Tusk odbierze Nobla dla UE? "Przyjadę do Oslo, jeśli reszta premierów też będzie"

19.10.2012 11:25
Donald Tusk na szczycie UE

Donald Tusk na szczycie UE (Fot. ERIC VIDAL REUTERS)

Donald Tusk zapowiedział że jeśli szefowie rządów 27 państw UE zdecydują, że wszyscy będą odbierać Pokojową Nagrodę Nobla, to on oczywiście też pojawi się na tej uroczystości. Do odbioru Nobla dla Unii zaprosił premierów unijnej "27" szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla dla UE (jej przyznanie wywołało kontrowersje) odbędzie się 10 grudnia w Oslo. W czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zaprosił 27 przywódców krajów unijnych do stolicy Norwegii. Krótko po otwarciu szczytu UE w Brukseli Van Rompuy na Twitterze oświadczył, że nagroda ta jest "wielkim zaszczytem dla naszych krajów, naszych instytucji i przede wszystkim naszych obywateli". Wyraził nadzieję, że "aby uczcić tę wyjątkową okazję, wszyscy szefowie państw i rządów" wezmą udział w uroczystości wręczenia nagrody w Oslo.

Tusk: Jeśli wszyscy będą, to i Polski nie zabraknie

- Słyszałem, że kilka osób zapowiadało swoją wizytę w Oslo, ale jeszcze nie miałem czasu się zastanowić nad tym. Jeśli zdecydujemy, że wszyscy szefowie rządów europejskich powinni stawić się w Oslo, to oczywiście Polski nie zabraknie, ale też się jakoś nie wyrywam - powiedział w piątek Tusk dziennikarzom.

Jak ocenił premier, Pokojowa Nagroda Nobla dla UE nie jest kontrowersyjna. - Unia Europejska ciągle ma status organizacji, która na rzecz pokoju, równowagi i bezpieczeństwa w świecie robi najwięcej - zaznaczył szef polskiego rządu. - Dość osobliwie brzmi, kiedy grupa państw dostaje nagrodę, bo to wtedy mało wypada (nagrody pieniężnej). Jak podzielimy te pieniądze, to nagroda trochę traci swój powab - zażartował.

- Na pewno jest to symboliczne wskazanie przez ciało spoza Unii Europejskiej - mówię o kapitule Pokojowej Narody Nobla - że Unia Europejska ma głęboki sens, także dla jej sąsiadów. To jest ważny sygnał - przekonywał premier. Pytany, na co powinna być przeznaczona nagroda finansowa, Tusk powiedział, że na cele związane z utrzymaniem pokoju na świecie. - Niestety, celów jest o wiele, wiele więcej niż pieniędzy - zauważył.

Unijna wielka trójka czy premierzy "27". Kto odbierze Nobla dla UE?

Do tej pory swój udział w uroczystości w Oslo zapowiadali szefowie Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, Jose Manuel Barroso i Martin Schulz, oraz Van Rompuy. Jeszcze we wtorek Schulz mówił, że do Oslo udadzą się "razem, we trzech".

Norweski Komitet Noblowski ogłosił 12 października, że laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska, która - według uzasadnienia - od sześćdziesięciu lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie.

Zobacz także
Komentarze (58)
Zaloguj się
 • art.usa.live

  Oceniono 1 raz 1

  Polak grabi w UE najwięcej,
  to musi i po nobla do Oslo.
  Inaczej było by głupio.

 • totalkosmos

  0

  Tusk od razu powinien przyjąć Oskara za drugoplanową rolę w filmie "jak rozsprzedalim Polskę od 89' " oraz Nagrodę Darwina w imieniu Polski i Polaków za samoeksterminację a na koniec Statuetkę dla najlepszego iluzjonisty.

 • twczupakabra

  Oceniono 2 razy 2

  forsal.pl/artykuly/655760,polski_leming_przypomina_bardziej_rosjanina_niz_francuza.html

 • whiskey188

  Oceniono 3 razy 1

  To już nawet artykułu o Miasteczku WIlanów nie można komentowac :D Michnik tam mieszka czy Blumsztajn? GWno jest już komicznie żenujące

 • fordysta

  Oceniono 6 razy 2

  Totalne nieporozumienie.
  Nagroda Nobla jest za DOBRO. Od ostatnich 5-ciu lat istnienia Polski w Unii - i rządów PO-Tuska - 80 % Polaków ze swymi dziećmi doznaje ZŁA. Polacy żyją w ubóstwie, na bezrobociu, z nędznymi płacami za pracę, z braku pieniędzy eksmitowani są na bruk, nie leczeni. Stosowana jest masowa eutanazja, wynarodowienie, emigracja w poszukiwaniu chleba.
  Kosztem masowego zubożania - OKRADANIA Polaków - tworzona jest KASTA MILIARDERÓW.
  To za to jest ten NOBEL ?!
  WSTYD i HAŃBA !!!

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 2 razy 2

  Tusk juz leci po Nobla.
  Ale w sumie Tusk powinien zabrac ze soba kilka osob.Chyba ze szesciu.A wiec Kwasniewskiego,Millera,Kaczynskiego,Marcinkiewicza,Komorowskiego,Kaczynskiego Lecha)-nie zyje.I slonce Peru-Donald Tusk.Los byl laskawy.Az takie zniwo w jeden rok.Moze i Marszalkowie Sejmu, Senatu.
  Liczba noblistow sie wtedy zwiekszy.Na ile samolotow oni do Oslo doleca?

 • disloyall

  Oceniono 3 razy 3

  Najnowsza brednia - lgarstwo

  jakoby Tusk walczyl do upadlego z Cameronem az MU malo pierdzaca zylka nie pekla.....

  Buahahahahahahahaha.....!!! Tak smial sie James Cameron jak uslyszal
  o bajdurzeniu Umilowanego Przywodcy wszelkiej masci klamcow, durniow i Lemingow

 • bgdvfters99

  0

  nobel ciekawe...
  dla donalda ten nobel??

 • antybiurokrata

  Oceniono 3 razy 3

  Wideo z ceremonii wreczania nagrody Nobla dla EU:

  www.youtube.com/watch?v=Wpx6XnankZ8

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje