Fundusz zajmuje argentyński okręt należący do marynarki wojennej za długi

Wojskowy argentyński okręt szkoleniowy

Wojskowy argentyński okręt szkoleniowy "La Libertad" (Fot. STRINGER REUTERS)

Fundusz inwestycyjny zajął okręt należący do argentyńskiej marynarki wojennej z powodu 320 mln dolarów długu. To pożyczka zaciągnięta przez Argentynę jeszcze w latach 90., a której spłaty ciągle odmawiała. Z powodu przejęcia statku do dymisji podali się szefowa wywiadu oraz dowódca marynarki wojennej - informuje Nytimes.com.
"La Libertad" ("Wolność"), na którego pokładzie znajdowała się załoga oraz 330 kadetów akademii morskiej, został zatrzymany w Thema, przemysłowym porcie znajdującym się na wschodzie Ghany, na wniosek lokalnego sądu. Fundusz N.M.L., który skierował wniosek o zajęcie statku i któremu Argentyna winna jest od dziesięciu lat pieniądze, zaproponował jej rządowi oddanie statku pod warunkiem wpłacenia 20 mln dolarów zaliczki - informuje Nytimes.com.

Sprawę zaognia to, że zatrzymany okręt od 1953 r. służy do szkolenia kadetów i stanowi symbol argentyńskiej floty i dyplomacji.

- Fundusz przekroczył wszelkie granice w swoich atakach na Argentynę - odpowiada Héctor Timerman, argentyński minister spraw zagranicznych. W swoim wystąpieniu przekonywał, że zostały naruszone prawa konwencji wiedeńskiej, które gwarantują immunitet dyplomatyczny okrętom wojskowym.

Jego argumentacja nie przekonała ghańskiego sądu, który ją całkowicie odrzucił, powołując się na wcześniejsze umowy podpisywane przez argentyńskie władze z N.M.L.

Do Ghany zostali wysłani dyplomaci z MSZ. Mają prowadzić rozmowy z lokalnymi urzędnikami. Póki co, nie wiadomo, czy udało się dojść do jakiegokolwiek porozumienia. Rzecznik argentyńskiego MSZ odmówił komentarza w tej sprawie.

Zobacz także
 • Łóżko szpitalne Argentyna zezwala na godną śmierć
 • Kryzys w Grecji, kraju gdzie rodzina stoi na pierwszym miejscu, dotknął najmłodszych. Na zdjęciu kolejka po darmową żywność "Nie przyjdę dziś po Annę"- greccy rodzice porzucają dzieci. Z biedy
Komentarze (30)
Fundusz zajmuje argentyński okręt należący do marynarki wojennej za długi
Zaloguj się
 • drake77

  Oceniono 43 razy 39

  Ten statek to fregata ARA "Libertad". ARA od "Armada de la República Argentina". Po co mieliby w nazwie używać angielskiego "The"? Jeśli już, to byłoby "La", ale nie ma. Wystarczy zajrzeć do Wikipedii, jak ja.

 • ottaksobiepisze

  Oceniono 32 razy 20

  Czy ktoś jeszcze odniósł wrażenie, że ten artykuł jest beznadziejnie skonstruowany, począwszy od tytułu, a skończywszy na poincie ? Tego się nie da czytać !!!

 • solardragon

  Oceniono 13 razy 11

  zobaczcie jak się zachował wojskowy - długu pewnie nie zaciągał ten człowiek ale czuł się odpowiedzialny za ten skandal - to jest zachowanie z klasą

 • olim

  Oceniono 12 razy 10

  Czy ten fundusz, na wniosek którego zajęto okręt nie ma przypadkiem siedziby w Londynie?

 • mariuss111

  Oceniono 23 razy 9

  żaglowiec pływa w barwach arg. marynarki wojennej, służy do szkolenia młodzieży, ale nazywanie go okrętem wojennym to bezsens

 • misiupisiu2

  Oceniono 3 razy 3

  Ghana pożycza pieniądze? A to interesujące. Juz nie będę im dawał pieniędzy na walkę z głodem.

 • perez_237

  Oceniono 5 razy 3

  to tez nie ma co się dziwić czemu grecki tankowiec odpłynął z wybrzeża kości słoniowej

 • unnabujp

  Oceniono 4 razy 2

  Nie ma czegos takiego jak "okret wojskowy" z tego prostego powodu ze "okret" jest zawsze "wojskowy"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje