NPW: Wysłano wniosek o pomoc prawną ws. zdjęć ofiar

19.10.2012 14:36
Jerzy Artymiak - naczelny prokurator wojskowy

Jerzy Artymiak - naczelny prokurator wojskowy (Fot. Krzysztof Miller / AG)

O "poczynienie stosownych ustaleń" w sprawie zamieszczenia w internecie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej zwróciła się we wniosku o pomoc prawną do strony rosyjskiej polska prokuratura wojskowa - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa. Materiały dotyczące zdjęć trafiła też z prokuratury wojskowej do cywilnej.
Jak powiedział rzecznik prasowy NPW płk Zbigniew Rzepa, wniosek został wysłany przez polskich prokuratorów w czwartek. - Wnioskujemy także o podjęcie działań zmierzających do zapobieżenia tego typu incydentom w przyszłości - dodał.

Materiały dotyczące zamieszczenia w internecie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej zostały ponadto wyłączone ze śledztwa prowadzonego przez prokuraturę wojskową i przekazane do warszawskiej prokuratury okręgowej. - Należy rozważyć, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa polegającego na ujawnieniu na zagranicznych i krajowych witrynach internetowych fotografii, które zostały uzyskane w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną pracą, podczas czynności prowadzonych w Rosji w dniach 10 i 11 kwietnia 2010 r. w sprawie katastrofy smoleńskiej - dodał rzecznik.

We wtorek polskie media ujawniły, że na rosyjskich stronach internetowych znajdują się drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Według informacji przekazanych wtedy przez ABW, zdjęcia pojawiły się 28 września na rosyjskich stronach internetowych. Polska prokuratura poinformowała zaś, że zdjęcia nie pochodzą z materiałów prowadzonego w naszym kraju śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Zobacz także
Komentarze (17)
Zaloguj się
 • west500

  Oceniono 1 raz 1

  Jaka jest podstawa prawna pieniactwa pana Sikorskiego?? Fakt, te zdjęcia ranią najbliższych, ale polskie prawo nic na ten temat nie mówi, panie Sikorski. Internauta rosyjski sam się na stronie bloga przedstawia, więc przestańcie media (zwłaszcza szmaciarski TVN) pieprzyć, że odkryto, kto opublikował. Jak zwykle - dużo pieprzenia, mało możliwości. Panie Sikorski - chyba nie chce pan zostać następcą Becka...

 • klip-klap

  Oceniono 1 raz 1

  Przeciez rzad i dzialacze PO od lat mowia, ze Rosjanie to nasi 'partnerzy' i ze wspolpraca uklada sie swietnie. I oczywiscie ze polski premier rozmawia regularnie przez telefon z rosyjskim. Takie swietne kontakty a glupich zdjec nie potrafia zablokowac.

  Oczywiscie mozna cynicznie zalozyc, ze powyzsze gadki PO to bylo standradowe PR rzadu i klamstwa. Ale czy mozna? Przeciez premier zawsze mowi prawde, hehehe.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 5 razy 3

  .przypominam tobie ze Rosjanie w 1939 wkroczyli do Polski w dniu opuszczenia terytorium naszego kraju przez pana Prezydenta i Naczelnego Wodza wraz z rodzinami, porcelana, obrazami i zlotem w wyładowanych po brzegi wozach zaprzężonych w koniki które gnały w kierunku rumuńskiej granicy już od poniedziałku 4 września (organizowanie bryczek i wozów do załadunku rozpoczęto w sobotę 2 września). Nasi sojusznicy Anglia i Francja poprzez siec swoich agentów w Naczelnym Dowództwie i w Sztabie Generalnym oraz w otoczeniu Prezydenta Polski już w sobotę 2 września znali stosunek naszej kadry wojskowej i rządu do obrony naszego kraju i jej skuteczności, podejrzewam ze Rosjanom także nie umknęła ta wiedza. Widząc jak szybko dobiega końca załadunek porcelany, srebra i złota na zaprzęg konny w niedziele 3 września w Warszawie nasi sojusznicy zaatakowali Niemcy na zachodniej granicy ulotkami z samolotów żeby się poddali.

 • cwanybolek

  Oceniono 2 razy 2

  ROTFL. I za co te głąby chcą kogoś ścigać. Widać co się starym komuchom marzy.

 • 2antybankier

  Oceniono 5 razy 1

  Nic nigdy nie było ścigane tak, jak prawda (przypominam Świętą Inkwizycję).
  Niech ktoś spróbuje pokazać w internecie, jak człowiek zabija zwierzęta i przerabia je na pokarm.
  Człowiek- nie ma nawet prawa wiedzieć kim jest.
  Chrześcijaństwo= Judaizm + Gnostycyzm ( teoria według której człowiek jest upadłym Bogiem).

 • czyszynka

  Oceniono 5 razy -3

  Kto zabił Prezydenta Lecha Kaczyńskiego? Dlaczego Donald T., Bronisław K., Radosław S. oraz ich koń arabski starają się nie dopuścić do wykrycia sprawców?

 • beckett7

  Oceniono 5 razy 1

  Polski rząd odmówił gdy prezydent Miedviediev oferował wspólne polsko rosyjskie śledztwo. Czy mówię nieprawdę? no nie...

  Federacji Rosyjskiej przydażyło się kilka katastrof, w jednej zagranicznej pamiętam, że Rosjanie wysłali bardzo liczną ekipę swoich ekspertów, natomiast u siebie, na Syberii, rząd Rosji nie zawahał się poprosić o pomoc ekspertów zagranicznych....

  Dzisiaj już nie można wykluczyć żadnej ewentualności, nawet zamachu.
  Kogo. A choćby jakiejś frakcji walczącej w Rosji o władzę, bo niekoniecznie rządu, niekoniecznie Putinaaa. Rząd Wlk Brytanii odkrył sprawców zabójstwa Litwinienki, wskazał na konkretnych ludi. I nie wiązało się to z wypowiedzeniem wojny Rosji... Ani z oskarżeniami o rusofobię. Mogło być to też olbrzymie zaniedbanie po stronie rosyjskiej... albo zaniedbanie po stronie polskiej.

  A Polska poza Casą i Tupolewem ma jeszcze jedną, sprzątniętą prawie-katastrofę, sprzątniętą pod dywan. Rozbitego herculesa, również na wiosnę w Afganistanie. ...

  WIęc ja się pytam.

  W co grają nasze media ewidentnie związane z rządem, rządem, który robi wszystko by nie zbadać rzetelnie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Czy media mają naród za głupków, czy informacyjnych g.... jadów?
  Czy rząd ma społeczeństwo za bydło?

  Bo takie mam poczucie, wojny informacyjnej rządu i mediów przeciwko własnemu społeczeństwu.

  jakprzetlumaczyc.blogspot.com

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 10 razy 8

  jaka jest podstawa prawna tego typu działań ? bo w kodeksie karnym nie ma stosownego artykułu dotyczącego tego rodzaju fotek a pod pornografie z dziecmi nijak nie da się tego podciągnąć

 • vertano

  Oceniono 10 razy -2

  niezalezna.pl/34008-jak-internauta-zagial-sikorskiego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje