Po kłótniach na szczycie. "Polska osiągnęła więcej niż oczekiwaliśmy"

19.10.2012 09:31
Jacek Saryusz-Wolski podczas obrad PE

Jacek Saryusz-Wolski podczas obrad PE (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

- Na szczycie Unii Europejskiej osiągnęliśmy więcej, niż można było oczekiwać - ocenia w "Sygnałach Dnia" eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Jacek Saryusz-Wolski. Przez noc Donald Tusk "ostro kłócił się" m.in. z Davidem Cameronem nt. nowego systemu nadzoru bankowego.
Eurodeputowany powiedział w "Sygnałach Dnia" w Jedynce, że na szczycie uzgodniono, iż wszystkie kraje Unii będą mogły przystąpić do nowego systemu nadzoru bankowego. W ten sposób spełniono postulat Warszawy. Polska domaga się równego dostępu do podejmowania decyzji. Przepisy dotyczące nadzoru bankowego mają zostać uzgodnione do końca roku, a zaczną obowiązywać w roku przyszłym. Zdaniem deputowanego, ustalenia te dają zadatki rozwiązania problemów Wspólnoty.

Jacek Saryusz-Wolski podkreślił, że zmienia się struktura Unii. Najważniejsze kraje strefy euro chcą się oderwać od reszty Wspólnoty, a Polska stara się nie tracić dystansu. W tej sytuacji dyskusje na szczycie były gorące i wymagały od polskiej delegacji szczególnego wysiłku.

Polityk uznał za szczególnie niebezpieczne próby tworzenia odrębnego budżetu strefy euro. Oświadczył, że Polska będzie się temu przeciwstawiać. Zdaniem eurodeputowanego PO, Polska ma szanse, aby już za dwa lata zacząć wychodzić z kryzysu. Jednak inne państwa Unii są w gorszej sytuacji i prawdopodobnie jeszcze przez kilka lat będziemy mieli do czynienia z problemami.

Eurodeputowany powiedział, że choć stosunek Europejczyków do Unii się zmienia, to jednak takie procesy, jak globalizacja, wymuszają większą integrację. Jacek Saryusz-Wolski uważa, że Polska powinna wejść do strefy euro, ale musi zachować ostrożność, gdyż strefa ma poważne problemy. - Powinniśmy zmierzać do tego w taki sposób, aby mieć pełne prawa, jeśli mamy mieć pełne obowiązki - powiedział eurodeputowany.

Mówiąc o sporze między zwolennikami a przeciwnikami oszczędności w Unii Jacek Saryusz-Wolski wyraził opinię, że silniejszą pozycję mają w nim Niemcy, gdyż dysponują większymi zasobami finansowymi. Dodał, że spór prawdopodobnie zakończy się kompromisem, ale trzeba uważać, aby nie powodować podziałów w Unii.

Zobacz także
Komentarze (76)
Zaloguj się
 • illuminatus1

  0

  niezalezna.pl/30503-dlug-polski-rosnie-i-rosnie
  Tyle osiągnęliśmy i za to całe tuskowe partactwo my będziemy latami płacić.

 • moro0

  Oceniono 3 razy 1

  No tak , osiągnęliśmy jak h... . Największą nędzę ze wszystkich unijnych krajów.

 • pawel-mysliwiec

  Oceniono 2 razy 2

  Nasza obecność w Unii stoi pod znakiem zapytania
  Bilans zysków i strat wypada niekorzystnie - przekonuje prof. Ryszard Bugaj.

 • pawel-mysliwiec

  Oceniono 2 razy 2

  I znowu propaganda PO w stylu PRL-u ! Tego już się nie da słuchać ! Po jakiej kłótni?! Tusk słuchał ze spuszczonymi uszami i wziął bez słowa to co mu dali. Pan Wolski niech nie opowiada takich rzeczy bo aż mi się wątroba przewraca.

 • meg.007

  Oceniono 1 raz -1

  póki co Europa to najlepsze miejsce do życia na naszej planecie (no może jeszcze Kanada, Nowa Zelandia, Australia i jak ktoś się uprze Stany) stosunkowo duże zabezpieczenia socjalne, przestrzeganie praw człowieka, tolerancja i poziom życia mieszkańców na dobrym poziomie, ostatnie 20 lat to ciągły wzrost i rozwój naszego kraju, po wstąpieniu do Unii proces ten przyspieszył - dlatego bardzo proszę nie blużnić i nie jęczeć, bo robi się niedobrze....

 • gtpress

  Oceniono 1 raz -1

  jak wiecej, to moze byc tak, ze dostaniemy 310 mld

 • dziwny22

  Oceniono 3 razy 1

  Gadał, gadał /pan Wolski - takiemu to dobrze - jest czego zazdrościć/ i nic nie powiedział. Jakie to charakterystyczne dla jego formacji.

 • rekin.finansjery

  Oceniono 3 razy 1

  Klocili sie? Tusk zrobil grozne oczy.

 • bgdvfters99

  Oceniono 3 razy 1

  news.money.pl/artykul/szczyt;ue;niekorzystny;dla;polski;on;nie;ma;watpliwosci,178,0,1181362.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje