Episkopat: Trzeba szanować wolność sumienia posłów ws. zmian w aborcji

19.10.2012 11:40
Przedstawiciele episkopatu

Przedstawiciele episkopatu (Fot. Mateusz Baj/ Agencja Gazeta)

- Kościół nie stanowi prawa w Polsce, ale domaga się pełnego poszanowania wolności sumienia parlamentarzystów w głosowaniach - podkreśliło w wydanym w piątek oświadczeniu prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Jak napisali biskupi, prezydium zajęło stanowisko w związku z toczącą się dyskusją społeczną, a także "w kontekście prób wywierania nacisku na posłów przy okazji prac Sejmu RP nad nowelizacją ustawy z 1993 r.".
Prezydium KEP z uznaniem przyjmuje prace nad nowelizacją ustawy antyaborcyjnej "tak, by pozwoliła ona uchronić życie osób z zaburzeniami genetycznymi" - podkreślono. - Mowa tu o dzieciach z zespołem Downa, Turnera, Retta i innymi z grupy ponad 20 tys. znanych schorzeń genetycznych - czytamy w oświadczeniu.

Biskupi napisali, że "dzieci ze schorzeniami genetycznymi mają prawo do tego, by urodzić się i żyć wśród nas, by kochać i być kochanymi". - Ważne jest tworzenie jak najbardziej przyjaznego klimatu społecznego dla dzieci z wadami genetycznymi oraz dla ich rodziców. Prezydium Episkopatu wyraża wdzięczność wszystkim, którzy bronili i będą bronić życia od poczęcia do naturalnej śmierci - głosi oświadczenie.

W skład prezydium Episkopatu wchodzą abp Józef Michalik - przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki - jego zastępca i bp Wojciech Polak - sekretarz generalny KEP. Sejm w ub. tygodniu nie przyjął wniosku o odrzucenie projektu Solidarnej Polski przewidującego zakaz aborcji ze względu na upośledzenie płodu. Było to możliwe, bo za dalszymi pracami nad projektem opowiedziało się 40 posłów PO, a 28 wstrzymało się od głosu.

Dzień po głosowaniu premier upomniał posłów PO na posiedzeniu klubu Platformy. - W sposób jednoznaczny powiedziałem, że uważam to za błąd pod każdym względem - mówił wówczas Tusk dziennikarzom. We wtorek premier spotkał się w tej sprawie z władzami klubu PO.

Zobacz także
Komentarze (102)
Zaloguj się
 • bodora73

  0

  W ramach wolnosci sumienia domagam sie delegalizacji kosciola katolickiego w Polsce, jako organizacji ludobojczej, na wskros przestepczej i antypolskiej. Jesli ktos bedzie domagal sie dowodow - chetnie przytocze.

 • krysztofiak1963

  0

  Kościół kolejny raz wpływa na proces uchwalania ustaw; szantazuje posłów, ze nie poprze ich w następnych wyborach. W Polsce zajmijmy się deklerykalizacją zycia społecznego - biskupi sa naprawdę niebezpiecznymi osobnikami, sadzacymi,ze zostali wybrani przez Boga (gdyby Józek miał takie poczucie, koledzy wysłąliby go do "psychiatryka" - spójrzmy na biskupów w ten sposób - jak patrzylibysmy na kolesia Józka z klasy; wtedy ujrzycie to,ze są oni owładnieci psychodeliczna idea bycia wybranymi przez Boga, ideą bycia namiestnikami istoty najwyższej).
  Napisałem felieton na swoim blogu o paranoicznym charakterze obecnej debaty. Zapraszam do lektury:
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/651207,szalenstwo-logiczne-i-ideologiczne-w-debacie-nad-aborcja-i-in-vitro.html
  Szaleństwo logiczne lewicy polega więc na jednoczesnym akceptowaniu dwóch wykluczających się stanowisk: liberalnej ustawy aborcyjnej oraz liberalnego prawa in vitro. Strona katolicka nie popełnia sprzeczności logicznej, forsując swoje rozwiązania. Obnaża jednak swoją instrumentalną i ideologiczną interpretację kategorii życia. W tym sensie Kościół Katolicki uprawia hipokryzję, odwołując się do zasady „pro-life”, rozumianej jako afirmacja wszelkich form prokreacji ludzkiego życia.

 • kalebas

  Oceniono 2 razy 2

  Posłowie nie siebie reprezentują w sejmie ale wyborców, którzy na nich głosowali. Dobrze by było, gdyby ta prosta prawda wreszcie do nich dotarła.

 • west500

  Oceniono 1 raz 1

  Na czele tego stada kretynów cham Michalik, gnojący policjanta, za wystawiony mandat. Wzór wzorów do naśladowania. Tak, zaostrzmy prawo ws. aborcji. A dacie na wychowanie dzieci z wadami genetycznymi, czy jeszcze wyciągniecie swoje śmierdzące, tłuste łapska po kasę?? Zebranie bandy hipokrytów ukrywających pedofili, złodziei i wyłudzaczy. Precz od ludzi, żyjcie sobie sami swoim zakłamanym życiem. To jest decyzja kobiety, a nie jakiegoś spedofilonego, tłustego biskupa.
  ___________________________________________
  Nie kradnę, nie zabijam, nie wierzę

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  Episkopat: Trzeba szanować wolność sumienia posłów ws. zmian w aborcji..... A jak tam z poszanowaniem wolności sumienia w sprawie aborcji u zakonnic?

 • amron53

  Oceniono 3 razy 3

  Od ustanawiania prawa jest Sejm Rzeczypospolitej. Organ wybrany przez obywateli w demokratycznych wyborach. Dlaczego mafia kościelna w śmiesznych sukienkach wywiera presję na niezależny organ państwa? Czy nie należy takich działań mafii katolickiej uznać za niezgodne z prawem?

 • papyr

  Oceniono 2 razy 2

  przetlumaczone: "szanujcie opinie tych, ktorzy mowia to samo, co my"

 • jankbh

  Oceniono 2 razy 2

  Bóg dał człowiekowi wolną wolę, kościół mu ją zabrał, bo przecież nie może być tak, by każdy sobie głosował jak chce.

 • maryla5-3-2

  Oceniono 2 razy 2

  "Kosciol nie stanowi prawa w POLSCE" , dobre.... i znowu klamstwo za klamstwem. Gdzie jestescie spasione kocury, kiedy potrzebna finansowa pomoc takim rodzinom, bo niestety sama wasza modlitwa nie pomoze!!!
  Zgroza ogarnia, jak sie czyta takie wypociny....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje