Wybuch gazociągu w Turcji. 28 żołnierzy rannych, transport gazu z Iranu przerwany

19.10.2012 10:12
W wybuchu zostało rannych 28 żołnierzy

W wybuchu zostało rannych 28 żołnierzy (fot. Patryk Ogorzałek)

Transport gazu ziemnego z Iranu do Turcji został wstrzymany na skutek eksplozji na wschodzie Turcji. Wybuch ranił 28 żołnierzy, którzy znajdowali się w momencie wybuchu w pobliżu miejsca zdarzenia - poinformowały w piątek miejscowe władze.
Do eksplozji doszło w czwartek wieczorem koło miejscowości Eleskirt w prowincji Agri - poinformował gubernator prowincji Mehmet Teiknarslan. Nie ustalono jeszcze przyczyny ani ewentualnych sprawców eksplozji, nie wiadomo też, kiedy zostaną wznowione dostawy gazu.

Agencja Reuters przypomina jednak, że bojownicy separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w przeszłości przyznawali się do ataków na rurociągi na terytorium Turcji. Do wstrzymania dostaw gazu z Iranu do Turcji doszło również wcześniej w październiku wskutek eksplozji, która uszkodziła gazociąg na wschodzie Turcji. Transport surowca wznowiono po tygodniu.

Problemy z transportem gazu były już wcześniej

Zakłócenia występowały też kilkakrotnie w ostatnich miesiącach w dostawach ropy naftowej rurociągiem Kirkuk-Ceyhan, transportującym surowiec z Iraku. Podejrzewano sabotaż ze strony PKK. Separatyści z PKK od 1984 roku prowadzą zbrojną walkę o szeroką autonomię lub niepodległość prowincji kurdyjskich na południowym wschodzie Turcji. Szacuje się, że konflikt spowodował śmierć około 45 tys. ludzi.

Zobacz także
  • Ostrzelany przez syryjskie wojsko dom, w którym zginęło 5 osób z Turcji Kolejny ostrzał z Syrii, Turcja odpowiada ogniem
  • Jednostka tureckiej armii Turcja ponownie ostrzelała terytorium Syrii
Komentarze (1)
Wybuch gazociągu w Turcji. 28 żołnierzy rannych, transport gazu z Iranu przerwany
Zaloguj się
  • scythe_sharpening_stone

    Oceniono 2 razy 2

    Jutro się okaże że sabotaż spowodowali agenci Syrii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje