NPW: Wysłano wniosek o pomoc prawną ws. zdjęć ofiar

19.10.2012 14:36
Jerzy Artymiak - naczelny prokurator wojskowy

Jerzy Artymiak - naczelny prokurator wojskowy (Fot. Krzysztof Miller / AG)

O "poczynienie stosownych ustaleń" w sprawie zamieszczenia w internecie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej zwróciła się we wniosku o pomoc prawną do strony rosyjskiej polska prokuratura wojskowa - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa. Materiały dotyczące zdjęć trafiła też z prokuratury wojskowej do cywilnej.
Jak powiedział rzecznik prasowy NPW płk Zbigniew Rzepa, wniosek został wysłany przez polskich prokuratorów w czwartek. - Wnioskujemy także o podjęcie działań zmierzających do zapobieżenia tego typu incydentom w przyszłości - dodał.

Materiały dotyczące zamieszczenia w internecie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej zostały ponadto wyłączone ze śledztwa prowadzonego przez prokuraturę wojskową i przekazane do warszawskiej prokuratury okręgowej. - Należy rozważyć, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa polegającego na ujawnieniu na zagranicznych i krajowych witrynach internetowych fotografii, które zostały uzyskane w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną pracą, podczas czynności prowadzonych w Rosji w dniach 10 i 11 kwietnia 2010 r. w sprawie katastrofy smoleńskiej - dodał rzecznik.

We wtorek polskie media ujawniły, że na rosyjskich stronach internetowych znajdują się drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Według informacji przekazanych wtedy przez ABW, zdjęcia pojawiły się 28 września na rosyjskich stronach internetowych. Polska prokuratura poinformowała zaś, że zdjęcia nie pochodzą z materiałów prowadzonego w naszym kraju śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Zobacz także
Komentarze (17)
NPW: Wysłano wniosek o pomoc prawną ws. zdjęć ofiar
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 13 razy 11

  Czy Naczelna Prokuratura Wojskowa może przybliżyć pospólstwu,

  jaki konkretnie przepis prawny został w tym przypadku naruszony?
  =====================
  Przestępcę przecież należy ścigać, za przestępstwo precyzyjnie zdefiniowane w kodeksie karnym.

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 10 razy 8

  jaka jest podstawa prawna tego typu działań ? bo w kodeksie karnym nie ma stosownego artykułu dotyczącego tego rodzaju fotek a pod pornografie z dziecmi nijak nie da się tego podciągnąć

 • vikaromaniuta

  Oceniono 5 razy 3

  .przypominam tobie ze Rosjanie w 1939 wkroczyli do Polski w dniu opuszczenia terytorium naszego kraju przez pana Prezydenta i Naczelnego Wodza wraz z rodzinami, porcelana, obrazami i zlotem w wyładowanych po brzegi wozach zaprzężonych w koniki które gnały w kierunku rumuńskiej granicy już od poniedziałku 4 września (organizowanie bryczek i wozów do załadunku rozpoczęto w sobotę 2 września). Nasi sojusznicy Anglia i Francja poprzez siec swoich agentów w Naczelnym Dowództwie i w Sztabie Generalnym oraz w otoczeniu Prezydenta Polski już w sobotę 2 września znali stosunek naszej kadry wojskowej i rządu do obrony naszego kraju i jej skuteczności, podejrzewam ze Rosjanom także nie umknęła ta wiedza. Widząc jak szybko dobiega końca załadunek porcelany, srebra i złota na zaprzęg konny w niedziele 3 września w Warszawie nasi sojusznicy zaatakowali Niemcy na zachodniej granicy ulotkami z samolotów żeby się poddali.

 • zb1k

  Oceniono 7 razy 3

  co grozi za opublikowanie zdjec, ktorych jestem wlascicielem?
  tak z ciekawosci co moga gosciowi zrobic.
  zdjecia przedstawiaja osoby publiczne, a ze troche rozebrane (na dwa sposoby).
  15 lat wiezienia?

 • fakiba

  Oceniono 5 razy 3

  Po co wysyłać wniosek do Rosji wystarczy dobrze przycisnąć szefa z zespołem "M" i będzie wszystko wiadomo

 • cwanybolek

  Oceniono 2 razy 2

  ROTFL. I za co te głąby chcą kogoś ścigać. Widać co się starym komuchom marzy.

 • dziadoski

  Oceniono 10 razy 2

  Pomożecie Towarzysze? Pomożemy...

 • west500

  Oceniono 1 raz 1

  Jaka jest podstawa prawna pieniactwa pana Sikorskiego?? Fakt, te zdjęcia ranią najbliższych, ale polskie prawo nic na ten temat nie mówi, panie Sikorski. Internauta rosyjski sam się na stronie bloga przedstawia, więc przestańcie media (zwłaszcza szmaciarski TVN) pieprzyć, że odkryto, kto opublikował. Jak zwykle - dużo pieprzenia, mało możliwości. Panie Sikorski - chyba nie chce pan zostać następcą Becka...

 • klip-klap

  Oceniono 1 raz 1

  Przeciez rzad i dzialacze PO od lat mowia, ze Rosjanie to nasi 'partnerzy' i ze wspolpraca uklada sie swietnie. I oczywiscie ze polski premier rozmawia regularnie przez telefon z rosyjskim. Takie swietne kontakty a glupich zdjec nie potrafia zablokowac.

  Oczywiscie mozna cynicznie zalozyc, ze powyzsze gadki PO to bylo standradowe PR rzadu i klamstwa. Ale czy mozna? Przeciez premier zawsze mowi prawde, hehehe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje