Pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej: Będą pozwy za upublicznienie zdjęć

Mecenas Rafał Rogalski

Mecenas Rafał Rogalski (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Rafał Rogalski, pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, zapowiada pozwy przeciwko osobom publikującym drastyczne zdjęcia ofiar w internecie. - Będę doradzał swoim mocodawcom wystąpienie na drodze cywilnej o naruszenie dóbr osobistych - powiedział na antenie Radia RMF FM. Ekspert: Dochodzenie roszczeń może być bardzo trudne.
Rafał Rogalski twierdzi, że upublicznienie drastycznych zdjęć ofiar katastrofy lotniczej to ewidentne naruszeniem dóbr osobistych. - Chciałbym wyraźnie podkreślić: jeżeli jakikolwiek bloger polski, czy też jakikolwiek polski portal internetowy będzie ujawniał tego typu zdjęcia, to z pewnością moi mocodawcy rozważą wystąpienie z pozwem - powiedział dziennikarzowi Radia RMF FM.

W jego ocenie publikacja zdjęć na polskich stronach jest całkowicie niedopuszczalna. - Zdecydowanie ostrzegam. Będę doradzał swoim mocodawcom wystąpienie na drodze cywilnej o naruszenie dóbr osobistych - powiedział. Pełnomocnik zapowiada, że będzie starał się doprowadzić do zamknięcia stron, na których pojawią się te fotografie.

Rafał Rogalski uważa także, że ukazanie się w internecie nieznanych wcześniej fotografii dokumentujących miejsce katastrofy powinno spowodować wznowienie prac komisji Millera.

Pamięć o zmarłych to dobro osobiste

Czy tego typu roszczenia są uzasadnione? Zdaniem Michała Jaskólskiego, prawnika z kancelarii "Świeca i Wspólnicy", zdecydowanie tak. Chodzi o przepisy o ochronie dóbr osobistych. - Za takie dobro uważa się również pamięć o zmarłych bliskich. Upublicznianie materiałów fotograficznych, na których zobaczyć można drastyczne obrazy osób zmarłych, bez wątpienia pamięć taką naruszają - twierdzi Jaskólski.

- Sprawa staje się tym poważniejsza, iż podmioty umieszczające takie materiały na swoich stronach internetowych uzyskują zwykle w ten sposób korzyść majątkową, w postaci wpływów od reklamodawców umieszczających swoje materiały na stronie takiego podmiotu - podkreśla prawnik.

Dochodzenie roszczeń będzie bardzo trudne

Zdaniem Jaskólskiego, w przypadku upublicznienia zdjęć o treści drastycznej z miejsca katastrofy smoleńskiej, sprawca musi liczyć się nie tylko z odpowiedzialnością cywilnoprawną wobec bliskich osób, które na takiej fotografii się znajdują, ale również z odpowiedzialnością prawnokarną. - Rozważyłbym aspekt, czy nie doszło tutaj do wycieku informacji niejawnych, znieważenia zwłok, oraz bezprawnym uzyskaniu dostępu do informacji dla niego nieprzeznaczonej. W przypadku postawienia aktu oskarżenia osoby bliskie mogą złożyć roszczenie cywilnoprawne jako pokrzywdzeni - dodaje - mówi Jaskólski.

Ekspert podkreśla jednak, że dochodzenie roszczeń w tym wypadku, choć uzasadnione, może być bardzo trudne.

Zobacz także
 • "Macierewicz nie ma Boga w sercu" - Paweł Deresz o "śledztwie" posła PiS
 • Powrót trumien z ciałami ofiar katastrofy smoleńskiej, 23.04.2010 Rosjanie: Zdjęcia ofiar katastrofy nie pochodzą z akt naszego śledztwa
 • Czy Macierewicz zgłosił wyciek zdjęć? "Poza przewodniczącym nikt ich nie widział"
Komentarze (176)
Pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej: Będą pozwy za upublicznienie zdjęć
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 209 razy 201

  Facet ma pomysł na życie, dzięki swojemu "doradztwu", ma zagwarantowane utrzymanie, do śmierci!

 • fakiba

  Oceniono 158 razy 150

  Mecenasa już tak dawno nie było a tu proszę znowu się objawił publikacja tych zdjęć panu Rogalskiemu i nie tylko bardzo się przydaje

 • norbert2225

  Oceniono 171 razy 143

  pamiec o zmarlych dobro osobiste od kiedy to dotyczy hien smolenskich ktore dla rozglosu i pieniedzy zameczaja Polakow swoimi zmarlymi ,teraz ciag dalszy burdy smolenskiej ,kwota sie podniesie ,po miljonie dla kazdego ,jakby faktycznie jak cywilizowani ludzie obeszli sie ze swoimi zmarlymi to by i tych zdjec w internecie nie bylo ,obrzydliwosc jezeli sa katolikami to do piekla z nimi i opiekac na ogniu ze wszystkich stron

 • puuchatek

  Oceniono 116 razy 110

  "Chciałbym wyraźnie podkreślić: jeżeli jakikolwiek bloger polski, czy też jakikolwiek polski portal internetowy będzie ujawniał tego typu zdjęcia (...)"

  O, pan Zapomniany chce się przypomnieć? Jak dotąd nikt w Polsce tego nie robi, nawet największe tabloidowe hieny typu "Faktu" odmówiły kupna tych zdjęć, więc o co Panu chodzi?

  Każda okazja jest dobra, żeby zaistnieć? A TO nie jest żerowanie na pamięci o zmarłych?

 • chi_neng1

  Oceniono 89 razy 87

  Ciekawe tylko ják i gdzie ich znajda ?

  Przeciez Macierewicz nie poda im adresu za zadne skarby.

 • zigzaur

  Oceniono 85 razy 77

  Politycy nie korzystają z prawa do ochrony dóbr osobistych. Życie prywatne polityka musi być jawne. Wyborca ma prawo wiedzieć WSZYSTKO o osobniku ubiegającym się o głosy.

 • chi_neng1

  Oceniono 39 razy 35

  A kiedy ich nie bylo, od tamtej pory ?

  Czy ktos zna taki przypadek ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje