Pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej: Będą pozwy za upublicznienie zdjęć

19.10.2012 12:56
Mecenas Rafał Rogalski

Mecenas Rafał Rogalski (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Rafał Rogalski, pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, zapowiada pozwy przeciwko osobom publikującym drastyczne zdjęcia ofiar w internecie. - Będę doradzał swoim mocodawcom wystąpienie na drodze cywilnej o naruszenie dóbr osobistych - powiedział na antenie Radia RMF FM. Ekspert: Dochodzenie roszczeń może być bardzo trudne.
Rafał Rogalski twierdzi, że upublicznienie drastycznych zdjęć ofiar katastrofy lotniczej to ewidentne naruszeniem dóbr osobistych. - Chciałbym wyraźnie podkreślić: jeżeli jakikolwiek bloger polski, czy też jakikolwiek polski portal internetowy będzie ujawniał tego typu zdjęcia, to z pewnością moi mocodawcy rozważą wystąpienie z pozwem - powiedział dziennikarzowi Radia RMF FM.

W jego ocenie publikacja zdjęć na polskich stronach jest całkowicie niedopuszczalna. - Zdecydowanie ostrzegam. Będę doradzał swoim mocodawcom wystąpienie na drodze cywilnej o naruszenie dóbr osobistych - powiedział. Pełnomocnik zapowiada, że będzie starał się doprowadzić do zamknięcia stron, na których pojawią się te fotografie.

Rafał Rogalski uważa także, że ukazanie się w internecie nieznanych wcześniej fotografii dokumentujących miejsce katastrofy powinno spowodować wznowienie prac komisji Millera.

Pamięć o zmarłych to dobro osobiste

Czy tego typu roszczenia są uzasadnione? Zdaniem Michała Jaskólskiego, prawnika z kancelarii "Świeca i Wspólnicy", zdecydowanie tak. Chodzi o przepisy o ochronie dóbr osobistych. - Za takie dobro uważa się również pamięć o zmarłych bliskich. Upublicznianie materiałów fotograficznych, na których zobaczyć można drastyczne obrazy osób zmarłych, bez wątpienia pamięć taką naruszają - twierdzi Jaskólski.

- Sprawa staje się tym poważniejsza, iż podmioty umieszczające takie materiały na swoich stronach internetowych uzyskują zwykle w ten sposób korzyść majątkową, w postaci wpływów od reklamodawców umieszczających swoje materiały na stronie takiego podmiotu - podkreśla prawnik.

Dochodzenie roszczeń będzie bardzo trudne

Zdaniem Jaskólskiego, w przypadku upublicznienia zdjęć o treści drastycznej z miejsca katastrofy smoleńskiej, sprawca musi liczyć się nie tylko z odpowiedzialnością cywilnoprawną wobec bliskich osób, które na takiej fotografii się znajdują, ale również z odpowiedzialnością prawnokarną. - Rozważyłbym aspekt, czy nie doszło tutaj do wycieku informacji niejawnych, znieważenia zwłok, oraz bezprawnym uzyskaniu dostępu do informacji dla niego nieprzeznaczonej. W przypadku postawienia aktu oskarżenia osoby bliskie mogą złożyć roszczenie cywilnoprawne jako pokrzywdzeni - dodaje - mówi Jaskólski.

Ekspert podkreśla jednak, że dochodzenie roszczeń w tym wypadku, choć uzasadnione, może być bardzo trudne.

Zobacz także
Komentarze (176)
Zaloguj się
 • muzzyczny

  0

  znalezione
  "Skandal w Sejmie! Reporterzy telewizyjni cenzurują opozycję

  Do niecodziennych wydarzeń doszło dzisiaj w Sejmie. Reporterzy pracujący w gmachu parlamentu dla trzech największych stacji telewizyjnych odmówili udziału w konferencji prasowej Prawa i Sprawiedliwości na temat obrad komisji dotyczących paktu fiskalnego. Dziennikarze mediów mainstreamowych zawsze oburzali się, gdy nazywano ich pracownikami „mediów prorządowych”. Po tym, co się dzisiaj stało w Sejmie, niepotrzebne jest już nawet dodawanie „pro-…”.

  Jak zrelacjonował portalowi Niezależna.pl poseł Witold Waszczykowski, politycy PiS chcieli zorganizować konferencję prasową dotyczącym nagłego, nawet bez konsultacji z prezydium, zwołania posiedzenia trzech komisji, które pracują m.in. nad sprawą paktu fiskalnego.

  - To bardzo ważna sprawa, ale dziennikarze największych stacji telewizyjnych odmówili udział w naszej konferencji, bo tłumaczyli się, że PiS już dzisiaj organizował inne konferencje – wyjaśnia poseł Waszczykowski, który podkreśla, iż nie jest normalną sytuacją, gdy reporterzy sejmowi nie są zainteresowani opinią polityków największej partii opozycyjnej. Ale równocześnie nie jest zaskoczony. – To wyniki fali nacisków rządzących na media, aby te pokazywały opozycję w najgorszym świetle. I mamy tego efekt."

 • od-or

  0

  przecież żadna z tych osób nie była osobą prywatną więc o co chodzi z tym upublicznianiem.

 • roy-cohn

  0

  te, predator :-D

 • costa3500

  0

  Ten pajac o fizis małpy pojedzie na Sybir szukać hakera nich pożyczy kożuch od Jarusia.

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Facio dobrze glowkuje i zgarnia kase. Inni moga pozazdroscic. W poniedzialek do roboty. Temu tematow smolenskich starczy na dlugie lata, zawsze da sie jakies gvwno wyciagnac.

 • west500

  Oceniono 3 razy 1

  Panie Rogalski - pan jest żałosny. Nie zatrudniłbym pana nawet do sprawy jazdy rowerem bez świateł. A za rozpylony hel też już pan napisał pozwy? To jakaś tragedia w środowisku adwokatów.

 • virusq2

  Oceniono 3 razy 3

  Pewnie juz pol Polski widzialo te zdjecia bo link byl dostepny wczoraj pozno wieczorem i w nocy.Dzisiaj rano juz go nie bylo.

 • cezar85

  Oceniono 3 razy 1

  nie widzieli,ale urażeni
  money,money,money

 • wawiak57

  Oceniono 4 razy 2

  Nie chce być złośliwt, ale mecenas powinien pozywać równiez za publikację jego zdjęc. Wygląda na przedstawiciela pitekantropów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje