Korea Północna grozi "bezlitosnym atakiem": "Będziemy strzelać bez ostrzeżenia"

19.10.2012 07:34
Przejście graniczne między Koreą Południową a Północną

Przejście graniczne między Koreą Południową a Północną (Fot. Ahn Young-joon AP)

Korea Północna zagroziła Korei Południowej otwarciem ognia bez ostrzeżenia, jeżeli nad terytorium Północy zostaną rozrzucone antyreżimowe ulotki. Materiały te szmuglują do Korei Płn. aktywiści antykomunistyczni. Rząd w Seulu nie ma z nimi, przynajmniej oficjalnie, nic wspólnego.
"Bezlitosny atak sił Frontu Zachodniego" zostanie rozpoczęty bez ostrzeżenia - taką groźbę z Pjongjangu przekazała oficjalna reżimowa agencja informacyjna KCNA. "Koreańska Armia Ludowa nie rzuca słów na wiatr" - cytuje północnokoreańskich dowódców wojskowych agencja.

To najostrzejsza groźba Korei Płn. wobec Południa od wielu miesięcy. Pjongjang grozi, że ostrzela turystyczny region przy przygranicznym mieście Paju, położonym zaledwie kilka kilometrów od strefy zdemilitaryzowanej oddzielającej obydwa państwa. To właśnie stamtąd koalicja organizacji pozarządowych skupiających uciekinierów z Północy i bojowników o prawa człowieka zamierza rozrzucić nad terytorium komunistycznej satrapii antyreżimowe ulotki.

200 tys. ulotek i 1000 dolarów

Akcja ma się rozpocząć w poniedziałek o godzinie 4.30 czasu polskiego. Przywódca sojuszu organizacji, Pak Sang-hak zapowiedział, że działacze chcą wypuścić w niebo gigantyczne balony z 200 tys. ulotek krytykujących północnokoreański rząd.

Tysiąc ulotek będzie miał dodatkową "wkładkę" - zabezpieczone w foliowych torbach jednodolarówki. Według Pak Sang-haka i jego pomocników amerykańskie dolary są niezwykle cenione przez żyjących w biedzie mieszkańców Północy.

Groźby Pjongjangu to tylko gniewne pomruki?

Korea Północna ostrzelała dwa lata temu południowokoreańską wyspę, wśród ludności cywilnej były ofiary. W 2010 r. Północ obwiniano o zatopienie południowokoreańskiego okrętu wojennego. Pjongjang wyparł się odpowiedzialności za to zdarzenie.

KCNA często publikuje informacje o anty-południowokoreańskiej retoryce, jednak taka groźba - wobec konkretnego regionu - jest raczej rzadkością.

-Podobne groźby słyszeliśmy w ubiegłym roku i nie powstrzymały nas one. Podobnie nie powstrzymają nas teraz - powiedział Pak Sang-hak, który sam uciekł z Korei Północnej na Południe 12 lat temu.

Zobacz także
Komentarze (44)
Zaloguj się
 • apostazy1127

  0

  Jak znam życie to ucierpi na tym tylko ludnosc kor płn ,to dodawanie dolara do ulotki sprawi ze ci głodni ludzie bedą to zbierac ,a potem ? potem to juz tylko obóz

 • korespondent1949

  Oceniono 1 raz 1

  Puste garnki, mąki brak, ryż tylko dla komunistów, bida panowie i panie.

 • reealistaa

  Oceniono 4 razy 2

  Bądźcie realistami.., zrobią co chcą i kto im zabroni..??
  Ameryka nie lepsza!!

 • beckett7

  Oceniono 13 razy -7

  Korea Północna.... kolejna zielona wyspa, raj PR-owców, urzeczywistnienie marzeń lewicy, mekka ateistów -gdzie wiara to opium ludu a liczy się jedynie nauka i postęp na drodze do świetlanej przyszłości.

  W dobie rugowania historii ze szkół, jedyna przestroga przed czerwonym totalitaryzmem. Tylko, że coraz mniej ludzi potrafi rozumieć to co postrzega i wyciągać wnioski inne niż te, które im powiedziano w ideologicznym, orwellowskim infortainmencie

  jakprzetlumaczyc.blogspot.com

 • lechoo

  Oceniono 8 razy 2

  Od kiedy w zdaniach po polsku używa się zamiast "Phenian" amerykańskiego "Pjongjang"?

  Oczekuję, że od teraz w artykułach o Chinach, Pekin będzie określany jako Beijing

 • hkarper

  Oceniono 9 razy -3

  znowu propaganda bydla z Pieknej 12? a co te ciezarowki na granicy robia? pozuja do zdjecia? zapraszam redahturow do KPN zobaczyc jak amerykanskie rezimowe firmy buduja fabryki az milo

 • mederes

  Oceniono 7 razy 1

  Czyżby Korea Północna liczyła na bezkarność w dobie broni nuklearnej i że a cios odwetowy ją może ominąć?

 • nf123

  Oceniono 1 raz 1

  nie rozumiem... muszą te ulotki zrzucać, bo pólnocno-koreańczycy nie wiedzą, że reżim jest "be"?

 • grosz-ek

  0

  Po kiego grom jednodolarówki? Lepszy efekt dałoby kupienie za dolary jakichś czekoladowych batoników i dołączenie ich do ulotki. Nic tak nie rozwala reżimu jak słodki smak czekolady. Tym USA pokonało nazistowskie Niemcy i ZSRR prawię 50 lat później.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje