Grecja: radykałowie w górę. Aż 14 proc. dla Złotego Świtu!

19.10.2012 12:32
Lidera opozycyjnej partii SYRIZA Alexis Tsipras

Lidera opozycyjnej partii SYRIZA Alexis Tsipras (Fot. Lefteris Pitarakis AP)

Pod wpływem kryzysu zadłużenia i dotkliwych oszczędności zaordynowanych przez rząd w Grecji rośnie popularność skrajnych ugrupowań kosztem trzech partii koalicyjnych - wynika z sondażu opublikowanego przez dziennik "Ellada".
Gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie, zwyciężyłaby Koalicja Radykalnej Lewicy (SYRIZA) z wynikiem na poziomie 30,5 proc. Skrajnie prawicowy Złoty Świt mógłby liczyć na 14 proc. głosów, co dałoby mu pozycję trzeciej siły w parlamencie.

W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 17 czerwca br., ugrupowania te zdobyły odpowiednio 26,9 proc. i 6,9 proc. głosów. Sondaż wskazuje jednocześnie, że maleje poparcie dla trzech partii wchodzących w skład koalicji rządzącej.

Konserwatywną Nową Demokrację (ND) premiera Antonisa Samarasa popiera obecnie 27 proc. wyborców (w porównaniu z 29,7 proc. w czerwcowych wyborach); socjalistyczny PASOK - tylko 5 proc. (w czerwcu 12,3 proc.), a Demokratyczną Lewicę - 5,5 proc. (w czerwcu 6,3 proc.).

Sondaż został przeprowadzony przez ośrodek VPRC w dniach 16-17 października z udziałem 1003 pełnoletnich osób uprawnionych do głosowania.

Zobacz także
Komentarze (36)
Zaloguj się
 • ubudubu4

  Oceniono 4 razy 2

  Chcesz być biedny - głosuj na lewicę!

  Chyba Grecy o tym nie wiedzieli

 • grregu

  Oceniono 7 razy 7

  Drodzy Grecy

  Proponuję sprawdzoną metodę na kryzys, z wielce udanych ekonomicznie 21 postulatów sierpniowych (ponumerowane wg historycznej kolejności):

  8. Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc, jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen. 
  9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
  10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.
  11. Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.  
  12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych zlikwidowanie specjalnych sprzedaży, itp. 
  13. Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku). 
  14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do lat 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.

  Musicie sobie to tylko wszystko poprzeliczać w euro, zlikwidować wpis o sprzedaży za dewizy, w miejsce MO i SB wstawić obecne służby i gotowe. Acha, i nauczcie się jeszcze pić ocet.

 • max2-012

  Oceniono 16 razy 8

  Grecy 2,5 tysiaca lat temu rozpoczeli rewolucje demokracji w Europie i na swiecie, teraz moze rozpoczna rewolucje wolnosci przeciw mafiokapitaklizmowi. Grawo bracia, Grecy!

 • ferroetigni

  Oceniono 11 razy -1

  Władzę w Grecji obejmie prędzej czy później radykalna lewica. Od powstanie komunistycznego w II poł. lat 40-tych, w Grecji są bardzo silne sympatie lewackie i komunistyczne. Na pytanie dziennikarzy - co dalej? - lewaccy politycy odpowiadają - trzeba rozwalić państwo, a potem się zobaczy. Lewicowa władza, aby się utrzymać wprowadzi terror i prędzej czy później potrzebna będzie interwencja wojskowa. Umrzeć musi wielu ludzi, zanim Grecja wyleczy się z lewicowej choroby.

 • mick84

  Oceniono 4 razy 0

  Grecy od dawna są utrapieniem Europy i NATO, zawsze do tej pory uchodziło im to na sucho. M.in. dlatego, że są pupilkiem USA. To jest czysta polityka i tak jak za panią matką musimy kochać Greków, Albańczyków a nie lubić nie wiadomo dlaczego Serbów.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 8 razy -4

  Tylko ludzie pokroju Złoty Świt mogą zaprowadzić porządek, inaczej będzie postępował powolny rozkład.

 • juikowy

  Oceniono 7 razy 1

  Ateny: anarchiści włamują się i demolują lokal „Złotego Świtu”
  Atak miał miejsce 6 października 2012 w ateńskiej dzielnicy Alimos. Zamaskowani antyfaszyści włamali się do jednego z lokali neofaszystowskiej partii „Złoty Świt”, niszcząc znajdujący się tam sprzęt i pozostawiając anarchistyczne graffiti. Był to kolejny atak z całej serii kontrofensywnych działań greckich antyautorytarystów, wymierzonych w neofaszystów i powiązaną z nimi policję.
  Video z akcji:

  youtu.be/qrA7UhKodYQ

 • tow_beton

  Oceniono 1 raz -1

  Korwina nie mieszaj z socjalistami!

 • juikowy

  0

  grecjawogniu.info/?p=11646

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje