Grecja: radykałowie w górę. Aż 14 proc. dla Złotego Świtu!

19.10.2012 12:32
Lidera opozycyjnej partii SYRIZA Alexis Tsipras

Lidera opozycyjnej partii SYRIZA Alexis Tsipras (Fot. Lefteris Pitarakis AP)

Pod wpływem kryzysu zadłużenia i dotkliwych oszczędności zaordynowanych przez rząd w Grecji rośnie popularność skrajnych ugrupowań kosztem trzech partii koalicyjnych - wynika z sondażu opublikowanego przez dziennik "Ellada".
Gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie, zwyciężyłaby Koalicja Radykalnej Lewicy (SYRIZA) z wynikiem na poziomie 30,5 proc. Skrajnie prawicowy Złoty Świt mógłby liczyć na 14 proc. głosów, co dałoby mu pozycję trzeciej siły w parlamencie.

W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 17 czerwca br., ugrupowania te zdobyły odpowiednio 26,9 proc. i 6,9 proc. głosów. Sondaż wskazuje jednocześnie, że maleje poparcie dla trzech partii wchodzących w skład koalicji rządzącej.

Konserwatywną Nową Demokrację (ND) premiera Antonisa Samarasa popiera obecnie 27 proc. wyborców (w porównaniu z 29,7 proc. w czerwcowych wyborach); socjalistyczny PASOK - tylko 5 proc. (w czerwcu 12,3 proc.), a Demokratyczną Lewicę - 5,5 proc. (w czerwcu 6,3 proc.).

Sondaż został przeprowadzony przez ośrodek VPRC w dniach 16-17 października z udziałem 1003 pełnoletnich osób uprawnionych do głosowania.

Zobacz także
 • "Powitanie" kanclerz Niemiec w Atenach Flagi ze swastyką przywitały Merkel w Atenach. "Nie dla IV Rzeszy!"
 • Plany toru wyścigowego w Grecji Grecja w kryzysie, a chce budować tor Formuły 1 za 100 mln euro
Komentarze (36)
Grecja: radykałowie w górę. Aż 14 proc. dla Złotego Świtu!
Zaloguj się
 • wojtekmat

  Oceniono 57 razy 13

  Jeszcze jeden argument za tym, aby Grecja wyszła ze strefy euro i radziła sobie dalej sama.
  To co obecnie dzieje to próba ratowania pacjenta , który tego po prostu nie chce (bo uważa , że jest zdrowy i to lekarze mu wmawiają chorobę).
  Jeśli ich receptą na wyjście z kryzysu są strajki i poparcie dla rządów populistów, to niech doświadczą skuteczności takich recept.
  Greków nie da się przekonać - oni muszą nauczyć się tego na własnej skórze.

 • staalkeer

  Oceniono 70 razy 10

  Będzie tak jak w Niemczech w latach 20, w parlamencie byli: socjaliści, komuniści i narodowi socjaliści. Ale co sie dziwić jak tylko oni dają szansą na jakąkolwiek zmianę. Co ludzie mają w kółko głosować na miejscowe odmiany pisu i po? Które wysługują się banksterom, oligarchom, wielkim koncernom i mafijnemu mfw. Grecja to jest tylko poczatek bo już na Wegrzech Jobbik też idzie w górę. Nawet w bogatej Finlandii podobnie się dzieje. Ciekawe kiedy u nas

 • max2-012

  Oceniono 16 razy 8

  Grecy 2,5 tysiaca lat temu rozpoczeli rewolucje demokracji w Europie i na swiecie, teraz moze rozpoczna rewolucje wolnosci przeciw mafiokapitaklizmowi. Grawo bracia, Grecy!

 • radon13

  Oceniono 12 razy 8

  Syriza chcialaby zjeśc ciasteczko i je mieć czyli dostac pozyczki ale nie wychodzic z euro i nie trzymac sie zaleceń UE. Jesli Grecy wybiora takich, ktorzy chcą wyjść z euro i UE to wg mnie wolna droga.

 • grregu

  Oceniono 7 razy 7

  Drodzy Grecy

  Proponuję sprawdzoną metodę na kryzys, z wielce udanych ekonomicznie 21 postulatów sierpniowych (ponumerowane wg historycznej kolejności):

  8. Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc, jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen. 
  9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
  10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.
  11. Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.  
  12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych zlikwidowanie specjalnych sprzedaży, itp. 
  13. Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku). 
  14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do lat 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.

  Musicie sobie to tylko wszystko poprzeliczać w euro, zlikwidować wpis o sprzedaży za dewizy, w miejsce MO i SB wstawić obecne służby i gotowe. Acha, i nauczcie się jeszcze pić ocet.

 • grogreg

  Oceniono 11 razy 5

  Macie żal do Greków, że głosują na radykałów?
  Poczekajcie na wybory w Polsce.

 • annaprus

  Oceniono 17 razy 5

  Radykałowie mają kłopot z kompromisami, więc dla Grecji nie jest to korzystna sytuacja. Z drugiej strony trudno dziwić sję Grekom i braku zaufania do obecnego rządu. Wlaściwie obecna sytuacja Grecji jest jego zasługą. Slabe zarządzanie finansami mści się nie tylko na Grecji. Jednak bez nadzoru finansowego dla całej strefy budżetowej i właściwego zarządzanie pieniędzmi nie może być mowy o poprawie sytuacji finnsowej.

 • ubudubu4

  Oceniono 4 razy 2

  Chcesz być biedny - głosuj na lewicę!

  Chyba Grecy o tym nie wiedzieli

 • r.bienkowski1

  Oceniono 6 razy 2

  tylko islandczycy nie wsparli banków i u nich "kryzys" się skończył

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje