Kraków: W filharmonii grali, choć budynek mógł się zawalić

Filharmonia Krakowska

Filharmonia Krakowska (Fot. Michal Lepecki / Agencja Gazeta)

Przez pół roku w Filharmonii Krakowskiej organizowano koncerty, choć nadzór budowlany alarmował, że stan budynku zagraża bezpieczeństwu ludzi. Dopiero teraz rozpoczęto prace, które wzmocnią jego konstrukcję.
Filharmonia Krakowska mieści się w zabytkowej neobarokowej kamienicy przy ul. Zwierzynieckiej 1. Gmach należy do kurii, jednak od 67 lat jest wykorzystywany przez muzyków. W kwietniu Paweł Przytocki, dyrektor filharmonii, ujawnił, że jej budynek znajduje się w katastrofalnym stanie.

Dyrektor odchodzi na znak protestu

- Nadzór budowlany stwierdził, że może dojść do katastrofy budowlanej - alarmował wtedy Przytocki, opierając się na przeprowadzonej wówczas przez inspekcję nadzoru budowlanego kontroli. Dyrektor domagał się przeprowadzenia jak najszybszego remontu.

Urząd Marszałkowski, któremu podlega filharmonia, udawał, że nie ma problemu. Przytocki podał się więc do dymisji, a w filharmonii w dalszym ciągu odbywały się koncerty.

Nadzór domaga się remontu

Dopiero w czerwcu powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał decyzję nakazującą niezwłoczne rozpoczęcie prac remontowych w filharmonii. Radio TOK FM dotarło do tego dokumentu.

"Nakazuje się Dyrekcji Państwowej Filharmonii Krakowskiej usunięcie nieprawidłowości stanu technicznego podpiwniczenia budynku mogących powodować wystąpienie stanu zagrożenia bezpieczeństwa dla ludzi" - czytamy w dokumencie.

Trzeba wzmocnić fundamenty

Zgodnie z nakazem remont filharmonii miał zakończyć się we wrześniu. Jednak jak ustaliliśmy, prace we wrześniu dopiero się zaczęły i potrwają co najmniej do grudnia. Budowlańcy muszą między innymi wzmocnić fundamenty pod widownią oraz słupy w kotłowni i szatni budynku.

- Opóźnienia w pracach wynikają z tego, że sejmik, który przekazuje pieniądze na remont, zwołuje się raz w miesiącu, nie udało się wcześniej tego załatwić - tłumaczył zwłokę Piotr Odorczuk, kierownik biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

A muzycy grają

Mimo remontu filharmonia nie zawiesiła koncertów. Magdalena Gębarska, kierownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, uspokaja jednak, że dzięki przeprowadzonym już pracom, bezpieczeństwo widzów nie jest zagrożone.

Zobacz także
 • Dorota Masłowska Masłowska: Świat bez Boga stracił środek
 • Dorota Wysocka, prowadząca niedzielne wydanie 'Wiadomości' Co było w "Wiadomościach", które tak oburzyły PiS i Solidarnych 2010? Sprawdziliśmy
 • Goscie Lis i Olejnik Kogo zapraszają do programów Lis i Olejnik. Porównaj [INFOGRAFIKA]
Komentarze (7)
Kraków: W filharmonii grali, choć budynek mógł się zawalić
Zaloguj się
 • klara551

  Oceniono 28 razy 26

  Czegoś nie rozumiem bo od kiedy najemca płaci za remont i to taki obiektu? Budynek należy do kurii,kuria bierze niemały czynsz bo przecież nie jest instytucją charytatywną więc dlaczego sejmik daje na remont pieniądze.A wynegocjowali choć kilkunastoletnie zwolnienie z czynszu w zamian za taki remont?

 • guru133

  Oceniono 10 razy 8

  I znowu kuriewni wydutkali miasto na duże pieniądze, tak jakby to nie właściciel miał obowiązek dbać o stan techniczny swojego budynku. No, ale okupantowi podległe mu władze na ogól nie odmawiają.

 • aep

  Oceniono 8 razy 4

  Na Titanicu też...

 • pregierz

  Oceniono 7 razy 3

  oj tam, oj tam, Titanic już tonął i tez grali

 • obocep

  0

  Jak na Titanicu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje