Po nocnej kłótni z Cameronem Tusk uzyskał korzystne dla Polski zapisy

19.10.2012 08:06
Rzeczniczka prasowa brytyjskiego gabinetu potwierdziła, że Tusk podziela brytyjskie obawy. - Premier Tusk wyraźnie powiedział, że Unia Europejska potrzebuje reform

Rzeczniczka prasowa brytyjskiego gabinetu potwierdziła, że Tusk podziela brytyjskie obawy. - Premier Tusk wyraźnie powiedział, że Unia Europejska potrzebuje reform (Fot. Remy de la Mauviniere AP)

Po dwóch godzinach kłótni, głównie z Wielką Brytanią, Polska uzyskała satysfakcjonujące zapisy o ewentualnym mechanizmie finansowym dla eurolandu. - Będzie on "odseparowany" od negocjacji budżetu całej UE - powiedział premier Donald Tusk po szczycie UE.
- To, co nas najbardziej dotyczyło, to spór o tzw. budżet strefy euro. Tutaj, tak jak się spodziewaliśmy, głównie premier brytyjski twardo stawiał sprawę, ale zapisy, które uzyskaliśmy, są z punktu widzenia Polski lepsze, niż moglibyśmy się spodziewać - powiedział w nocy premier dziennikarzom. Wyjaśnił, że w uzgodnionych przez przywódców wnioskach końcowych ze szczytu "nie ma mowy o odrębnym budżecie eurolandu ani nawet o powołaniu odrębnego mechanizmu dla strefy euro".

- Jest natomiast mowa, że "będą trwały poszukiwania, za które odpowiedzialny jest przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, pewnych pomysłów związanych z takimi mechanizmami dedykowanymi tylko dla strefy euro, ale bez żadnej daty - dodał. Taką procedurę zakładał już projekt wniosków szczytu, mówiąc, że to pomysł do zbadania "w średniej perspektywie", czyli nie natychmiast.

Premier wskazał, że "najtwardszy bój" z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem dotyczył zapewnienia we wnioskach, że prace nad tym nowym instrumentem finansowym dla eurolandu "będą odseparowane i nie będą wiązane w żaden sposób z negocjacjami dotyczącymi wieloletniej ramy finansowej, czyli tego prawdziwego budżetu UE".

"Całkowite odseparowanie" tych dwóch spraw podkreślił też na swej konferencji prasowej prezydent Francji Francois Hollande. W tej kwestii Polsce również udało się zachować zapisy z projektu wniosków. - Dwie godziny ostrej kłótni, ale możemy być spokojni w tej kwestii - dodał premier.

Obawy przed Europą dwóch prędkości

Tzw. zdolności budżetowe (fiscal capacity) eurolandu to jedna z propozycji "do zbadania", jaką zawiera raport Van Rompuya na temat pogłębiania unii walutowej i gospodarczej. Ta propozycja, zwana w jednym z początkowych dokumentów Van Rompuya "budżetem centralnym" eurolandu, wzbudziła spore obawy zwłaszcza w krajach spoza euro, w tym wśród polskich europosłów, o pogłębianie podziałów na Unię dwóch prędkości, a także o ewentualne ryzyko, że negatywnie odbije się to na tradycyjnym budżecie UE.

Zgodnie z intencją Van Rompuya, co odzwierciedlał projekt wniosków na szczyt, te "zdolności budżetowe eurolandu" miałyby być utworzone w "średniej perspektywie", "w separacji" od budżetu UE 27 państw i jako nowy "mechanizm solidarności" dla dokonujących ciężkich reform państw eurolandu - by łagodzić w tych krajach skutki kryzysu, np. na rynku zatrudnienia. Aby te środki otrzymywać - jak wynika z dokumentów - kraje musiałyby zobowiązać się do reform w osobnym kontrakcie z unijnymi instytucjami.

Kontrowersje ws. "budżetu eurolandu"

Niemcy, które są inicjatorami tego pomysłu jako alternatywy dla euroobligacji, same naciskały, by nie nazywać go "budżetem eurolandu". Kanclerz Niemiec Angela Merkel w czwartek mówiła, że chodzi jej o "fundusz solidarności" przeznaczony na wsparcie konkretnych reform, służących poprawie konkurencyjności krajów strefy euro.

Tymczasem premier Wielkiej Brytanii, która domaga się cięć w unijnym budżecie na lata 2014-20 nawet o 150 mld euro w stosunku do propozycji KE (988 mld euro na siedem lat), niemal od początku uznał pomysł budżetu strefy euro za dobry. Cameron ogłosił, że składka Wielkiej Brytanii zostanie zamrożona, rabat brytyjski utrzymany, a jeśli inni płatnicy netto chcą zwiększać środki w imię unijnej solidarności, niech to zrobią sami w ramach budżetu eurolandu.

Zobacz także
Komentarze (123)
Zaloguj się
 • and_rzej

  Oceniono 1 raz 1

  Brytyjczycy chcą korzystać z przywilejów bycia w UE a jednocześnie uciekają od odpowiedzialności. Polska (oraz inne kraje rozwijające się) zostały dotknięte kryzysem który wziął się z Wall Street i City w Londynie (dwa największe źródła). W wyniku tego nasz wzrost gospodarczy spadł z ponad 6% do marnych 2%. Rozumiem, że Brytyjczycy nie koniecznie chcą harować aby z ich podatków budowano u nas autostrady, ale gdyby Londyn wprowadził podatek od tansakcji finansowych tj. inne kraje UE, to kasa na wyższy budżet UE by się znalazła. Przyke, że Cameron chroni bankierów w City, których działaność, łącznie z tymi na Wall Steet, destabilizuje rynki światowe.

 • waldemar591

  Oceniono 1 raz -1

  Czy ktoś może wie, w jakim języku Tusk przez dwie godziny "kłócił się" z Cameronem? :)

 • 1952.r

  0

  Artykuł z " Wiadomości dnia" a komentarze z przed 21 dni, ciekawe.

 • 1952.r

  Oceniono 1 raz 1

  Wyobrażacie sobie Kaczyńskiego w takiej sytuacji ? Ciekawe ile on by ugrał.:)))))))))

 • studento

  Oceniono 1 raz -1

  Brawo Lemingi, widzę, że łykacie propagandę bez gryzienia :) Wasz kochany premier dba ale o to by jego kolegom żyło sie dobrze a nie frajerom którzy na niego glosują.

 • mileg

  0

  i bardzo dobrze - tylko czemu piszesz o Smoleńsku, bo nie rozumiem?

 • rt-z

  Oceniono 3 razy -1

  Tusk zaproponował Cameronowi - albo dasz kasę, albo wyspiarze z "Zielonej Wyspy" zaleją WB lub odwrotnie.
  Hitlerowi się nie udało, Tusk ma atuty - Polska jest poza kryzysem.

 • moro0

  Oceniono 4 razy -2

  Nie wierzę fałszywemu rudemu psu. Niech PiS się wypowie czy to takie korzystne.

 • ryszard.ignacy

  Oceniono 4 razy 2

  Koronować trzeba wodza naszego na Króla Żebrakow, stanowczo rękę po jałmużnę wyciąga, wszak organizować nas do wytężonej, efektywnej pracy nie potrafi. Lemingi ogłupiałe, nad czym z zachwytu piejecie, lepiej jest brać czy dawać ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje