Fundusz zajmuje argentyński okręt należący do marynarki wojennej za długi

19.10.2012 11:47
Wojskowy argentyński okręt szkoleniowy

Wojskowy argentyński okręt szkoleniowy "La Libertad" (Fot. STRINGER REUTERS)

Fundusz inwestycyjny zajął okręt należący do argentyńskiej marynarki wojennej z powodu 320 mln dolarów długu. To pożyczka zaciągnięta przez Argentynę jeszcze w latach 90., a której spłaty ciągle odmawiała. Z powodu przejęcia statku do dymisji podali się szefowa wywiadu oraz dowódca marynarki wojennej - informuje Nytimes.com.
"La Libertad" ("Wolność"), na którego pokładzie znajdowała się załoga oraz 330 kadetów akademii morskiej, został zatrzymany w Thema, przemysłowym porcie znajdującym się na wschodzie Ghany, na wniosek lokalnego sądu. Fundusz N.M.L., który skierował wniosek o zajęcie statku i któremu Argentyna winna jest od dziesięciu lat pieniądze, zaproponował jej rządowi oddanie statku pod warunkiem wpłacenia 20 mln dolarów zaliczki - informuje Nytimes.com.

Sprawę zaognia to, że zatrzymany okręt od 1953 r. służy do szkolenia kadetów i stanowi symbol argentyńskiej floty i dyplomacji.

- Fundusz przekroczył wszelkie granice w swoich atakach na Argentynę - odpowiada Héctor Timerman, argentyński minister spraw zagranicznych. W swoim wystąpieniu przekonywał, że zostały naruszone prawa konwencji wiedeńskiej, które gwarantują immunitet dyplomatyczny okrętom wojskowym.

Jego argumentacja nie przekonała ghańskiego sądu, który ją całkowicie odrzucił, powołując się na wcześniejsze umowy podpisywane przez argentyńskie władze z N.M.L.

Do Ghany zostali wysłani dyplomaci z MSZ. Mają prowadzić rozmowy z lokalnymi urzędnikami. Póki co, nie wiadomo, czy udało się dojść do jakiegokolwiek porozumienia. Rzecznik argentyńskiego MSZ odmówił komentarza w tej sprawie.

Zobacz także
Komentarze (30)
Zaloguj się
 • misiupisiu2

  Oceniono 3 razy 3

  Ghana pożycza pieniądze? A to interesujące. Juz nie będę im dawał pieniędzy na walkę z głodem.

 • tymon99

  Oceniono 3 razy 1

  niewiele brakowało, a podobny los spotkałby w latach 80. polskie statki (również powietrzne).

 • zbycholj23

  Oceniono 1 raz 1

  Sam zwrot "fundusz" powoduje niepokój.

 • unnabujp

  Oceniono 4 razy 2

  Nie ma czegos takiego jak "okret wojskowy" z tego prostego powodu ze "okret" jest zawsze "wojskowy"

 • jozek48

  Oceniono 3 razy -1

  Elliot to bezwzględny gracz. U nas też walczy z Państwem o kasę jaką pożyczył deweloperowi Leopard na budowę w Krakowie. Miał zabezpieczenie na lokalach ale Państwo go wysiudało, to teraz walczy.

  Oni grają twardo i mało kto z nimi wygrywa.
  Swego czasu Warbud z nimi przegrał naście milionów.

 • banan125

  Oceniono 9 razy -3

  ha, ha, ha, ... wierzyciela mieli w d..pie i teraz sie dziwią drobne cwaniaki z Argentyny (katolicki kraj !)

 • solardragon

  Oceniono 13 razy 11

  zobaczcie jak się zachował wojskowy - długu pewnie nie zaciągał ten człowiek ale czuł się odpowiedzialny za ten skandal - to jest zachowanie z klasą

 • ottaksobiepisze

  Oceniono 32 razy 20

  Czy ktoś jeszcze odniósł wrażenie, że ten artykuł jest beznadziejnie skonstruowany, począwszy od tytułu, a skończywszy na poincie ? Tego się nie da czytać !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje