Szwecja: ewakuacja ambasady USA. "Silna trucizna" w paczce

Ewakuowany ambasador USA w Szwecji Mark Francis Brzezinski (syn Zbigniewa Brzezińskiego) gestykuluje w stronę szwedzkich policjantów

Ewakuowany ambasador USA w Szwecji Mark Francis Brzezinski (syn Zbigniewa Brzezińskiego) gestykuluje w stronę szwedzkich policjantów (Fot. Claudio Bresciani AP)

Biały proszek w przesyłce pocztowej był przyczyną ewakuacji amerykańskiej ambasady w Sztokholmie. Substancja nieznanego pochodzenia ma właściwości żrące i jest - jak twierdzi policja - silną trucizną. Po kilku godzinach ewakuowani wrócili do budynku ambasady.
Wśród ewakuowanych był ambasador Mark F. Brzeziński, syn znanego amerykańskiego polityka Zbigniewa Brzezinskiego. Na zdjęciach sprzed ambasady widać go pokazującego uniesiony kciuk w stronę szwedzkich policjantów.

Policja sprawdziła budynek ambasady, po kilku godzinach ewakuowani pracownicy mogli wrócić do pracy. - Nikomu nic się nie stało - poinformował rzecznik sztokholmskiej policji. Wycofano też spod ambasady pojazdy straży pożarnej oraz większość wozów policji.

Rzecznik ambasady Jeff Anderson poinformował, że wszczęto dochodzenie w celu wyjaśnienia sprawy i oświadczył, że incydent ten należy traktować jako poważny.

Biały proszek w przesyłce

Cześć podejrzanej substancji wysypała się podczas otwierania przesyłki. Szwedzka policja, która przejęła biały proszek, poinformowała, że ma on właściwości żrące i jest zapewne silną trucizną. Oficjalne wyniki jego analizy mają być znane jutro.

W ambasadzie USA w Sztokholmie pracuje około 170 osób. Policja poinformowała, że wcześniej nie było żadnych informacji o zagrożeniach.

Zobacz także
 • Po lewej: niewidomy, chiński dysydent, który uciekł do ambasady USA Niewidomy chiński dysydent uciekł do ambasady USA
Komentarze (25)
Szwecja: ewakuacja ambasady USA. "Silna trucizna" w paczce
Zaloguj się
 • alexij1911

  Oceniono 38 razy 14

  Ktos naczytal sie koranu i wprowadza milosc i pokoj w zycie w stylu muzulmanskim.

 • szimex

  Oceniono 19 razy 13

  hmm... biały proszek o właściwościach żrących i na dodatek jest "zapewne silnią trucizną".
  ...ani chybi to musi być iXi do prania brudów po WikiLeaks...

 • leslaw28

  Oceniono 27 razy 11

  jaki ladny "demokratyczny" system, stanowiska rzadowe specjalnie dla dzieci politykow.W Polsce tez to znamy, np. Jaroslaw Walesa.

 • hetmanwiechu

  Oceniono 9 razy 5

  Kraj wolności i demokracji, a ambasadę ma otoczona drutem kolczastego jak kl auschwitz. Czeko ci Amerykanie się tak boja?

 • nigolator

  Oceniono 5 razy 5

  bialy proszek! Moze to dostawa "koki" z Kolumbii oni maja tam wtyczke CIA a tu odrazu TRUCIZNA!

 • zbycholj23

  Oceniono 5 razy 3

  Dlaczego nikt nie lubi USA? Przecież to ucieleśnienie anioła wpadającego czasem z "przyjacielską wizytą" do Korei, Wietnamu, Iraku i w wiele innych miejsc, sprzedającego tu i ówdzie za grubą kasę broń. A wszystko dla utrzymania i pielęgnowania pokoju na świecie.

 • kazik2500

  Oceniono 18 razy 2

  Cenie Zbigniewa Brzezinskiego bo to wnikliwy znawca Rosji i stosunkow miedzynarodowych. Ale widze i nie lada spryciarz, bo potrafil ulokowac dzieci na stanowiskach. Mika Brzezinski to znana dziennikarka w USA, no i syn, prosze, tak bez rozglosu ... Podejrzewam, ze poparcie Cartera nie zaszkodzilo zeby zareklamowac syna Obamie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje