jej stosowania.

 • benek_z_watykanu

  Oceniono 45 razy 37

  Wieszac...wieszac i jeszcze raz wieszac!!!!! Jak za dawnych lat,wspomnijmy znow ten czas ;)

 • shego

  Oceniono 27 razy 21

  juz za 200 lat- pierwszy w historii wyrok dla kosmicznych piratow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje